معبد گارنی در کشور ارمنستان قرار داره و یکی از جاهای دیدنی و زیبای این کشور محسوب میشه. تاریخچه این معبد به قدری ارزشمنده که این جا رو می تونیم در کنار جاهای دیدنی یونان، روم و ایتالیا در غرب اروپا معرفی کنیم.

در این قسمت، تصمیم دارم تو رو به کشور ارمنستان ببرم؛ جایی که یکی از کشورهای همسایه ایرانه و نه تنها یه مقصد گردشگری برای مسافرها و توریست ها هست، بلکه خیلی از افراد هم علاقه دارن که به ارمنستان مهاجرت کنن. دانشگاه های ارمنستان هم گزینه های خوبی را برای ادامه تحصیل در رشته های مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی، معماری و رشته های هنری داره.

 بنابراین می‌ بینی که کشور ارمنستان از هر لحاظ مورد توجه قرار گرفته. ارمنستان، یک کشور اروپاییه که با کشورهای ایران، گرجستان، ترکیه و آذربایجان مرز مشترک داره.

 یکی از جاهای دیدنی این کشور که در تور ارمنستان زمینی و هوایی فارا گشت مشاهده خواهی کرد، معبد گارنی اسم داره. ارزش تاریخی یا همون قدمت تاریخی این معبد زیبا و جذاب به سده یا قرن اول میلادی برمی گرده. تاریخ دقیقش رو گفتن سال ۷۷ میلادی، که برابر با پادشاهی تیرداد اشکانی بوده.

در ادامه این مطلب مثل بقیه مطالب گردشگری که تا کنون با من همراه بودی، همچنان هم من را همراهی کن تا درباره تاریخچه معبد گارنی در ارمنستان برات صحبت کنم و درباره معماری اون توضیحاتی رو بدم. همان طور که در منابع ارمنی مثل سایت armeniadiscovery.com هم آمده، معماریش واقعا منحصر به فرد بوده و مثل اون رو کمتر در کشورهای شرق اروپا یا کشورهای آسیایی می تونی ببینی.

معبد گارنی در ارمنستان

معبد گارنی در ارمنستان، نمادی از شاهکار معماری روم باستان

این بنا از نظر معماری، یه شاهکار هنری و مهندسی محسوب میشه. اگه به نمای کلی معبد گارنی در ارمنستان نگاه کنی، خیلی خیلی شبیه به جاذبه های گردشگری شهر رم در ایتالیا هست! یکی از بناهای تاریخی و دیدنی شهر رم در ایتالیا “معبد پانتئون” اسم گذاری شده است که از نظر معماری، نمای جلوی بنا، بسیار به معبد گارنی در ارمنستان شبیه هست. در هر دو تا اثر تاریخی می تونی ستون های عمودی قطور و بلند را مشاهده کنی که به سقف شیروانی شکلی منتهی میشه.

 اگر به سفر کردن به کشورهای اطراف ایران علاقه داری، کشور ارمنستان می تونه بهترین انتخاب برای تو باشه. پیشنهاد می کنم تور ارمنستان را با قیمت مناسب از آژانس گردشگری فارا گشت درخواست کنی و برنامه سفرت را برای تماشای این معبد زیبا بچینی.

معبد گارنی کشور ارمنستان

 معماری بناهای تاریخی در کشورهای آسیایی هم هر کدوم ارزش خودشون رو دارند اما این معبد به دلیل این که به قرن اول میلادی برمی گرده، خیلی خیلی با ارزشه. چیزی که ارزش اون را افزایش داده، اینه که ستون های معبد همچنان هم پابرجا باقی موندن و نمای کلی معبد در طول دوره‌ های مختلف بازسازی شده.

 در قسمت بعدی، اول درباره تاریخچه معبد گارنی صحبت می ‌کنم و بعد درباره معماری و جاهای دیدنیش چیزهایی رو می گم تا وقتی به ارمنستان سفر کردی، بتونی از سفرت لذت ببری. این معبد زیبا یک جای تاریخی و جذابه و اگه به سفرهای ماجراجویانه و هیجان انگیز علاقه مند باشی، به نظرم تماشای این معبد حس و حال خوبی رو بهت میده.

درباره معبد گارنی

اطلاعات مفیدی که باید درباره تاریخچه معبد گارنی ایروان بدانی

 

اگه منابع مختلفی را که درباره معبد گارنی ایروان صحبت کردن در کنار هم بررسی کنی متوجه میشی که این معبد یکی از آثار به جا مونده از قرن اول میلادی هست که نمایانگر قدمت معماری مردمانیه که قبل از دوره ادیان مسیحیت در کشور ارمنستان زندگی می کردن.

 این معبد در منطقه کوهستانی زیبایی قرار گرفته و وقتی که برای تماشای معبد گارنی به این مکان میری، منظره اطرافش که شامل کوهستان ها و دشت وسیعه، واقعاً توجه تو رو به خودشون جلب می کنن.

 وقتی به مکانی که معبد گارنی اونجا قرار داره میری، از فاصله دور هم نمای کلی معبد خودنمایی می کنه. چیزی که بیشتر تو رو به حیرت وا می داره، نحوه معماری و سنگ تراشی اونه که بسیار عظیم و باشکوه در جای خودش قرار داره. جالبه بدونی که این معبد در این مکان، دوره‌ های مختلف پادشاهی و امپراتوری را به خودش دیده.

 برای برخی از دوران ها به عنوان یک دژ محافظ بوده که نقش دفاعی، نظامی و استراتژیکی را در منطقه ایفا می کرده. در برخی از دوران هم اقامتگاه های تابستانی برای پادشاه ها بوده؛ فرمانروایان دوره های آرتاشید و ارشاکونی، دو تا از دوره های پرقدرت پادشاهی در ارمنستان بودن که در این معبد سکونت داشتن.

 معبد گارنی ایروان تقریباً شبیه به یک قلعه ساخته شده. سقفش به صورت مثلثیه و ارتفاعش خیلی زیاده.

 یکی دیگر از نشونه هایی که می تونی بفهمی معبد گارنی متعلق به چه زمانی بوده، یک کتیبه سنگیه که خط یونانی روش نوشته شده و مشخص می کنه که این جا به دوره تیرداد اول که یکی از پادشاهان اشکانی بوده تعلق داشته.

 

قدمت معبد گارنی
قدمت معبد گارنی

 

در برخی از منابع تاریخی دیگر هم نوشتن: این معبد متعلق به تیرداد سوم از پادشاهان اشکانیه. چیزی که بسیار مهمه و من هم به دنبال توضیح اون هستم، اینه که معبد گارنی رو یکی از مهمترین بهترین و البته آخرین بازمانده فرهنگ مردم ارمنستان قبل از دوران مسیحیت معرفی کردن!

 حتماً این سوال در ذهنت به وجود اومده که در دورانی که قبل از ورود دین مسیحیت در این منطقه حاکم بشه، مردم به پرستش چه چیزهایی مشغول بودن؟

 در حقیقت اسم این معبد هم ممکنه همین مسئله رو نشون بده. در اون دوره ‌ها مردم در این منطقه خورشید را می پرستیدن و به اونها “مهرپرست” می گفتن. شاید نحوه معماری این معبد هم به همین دلیل بوده تا مردم بتونن به عنوان یک پرستشگاه از اون استفاده کنن.

 در زمان تیرداد سوم از پادشاهان اشکانی، وقتی که دین مسیحیت در کشور ارمنستان به عنوان دین رسمی اعلام میشه، تمام نشونه هایی که از دین ها و آیین های قبلی بوده از بین میره؛ فقط معبد گارنی باقی می مونه که هم اکنون یکی از شاهکارهای این منطقه هست. در برخی از منابع تاریخی نوشتن به دلیل اینکه معماری معبد گارنی یک معماری متفاوت و مثال زدنی بوده، از تخریب اون خودداری کردن و البته دیگه آیین مهرپرستی همون جا اجرا نمی شده.

 به مرور زمان، اثرات و بلایای طبیعی موجب شده که بخشی از قسمت های این معبد زیبا و باشکوه تخریب بشه. در قرن هفدهم میلادی، زلزله ‌ای در این قسمت رخ داد که باعث شد این معبد تقریباً تخریب بشه. البته در زمانی که حکومت شوروی در این سرزمین هنوز پابرجا بود، دولت منطقه، بازسازی هایی روی این معبد انجام داد که باعث شد همین طور که الان هست پابرجا بمونه و تبدیل بشه به یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری ارمنستان.

 یه نکته جالب دیگه هم وجود داره که عکس معبد گارنی تا سال های سال روی برخی از اسکناس های رایج کشور ارمنستان چاپ می شد.

 اگه کنجکاو شدی که این معبد مرموز و بسیار باشکوه را از نزدیک ببینی، پیشنهاد می‌کنم که تور گردشگری ارمنستان رو انتخاب کنی. فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به این کشوره. آب و هوا خوبه و می تونی از لحظات سفرت لذت ببری. آژانس مسافرتی فارا گشت بهت کمک می کنه تا تمام مراحل سفر را در کوتاه ترین زمان طی کنی.

باز سازی معبد گارنی ایروان

معماری معبد گارنی ایروان چطوریه و چرا مشهور شده است؟

 

قبل از این که معماری با شکوه معبد گارنی کشور ارمنستان رو براتون توضیح بدم باید بهت بگم که هر چقدر هم که از زیبایی های این معبد برات تعریف کنم باز هم به اندازه ‌ای نیست که خودت بری از نزدیک اونجا رو تماشا کنی. بنابراین من تمام جزئیات را در این قسمت برات توضیح می دم و امیدوارم که عامل مثبتی باشه که برنامه سفر به ارمنستان رو به در اولین فرصت تنظیم کنی.

شاهکارهای معماری مربوط به دوران مسیحیت و قبل از آن در کشورهای همسایه ایران همگی ارزش اون را دارن که یک بار سفر کنی و از نزدیک، اونها رو تماشا کنی.

 وقتی به معماری معبد گارنی کشور ارمنستان نگاه می کنی، یه هندسه متقارن بسیار جذاب رو حتماً خواهی دید. شاید از نظریه های هندسی فیثاغورس و نظریه های افلاطونی چیزهایی شنیده باشی. این معبد دقیقاً پیرو همین نظریه های هندسی ساخته شده. شاید وقتی برای اولین بار این معبد را می بینی فکر کنی که یک معمار رومی اون رو ساخته یا حداقل سبک ساختنش به سبک روم باستانه؛ اما در حقیقت، این طوری نیست! این معبد، معماری مخصوص به خودش رو داره اما شبیه به آثار تاریخی رم ایتالیا دیده میشه.

 در هزاره سوم قبل از میلاد توسط مردمانی که در آن زمان در ارمنستان زندگی می ‌کردن، دیواره های سنگی اطراف معبد ساخته شده تا به یکی از پایگاه های قدرتمند از نظر استراتژیکی و منطقه ‌ای در این جا تبدیل بشه. در همون زمان در منطقه بین النهرین و آسیای صغیر، معبد گارنی بسیار شناخته شده بوده و نقش مهمی در منطقه داشته.

 

معماری معبد گارنی در ارمنستان
معماری معبد گارنی در ارمنستان

 

 اگه یه مقایسه ‌ای میان این معبد زیبا با سایر آثار تاریخی ارمنستان داشته باشیم در حقیقت می تونیم اونارو جزو کاخ ها و معبدهای پادشاهی دسته بندی کنیم. منطقه ‌ای که این معبد در آن جا قرار داره، حدود ۵ هکتاره و اگر بخوای اونو تماشا کنی باید ۲۸ کیلومتر از شهر ایروان در ارمنستان دور بشی. این معبد در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده.

 معبد گارنی در منطقه ‌ای ساخته شده که نزدیک رودخانه آزات قرار داره. در دوران قدیم، “پادشاه اورارتو” از این مسیر عبور کرده و به سمت ایروان رفته و سپس اونجا رو پایتخت خودش قرار داده.

با نگاه کردن به این بنای زیبا می تونی در نگاه اول، ستون های افراشته و قطور اون رو تماشا کنی که به یک سقف مثلثی شکل منتهی میشه. حکاکی هایی که روی سنگ ها انجام شده به طرز ماهرانه و هنرمندانه ‌ای خود نمایی می کنه. تعداد ستون های معبد، ۲۴ عدده که ارتفاع آن ها شش متر و نیمه و بسیار جذاب و خیره کننده هست و در نوع خودش بی نظیره.

 برای ورود به این معبد باید از چند تا پلکان بالا بری؛ البته نه به اندازه کاسکاد هزار پله ارمنستان. پلکان این معبد دقیقاً به سمت راهروی ورودی منتهی میشه و جالبه بدونی که سنگ های معبد گارنی از جنس بازالت خاکستری هستن. سنگ بازالت هم یک سنگ آذرین که بسیار ارزشمنده.

 نمای بیرونی معبد گارنی در ارمنستان بسیار زیبا طراحی شده. در محوطه داخلی معبد یه مکانی قراره که مخصوص عبادت در دوران قدیم بوده و مساحتش، حدود ۸ متر طول داره، ۵ متر عرض داره و ارتفاعش هم حدود ۷ متره.

 وقتی برای تماشای این معبد بری، خودت اندازه و ابعاد اون رو متوجه میشی. این قسمت به گونه ای طراحی شده که نور خورشید بتونه از دریچه های مربعی شکل روی سقف معبد به سمت داخل بتابه و در واقع انعکاس نور جذاب را در این قسمت به وجود بیاره. چون این معبد برای آیین خورشید پرستی طراحی شده بوده، به نظر می رسه این دریچه ها به همین منظور روی سقف ایجاد شدن.

 جالبه که بدونی پرتوهای نور خورشید که به داخل محیط پرستشگاه می تابیده، مستقیماً به صورت مجسمه میترا می تابه و اونجا رو به شدت روشن می کنه. همین باعث می شده که مردم فکر کنن این یک معجزه از طرف خدای خورشیده و حالت پرستشگاه ایجاد می کرده.

 تزیینات سنگی برای این معبد باشکوه قرار داده شده و هم اکنون هم می تونی این جا را از نزدیک ببینی. مجسمه هایی که چهره های انسان رو نشون میده یا برخی از کنده‌ کاری روی سنگ که نقش و نگارهایی رو با ظرافت های هنری واقعاً دیدنی و زیبا به نمایش گذاشته.

نور محیط پرستشگاه معبد گارنی ایروان

ساختمان های تاریخی و فرهنگی کشور ارمنستان، همانند معبد گارنی، معماری بسیار جالبی دارند. برای مثال پیشنهاد می کنم که مقاله کلیسای گریگور ارمنستان را نیز مطالعه بفرمایید و از زیبایی های ساختمان این کلیسا نیز بهره مند شوید.

 

آدرس و نقشه معبد گارنی در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

معبد گارنی کشور ارمنستان یکی از جاذبه های اصلی این کشور است. ارمنستان جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این کشور چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی ارمنستان رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده به یاد ماندنی به ارمنستان داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده درباره معبد گارنی ایروان که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور ارمنستان فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به ارمنستان و جذابیت های این کشور رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های ارمنستان کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی مجری اصلی رزرو تور و بلیط، فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره معبد گارنی ارمنستان مدت زمان سفر به ارمنستان، امکانات و درجه هتل های پکیج تور ارمنستان ارزان عادی یا تور ارمنستان نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی عضو کانال تور خارجی شوی و یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

02186037414
09208008108
تور ارمنستان آژانس مسافرتی فارا گش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا