درک توسعه اقتصادی باکو در قرون وسطا در شهر قدیمی باکو (icherisheher)، کلید درک فرهنگ فعلی، اقتصادی، مادی و اخلاقی آذربایجان است. شواهد تاریخی نشان داده اند که باکو مانند بسیاری از شهرهای دیگر آذربایجان، به دلیل رشد اقتصادی آن در دوران باستان، سبب تجمع مردم شده. منابعی غنی نظیر نفت و نمک فاکتوری کلیدی در رشد جمعیت باکو و تبدیل آن از شهری کوچک به شهری پر رونق است.

این شهر قدیمی باکو (ایچری شهر) در دوره پارینه سنگی تاسیس شد. این شهر همراه با عناصر غالب آذربایجان، شواهدی از زرتشتیان، ساسانیان، عربها، پارسها، شیروانی، عثمانی و حضور روسیه را در فرهنگ این شهر نشان می دهد.

تمامی مسافرینی که با فارا گشت و  تور باکو زمینی یا هوایی به این شهر زیبا سفر می کنند؛ حتما از این بخش شهر که معروف است به شهر قدیمی باکو دیدن می کنند. مطمئنا شما هم در این سفر و در این منطقه اتفاقهای خیلی جالبی را تجربه خواهی کرد.

baku old city
old city baku

کاملترین اطلاعات درباره شهر قدیمی باکو یا همان ایچری شهر

موقعیت جغرافیایی شهر قدیم باکو

شهر ساحلی باکو در لبه غربی دریای خزر و ساحل جنوبی شبه جزیره آپشرون (Apsheron) قرار گرفته است. این موقعیت جغرافیایی باعث شده است که شهر قدیم باکو نیز به نوعی شهر ساحلی نامیده شود.

در دوران باستان باکو یکی از پر جمعیت ترین شهرها نه تنها در جنوب قفقاز بلکه در خاورمیانه محسوب می شد. شرایط آب و هوایی، شرایط طبیعی جغرافیایی، فراوان بودن منابع طبیعی و موقعیت آن که در مسیر تجارت جهانی قرار داشت. سبب تسهیل توسعه اقتصادی باکو شد. در اصل این مواردی که اسم بردیم بهمراه چند دلیل دیگر باعث معروفیت شهر قدیم باکو از دوران باستان شد.

شهر قدیمی باکو

معماری شهر قدیمی باکو

تنوع معماری در شهر قدیمی باکو، نشان دهنده مهارت معماران و صنعتگران این شهر در زمانهای گذشته است. وقتی هنوز شاهد خیابانهای باریک و پرپیچ و خم و میدانهای قدیمی شهر قدیمی هستیم که هنوز هم وجود دارند. میتوانیم تغییرات تدریجی را در طول قرنها در شهر ببینیم. درون دیوارها میتوانیم تصور کنیم که به گذشته برگشته ایم و رد سنتهای قدیمی را در لایه های فرهنگی ببینیم و احساس کنیم.

شهر قدیمی باکو در بالای یک تپه و به شکل یک آمفی تئاتر ساخته شده که در قسمت پایین در معرض دریا بوده و اطرافش توسط کوه های قفقاز احاطه شده است. شهر قدیمی از قرن 12 توسط دیوارهای دفاعی محافظت میشد که یکی از ویژگیهای این شهر است. ردیفهایی سه گانه از دیوارهای قلعه، برج دختر و دیگر عناصر تقویتی در جهت حفاظت از شهر وجود داشتند.

معماری شهر قدیمی باکو

دیوارهای دفاعی شهر قدیمی باکو

همانند دیگر شهرهای قرون وسطی، همه ساختمانهای قرار گرفته درون دیوارهای شهر قدیمی از لحاظ عملکرد تاکتیکی و استراتژیک، دفاعی محسوب می شدند. الگوی شهر به صورت پر پیچ و خم طراحی شده بود. میدانهای بزرگ و خیابانهای عریض به تدریج باریک و فشرده شده که باعث میشدند تمام ساکنان در فعالیتهای دفاعی درگیر شوند.

هنگامی که دیوارهای شهر یا سربازان، تاب هجوم دشمنان را نمی آوردند، شهروندان به اقدامات دفاعی می پیوستند. به دلیل اینکه مهاجمان نمیتوانستند وارد کوچه های پرپیچ و خم و کور شوند. چرا که تقریبا غیر ممکن بود که اسبها بتوانند وارد این کوچه ها شوند. نیروهای دشمن که وارد شهر قدیمی میشدند در این کوچه ها گم شده و به دام می افتادند. در اینجا ساکنان حالت دفاعی به خود گرفته و قیر و آب جوش و سنگ را بر روی نیروهای مهاجم می ریختند.

تا به اینجا با داستان جالب شهر قدیمی باکو آشنا شدی و مطمئنا هنگامیکه به باکو در قالب تور باکو زمینی و هوایی سفر می کنی دیدار از آن برایت لذت بخش تر می شود.

مقبره های شهر قدیمی باکو

مقبره های شهر قدیمی باکو

ساختار این مجموعه مشابه مسجد الحرام است و با گذرگاه های طاقدار و سنگفرش پوشانده شده است. 52 مقبره در این ناحیه در نتیجه کاوش ها و حفاری های باستان شناسی کشف شد. در میانه حیاط در نزدیکی مقبره ها یک چاه استوانه ای وجود دارد. در سمت جنوب شرقی یک ستون کشف شد که بر روی پیاده رو سه لایه که از سنگ ساخته شده، قرار گرفته است. ارتفاع آن 31/1 متر و ضخامت آن 48 سانتیمتر است و همانطور که در سایتهای دیگر آماده است، همه موارد اسم برده شده شهر قدیمی باکو را دیدنی تر و معروف کرده است. این مجموعه نیز به لیست جاهای دیدنی باکو اضافه شد.

تاریخ شهر قدیمی باکو

اقلیم و آب و هوای ملایم، خاک حاصلخیز و منابع آبی غنی، فاکتورهای اساسی برای توسعه اقتصادی باکو بوده اند. به رسمیت شناختن باکو به عنوان یک سرزمین مقدس نقش مهمی در تاریخ داشته است.

قبل از فتح اسلام، مسیحیت، بت پرستی و زرتشتی در این منطقه گسترش داشته و زیارتگاه های مختلفی در نقاط مختلف آذربایجان وجود داشته است. باکوی باستانی نیز یکی از مکانهای مقدس عبادت به شمار می آمد. منابع همچنین حاوی اطلاعاتی هستند که نشان می دهد باکو در سال 624 پس از میلاد توسط امپراطوری بیزانس مورد تجاوز قرار گرفت و بسیاری از آثار مقدس در طی این تهاجم نابود شد.

شهر قدیم باکو

ایچری شهر باکو و فعالیتهای تجاری،سیاسی

برخی شهرها در طی یورش ها و حوادث نظامی و سیاسی از رونق افتادند و از دسترس خارج شدند در حالی که برخی دیگر در هجومی از وقایع تاریخی غرق شدند. برخی شهرها نتوانستند طاقت غارتها، درگیری های فئودالی و فجایع طبیعی را تاب بیاورند. اما باکو به دلیل شرایط آب و هوایی مطلوبش، اقتصاد قوی، تجارت و صنایع دستی توانست در طول زمان رونق بیابد.

در ایچری شهر باکو شاهد خیابانهای پرتکاپو و محله ها و کوچه های پرپیچ و خم و دراز هستیم. ساختارهای جمعیتی داخلی که در شهر وجود داشت، محله نامیده می شد که در ابتدا به عنوان مرکزی برای تجارت گسترش پیدا کرد. مخصوصا دولت محلی نقش مهمی را در فعالیتهای اقتصادی خانوار و شهر ایفا می کرد. بخش صنایع دستی نیز تولیداتی از قبیل سفال، فلز و شیشه داشت که نیازهای مردم را در قرون وسطی تامین می کرد.

شهر قدیمی باکو تجاری سیاسی

بناهای تاریخی شهر قدیمی یا ایچری شهر

برج دختر باکو یکی از شاهکارهای معماری شهر قدیمی باکو یا همان ایچری شهر می باشد. بعضی شواهد نشان میدهند که ساخت برج دختر ممکن است در اوایل قرن 6 تا 7 قبل از میلاد بوده باشد. دیگر بنای تاریخی و یکی از بهترین نمونه های معماری آذربایجان قصر شیروان شاه باکو مربوط به قرن 12-15 میلادی است که در بالاترین نقطه شهر قدیمی قرار دارد. درون مجتمع دیوانخانه، مقبره شاه، ساختمان مسکونی شیروانشاه، بقعه کی قباد، مقبره سید یحیی باکوئی، دروازه مراد (تنها بنای یادبود مربوط به قرن 16)، مقبره خانواده شیروانشاه، مسجد شاه و حمام قصر قرار دارد.

بناهای تاریخی شهر قدیمی شامل مسجد محمد همراه با مناره مجاورش که در سال 1078 ساخته شده و بقایای مسجد مربوط به قرن 9 تا 10 در نزدیکی برج دختر است. همچنین بسیاری از آثار تاریخی و معماری دوره قرون وسطی مانند کاروانسراها، حمام ها، مساجد و ساختمانهای مسکونی و حتی سنگرفرشها مربوط به قرن 18 تا 20 میلادی در شهر قدیمی قرار دارند. وقتی در این بخش از شهر باکو قدم میزنی حس فوق العاده ای از قدم زدن در تاریخ به شما دست می دهد. امتحانش کن حتما.

دیوارهای شهر قدیمی باکو

میدان بازار شهر قدیمی باکو

میدان بازار (Bazar meydani) یا مجتمع خانقاه، یک مجموعه باستان شناسی مذهبی با گذرگاه های طاقدار و مربوط به قرن 13-12 میلادی است. این مجموعه در قسمتی از شهر قدیمی و در خیابان Kichik Gala واقع شده است. این مجموعه تاریخی همچنین به عنوان یک بنای معماری ملی در آذربایجان ثبت شده است.

این مجموعه در حین حفاری های باستان شناسی در سال 1964 و در سمت شمالی برج دختر باکو کشف شد و برای بازدید عموم آماده می باشد.

نقشه ایچری یا شهر قدیمی باکو در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

شهر قدیم یکی از اماکن دیدنی باکو است. باکو جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر میخواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی باکو رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به باکو داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده ایچری شهر باکو که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور باکو فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به باکو و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های باکو کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره شهر قدیمی باکو، مدت زمان سفر به آذربایجان، امکانات و درجه هتل های پکیج تور باکو ارزان عادی یا تور باکو نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

02186037414
09208008108
تور باکو آژانس فارا گشت کوروش کبیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا