درک توسعه اقتصادی باکو در قرون وسطا در شهر قدیمی باکو (İçərişəhər)، کلید درک فرهنگ فعلی، اقتصادی، مادی و اخلاقی آذربایجان است. شواهد تاریخی نشان داده اند که باکو مانند بسیاری از شهرهای دیگر آذربایجان، به دلیل رشد اقتصادی آن در دوران باستان، سبب تجمع مردم شده. منابعی غنی نظیر نفت و نمک فاکتوری کلیدی در رشد جمعیت باکو و تبدیل آن از شهری کوچک به شهری پررونق است.

شهر قدیمی باکو (ایچری شهر) باکو در دوره پارینه سنگی تاسیس شد. این شهر همراه با عناصر غالب آذربایجان، شواهدی از زرتشتیان، ساسانیان، عربها، پارسها، شیروانی، عثمانی و حضور روسیه را در فرهنگ این شهر نشان می دهد.

تمامی مسافرینی که با تور باکو به این شهر زیبا سفر میکنند حتما از این بخش شهر که معروف است به شهر قدیمی باکو دیدن میکنند ، اتفاقهای خیلی جالبی را تجربه خواهید کرد.

baku old city
old city baku

شهر قدیمی باکو

موقعیت جغرافیایی شهر قدیمی باکو

شهر ساحلی باکو در لبه غربی دریای خزر و ساحل جنوبی شبه جزیره آپشرون (Apsheron) قرار گرفته است و این موقعیت جغرافیایی باعث شده است که شهر قدیمی باکو نیز به نوعی شهر ساحلی نامیده شود.

در دوران باستان باکو یکی از پرجمعیت ترین شهرها نه تنها در جنوب قفقاز بلکه در خاورمیانه محسوب میشد. شرایط آب و هوایی، شرایط طبیعی جغرافیایی، فراوان بودن منابع طبیعی و موقعیت آن که در مسیر تجارت جهانی قرار داشت، سبب تسهیل توسعه اقتصادی باکو شد ، در اصل این مواردی که نامبردیم بهمراه چند دلیل دیگر باعث معروفیت شهر قدیمی باکو از دوران باستان شد.

شهر قدیمی باکو

معماری شهر قدیمی باکو

تنوع معماری در شهر قدیمی باکو ، نشان دهنده مهارت معماران و صنعتگران این شهر در زمانهای گذشته است. وقتی هنوز شاهد خیابانهای باریک و پرپیچ و خم و میدانهای قدیمی شهر قدیمی هستیم که هنوز هم وجود دارند، میتوانیم تغییرات تدریجی را در طول قرنها در شهر ببینیم. درون دیوارها میتوانیم تصور کنیم که به گذشته برگشته ایم و رد سنتهای قدیمی را در لایه های فرهنگی ببینیم و احساس کنیم.

شهر قدیمی باکو در بالای یک تپه و به شکل یک آمفی تئاتر ساخته شده که در قسمت پایین در معرض دریا بوده و اطرافش توسط کوه های قفقاز احاطه شده است.شهر قدیمی از قرن 12 توسط دیوارهای دفاعی محافظت میشد که یکی از ویژگیهای این شهر است. ردیفهایی سه گانه از دیوارهای قلعه، برج دختر و دیگر عناصر تقویتی در جهت حفاظت از شهر وجود داشتند.

معماری شهر قدیمی باکو

دیوارهای دفاعی شهر قدیمی باکو

همانند دیگر شهرهای قرون وسطی، همه ساختمانهای قرار گرفته درون دیوارهای شهر قدیمی از لحاظ عملکرد تاکتیکی و استراتژیک، دفاعی محسوب میشدند. الگوی شهر به صورت پرپیچ و خم طراحی شده بود. میدانهای بزرگ و خیابانهای عریض به تدریج باریک و فشرده شده که باعث میشدند تمام ساکنان در فعالیتهای دفاعی درگیر شوند.

هنگامی که دیوارهای شهر یا سربازان، تاب هجوم دشمنان را نمی آوردند، شهروندان به اقدامات دفاعی می پیوستند. به دلیل اینکه مهاجمان نمیتوانستند وارد کوچه های پرپیچ و خم و کور شوند؛ چرا که تقریبا غیر ممکن بود که اسبها بتوانند وارد این کوچه ها شوند. نیروهای دشمن که وارد شهر قدیمی میشدند در این کوچه ها گم شده و به دام می افتادند. در اینجا ساکنان حالت دفاعی به خود گرفته و قیر و آب جوش و سنگ را بر روی نیروهای مهاجم می ریختند.

تا به اینجا با داستان جالب شهر قدیمی باکو آشنا شدید و مطمئنا هنگامیکه به باکو در قالب تور باکو زمینی و یا تور هوایی باکو سفر میکنید دیدار از آن برایتان لذت بخش تر میشود.

مقبره های شهر قدیمی باکو
مقبره های شهر قدیمی باکو

ساختار این مجموعه مشابه مسجد الحرام است و با گذرگاه های طاقدار و سنگفرش پوشانده شده است. 52 مقبره در این ناحیه در نتیجه کاوش ها و حفاری های باستان شناسی کشف شد. در میانه حیاط در نزدیکی مقبره ها یک چاه استوانه ای وجود دارد. در سمت جنوب شرقی یک ستون کشف شد که بر روی پیاده رو سه لایه که از سنگ ساخته شده، قرار گرفته است. ارتفاع آن 31/1 متر و ضخامت آن 48 سانتیمتر است و شهر قدیمی باکو را دیدنی تر کرده است.

تاریخ شهر قدیمی باکو

اقلیم و آب و هوای ملایم، خاک حاصلخیز و منابع آبی غنی، فاکتورهای اساسی برای توسعه اقتصادی باکو بوده اند. به رسمیت شناختن باکو به عنوان یک سرزمین مقدس نقش مهمی در تاریخ داشته است.

قبل از فتح اسلام، مسیحیت، بت پرستی و زرتشتی در این منطقه گسترش داشته و زیارتگاه های مختلفی در نقاط مختلف آذربایجان وجود داشته است. باکوی باستانی نیز یکی از مکانهای مقدس عبادت به شمار می آمد.منابع همچنین حاوی اطلاعاتی هستند که نشان میدهد باکو در سال 624 پس از میلاد توسط امپراطوری بیزانس مورد تجاوز قرار گرفت و بسیاری از آثار مقدس در طی این تهاجم نابود شد.

شهر قدیم باکو

شهر قدیمی باکو و فعالیتهای تجاری،سیاسی

برخی شهرها در طی یورش ها و حوادث نظامی و سیاسی از رونق افتادند و از دسترس خارج شدند در حالی که برخی دیگر در هجومی از وقایع تاریخی غرق شدند. برخی شهرها نتوانستند طاقت غارتها، درگیری های فئودالی و فجایع طبیعی را تاب بیاورند؛ اما باکو به دلیل شرایط آب و هوایی مطلوبش، اقتصاد قوی، تجارت و صنایع دستی توانست در طول زمان رونق بیابد.

در شهر قدیمی باکو شاهد خیابانهای پرتکاپو و محله ها و کوچه های پرپیچ و خم و دراز هستیم. ساختارهای جمعیتی داخلی که در شهر وجود داشت، محله نامیده میشد که در ابتدا به عنوان مرکزی برای تجارت گسترش پیدا کرد. مخصوصا دولت محلی نقش مهمی را در فعالیتهای اقتصادی خانوار و شهر ایفا میکرد. بخش صنایع دستی نیز تولیداتی از قبیل سفال، فلز و شیشه داشت که نیازهای مردم را در قرون وسطی تامین میکرد.

شهر قدیمی باکو تجاری سیاسی
بناهای تاریخی شهر قدیمی باکو

برج دختر باکو یکی از شاهکارهای معماری شهر قدیمی باکو میباشد ، بعضی شواهد نشان میدهند که ساخت برج دختر ممکن است در اوایل قرن 6 تا 7 قبل از میلاد بوده باشد. دیگر بنای تاریخی و یکی از بهترین نمونه های معماری آذربایجان قصر شیروان شاه باکو مربوط به قرن 12-15 میلادی است که در بالاترین نقطه شهر قدیمی قرار دارد. درون مجتمع دیوانخانه، مقبره شاه، ساختمان مسکونی شیروانشاه، بقعه کی قباد، مقبره سید یحیی باکوئی، دروازه مراد (تنها بنای یادبود مربوط به قرن 16)، مقبره خانواده شیروانشاه، مسجد شاه و حمام قصر قرار دارد.

بناهای تاریخی شهر قدیمی شامل مسجد محمد همراه با مناره مجاورش که در سال 1078 ساخته شده و بقایای مسجد مربوط به قرن 9 تا 10 در نزدیکی برج دختر است. همچنین بسیاری از آثار تاریخی و معماری دوره قرون وسطی مانند کاروانسراها، حمام ها، مساجد و ساختمانهای مسکونی و حتی سنگرفرشها مربوط به قرن 18 تا 20 میلادی در شهر قدیمی قرار دارند که وقتی در این بخش از شهر باکو قدم میزنید حس فوق العاده ای از قدم زدن در تاریخ به شما دست میدهد ، امتحانش کنید حتما.

دیوارهای شهر قدیمی باکو
میدان بازار شهر قدیمی باکو

میدان بازار (Bazar meydanı) یا مجتمع خانقاه، یک مجموعه باستان شناسی مذهبی با گذرگاه های طاقدار و مربوط به قرن 13-12 میلادی است. این مجموعه در قسمتی از شهر قدیمی و در خیابان Kichik Gala واقع شده است این مجموعه تاریخی همچنین به عنوان یک بنای معماری ملی در آذربایجان ثبت شده است.

این مجموعه در حین حفاریهای باستانشناسی در سال 1964 و در سمت شمالی برج دختر باکو کشف شد و برای بازدید عموم آماده میباشد.

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به باکو داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده شهر قدیمی باکو که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور باکو تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور باکو می‌توانید با شماره تلفن 02186037418 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور باکو ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور باکو ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی باکو که در صفحه تور اقساطی باکو شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037418
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از شهر قدیمی باکو را به ما بسپارید ، برای رزرو تور باکو در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور باکو کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور باکو آژانس فارا گشت کوروش کبیر