وقتی می خواهی به سفر بروی مخصوصا در قالب سفر های تفریحی، هر چه از جایی که می روی اطلاعات بیشتری داشته باشی سفر بهتر، مطمئن تر و حرفه ای تری خواهی داشت. که باعث میشه بیشتر بهت خوش بگذره. یکی از دلایل به وجود آمدن صفحات درباره یزد و یا شهرهای مختلف دیگر همین است.

به همین علت درباره یزد را برای انتخاب بهتر تور یزد فارا گشت به سایت اضافه کردیم تا علاوه بر مطالبی که تا الان درباره این شهر تاریخی برایت گفتیم، اطلاعات کاملتر و حرفه ای تری از شهر یزد هم پیدا کنی. نوشته های این صفحه توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت و ویکی تراول جمع آوری شده است تا کاملترین اطلاعات را به شما ارائه دهیم.

درباره یزد فارا گشت

درباره یزد – وجه تسمیه

واژهٔ یزد در واقع به معنای پاک و سپند بوده و علت نام گذاری این شهر، به معنای سرزمین مقدس و شهر خدا است.

در کتابهای تاریخی و معروف همچون فارسنامه ابن بلخی، که در قرن ششم هجری تألیف شد. یزد را با اسم کثه صدا می زدند به همچنین در قرن نهم نیز در کتابی به اسم تاریخ یزد مجدد اسم این شهر کثه بوده است که نویسنده آن احمد بن حسین بن علی کاتب بود. کثه در زبان پارسی باستان به معنی شهر کوچک است و بدین خاطر به آن کثه گفته می شد چون در مقایسه با ایساتیس که در حومه یزد قرار داشت و شهر بسیار بزرگی بود، شهری کوچکتر دیده می شد.

از طرفی در زمان ساسانیان به فرمان یزدگرد اول در این محل شهری تاسیس شد با اسم یزدان گرد. بعد از بنا شدن شهر، یزد گرد شهر را به دختر خود هدیه داد. اژه یزد یک اسم باستانی است که ریشه در کلماتی همچون یشت، یسن یا یزت دارد که با مفاهیمی چون ستایش، نیایش، پرستش و ایزد همنام شده است و جالب اینجاست که یکی از فصول پنجگانه اوستا با یکی از این اسم ها یعنی یشت خوانده شده‌ است.

سالهای آتی بعد از آمدن اسلام به ایران و گرایش اکثر مردم یزد به دین اسلام عنوان دارالعباده به این شهر داده شد و بعد از آن با این اسم معروف شد. و کم کم به کلمه یزد کنونی تغییر اسم پیدا کرد.

 

موقعیت جغرافیایی یزد برای مسافران

شهر یزد در ۱۵ درجه و ۵۳ دقیقه تا ۴۰ درجه و ۵۴ دقیقه درازای خاوری و ۴۶ درجه و ۳۱ دقیقه تا ۱۵ درجه و ۳۲ دقیقه پهنای شمالی واقع شده‌است. یزد در دره ای پهناور بین دو رشته کوه خارنق و شیر کوه قرار گرفته است و حدودا بلندی یزد از سطح دریا ۱۲۰۰ متر اندازه گیری شده است.

همسایه های اطراف یزد:

از سمت شمال به شهرستان‌ های میبد و اردکان راه دارد

از سمت غرب به شهرستان‌ های اردکان و بافق

از سمت شرق به استان اصفهان

و از سمت جنوب به شهرستان تفت، ابرکوه و مهریز راه دارد.

 

درباره یزد و آب و هوای آن

شهر یزد بعلت قرار گرفتن در بخش مرکزی فلات ایران و همگستری نامناسب‌ عوامل طبیعی که بر فلات مرکزی ایران مستولی است بارش اندک همراه با تبخیر شدید دارد. از طرف دیگر دور بودن یزد از دریا در کنار نزدیکی با کویر خشک و پهناور نمک باعث شده است که رطوبت نسبی کم همراه با گرمای بسیار داشته باشد. بدین ترتیب یزد را به نوعی می شود یکی از خشک‌ ترین مناطق ایران نامگذاری کرد. گذشته از موارد نام برده در این منطقه نوسان شدید درجه حرارت نیز وجود دارد.

با خواندن این مطالب ممکن است بگویی پس یزد قابل سکونت نیست و سختی آب و هوایی دارد ولی باید بدانی که مردم شهر یزد به راحتی زندگی می کنند. چون از قدیم الایام از بزرگان علم و هنر معماری یزدی یاد گرفتند چگونه هنرمندانه از قنات استفاده کنند و آب آشامیدنی زلالی را به سرتاسر شهرشان برسانند و با هنر جهانی بادگیر ساختن فضای بسیار خنکی را به خانه هایشان هدیه دادند. خاطر نشان می کنم که این بادگیرها ثبت جهانی شده است و یکی از دلایل معروفیت های شهر یزد گشته است.

 

مذهب مردم یزد

درباره یزد که تحقیق می کنیم به مبحث مذهب هم می رسیم. مذهب اصلی کنونی مردم یزد، مسلمان و شیعهٔ دوازده‌ امامی است. در کنار آنها گروه بزرگی از زرتشتیان ایران در یزد ساکن هستند که سنتهای آیینی از زمانهای بسیار پیشین ایرانیان را حفظ کرده اند. اقلیت کوچکی از یهودیان نیز ساکن این شهر هستند. البته از مذاهب دیگر نیز در شهر خواهید دید ولی تعدادشون کمتر از موارد نامبرده می باشد.
تقریبا می شود گفت که استان یزد را در ایران به عنوان استان مذهبی نام می برند که دلیل آن توجه مردمان این شهر به مذهب و کوششان برای نگهداری آیین های آن  است.

تور یزد و معماری خاص یزد

 

معماری یزد

زمانیکه با تور یزد به این شهر سفر می کنی، یکی از دیدنیهایی که نظر شما را جلب می کند، معماری ساختمانهای یزد است. معماری یزد به دو بخش عمده تقسیم می شود.

معماری قدیم یزد: نمک اصلی شهر یزد، معماری خاص کویری آن است، وقتی در این بخش قدم میزنید بادگیر ها، مناره‌ ها و گنبد ها و کاهگل ساختمان ها شما رو به سالها قبل می برد و چشمانت را خیره می کند. از زمانهای دور در این نوع معماری از بادگیر برای گرفتن جریان باد و خنک کردن فضای ساختمان کمک می گرفتند.

بافت و ساخت معماری ویژهٔ منطقهٔ یزد از بارزترین و مشخص ترین نمونه ‌های معماری خاص اقلیم‌ های گرم و خشک در جهان است. تناسب آن با نیاز ها و شرایط اقلیمی – فرهنگی مردم منطقه، جدای از زیبایی خاص و متفاوت این معماری، از ویژگی‌ های بارز آن است. در مرکز هر محله معمولاً حمام، بازارچه، آب انبار، مسجد، حسینیه، کارگاه ‌های کوچک، جوی آب (برای دسترسی به قنات) قرار دارد که بسیاری از این امکانات هنوز پابرجا هستند. و می توانی در تور یزد گردی با فارا گشت از آنها دیدن کنی.

معماری جدید یزد: مثل همه شهر های دنیا در گذر سالها و پیش رفتن به سمت تمدن و نوآوری  شهر یزد نیز نیازمند تغییراتی برای راحت تر شدن حمل و نقل و تردد جمعیت شد. ایجاد گذرگاه ‌های جدید غیر هم سطح همچون میدانهای امام حسین (ع)، شهدای محراب، معلم، شهید باهنر و گذرگاه تازه تأسیس میدان مهدیه همچنین ساخت چندین مجتمع بزرگ در خیابان های مشهور یزد و ایجاد مجتمع ‌های مسکونی در مناطق مختلف دیگر، باعث شد که در بخش هایی از شهر شاهد این نوع معماری باشیم.

نقشه شهر یزد در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

یزد همیشه در طول تاریخ باعث افتخار ایران بوده است. یزد جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی یزد رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به یزد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده درباره یزد که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور یزد فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به یزد و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های یزد کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی و مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره یزد، مدت زمان سفر به یزد، امکانات و درجه هتل های پکیج تور یزد ارزان عادی یا تور یزد در نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108
تور یزد آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر