برج دختر باکو یا قلعه دختر باکو (Maiden Tower Baku) که به ترکی آذربایجانی “کیز کالاسی” (Qız Qalası) نامیده می شود در قرن 12 میلادی و در شهر قدیمی (ایچر شهر) ساخته شده است. برج دختر به همراه قصر شیروانشاه که بنایی مربوط به قرن 15 میلادی است، در سال 2001 در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. قلعه دختر یکی از نماد های ملی کشور آذربایجان به شمار می رود.

در ساختمان قلعه یک موزه قرار گرفته که در آن داستان تکامل شهر باکو به نمایش درآمده است. همچنین در داخل این قلعه یک فروشگاه سوغات قرار گرفته است.

برج دختر بنایی افسانه ای و نشانه ای برجسته از باکو است. برج با افسانه ها و داستان های زیادی همراه است که ریشه در تاریخ آذربایجان و فرهنگ ملی آن دارد. برخی از حماسه ها و داستان های برج به عنوان سناریویی برای نمایشنامه های تئاتر تبدیل شده اند. این بنای تاریخی را در تور باکو فارا گشت خواهی دید.

قلعه دختر باکو

برج دختر باکو؛ هر آنچه خوب است بدانی

تاریخچه برج دختر باکو

برخی منابع علمی نشان می دهد که برج دختر نمونه ای برجسته از معماری زرتشتی و پیش از اسلام ایران است. پروفسور داوود آکاندوف شواهدی معماری و باستان شناسی را فراهم کرده و استدلال می کند که برج، معبد آتش زرتشتیان بوده و دارای 7 خروجی آتش در بالای برج بوده است. زرتشتیان اعتقاد داشتند که هفت مرحله یا 7 آسمان برای رسیدن به بهشت وجود دارد.

برج قلعه دختر باکو

برج دختر در قسمت جنوب شرقی شهر قدیمی باکو واقع شده است. یکی از اساتید و مورخان برجسته در تاریخ باکو محاسبه کرده که پایه های قلعه دختر باکو 15 متر در زیر سطح زمین قرار گرفته و سه طبقه در بالای برج قرار دارد.

این پایه در قرن 4 تا 6 میلادی ساخته شده است. با توجه به تفاوت های مشخصی که در سنگ های استفاده شده در برج در مقایسه با سنگ های مورد استفاده در اطراف شهر در قرون وسطی وجود دارد، چنین نتیجه گرفته اند که قسمتی از برج در قرن 5 تا 6 میلادی ساخته شده و بعدا در قرن 12 تکمیل شده است.

معماری قلعه دختر باکو

اعتقاد بر این است که این قلعه ابتدا در طول دوران ساسانیان به عنوان معبد زرتشتی مورد استفاده قرار گرفته است. با توجه به کاوش های باستان شناسی در طی سالهای 63-1962 در طبقه پایین برج انجام شد، برج بر روی یک سنگ بزرگ که به سمت دریا سرازیر شده بود، ساخته شده است. ساختار پشتیبانی که از برج اصلی محافظت می کند، سبب پایداری برج شده است.

برج دختر باکو

کاوش های بیشتر نشان داد که ساختارهای چوبی که هر کدام 14 متر طول داشته در فوندانسیون برج قرار داده شده که سبب مقاومت برج در برابر زلزله شده است. همچنان که گمان زده می شود که شکل استوانه ای برج تا ضخامت 5 متر، فوندانسیون محکمی را برای برج ارائه داده و سبب شده تا در طول قرن ها جان سالم به در برد.

از سال 2011، برج در کمپین “ساعت زمین” که کمپینی بر ضد تغییرات اقلیمی است شرکت می کند. در این کمپین ساختمان های بزرگ به مدت 1 ساعت در تاریکی به سر می برند تا سبب آگاهی مردم نسبت به این تغییرات شوند.

قلعه دختر باکو افسانه های عجیب و مرموزی دارد که مربوط به هزاران سال پیش است. این افسانه ها سینه به سینه و نسل به نسل بین مردم باکو رد و بدل شده است و هر کدام شنیدنی تر از دیگری می باشد. دلت می خواهد آنها را بشنوی؟

افسانه دختری با موهای آتشین در برج دختر باکو

در زمان های قدیم یک قلعه باستانی در باکو وجود داشت. این قلعه دارای معبد آتش بود. در دوران بسیار قدیم دشمن قلعه را محاصره کرد. دشمن به مردم دستور داد تا تسلیم شوند، اما آن ها امتناع کردند. بنابراین دشمن محاصره را برای تخریب قلعه و به اسارت کشیدن تمام ساکنان آن آغاز کرد. مدافعان بسیاری در تلاش برای جلوگیری از توقف حملات دشمن کشته شدند.

در همین حال، فرمانده دشمن دستور داد تا خطوط تامین آب قطع شود. هیچ آب و غذایی وجود نداشت و تنها بوی خون و مرگ استشمام می شد. مغ افضل به همراه سایر روحانیون زرتشتی در کنار آتش مقدس شروع به خواندن دعا کردند و از اهورامزدا کمک خواستند تا آنها را نجات دهد و دشمن را به عقب راند.

سرانجام دعای آنها شنیده شد. در روز بعد مردم دیدند قطعه بزرگی از آتش مقدس از بالای برج به پایین افتاد و دختر زیبایی از آتش بیرون آمد. او مو های آتشین بلندی داشت. جمعیت زانو زده و شروع به دعا کردن، کرد. او به مردم گفت: نگران نباشید، من به شما کمک کرده و از شما محافظت می کنم.

یک شمشیر و کلاه به من دهید و یکی از دروازه های قلعه را باز کنید. در همین حال، فرمانده دشمن در انتظار این بود تا دروازه باز شود و پهلوانی بیرون آید تا جنگ تن به تن آغاز شود. اگر پهلوان در این مبارزه تن به تن پیروز می شد ارتش دشمن عقب نشینی می کرد و اگر دشمن پیروز می شد آنها تمام ساکنان را به اسارت می گرفتند.

دروازه باز شد و فرمانده دید که پهلوانی برای مبارزه با او از قلعه بیرون آمده است. جنگ سنگینی آغاز شد. در یکی از لحظات پر برکت خداوند، پهلوان فرمانده را از اسب به پایین کشید و چاقویی را بر گردنش گذاشت.

فرمانده فریاد زد: شما پیروزید. تو چه کسی هستی؟ کلاه خود را در بیاور تا چهره ات را ببینم. پهلوان! او کلاهش را برداشت و فرمانده دختری با مو هایی به رنگ آتش را دید. فرمانده به گریه افتاد و از جنگ با باکو دست کشید. پس از آن مردم محلی نام این قلعه را برج دختر گذاشتند.

افسانه قلعه دختر باکو
افسانه برج دختر باکو

افسانه ای دیگر از قلعه دختر باکو

روزی دشمن باکو را محاصره کرد. مردم از تسلیم شدن در برابر دشمن امتناع کردند. آنها تصمیم گرفتند بجنگند و از زندگی و قلعه محافظت کنند. اما وضعیت درون قلعه اسفبار بود. دشمن منبع تامین آب را قطع کرده بود و مدافعان بدون آب و غذا هیچ شانسی برای زنده ماندن نداشتند.

در این حال، مغ بزرگ همراه با سایر روحانیون در قلعه و در کنار آتش مقدس دعا کردند. پس از چند روز دعای بدون وقفه زلزله شدید و ویرانگری رخ داد. هزاران نفر در نتیجه آن کشته شدند و برخی از بازماندگان فرار کردند. بنابراین مردم باکو از شر دشمن خلاص شدند. اما آتش مقدس در بالای برج متوقف شد.

شاه مایل بود تا دخترش را به ازدواج مردی دربیاورد که دختر او را دوست نداشت. دختر از پدر تقاضا می کند تا برای او برجی بسازد. زمانی که ساخت برج تمام شد، دختر خود را از بالای آن به پایین پرتاب کرد و خودش را کشت.

این افسانه موضوع بسیاری از اشعار و نمایشنامه های آذربایجانی بوده است. باله ای با این مضمون در سال 1940 به نمایش درآمد. این باله در اپرا باکو و تئاتر باله به نمایش درآمد.

دیدن مکان های تاریخی کشورهای مختلف که همراه با افسانه های جذابی هستند، خیلی خیلی حس خوبی به شما می دهد طوریکه تمام مسافرین تور باکو فارا گشت حتما از این اثر مرموز و رویایی دیدن می کنند.  پیشنهاد می کنیم که شما از آن دیدن کنی و لذتی متفاوت ببری.

از بام این برج ۲۹ متری می‌ توان دیدنی‌ های باکو به خصوص شهر قدیم و خلیج باکو را براحتی تماشا کرد و عکس‌های پانورامایی جالبی گرفت.

معماری درون برج دختر

از این برج به عنوان برجسته ترین و مرموزتر ین بقعه تاریخی در باکو اسم می برند. برج دختر بر پایه سنگ ساخته شده است. درست در خط ساحلی. در معماری آن ترکیبی از عناصر عربی، فارسی و عثمانی را می بینیم. این بنا در کنار یک چاه نفت طبیعی ساخته شده است. ساختمان دارای ارتفاعی برابر با 5/29 متر و قطر 5/16 متر است. داخل ساختمان گنجایش حداقل 200 نفر را دارد.

یک برآمدگی در برج اصلی به سمت شرق به چشم می خورد که به سمت طلوع خورشید گره خورده است که منجر به این نتیجه گیری شد که قلعه به عنوان کاربری نجومی ساخته شده است. در حالی که طرف حائل (پایه) به سمت شرق است. دسترسی درب به برج به سمت جنوب شرقی است. هر طبقه برج دارای یک سقف طاقدار سطحی است. گنبد سنگی دارای یک دهانه مرکزی است.

 

معماری برج دختر باکو

قطر دیوارها بین 5 متر تا 2/4-2/3 متر در طبقه بالایی است. تمام طبقه ها توسط پلکان هایی به هم متصل شده اند و توسط پنجره هایی باریک روشن می شوند. با این جاهای دیدنی خاص مثل برج دختر باکو ، قصر شیروانشاه باکو ، شهر قدیمی باکو ، واقعا تور باکو یکی از دیدنی ترین تورهای مسافرتی خارجی می باشد.

چاه آب قلعه دختر باکو

دیگر ساختار قابل توجه که در برج دختر به چشم می خورد یک چاه آب 7/0 متری با عمق 21 متر است که در طبقه دوم برج دیده می شود. چاه همچنین یک ورودی در سطح زمین دارد که توسط باستان شناسان در مطالعاتی که اخیرا صورت گرفت، کشف شد.

چاه آب برج دختر باکو

این گونه برداشت کرده اند که آب برای جمع آوری آب باران و آب تمیز درست شده است. همچنین لوله های سرامیکی به قطر 30 سانتی متر نیز در سیستم لوله کشی قلعه به چشم می خورد.

در برج بین طبقه دوم و هفتم یک آب رو به شکل نیم دایره در هر طبقه دیده می شود که از لوله های سرامیکی ساخته شده که یکی بر روی دیگری قرار گرفته اند و توسط ملات آهک به هم پیوسته اند. این لوله ها بین 25-20 سانتی متر قطر داشته و ضخامت دیواره تشکیل دهنده انها 2/2 سانتی متر است. هر قطعه 45-40 سانتی متر طول دارد.

نقشه برج دختر باکو در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

قیز قالاسی یکی از اماکن دیدنی باکو است. باکو جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی باکو رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به باکو داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده  قلعه دختر که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور باکو فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به باکو و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های باکو کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره برج دختر باکو، مدت زمان سفر به آذربایجان، امکانات و درجه هتل های پکیج تور باکو ارزان عادی یا تور باکو نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

02186037414
09208008108
تور باکو آژانس فارا گشت کوروش کبیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا