کوه گل افشان چابهار یکی از جذاب ترین و مفرح ترین جاهای دیدنی چابهار است که هر ساله مسافران زیادی از ایران و سراسر کشورهای دیگر برای دیدار از آن به چابهار سفر میکنند.

در سیستان وبلوچستان و در شمال جاده کهیر- تنگ ( جنوب جاده کهیر- زرآباد ) کوه گل فشان مخروطی شکلی وجود دارد که بزرگ ‌ترین و مشهورترین کوه گل افشان فعال ایران است. اين گل‌ فشان ها در 95 كيلومتري غرب بندر كنارك و در دشت كهير نرسيده به روستاي تنگ در زميني مسطح واقع شده و داراي سه تپه كوچك گل فشان است كه يكي از آنها شبيه آتشفشان و در حال حاضر فعال است و بقيه آنها نيز از چند سال قبل به صورت غيرفعال درآمده‌اند.

اگر شما با تور چابهار به این شهر زیبا سفر کنید ، شناخت کامل جاهای دیدنی چابهار میتونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد ، بنابراین در این صفحه اطلاعات کاملی از کوه گل افشان چابهار را برای شما گرد آوری کردیم تا هم با آن آشنا شوید هم از خواص گل آن اطلاع پیدا کنید.

کوه گل افشان
کوههای گل افشان

کوه گل افشان

پدیده کوه گل افشان چیست؟

گل‌ افشان که همان اثر کوه گل افشان میباشد یکی از عوارض ژئومورفولوژی و زمین‌شناسی است که از یک یا چند دهانه آتشفشانی تشکیل شده و بطور مداوم گل سردی از آن به خارج پرتاب و روان شده و باانباشته شدن رویهم ، کم‌کم مخروطهای کوچک و بزرگی راتشکیل می‌دهد.

برخی معتقدند گل‌فشان پدیده‌ای مرتبط با فعالیت‌های آتش‌فشانی است که اثر آن را از بیرون زمین میبینیم ، اما اغلب دانشمندان معتقدند این پدیده خاستگاه غیر آتشفشانی دارند.

کوه گل افشان چابهار

علل وجود کوه گل افشان

نظرهاي گوناگوني در مورد علت وجود اين چشمه ها و تشکیل کوه گل افشان چابهار ذکر شده است. یکی از این نظریه ها میگوید: به علت نزديکي زياد اين منطقه به اقيانوس هند و همچنين شکل خاص پوسته زمين در اين ناحيه ، پوسته اقيانوس با شيب بسيار تندي در زير اين منطقه به داخل زمين فرو مي رود كه باعث به وجود آمدن فشارهاي زيادي به پوسته زمين مي گردد.

فشار به وجود آمده باعث خروج آب و به همراه آن گل و لاي مي شود.اين عامل يكي از علت هاي بوجود آمدن گل افشان ها و چشمه هاي آب معدني فراوان در اين منطقه به حساب مي آيد.سرد بودن گل و عدم وجود بخار به همراه آن تاييدي بر صحت ادعاي ذکر شده است. زيرا در مناطقي که پديده هاي مشابهي به علت گرماي زمين و فعاليت هاي آتشفشاني رخ مي دهد، خروج آب گرم به همراه بخار طبيعي تر است.

با توجه به اینکه دهانه این تپه های منحصر به فرد به مرور زمان در حال تنگ تر شدن است به نظر می آید باید فعالیت هایی جهت جلوگیری از مسدود شدن آن به عمل آید و در زمینه تبلیغات بیشتر و ایجاد امکانات گردشگری برای بازدید از آنها نیز اقدامات مقتضی انجام گیرد.

ما برای شما پیشنهاد ویژه داریم: زمانبندی در سفرهائی که تعدد مکانهای دیدنی دارد برای ما که این روزها زمان و هزینه  زیادی نداریم  نیاز به تجربه و راهنمائی دارد ، ما در آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر ویژه ترین تور چابهار گردی را برای شما که تور چابهار را رزرو مینمایید تدارک دیدیم و با استفاده از راهنمایان محلی حرفه ای و تحصیلکرده ، در این سفر به چابهار بروید چیزی را از دست نخواهید داد و لذت سفری حرفه ای و فوق العاده را تجربه کنید.

جغرافیای کوه گل افشان چابهار

کوه گل افشان بندر تنگ با ارتفاع تقریبی 100 متر و قطر قاعده کمی بیش از 100 متر در فاصله حدود 100 کیلومتری شهرستان چابهار قرار دارد. اطراف این کوه را بیابانی وسیع فرا گرفته که ظاهرا این بیابان نیز همچون خود کوه ماحصل اتفاقاتی درون زمین است.

اطراف کوه گل افشان در فاصله تقریبی حدود 200 متر از کوه ، چاله ای به عمق حدود 2 متر ایجاد شده که برای رسیدن به کوه باید وارد این چاله شد. بالا رفتن از کوه اگر فصل بارندگي نباشد تقريبا راحت است و براحتی میتوانید به آن برسید.

تفریح در کوه گل افشان

در کوه گل افشان چه میبینیم؟

در بلنداي اين تپه‌ها ، دهانه‌ هايي به قطر چند سانتي متر وجود دارد و از دهانه کوه گل‌ فشان كه در حال حاضر فعال است ، به طور متناوب گل خاكستري رنگ خارج شده و به سوي دامنه‌ها سرازير مي ‌شود. دوره تناوب اين پديده نادر و زيبا ده تا پانزده دقيقه است كه اين عمل با لرزش خاك همراه است و گاهي به هنگام خروج گل، صدايي همانند شليك تفنگ از آن به گوش مي ‌رسد.

در بالاترين نقطه کوه چاله اي به قطر کمتر از يک متر و به عمق حدود نيم متر وجود دارد که با گل پوشيده شده است. در فواصل زماني حدود يک دقيقه، مقداري گل با صداي خاصي شبيه به ترکيدن يک حباب، از چاله خارج و به اطراف پراکنده مي شود. احتمالا تمام اين کوه در طول ساليان دراز بر اثر فعاليت اين چشمه ايجاد شده باشد. در کنار اين کوه ، دو کوه کم ارتفاع ديگر وجود دارد که به نظر مي رسد زماني آنها نيز گل افشان بوده اند.

دیدن این منظره همراه با صدای آن بسیار می تواند جالب باشد  هر چند داشتن یک دست لباس اضافی برای گل بازی  ضروری می نماید. جمع گروهی و دوستانه  در کنار این پدیده می تواند لحظات شادی را برایتان به همراه بیاورد . اگر به  چابهار سفر کردید و این کوه گل افشان را ندیدید یعنی مقداری از سفر خود را از دست داده اید و باید یه روز بالاخره بازگردید و جاهایی را که ندیدید را ببینید.

در کنار کوه گل افشان جاهای دیدنی زیادی در چابهار منتظر شما هستند تا از آنها دیدن کنید همانند: تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار ، کوههای مینیاتوری چابهار ، روستای تیس ، تالاب لیپار چابهار ، پلاژ تیس و مسجد جامع تیس ، سفری پر از دیدنیهای جذاب برای شما در تور چابهار گردی میسازند و خاطره ای خوش از یک تور داخلی را برایتان رقم میزنند.

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به چابهار داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده کوه گل افشان چابهار که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور چابهار تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور چابهار می‌توانید با شماره تلفن 02186037418 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور چابهار ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور چابهار ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی چابهار که در صفحه تور اقساطی چابهار شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037418
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از کوه گل افشان چابهار را به ما بسپارید ، برای رزرو تور چابهار در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور چابهار کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور چابهار آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر