قصر شیروان شاه باکو SHIRVANSHAHS’ PALACE شهر قدیمی باکو ، گنجینه ای از تاریخ آذربایجان است. ساختمانهای سنگی و خیابانهای پرپیچ و خم، اسرارهایی ناگفته را در دل خود نگه داشته اند.
قصر شیروانشاه یک شاهکار معماری قرون وسطی در شهر غنی باکو محسوب میشود. حکومت شیروان در سال 861 تاسیس شد و یکی از طولانی ترین حکومتها در شمال آذربایجان محسوب میشود.

قصر شیروان شاه در قرن 15 میلادی ساخته شد. شیروانشاه در معنای واقعی کلمه به معنی “پادشاهی شیروان” است. شیروان قلمرو اصلی و نخستین پایتخت این سلسله به شمار می آمد. پس از زلزله های متعددی که در شماخی (پایتخت دوم) رخ داد، پایتخت به باکو منتقل شد.

قصر شیروان شاه باکو

قصر شیروان شاه باکو

طبقه سلطنتی قصر

طبقه دوم توسط پادشاه و خانواده اش استفاده میشده است در حالی که طبقه اول توسط خادمان مورد استفاده قرار میگرفته است. همه اتاقها غنی از آثار و اطلاعات تاریخی است. شما حتی میتوانید به موسیقی قرون وسطایی با آی پد و برنامه ای که توسط برنامه نویسان تدارک دیده شده است، گوش دهید.اکثر آثار مربوط به قرون 18 تا 20 است؛ زیرا بیشتر گنجینه های کاخ در طی حملات امپراطوری عثمانی و روسیه به سرقت رفته است.

قصر شیروانشاه باکو

اتاق سلطنتی دارای چندین مثال دکوراتیو است که نشان میدهد این اتاق در قرون وسطی چگونه به نظر میرسده است. فرشها، کاشیهای دیواری براق، مدلهای تخت سلطنتی و حتی یک صفحه بازی که در اتاق سلطنتی قرار داده شده است.

این اثر زیبای دیدنی را در تور باکو جزو برنامه های اصلی خودتان قرار دهید ، حس جالبی با دیدن این بخش در شما ایجاد میشود بخصوص که تبدیل شدن آن به موزه شما را بیشتر سرگرم میکند و با بخشی از تمدن باکو آشنا میکند.

معماری قصر شیروان شاه باکو

قصر شیروانشاه به طور رسمی در سال 1964 به عنون موزه بازگشایی شد و از آن زمان تا کنون تحت حفاظت دولت است. قصر شیروانشاه در کنار برج دختر در سال 2000 در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. قصر در داخل شهر قدیمی واقع شده است و دسترسی به آن در این منطقه بسیار آسان است. سبک معماری ساختمانها و دیوارهای شهر مشابه هم و بدیع و بی نظیر است و بر هنر تمدن اسلامی در قرون وسطی تاکید میکند.

معماری قصر شیروان شاه باکو

خود کاخ به طرز پیچیده ای ساخته نشده، اما ساختمانهایی در هنگام نیاز، به قصر افزوده شده است. مجتمع شامل یک ساختمان قصر، دو مسجد، آرامگاه پادشاه خلیل الله که در کنار مادر و پسرش دفن شده است، حمام، دروازه شرقی (دروازه مراد)، کتیبه سنگی و آرامگاه صوفی و دانشمند سید یحیی باکوئی است.
خود قصر ساختمانی دو طبقه است که شامل 52 اتاق در سرتاسر آن است؛ اما در حال حاضر به دلیل بمباران بسیاری که در طول تاریخ رخ داده، تنها تعداد کمی از اتاق ها باقی مانده است.

درجه اهمیت و زیبایی این قصر در آن حد است که تصویر قصر شیروان شاه باکو بر روی اسکناس ده هزار مناتی آذربایجان چاپ شده است به همین دلیل حتما در لیست گردشگری تور باکو ی خودتان تماشا از آن را قرار دهید

دیوانخانه قصر شیروان شاه باکو

در مورد کارکرد و عملکرد دیوانخانه، دو عملکرد برای آن در نظر گرفته اند. مشهورترین این عملکردها، عملکرد آن به عنوان دادگاه و برای جلسات رسمی بوده است. دومین عملکردی که برای دیوانخانه در نظر گرفته اند، این بوده که پادشاه فرخ یاسر آن را به عنوان آرامگاه شخصی خود ساخته است.

اما بعدها به دلیل وقایع تاریخی و جنگهای مکرر ناتمام مانده است. با این حال، محققن هنوز توضیح دقیقی در مورد هدف و علت ساخت این قسمت درنیافته اند و هدف از ساخت آن بحث انگیز است،صحت این مطالب را در سایت باکو اکسپلورر میتوانید بررسی کنید.

آرامگاه سید یحیی باکویی
دیوانخانه قصر شیروانشاه باکو

آرامگاه سید یحیی باکویی و مسجد کی قباد

بخشی از این مجموعه به عنوان محلی برای عبادت صوفیان در نظر گرفته شده است. سید یحیی باکوئی معلم و دانشمند برجسته در قرن پانزدهم در اینجا زندگی میکرده است. وی بخشی از زندگی خود را نیز در شماخی گذرانیده بود. پس از مرگش، پیکرش در این آرامگاه دفن شد. مسجد کی قباد به آرامگاه متصل است، اما اکثر قسمتهای آن تخریب شده است.

دیدن مکانهای تاریخی کشورهای مختلف که همراه با قصه های جذابی هستند ، خیلی خیلی حس خوبی به شما میدهد طوریکه تمام مسافرین تور باکو زمینی و تور باکو هوایی حتما از این اثر جذاب و رویایی دیدن میکنند ، پیشنهاد میکنیم که شما از آن دیدن کنید و لذتی متفاوت ببرید.

در این قصر حمامی نیز قرار دارد ، حمام تقریبا در زیر زمین واقع شده تا در زمستان گرم و در تابستان خنک باشد و اعتقاد بر این است که پادشاه حمام اختصاصی خود را داشته است،پیشنهاد میدهیم که آثار باقیمانده از این حمام را هم ببینید،رازهای جالبی دارد

دروازه مراد قصر

دروازه مراد (دروازه شرقی) آخرین بخش در کل مجموعه است و به سفارش سلطان مراد سوم که در قرن شانزدهم به باکو حمله کرد، ساخته شده است. شما میتوانید تزئینات زیبایی را که در این بخش انجام شده، پس از ترک مجتمع ببینید چرا که اکثر کارهای زینتی در قسمت خارجی آن انجام شده است. نام سلطان مراد سوم و حاکم شهر در کتیبه ای به عربی نوشه شده است.

 

 

دروازه مراد باکو

برای سفر به باکو و دیدن برج دختر باکو میتوانید از تور باکو اقساطی نیز استفاده کنید ، منوی تور اقساط ما را در این سایت ببینید تا با شرایط آن آشنا بشید.

کتیبه های سنگی قصر

یکی از جالبترین قسمتهای مجتمع کتیبه های سنگی به جا مانده از قلعه باییل است که در قرن 13 و در جزیره ای در دریای خزر ساخته شده بود. پس از زلزله بزرگی که در سال 1306 میلادی در دریای خزر رخ داد، قلعه فروریخت و تا مدتهای طولانی در زیر آب مدفون ماند. در قرن 18 پس از اینکه سطح آب شروع به کاهش کرد، قطعات ویران شده قلعه دوباره در بالای آب نمایان شد.

 

کتیبه های سنگی شیروان شاه

در طی دوران رژیم شوروی این سنگها از آب بیرون کشیده شد و در معرض دید عموم قرار گرفت. اکنون این قطعات سنگی در موزه شیروانشاه نگاه داشته میشوند و در کنار شهر قدیمی باکو و برج دختر باکو ، دیدنیهایی فوق العاده در تور باکو برای شما رقم میزنند.

هماهنگ کردن لذت دیدار از این اثر فوق العاده دیدنی در باکو را به ما بسپارید ، در قسمت لینکهای مفید روی کلمه تور باکو کلیک کنید.