مقبره مومنه خاتون یکی از جاذبه های دیدنی شهر نخجوان در آذربایجانه. وقتی در تور نخجوان آذربایجان شرکت می‌کنی و قراره که از جاذبه های دیدنی شهر نخجوان هم لذت ببری، حتماً یکی از جاهایی که بهت پیشنهاد میشه همین آرامگاه مومنه خاتون است.

شهر نخجوان یکی از شهرهای تاریخی آذربایجان محسوب میشه که بیشتر از هزاران سال از تاریخ ارزشمند اون می گذره. در شهر نخجوان، جاذبه های دیدنی دیگه ای هم وجود داره، اما در این بحث فقط می خوام این مکان دیدنی و تاریخی رو بهت معرفی کنم.

بهت قول میدم اگر با تاریخچه مقبره مومنه خاتون در نخجوان بیشتر آشنا بشی، حتماً تشویق میشی که در برنامه تور نخجوان فارا گشت شرکت کنی. تصور اینک ه در قرن ها پیش، یکی از خاندان سلطنتی، نقش مهمی در تاریخ آذربایجان ایفا می کرده، از نظر تاریخی خیلی ارزش داره و البته ممکنه برای شما هم هیجان انگیز باشه!

اگه علاقه داری با این آرامگاه معروف بیشتر آشنا بشی، تا پایان این بحث با من همراه باش. هم درباره معماری اون باهات صحبت می کنم و هم برات توضیح می دهم که چطور می تونی تور نخجوان را رزرو کنی و از این جاذبه دیدنی لذت ببری. البته این مقبره تاریخی، در کنار سایر جاهای دیدنی شهر نخجوان مورد توجه توریست ها قرار داره.

مقبره مومنه خاتون نخجوان

کامل ترین اطلاعات درباره مقبره مومنه خاتون نخجوان

جالبه بدونی ارزش تاریخی مقبره مومنه خاتون نخجوان به اندازه ای مهمه که سازمان جهانی یونسکو در سال ۱۹۹۸، این مکان تاریخی را به عنوان یک جاذبه گردشگری مهم جهانی ثبت کرده.

محبوبیت این اثر به قدری است که در سایت های بین المللی مثل mycaucasus.com درباره آن گفته شده:

مردم از آن به عنوان “گنبد آتابای” یاد می کنند. در سردرد بنای یادبود ، این کلمات به زبان کوفی نوشته شده بود: «ما می میریم اما فقط باد پشت سر ما باقی می ماند. ما می میریم اما فقط کار به عنوان یک هدیه باقی مانده است ».

مقبره مومین خاتون، بنای معماری آذربایجانی (بناهای مدرسه معماری نخجوان – مراغه) در قسمت غربی شهر نخجوان (در مجتمع معماری اتابک در مرکز تاریخی شهر نخجوان) در سال 1186 ساخته شده است. مقبره تنها بنای یادبودی که از آن مجموعه به عصر ما رسیده است.

همین عامل نشون میده که ارزش فرهنگی و تاریخی این مقبره بسیار بالاست. وقتی به شکل ظاهری این مقبره تاریخی نگاه می کنی، شبیه برج دیده میشه؛ و البته معماری این مقبره، یکی دیگه از دلایلیه که مسافرها و گردشگرها در این سفر، تشویق میشن که حتماً از این مکان تاریخی و باستانی دیدن کنن.

 

 

 

تاریخچه مقبره مومن خاتون نخجوان چه حرف هایی برای گفتن داره؟

برای این که بهتر بدونی مومنه خاتون چه کسی بوده و چرا این مقبره رو براش ساختن، باید لزوماً تاریخچه این مکان باستانی و ارزشمند رو مطالعه کنی. من در این قسمت به طور مختصر برات معرفیش می ‌کنم.

مومنه خاتون، یکی از اشخاص سلطنتی بوده. این فرد در واقع، مادر اتابک نصرت الدین محمد بن ایلدگز جهان پهلوان بوده و از نظر تفکر سیاسی، یه زن با تجربه و حرفه ‌ای محسوب می ‌شده. در دربار سلطنتی همیشه از مشاوره های سیاسی اون کمک می گرفتن.

می تونیم مومنه خاتون رو یکی از مهره ‌های کلیدی دوران خودش در دربار سلطنتی معرفی کنیم. مشاوره های سیاسی که این شخص به پادشاه می داده، تونسته دربار سلطنتی را در برابر آشوب ها و قیام های مختلف محافظت کنه. مومنه خاتون، یه زن با هوش و با درایت در زمان خودش محسوب شده و ارزش و احترام بسیار زیادی براش قائل می شدن. به همین دلیله که پس از مرگش، یه مقبره به ‌خاطر گرامیداشت جایگاهی که داشته براش ساختن.

مطالعات تاریخی که درباره تاریخچه مقبره مومنه خاتون انجام شده، نشان داده که هم ارزش تاریخی داره و هم می تونیم از اون به عنوان یک جاذبه  جهانی یاد کنیم. این مقبره در قرن دوازدهم یعنی حوالی سال های (۱۱۷۵-۱۱۸۶ میلادی) ساخته شده است. بسیاری از قسمت ‌های این مقبره تاریخی در حدود سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ مرمت شدن تا همچنان زیبایی و شکوه خودش رو داشته باشه. البته بعضی از قسمت ‌های این مقبره تاریخی، تخریب شده که هنوز مورد بازسازی قرار نگرفته!

درباره معماری آرامگاه مومنه خاتون بیشتر بدانیم

همون طور که در قسمت های قبلی هم برات گفتم، یکی از عواملی که باعث شده مقبره مومنه خاتون در شهر نخجوان مورد توجه توریست ها قرار بگیره و ارزش فرهنگی و تاریخی پیدا کنه، سبک معماری ساخت اونه. این مقبره در واقع به طور کلی از آجر ساخته شده. در بالای مقبره که تقریباً شبیه یک برجه، یه پنجره کوچک وجود داره و ورودی مقبره هم به سمت یک دخمه، در قسمت زیر آرامگاه، راه پیدا می کنه.

وقتی وارد دخمه زیر مقبره میشی، یه سقف گنبدی شکل را مشاهده می کنی که پایه های اون، همگی از آجر ساخته شدن. به طورکلی می تونم بهت بگم این مقبره روی یک دخمه بزرگ ساخته شده.

یکی دیگه از ویژگی هایی که درباره معماری مقبره مومنه خاتون وجود داره اینه که از شکل های هندسی برای ساختش بهره گرفتن. اگه بیشتر دقت کنی، معماری مقبره رو شبیه به معماری قرون وسطایی تشخیص میدی. شاید به همین دلیله که معماری این جا در اروپا هم شهرت پیدا کرده.

اطراف این مقبره تاریخی با متون عربی به خط کوفی و با رنگ آبی تزئین شده. در همه قسمت ها در ضلع های مختلف میتونی این نوشته ها و برخی دیگر از تزئینات را به وضوح ببینی. شاید اگه از مسجدهای تاریخی و قدیمی نخجوان هم دیدن کنی و معماری اونها را با معماری مقبره مومنه خاتون مقایسه کنی، نقاط مشترک بسیار زیادی را پیدا می کنی. خیلی از قسمت‌ های مسجدهای قدیمی هم شبیه به همین مقبره ساخته شدن.

در بخش ورودی مقبره می تونی یک کتیبه رو ببینی که روی اون، اسم هنرمندان و تاریخ ساخت این مکان رو نوشتن. جالب اینه که بدونی بیرون از مقبره به شکل ده ضلعی ساخته شده اما وقتی وارد اونجا میشی، یک محیط دایره ای شکل را می بینی.

 

قسمت های مختلف مقبره مومنه خاتون در نخجوان

آرامگاه تاریخی و ارزشمند مومنه خاتون نخجوان به طور کلی دو قسمت داره. یه قسمت که به وضوح از فاصله های دور هم مشخصه، همون برج مقبره هست و قسمت دیگه به فضای داخل و اطراف مقبره اختصاص داره. در قسمت برج این آرامگاه، کاشی کاری ها و مقرنس کاری ها رو می بینی. ارتفاع این برج ۳۴ متر بوده اما به دلیل گذر زمان خیلی از قسمت هاش فرسوده شدن و الان ارتفاعش به ۲۵ متر رسیده. قطر پایه این برج حدود ۸۳ متره اما چون دیواره ‌ها قطور هستن، قطر داخلیش حدود ۵۰ متر اندازه گیری شده.

قسمت دیگه ای که معماری این آرامگاه مومنه خاتون رو توضیح میده، محوطه اطراف خود مقبره هست. محوطه اطراف با سنگفرش های مختلفی پوشش داده شده و یک فضای تاریخی و زیبا را نمایش میده؛ چیزی که از دور می تونی ببینی یک برج بلنده که تمام قسمت های اون از آجر ساخته شدن ولی وقتی به آن نزدیک می شوی جزییات زیبای زیادی را مشاهده خواهی کرد.

 

چطور می تونی برای تماشای آرامگاه تاریخی مومنه خاتون نخجوان بری؟

دسترسی به آرامگاه تاریخی مومنه خاتون در نخجوان خیلی راحته. اگه با تور گردشگری سفر کنی، حتماً گشت نیم روزی برات ترتیب میدن و یکی از برنامه ‌های این گشت ها، بازدید از همین مقبره تاریخیه. اگه خودت شخصاً سفر کنی می تونی با اتوبوس، تاکسی یا وسیله نقلیه خصوصی در نخجوان برای تماشای این مقبره اقدام کنی.

اما پیشنهاد بهتری برایت دارم، حالا که با مقبره تاریخی مومن خاتون آشنا شدی و متوجه شدی که این جاذبه دیدنی در نخجوان آذربایجان چقدر تماشایی و جذابه، می تونی این سفر را در قالب تور مسافرتی ارزان ترین تور خارجی و با قیمت مناسب از آژانس مسافرتی فارا گشت کوروش کبیر رزرو کنی.

 فقط کافیه مشخص کنی که چه زمانی می خواهی به نخجوان سفر کنی. با کارشناسان تور خارجی در این مجموعه مسافرتی تماس بگیر تا اطلاعات لازم را از قیمت تور، شرایط برگزاری و و زمان های حرکت بهت توضیح بدن. این آژانس مسافرتی، برنامه رزرو هتل های نخجوان رو نیز ترتیب داده و لازم نیست خودت این کار را انجام بدی. خرید بلیط رفت و برگشت شما هم هم به عهده فارا گشت خواهد بود تا خیالت کاملا راحت باشد.

 

آدرس مقبره مومنه خاتون در نخجوان آذربایجان

آدرس این آرامگاه جایی در جاده نظامی گنجوی، در خیابان آذربایجان قرار گرفته.

 

آدرس مقبره مومن خاتون روی نقشه گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

مقبره مومنه خاتون شهر نخجوان کشور آذربایجان یکی از جاذبه های اصلی این کشور است. نخجوان جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی نخجوان رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

جدای از امکانات واجب و لازمی که یک وب سایت تور و چارتر باید داشته باشد، آژانس مسافرتی که مربوط به آن سایت است باید دارای مجوز رسمی از سازمان گردشگری و میراث فرهنگی باشد. با داشتن این مجوز خیال مسافران تا حدودی راحت تر می شود که آژانس گردشگری و سیاحتی مربوطه به صورت قانونی فعالیت می کند. با کلیک یا تاچ بر روی دگمه زیر می توانی عکس مجوز فارا گشت را مشاهده نمایی.

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

اگر هم دوست داری درباره هتل های نخجوان اطلاعات کامل داشته باشی که هر زمان قصد سفر کردی بدونی کدوم هتل دقیقا مطابق با سلیقه و خواسته ات است، پیشنهاد می کنم که صفحه رزرو هتل های شهر نخجوان را ببینی. ( برای انتخاب یه سفر فوق العاده کمکت می کنه. )

هر زمان که قصد داری به نخجوان سفر کنی و مقبره مومنه خاتون جلفا رو ببینی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس بگیر؛ همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره برنامه تور نخجوان گردی، مدت زمان سفر، امکانات و درجه هتل های پکیج تور در ایام عادی یا در تور نخجوان نوروز و خدمات آن پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می توانی به کانال تلگرام تورهای خارجی فاراگشت مراجعه کنی و یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

02188909296
09208008108

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا