یکی از دیدنی های بسیار زیبا و شگفت انگیز در جزیره قشم ، درخت انجیر معابد یا  لور می باشد. این درخت معروف ترین درخت جزیره است. پوست کهنسال، برگ ها و ریشه هایش که از بدنه آن آویزان هستند، این درخت را از سایر درختان متمایز می سازد.

در مورد درخت انجیر معابد که در قشم بعنوان یکی از جاهای دیدنی قشم حساب میشود ، داستانها و افسانه های زیادی گفته شده است و باعث شده است که این درخت با گونه های دیگر تفاوت ویژه ای داشته باشد.در این صفحه سعی کرده ایم که اطلاعات کاملی برای شما قرار دهیم تا با آن بیشتر آشنا شوید.

درخت انجیر معابد قشم
درخت انجیر معابد

درخت انجیر معابد قشم

درخت انجیر معابد و وجه تسمیه آن

نامگذاری این درخت بعنوان انجیر معابد به زمان بودا بر می‌گردد و دلیل آن وجود درخت انجیر مقدسی که بنا به اعتقاد بوداییان، سیذارتا گواتاما (مشهور به بودا) در زیر آن به مراقبه پرداخت و به روشن بینی رسید. در نمادشناسی مذهبی این درختان مقدس از روی برگهای قلبی شکل خود مورد شناسایی قرار می‌گیرند. مشهورترین این درختان، درخت انجیر مقدسی در معبد ماهابودی است که زمان کاشت آن به ۲۸۸ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد و مستقیماً از درخت اصلی نشا زده شده است.

درخت انجیر معابد در ایران
درخت انجیر معابد در ایران

درخت انجیر معابد در مناطق گرمسیری ایران نیز رشد نموده و یکی از پوشش‌های گیاهی جزایر خلیج فارس به‌حساب می‌آید. در استان هرمزگان، این درخت به درخت لور معروف است. درخت لور با جلوه خاص خود یکی از روییدنی‌های شگفت‌انگیز جزیره قشم می‌باشد. یکی از زیباترین این درختان در این جزیره، در منطقه توریان (تم سینتی) قرار دارد. در نزدیکی این درخت بقعه‌ای دیدنی با طرح معماری کهن به نام زیارت پیر واقع شده است.

در جزیره کیش نیز درخت انجیر معابد با برآورد عمر بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال، دارای نمایی جذاب و دیدنی می‌باشد. باورهای مردم در این منطقه نسبت به این درخت به نوعی جنبه تقدس به آن داده و به شگون و خوش یمنی آن اعتقاد دارند به‌گونه‌ای که گره‌هایی از نخ و پارچه بر تنه آن می‌بندند.

قشم گونه های درختی خاص و شگفت انگیز زیادی دارد که درخت انجیر معابد یکی از آن ها میباشد که در کنار درختان ویژه جنگل حرا شگفتی های این جزیره زیبا را صد چندان میکنند.

گونه گیاهی درخت انجیر معابد قشم

گونه گیاهی درخت انجیر معابد از نوع ویژه ای میباشد که ریشه های درخت لور به گونه ای رشد می کند که مانند چتری بر روی زمین سایه می افکند. این درخت تا چند صد سال عمر می کند. برگ هایش همیشه سبز است و یکی از رستنی های شگفت انگیز جزیره قشم می باشد. درخت لور تاجی بسیار بزرگ داشته و میوه رسیده نارنجی رنگ آن مطبوع و خوراکی است. همچنین ریشه های متعدد بسیاری دارد که زیبایی خاصی به این درخت خاص بخشیده است طوریکه چشمان شما را خیره میکند.

میوه درخت انجیر معابد
خاستگاه درخت انجیر معابد

برگ درخت انجیر معابد شفاف ، چرمی و شکننده می‌باشد. این درخت در زمین‌های دارای زهکشی مناسب و حاصلخیز، رشد کرده و در مناطق مرطوب ریشه‌های هوایی بسیار قطوری دارد. مقاومت این درخت در مقابل شوری و خشکی کم بوده در حالی که مقاومت آن در برابر وزش باد، آفات و امراض زیاد می‌باشد. تکثیر این درخت به‌وسیله قلمه نیز به خوبی قابل انجام است.

انجیر معابد در هر سال یک خزان سریع و کوتاه یک ماهه داشته و حتی در برخی موارد برگ‌های آن همیشه سبز است. عمر این درخت بسیار زیاد بوده و معمولا تا چند صد سال عمر می‌کند. در برخی مناطق این درخت را به نام‌هایی مانند انجیر هندی یا انجیر پرتغالی می‌شناسند. میوه این درخت نیز نارنجی رنگ بوده و به شکل فندوق می‌باشد.

این درخت همانند غار خربس قشم یکی از جاذبه های دیدنی قشم میباشد که معمولا مسافران در گشت تور زمینی قشم از آن دیدن میکنند ، به شما هم پیشنهاد میکنم حتما از آن دیدن کنید.

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به قشم داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده درخت انجیر معابد که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور قشم تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور قشم می‌توانید با شماره تلفن 02186037418 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور قشم ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور قشم ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی قشم که در صفحه تور اقساطی قشم شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037418
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از درخت انجیر معابد را به ما بسپارید ، برای رزرو تور قشم در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور قشم کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور قشم آژانس فارا گشت کوروش کبیر