کلیسای سنت استپانوس

کلیسای سنت استپانوس

معروف ترین کلیسای جلفا

یکی دیگر از جاهای دیدنی تبریز که می خوام برات تو این مطلب معرفی کنم یک کلیسای بسیار قدیمیه به اسم سنت استپانوس، که اگه با اون آشنا بشی در اولین فرصت، برنامه سفرت به تبریز را تنظیم می‌کنی! این کلیسا از نظر معماری، خیلی زیبا و جالبه. از همه مهم تر این که مربوط به قرن نهم هجریه. البته کلیساهای زیادی در کل کشور ایران وجود دارند که بیشتر اونها مربوط به دوره صفویه هستند.

چون اقوام ارامنه در اون زمان به سمت سرزمین های ایران منتقل شدن و کلیساهایی را ساختن که کلیسای سنت استپانوس در منطقه جلفا شهر تبریز یکی از این ساختمان ها است. اگه به ساختمان های قدیمی علاقه داری بهت پیشنهاد می کنم دیدار از این کلیسا را در تور تبریز خودت بگنجانی.

کلیسای سنت استپانوس در منطقه جلفا ساخته شده. منطقه جلفا یه شهر مرزی بین کشور ایران و آذربایجان و ارمنستانه. البته این منطقه متعلق به کشور ایرانه که به کشور ارمنستان نزدیکه. کلیساهای متعددی تو این سرزمین ساخته شدن که همه اونها زیبا هستن و جزو جاذبه های گردشگری این شهر به حساب میان.

کلیسای سنت استپانوس در تبریز، یادگاری از قرن نهم

تاریخچه کلیسای سنت استپانوس

تاریخچه کلیسای سنت استپانوس

خب! اگه تا حالا علاقه مند شدی که کلیسای سنت استپانوس تبریز رو از نزدیک ببینی یا حداقل اطلاعات بیشتری درباره اش به دست بیاری، این قسمت رو بهتره بیشتر مطالعه کنی.

این کلیسا مربوط به قرن نهم هجریه اما در گذر زمان در اثر زلزله، بعضی از قسمت هاش آسیب دیده و خوشبختانه در دوره صفویه، ترمیم و مرمت شد. به دلیل این که این کلیسا جزو دومین کلیساهای ارامنه در کشوره، در سال ۱۳۴۱ جزوه آثار ملی ایران به ثبت رسید.

اگه از من بپرسی که چطور می تونم برای تماشای کلیسای سنت استپانوس در تبریز برم؟ بهت می گم که این کلیسا در آذربایجان شرقی قرار گرفته و شما باید ۱۷ کیلومتر به سمت غرب شهرستان جلفا حرکت کنی. یه محلی اونجا هست که بهش میگن “قزل وانک”. این کلیسا دقیقاً تو همون محله ساخته شده که هر ساله تعداد زیادی گردشگر برای تماشای ساختمان کلیسا به این منطقه میان.

محوطه کلیسای معروف تبریز

محوطه کلیسای سنت استپانوس

اگه برای دیدن کلیسای سنت استپانوس تبریز بری، شگفت زده میشی! چرا که زمین هایی که کلیسا ساخته شده؛ یک زمین کوهستانیه. یعنی برات بگم که ساختمان کلیسای ارامنه در دل طبیعت سرسبز کوهستانی قرار گرفته؛ جایی در مرز آذربایجان و ارمنستان! جالبه؟

محوطه اطراف کلیسا به قدری زیباست که فکر می‌کنم بتونی یک روزی را اون جا به تفریح و گردش اختصاص بدی. البته خیلی دقت داشته باش که ساختمان کلیسا یه بنای تاریخیه و حتماً از اون باید نگهداری کنی.

طبق یافته های باستان شناسی و مطالبی که داخل کتاب ها درباره این کلیسا نوشته شده، شواهد نشون میده که تمام مسیحی ها و حتی پیروان دین های دیگه به کلیسای سنت استپانوس احترام میزارن.

این کلیسا به شاخه “مسیحیان گریگوری” که در واقع از اهالی کشور ارمنستان هستن تعلق داره. یک روز از سال، تمام مسیحیان ارامنه تو این منطقه جمع می شن تا بتونن مراسم و آداب و رسوم خاص خودشون را انجام بدن.

 

می خواهی بدونی چرا اسم کلیسا رو گذاشتن سنت استپانوس؟

Saint Stephen

سنت استپانوس کیست؟ استپانوس یکی از اولین شهدای راه مسیحیت بوده که برای احترام به مقام اون چند تا کلیسای دیگه هم در کشورهای دیگه ساخته شده. سنت استپانوس تاریخ 26 دسامبر سال 36 میلادی در اورشلیم توسط یهودیان سنگسار شد.

استپانوس در دادگاه خودش، علیه یهودی ها، سخنرانی کوبنده ای انجام داد که با شجاعت تمام، نظریات خودش رو درباره قوم یهود گفت و به همین علت دستور مرگ او صادر شد. به دلیل این که سنت استپانوس شجاعت زیادی به خرج داد، تمام مسیحی ها اونو به عنوان یه فرد مقدس می‌ شناسن.

سنت استپانوس، سخنرانی قوی و تاثیرگذاری رو در دادگاه انجام داد که تاثیر زیادی تونست روی مردم بزاره. آدم های داخل دادگاه نتونستن خودشون رو کنترل کنن. البته مخالف صحبت ‌های سنت استپانوس بودن، به همین دلیل، اعتراض نسبت به اونو شروع کردن. سنت استپانوس همچنان به اونا بی توجه بود و به صحبت هاش ادامه می داد.

سنت استپانوس همان طور که در سایت catholic.org آمده است، یه شخصیه که نمادی از ایمان راسخ رو برای مسیحیان نشون میده. اسم های مختلفی روی این شخص گذاشتند؛ معمولاً بهش لقب “ناخوتکا” دادند و بعضی هم بهش میگن “استیفان”.

هرچی که هست، اون الان نمادی از مقاومت در دین مسیحیته و به همین دلیل اسم این کلیسا را سنت استپانوس گذاشتن. مسیحی ها هر سال، یک روز رو برای احترام به این شهید اختصاص می‌دن و مراسمی را برپا می کنن.

معماری کلیسای سنت استپانوس

معماری کلیسای سنت استپانوس تبریز

خب الان که کلیسای سنت استپانوس رو شناختی، بهتره که یک کمی هم درباره معماری کلیسا برات صحبت کنم. داخل ساختمان کلیسا یه گنبد هشت ضلعی داره که بر روی ستون استوانه ای از جنس سنگ سرخ قرار گرفته. ایوان های بزرگ کلیسا دو طبقه اند و به دیوار جنوبی منتهی میشه.

برج کلیسای سنت استپانوس در زمان عباس میرزا مرمت شد. در ایوان برج، مقبره چند تا از بزرگ های دین مسیحیت را می بینی. در ضلع شمالی برج کلیسا، تصاویر برجسته از مریم مقدس و عیسی مسیح وجود داره و البته این قسمت بخشی از دیوار جنوبی هم هست.

در طاق های کلیسا و در قسمت ‌های مختلف گنبد، تو می تونی نقش های برجسته را تماشا کنی. هر چقدر هم که توصیف کنم نمی تونی در ذهنت پلان آن را درست تصور کنی. پس پیشنهاد می کنم که به شهر تبریز بری؛ بعد به سمت منطقه جلفا حرکت کنی و کلیسای سنت استپانوس را از نزدیک ببینی.

شاید تعجب کنی اما برخی از افراد میگن که ناقوس برج کلیسا رو ایتالیایی ها بردن تا ترمیمش کنن و برگردونن که البته هنوز برنگردوندن! این خیلی عجیبه و هنوز هم اطلاعات کافی درباره اش گفته نشده!!

 

ماجرای به ثبت آثار ملی رسیدن کلیسا

نمای داخلی کلیسای سنت استپانوس تبریز

ارزش و پیشینه تاریخی کلیسای سنت استپانوس در شهر تبریز به قدری بوده که مسئولین سازمان میراث فرهنگی تصمیم گرفتن که این اثر ملی را ثبت کنن. یکی از دلایلش هم این بوده که زمانی که در حال مرمت این بنا بودن تونستن استخوان‌ های انسان را اون جا کشف کنن که متعلق به قدیسین مسیحی بوده.

البته روایات تاریخی این مسئله را معرفی کرده که چنین افرادی در کلیسا نگهداری می شدن. بقایای استخوانی که باستان شناسان کشف کردن در بین دو طاق کلیسا قرار داشته. این اتفاق ها در سال ۱۳۸۴ اتفاق افتاده.

استخوان ها داخل جعبه نگهداری شده بودن و چند تکه پارچه رنگی، گِل اخرا، دانه‌ های کندور هم در این قسمت کشف شدن. اگه یافته های باستان شناسی از کلیسای سنت استپانوس را دقیق تر بخونی حتماً شگفت زده میشی. اسقف اعظم و خلیفه ارامنه شهر تهران و همچنین در شمال ایران، این بقایای استخوانی رو ارزشمند تشخیص دادند و احتمال دادند که ممکنه این بقایا به جسد حضرت یحیی تعلق داشته باشه!!

به هر حال الان می بینیم که کلیسای سنت استپانوس تبریز در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده که از هر جهت ارزشمنده؛ هم پیشینه تاریخی شنیدنی و جالب داره و هم معماریش منحصر به فرده. البته این هم اضافه کنم که بقیه کلیساهای استان آذربایجان هم به اضافه مسجد کبود تبریز در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیدند.

 

جاذبه های گردشگری اطراف کلیسای سنت استپانوس در تبریز

جاذبه های اطراف کلیسای سنت استپانوس

بهتره که کمی از دنیای باستان شناسی و دین و مسیحیت و این صحبت ها فاصله بگیرم و برات از زیبایی های اطراف کلیسا صحبت کنم. اطراف کلیسا رو درختان افراشته احاطه کرده و آب و هوای دلپذیر منطقه، روح و جسم تو را صفا میده.

اگه بخوای از من بپرسی که چه زمانی برای تماشای کلیسا بری، بهت میگم که یه سفر تابستانی و حتی سفر بهاری برای تو بهتره، چون می تونی از زیبایی ‌های طبیعت اطراف کلیسا نیز لذت ببری.

اگه تصمیم داری تور گردشگری تبریز را انتخاب کنی، آژانس گردشگری فارا گشت، به عنوان مجری مستقیم تور، بهترین فرصت را برات فراهم کرده. با خدمات فارا گشت کوروش کبیر، می تونی تمام جاهای دیدنی تبریز را به علاوه کلیسای سنت استپانوس تماشا کنی.

اگه بخوام برات بگم که چرا این کلیسا تا این اندازه شهرت داره، می‌ تونم بگم که علت اون ساخت کلیسا و پیشینه تاریخی خیلی ارزشمنده. از طرفی دیگه، موقعیت جغرافیایی کلیسا هم جالبه؛ یعنی در دل کوهستان قرار داره و طبیعت زیبایی رو میتونی اطرافش تماشا کنی. به همین دلیل یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی تبریز همین کلیساست که بهت توصیه می کنم تماشای اون رو از دست ندی.

البته برای این که گردشگری کلیسای سنت استپانوس بتونه یه منبع درآمد برای صنعت توریسم منطقه باشه، بهتره که سرمایه گذاری بیشتری در اطراف اون انجام بشه. البته خود مردم محلی هم بهتره که همکاری داشته باشن و اگه با همدیگه توافق کنن که در منطقه، تفریحگاهی را بسازن که گردشگران راحت‌ تر باشن، قطعاً افراد بیشتری برای تماشای کلیسا میان و این برای شهر تبریز و در آمد زایی اون خیلی مفید هست.

اگه واقعاً به آثار تاریخی مربوط به قرن های گذشته علاقه مند هستی و از طبیعت گردی و کوهنوردی لذت می بری، سفر کردن به منطقه جلفا در آذربایجان، انتخاب بی‌ نظیر برای تو محسوب می شه. همین حالا برنامه سفر خودت رو تنظیم کن تا بتونی از تمام جاهای دیدنی آذربایجان شرقی لذت ببری.

آژانس فارا گشت هم بهت کمک می کنه تا بهترین تور گردشگری را با قیمت مناسب انتخاب کنی. پس اگر علاقمند به سفر ریلی هستی پیشنهاد می کنم روی عبارت تور تبریز با قطار کلیک یا تاچ کنی و اگر دوست داری به حالت گروهی این مسافرت را تجربه کنی، روی عبارت تور تبریز با اتوبوس کلیک یا تاچ کن. برای سفرهای هوایی هم با کارشناسان ما تماس بگیر.

 

کلیسای سنت استپانوس در کدام شهر است؟

این کلیسا در شهر تبریز و در نزدیکی منطقه جلفا قرار گرفته.

 

ساعت کار کلیسای سنت استپانوس:

این کلیسا معمولا در ایام عادی، هر روز بین ساعت تا ساعت اجازه بازدید به مسافران و علاقمندان می دهد.

آدرس کلیسای سنت استپانوس در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت

کلیسای سنت استپانوس یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است. تبریز جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اون ها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی تبریز رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده به یاد ماندنی به این شهر داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده کلیسای سنت استپانوس تبریز که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی. صفحه تور تبریز فارا گشت رو حتما ببین. (برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه.)

اطلاعات تورهای فارا گشت

اطلاعات هتل های فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به تبریز و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آن جا استراحت کنی. این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های تبریز کامل ترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

هر زمان که قصد داری به تبریز سفر کنی و کلیسای سنت استپانوس جلفا رو ببینی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس بگیر؛ همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره برنامه تور تبریز گردی، مدت زمان سفر، امکانات و درجه هتل های پکیج تور در ایام عادی یا در تورهای تبریز نوروز و خدمات گشت ها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

شماره تماس برای رزرو تورهای مسافرتی مورد علاقه شما

تورهای پیشنهادی:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا