زندان اسکندر یزد

زندان اسکندر یزد یا همان مدرسه ضیائیه در حقیقت مدرسه‌ای است با حدود ۸ قرن قدمت که در محله فهادان شهر یزد، از کهن ‌ترین محله‌های این شهر قرار گرفته است.

زندان اسکندر یزد

زندان اسکندر یزد

گفته می شود، این ساختمان زندان اسکندر یزد در ابتدا به وسیله اسکندر مقدونی با کاربری زندان بنا شده است و بعدها با تغییر کاربری به صورت مدرسه مورد استفاده قرار گرفته است. 

در عین حال گفته می شود این مدرسه در سال 631 هجری قمری توسط ضياءالدين حسين رضی بنا گرديده و در سال 705 هجری قمری توسط پسرانش مجدالدين حسن و شرف الدين علی تكميل شده است.

مدرسه دارای بنایی است با گنبد مرتفع، نمای ساده و درب ورودی كوتاه، اما هنگامی که از اين درب، داخل صحن می شويد با بنایی تاريخی و با عظمتی ‌رو به رو می شوید که از يادگارهای معماری اسلامی دوره مغول می باشد.

.

متعلقات زندان اسکندر

این بنای تاریخی دارای حیاطی است که سه ایوان در اطراف آن قرار دارد. گنبد خانه ای قدیمی و کهن، در گوشه‌ حیاط واقع شده که ارتفاع زیاد‌ی دارد و متعلق به سده‌هفتم هجری قمری است. 

از قسمت های مختلف زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه ‌می‌توان به وجود چاهی با قطر حدود ۲ متر در وسط حیاط اشاره نمود که به سردابی به عمق حدود ۵ متر منتهی می‌‌شود. کف سرداب حوضی قدیمی وجود دارد که از جمله آثار به جای مانده از بنای اولیه ساختمان است‌. گنبد این بنا کاملاً از خشت خام ساخته شده است و دارای تزئینات و آرایش گچبری، نقاشی با آبرنگ طلایی و لاجوردی بوده و در حال حاضر قسمت هایی از آن ‌روی گچ سفید باقی مانده است‌.

شبستان مدرسه دارای محراب بوده و در اطراف صحن مدرسه رواق هایی ساخته شده که ضلع غربی آن دارای رواق بزرگتر و محراب گچی می باشد.

معماری مدرسه ‌ضیائیه را می توان از خصوصیات عصر مغولی قلمداد کرد. در این بنا هیچ گونه تزیینات کاشی کاری به چشم نمی خورد.

نوع مصالح اولیه به كار برده شده در این زندان (مدرسه) اغلب خشت است اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گنبد آن توسط معمار استاد آخوند خرمی با آجر مرمت شده است. 

همانطور که ذکر شد در کنار نام این مدرسه اسلامی، شهرت زندان اسكندر وجود داشته كه هميشه همراه نام مدرسه ضيائيه آمده و هاله ای از ابهام را در خصوص ماهيت اين بنا شكل داده است.

زندان اسکندر شهر یزد

زندان اسکندر شهر یزد

در مورد زندان اسکندر چند روایت تاریخی وجود دارد، از جمله اینکه گفته می شود گروهی از تبعیدیان اسکندریه به یزد آورده شده اند و در این مکان زندانی شدند. علاوه بر این روایات، عوامل دیگری در پیدایش آوازه زندان اسکندر مؤثر بوده است مانند ویژگی های اقلیم، دور بودن یزد از مراکز بزرگ و پر رفت و آمد که موجبات تقویت این شهرت را فراهم کرده است.

همچنين تأثير گسترده شعر حافظ، خواجه شيراز را نمی توان ناديده گرفت، آنجا كه می فرمايد:

دلم از وحشت زندان سكندر بگرفت                رخت بر بندم و زی ملك سليمان بروم

این بنای با عظمت به همت سازمان میراث فرهنگ مورد مرمت قرار گرفته و به صورت اولیه اش ترمیم گشته است. این اثر تاریخی نیز در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

.

تور زمینی و هوایی

تور زمینی و هوایی

*** برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین بهترین زمان برای سفر به یزد و رزرو تور یزد با شماره تلفن آژانس تماس بگیرید تا مشاوران ما کاملترین اطلاعات را در اختیارتان قرار دهند ***

021-66979177

09128000105