سنت گریگور کلیسای ارمنی، با اسم مستعار سنت گریگور مقدس در ايروان واقع شده است و بزرگترین کلیسای ارمنی در جهان است. زيرا كه به غیر از باشکوه و جذاب بودن، تاریخ بسیار جالبی هم دارد که دانستن آن خالی از لطف نمی باشد.

کلیسای جامع، یا همان کلیسای گریگور ارمنستان که به انگلیسی Saint Gregory The Illuminator Cathedral نوشته می شود، به ملت ارمنی کمک کرد تا شاخه مسیحیت خود را تغییر داده و به سمت کاتولیک شدن قدم بردارند. خوب است بدانی که اين کلیسای جامع، توسط معمار معروف آن زمان، استپان کورکچیان طراحی شده است.

جذابیت این کلیسا و حال و هوای جالبی که دارد باعث شده است که اکثر مسافران تور ارمنستان یک روز خود را به دیدار از این کلیسای مقدس اختصاص دهند. بنابراین به شما هم پیشنهاد می کنم هنگام سفر به ایروان، سری به آن بزنی و عکس های یادگاری جذاب بگیری.

کلیسای گریگور مقدس ایروان ارمنستان

کلیسای گریگور مقدس ارمنستان در کجا واقع شده است؟

کلیسای گرگوری ارمنستان در منطقه مرکز شهر ایروان و در قلب خیابان Yervand Kochar St واقع شده است. برای کسانی که در ایروان هستند و می خواهند از کلیسای جامع دیدن کنند، تقریباً همه نوع  وسيله حمل و نقل عمومی در آن بخش از شهر موجود است. بنابراین مسافران به راحتی می توانند این مکان زیبا را از نزدیک مشاهده کنند.

برای راهنمایی شما باید عرض کنم: ایستگاه مترو Zoravar Andranik درست در طرف مقابل خیابانی است که کلیسا در آن قرار دارد و آسانترین راه برای رسیدن به این کلیسای جامع است.

همچنین تعداد زیادی اتوبوس و مینی اتوبوس وجود دارد که از این قسمت از شهر عبور می کنند. این کلیسا با چهار خیابان به اسم های خانجیان، تیگران و هراچیا کوچار احاطه شده است كه راه را برای بازديد افراد، به خصوص توریست ها، بسیار آسان و هموار كرده است. ساعات کار اين کلیسا مانند ديگر کلیساهای ارمنستان است و جالب اینجاست که ورودی رایگان دارد.

ارامنه معمولاً به کلیساهای باستانی خود افتخار ویژه ای می کنند. با این احوال گرچه این کلیسا، دارای قدمت زیادی نیست، اما یکی از محبوب ترین کلیساهای ارامنه میباشد به طوری كه ازدواج زوجین در این جا بسیار متداول است. به طور معمول، عروسی ارامنه دارای مراسم بسیار جالبی است و هرگز برای بازدید کنندگان بسته نمی شود و بسیاری از گردشگران، تماشای مراسم عروسی را به سبک ارمنی یکی از جالب ترین خاطرات سفر می دانند.

پیشنهاد می کنم که زمان ورود به کلیسای گریگور مقدس  یک شمع روشن کنی. این روشن کردن شمع یکی از سنت های ویژه ارامنه است. قیمت هر بسته شمع تقریبا از 1 تا 2 دلار می باشد.

اگر در زمان عید ویژه مسیحیان در ایروان بودی، حتما از این کلیسا دیدن کن. مراسمات بسیار زیبایی در آن اجرا می شود. در این روز، کشیش ها از ساعت 4 بعد از ظهر كار خود را شروع می کنند و به مدت چند ساعت به اجرای مراسمات مذهبی ویژه خود می پردازند. 

 

کلیسای گریگور مقدس

افسانه کلیسای گریگور مقدس ارمنستان

طبق افسانه ها، گرگوری در یک خانواده بسیار ثروتمند ارمنی متولد شد. پدرش پادشاه ارمنی زمان خود را به قتل رساند ولی خود نیز کشته شد. با این احول گرگوری که در آن زمان سن کمی داشت، پس از مرگ پدرش، نجات يافت و بعد از گذر سال ها بزرگتر شد.
هنگامی که گرگوری از قتل پدرش مطلع شد، تصمیم به خونخواهی پدر خویش و قتل پادشاه آن زمان، یعنی تريداس، گرفت. پادشاه می خواست گریگوری را به تعظیم الهه آناهیت (الهه مقدس ارمنی) دربياورد، اما، به عنوان یک مسیحی واقعی، گریگوری از اين امر امتناع کرد. سرانجام، پادشاه تصمیم گرفت او را به پایین ترین گودال (به زبان ارمنی “خور ویراپ”) پرتاب کند.
گودال پر از اجساد مرده بود، پادشاه دستور داد که به او غذا و آب ندهند و بگذارند تا او از گرسنگی بميرد!

بعدها در داستان ها نقل شد كه پیره زنی، یک بار در خواب دیده كه عیسی مسیح نزد او آمد و به او گفت: هر روز یک تکه نان داخل گودال بيندازد. او نیز بدون این که به کسی بگوید، این کار را انجام می داد…

گریگور 13 سال در گودال ماند. در آن زمان، پادشاه تريداس و سلطنتش به هرج و مرج افتاد و به جنون رسيد. خواهر پادشاه از چند نفر با اصرار خواست تا گودال را چک كنند و وقتی این کار آنجام شد، از آنچه ديدند، مبهوت شدند! زيرا گرگوری پس از سال ها گرسنگی، هنوز زنده بود.

 

طبق افسانه، گریگور موافقت کرد به دیدار پادشاه، که قبلاً مجنون شده بود برود و پس از دعا برای او، گریگوری پادشاه را درمان کرد و او را از جنون نجات داد. پادشاه پس از دیدن آن جادو، از گریگور خواست که وی را به عنوان یک مسیحی تعمید كنند و مسیحیت را در ارمنستان گسترش داد. در قرن 301 پادشاه، مسیحیت را به عنوان یک آیین دولتی پذیرفت و از آن زمان به بعد ارامنه به مسیحیت گرویدند، بنابراین کلیسای گرگوری ارمنی به اسم وی نامگذاری شد.

گودال زندان گریگور

تاریخچه ساخت کلیسای گریگور ارمنستان

همانطور که قبلاً گفتیم، ارمنستان اولین کشوری است که مسیحیت را به عنوان یک آیین دولتی پذیرفته است. به همین علت تمام کسانی که به ارمنستان سفر كرده اند تأیید می کنند که بیشتر بناهای دیدنی و جذاب این کشور، کلیساهای باستانی هستند که دارای معماری فوق العاده ای بود و هر کدام دارای ماجرایی شنیدنی می باشند. جالب این جاست که اکثر شهرهای ارمنستان داراي کلیساهای باستانی هستند.

کلیسای گریگور ایروان نیز از این قاعده مستثنی نیست. آغازگر ساخت این کلیسا، كاتولیس ارمنستان بود. ساخت كلیسا حدود 4 سال طول كشید و افتتاح کلیسای ارمنی گریگور در 23 سپتامبر سال 2001 انجام شد. در آن سال ارمنستان، هزار و هفتصدمین سالگرد پذیرش مسیحیت خود را جشن می گرفته است.
در واقع سال 2001 سالی ویژه در زندگی مذهبی ارمنستان بود و تغییرات زیادی در این کشور اتفاق افتاد. برای مثال درخت کریسمس سنتی که معمولاً در مرکز میدان جمهوری قرار دارد، جایگزین صلیب های غول پیکر شهر شد.

كلیسای گریگور به عنوان بنایی سنگی و طاقی یاد می شود و اولین کلیسای رسمی رسول ارمنی می باشد. رسول ارمنی رهبر مذهبی بود که مسیحیت را به عنوان دین رسمی مردم ارامنه ترویج می کرد.

كلیسای گریگور لوساویچ در دهكده ماجادیا در 5 كیلومتری شمال شرقی اخلكالاکی، در سال 1867 در پروتكل ساختمانی و رواق كلیسا بنا نهاده شد است. براساس این پروتکل، این کلیسا با استفاده در روستا ساخته شده است و استاد ساخت آن فردی به اسم کرافت کوتمانیان بوده است که بعدها توسط اسقف گریگور سکینانتس بازسازی شد.

در تمام سایت های گردشگری ارمنستان همچون yerevan.am از این کلیسا یاد شده و درباره آن مطالب جذابی را درج کرده اند:

St Gregory the Illuminator church was built by the initiative of the All Armenian Catolicose Vazgen I and was dedicated to the 1700 th anniversary of the Christianity adoption in Armenia. The Patriarch personally placed a memorial stone in the place of construction of the church.

نمونه بناهای باستانی دیگری نیز در ارمنستان وجود دارد که در دنیا بسیار معروف شده اند، یکی از آن ها معبد گارنی است که از قرن یکم میلادی با یادگار مانده است.

 

محیط داخلی کلیسای گریگو ایروان

نقشه و آدرس کلیسای گریگور ایروان در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

کلیسای گریگور مقدس ارمنستان یکی از جاذبه های اصلی این کشور است. ارمنستان جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این کشور چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی ارمنستان رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده به یاد ماندنی به ارمنستان داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده درباره کلیسای گریگور ارمنستان که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور ارمنستان زمینی فارا گشت رو حتما ببین. (برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه.)

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به ارمنستان و جذابیت های این کشور رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های ارمنستان کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت کوروش کبیر به عنوان مجری اصلی تور ارمنستان (زمینی و هوایی) و تور ارمنستان نوروز تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره کلیسای گریگور مقدس و مدت زمان سفر به ارمنستان، امکانات و درجه هتل های پکیج تور ارزان عادی یا تعطیلات و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی عضو کانال تور لحظه آخری شوی و یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

02188909296
09208008108

تورهای پیشنهادی:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا