باغ دولت آباد یزد یکی از مکان های دیدنی شهر یزد می باشد که در مرکز شهر یزد و درون بافت تاریخی شهر قرار دارد. این باغ در سال ۱۱۶۰ هجری قمری توسط محمد تقی خان معروف به خان بزرگ ساخته شده است.

او سرسلسله خاندان خوانین یزد بود. مرحوم محمد تقی خان ابتدا قناتی به طول ۶۵ کیلومتر را احداث نمود و آب را از مهریز به یزد و محل کنونی باغ دولت آباد رساند و سپس دارالحکومه خود را بنا کرد.

در این صفحه برای شما درباره جزییات ساخت و معماری این اثر دیدنی توضیح میدهیم تا ضمن آشنایی با این باغ ، هنگام سفر در تور یزد لذت بیشتری ببرید ، زیرا با شناخت جاهای دیدنی یزد سفر شما کاملتر و جذاب تر خواهد بود.

باغ دولت آباد یزد
باغ دولت آباد تور یزد

باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد

مساحت باغ دولت آباد یزد در حدود 70000 متر مربع می باشد. فضای سبز باغ را درختانی مانند انگور و سرو و کاج تشکیل داده اند و در حاشیه، باغچه های باغ پر از گل‌های محمدی و سرخ قرار دارد. اما به دلیل کم آبی در این استان، باغ دولت آباد حالتی خشکیده دارد و به تازگی مسولین این باغ شروع به احیا و نوسازی آن کرده اند.

مرحوم محمد تقی خان در اواخر عمر خود مجموعه باغ دولت آباد یزد ، قنات دولت آباد و بخشی از ارضی مشروب به این قنات را وقف چهارده معصوم نمود و بخشی از اراضی مزبور را نیز وقف اولاد ایشان نموده است و هم اکنون کل مجموعه باغ دولت آباد توسط یکی از نوادگانش به عنوان متولی اداره می گردد.

پیشنهاد میکنم دیدار از این باغ را در لیست دیدار از جاهای دیدنی یزد تور یزد گردی خودتان قرار دهید ، حس خوبی به شما خواهد داد و شما را به دل تاریخ میبرد.

باغ دولت آباد تور یزد

معماری باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد از دو بخش کلی اندرونی و بیرونی تشکیل شده است. باغ بیرونی محل انجام تشریفات حکومتی، مراسم ورزشی و اداره امور شهر و باغ اندرونی، بخش خصوصی و اقامتگاهی مجموعه به شمار می رفته است.

بخش درونی باغ شامل: ساختمان هشتی (بادگیر تابستانه)، حرمسرا، بهشت آیین، مطبخ، برج دیدبانی، آب انبار خصوصی، اصطبل تابستانه و زمستانه است.

بخش بیرونی باغ شامل: جلوخان و سر در، تالار آیینه، عمارت تهرانی، دو بازارچه و آب انبار عمومی است.

این بنای تاریخی در زمان افشاریه و زندیه شامل دو اقامتگاه تابستانی و زمستانی بوده است. باغ دولت آباد که قدمت آن به 260 سال می رسد، مدتها محل اقامت کریم خان زند بود. این باغ در دوره زندیه و قاجاریه جزء زیباترین باغها بوده است و در کنار خانه لاری ها یزد ، همکنون بعنوان یکی از آثار بسیار زیبای تاریخی یزد قلمداد میشود که در سفر به یزد از آن دیدن میکنید.

بلندترین بادگیر خشتی باغ دولت آباد

بلندترین بادگیر خشتی جهان در این باغ قرار دارد و یکی از مشخصه های اصلی باغ دولت آباد یزد میباشد. ارتفاع این بادگیر از سطح زمین 34 متر است. این بادگیر مانند کولر عمل کرده و به خوبی ساختمان را خنک می کند.

این باغ در ردیف آثار ملی ایران قرار گرفته و یکی از باغ‌های ایرانی ثبت شده در میراث جهانی توسط یونسکو نیز می باشد که با این شرایط یک اثر بین المللی میباشد.

باغ دولت آباد یزد در ايام نوروز و همچنین ایام عادی سال پذيراي تعداد زيادي از علاقمندان به طبيعت و معماري است و در اين ايام روزانه حداقل صدها نفر از باغ دولت آباد یزد ، مسجد جامع یزد ، بقعه دوازده امام یزد و میدان امیر چخماق یزد و سایر اثرهای فوق العاده یزد دیدن میکنند.در تور یزد گردی که برای شما تدارک دیده ایم از همه این مکانها بصورت رایگان دیدن خواهید کرد.

باغ دولت آباد تور یزد

درب ها و قنات باغ دولت آباد یزد

درب های این بنای تاریخی چوبی می باشد و با نقش های زیبایی تزیین شده اند. در حال حاضر درب اصلی باغ دولت آباد یزد در خیابان شهید رجایی قرار گرفته است و درب دیگر در بلوار دولت‌آباد قرار دارد. عمارت دولت آباد از اتاق ‌های زیادی تشکیل شده است که بیشتر آنها در وسط دارای حوضی کوچک می باشند. اتاق اصلی عمارت رو به باغ و حیاط قرار دارد و درب ورودی آن با شیشه‌های رنگارنگ کوچک و بزرگ و با طرح ‌های زیبا تزیین شده است.

قنات دولت آباد با قدمتی بیش از 200 سال، به طول ۶۵ کیلومتر از ارتفاعات مهریز سرچشمه ‌گرفته و پس از مشروب كردن بخشی از اراضی مهریز و به كار انداختن چند آسیاب آبی به یزد می‌رسد.

یکی از مصالح شاخصی که در بناهای این باغ استفاده شده است، سنگ مرمر می باشد که تمام این سنگها از شهر مراغه آورده شده اند. از آنجایی که سنگ مرمر یزد جزء مرغوب ترین سنگ های ایران است، آوردن سنگ مرمر از مراغه جای تعجب دارد.

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به یزد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده باغ دولت آباد یزد که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور یزد تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور یزد می‌توانید با شماره تلفن 02186037416 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور یزد ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور یزد ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی یزد که در صفحه تور اقساطی یزد شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037416
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از باغ دولت آباد یزد را به ما بسپارید ، برای رزرو تور یزد در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور یزد کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور یزد آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر