مقبره الشعرای تبریز در محلهٔ سرخاب تبریز احداث شده است. میشود گفت اطراف تکیهٔ حیدر در تقاطع خیابان‌های ثقةالاسلام و عارف، در ضلع شرقی بقعه سید حمزه و مقبره قائم مقام و ملاباشی مقبره و بنای یادبودی قرار دارد که به مقبره‌الشعرا معروف است.

یکی از گورستان‌های تاریخی شهر تبریز است که در  گذشته با اسامی حظیره‌الشعرا ، حظیره‌القضاه و قبرستان سرخاب نیز نامیده می‌شد؛ اما متأسفانه گذشت روزگاران و مهم‌تر از آن حوادث طبیعی چون سیل و زلزله، شکل ظاهری اصلی آن را از بین برده است.

مقبره‌الشعرا محل دفن بیش از 320 نفر از شعرا، عرفا و ادیبان تاریخ از سراسر ایران زمین بوده که بعنوان یکی از دیدنیهای تور تبریز تلقی میشود. بنابراین این مقاله را توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت برای شما طراحی کردیم تا اطلاعات کاملی را درباره مقبره الشعرای تبریز داشته باشی.

مقبره الشعرا
mausoleum of poets tabriz

مقبره الشعرای تبریز آرامگاه شعرا و عرفای بزرگ از ایران

شعرا و عرفای دفن شده در مقبره الشعرای تبریز

مقبره‌ الشعرای تبریز محل دفن بیش از 320 نفر از شعرا، عرفا و ادیبان تاریخ از سراسر ایران زمین بوده و برخی از بزرگان ادبیات فارسی از جمله اسدی توسی، خاقانی شیروانی، قطران تبریزی، شاپور نیشابوری، همام تبریزی و مانی شیرازی در این اواخر زنده یاد سید محمدحسین شهریار بزرگ ترین غزل سرا و شاعر معاصر ایران در آن آرمیده‌اند.

بزرگان دیگری چون میرزا طاهر خوشنویس و ظهیر فارابی نیز فخر این گورستان شده اند و بسیاری دیگر از بزرگان ادب و علم و فلسفه این سرزمین که مدیون آنهاییم برای افتخار ایران و ایرانی بودن.

متاسفانه نام و مقبره بسیاری از ایشان به علت زلزله و مرور زمان و ناملایمتی های روزگار و بی توجهی مردم و مسئولین از بین رفته است. از بین مشاهیر و عرفایی که در این مقبره دفن شده اند نزدیک به 70 نفر از مشاهیر ایران و آذربایجان که بنام بوده و در کتب ثبت گردیده است در این قبرستان شناسائی و قبور ایشان بازسازی گردیده و مورد بازدید عموم قرار گرفته است.

موزه مقبره الشعرای تبریز

چرا مشاهیر، تبریز را برای زندگی انتخاب میکردند؟

علت تجمع این تعداد از مشاهیر و بزرگان در تبریز تا زمان مرگ این بوده است که شهر تبریز در قرن ششم و پس از تبدیل به مرکز حکومت اتابکان آذربایجان، پناهگاه شاعرانی شد که زندگی آرام و آسوده‌ای را دور از جنگ و نزاع می‌جستند.

خاقانی و ابوالعلا و فلکی از شروان و گنجه، ظهیر فاریابی و شاهپور نیشابوری از خراسان به تبریز آمدند و در این شهر ساکن شدند و پس از مرگ، یکایک آنان در حظیره مخصوصی دفن شدند. این حظیره را در تاریخ و تذکره‌ها به عنوان مقبره‌ الشعرا یاد کرده‌اند. شاعران دیگری نیز از عهد ایلخانیان تا ایلکانیان و دوره آق قویونلو در تبریز بودند یا از نقاط دیگر به تبریز آمده و در این شهر درگذشته‌اند که غالبا در همین قبرستان و در جوار خاقانی مدفون هستند. می توان این مقبره را با قطعه مشاهیر و هنرمندان کنون مقایسه نمود. قدیمی‌ترین اشاره به این گورستان در کتاب نزهه‌القلوب تألیف حمدالله مستوفی در سال ۷۴۰ هجری است؛ همچنین در «تاریخ گزیده‌ی مستوفی» تألیف ۷۳۰ هجری نیز به مقبره‌الشعرا اشاره شده‌ است.

حظیره ‌الشعرا تبریز

نماد مقبره الشعرای تبریز

درمجموعه فرهنگی تاریخی مقبره الشعرا خواهی دید که یک هزارسال پیش شاعرانی از کشورهای مختلف در این منطقه سکونت داشته و این محل ابتدا به ” حضیره الشعرا ” (مکان اقامت شاعران ) شهرت داشت که پس ازفوت و دفن آنان به مقبره الشعرا (مکان دفن شاعران ) تغییر نام داد. بنا بر مستندات تاریخی در این مکان فرهنگی تاریخی 320 شاعر و عارف دفن شده اند که قدیمی ترین آنها ” اسدی طوسی ” ، شاعر قرن چهارم هجری است.

به‌ دلیل متروکه ‌شدن مقبره‌الشعرا پس از زمین‌لرزه‌های سال‌های ۱۱۹۳ و ۱۱۹۴ هجری قمری و به دلیل مدفون شدن بسیاری از شاعران و عارفان بزرگ در این گورستان، در شهریور ۱۳۵۰ خورشیدی، مسابقه‌‌ای برای طرح یک بنای یادبود در مقبره‌الشعرا توسط روزنامه‌های اطلاعات و کیهان و مجله‌ی یغما برگزار شد و پس از چندی طرح غلام‌رضا فرزان‌مهر انتخاب و عملیات احداث بنای یادبود آغاز شد. هم‌اکنون این بنای یادبود نماد مقبره‌الشعرا و یکی از نمادهای شهر تبریز محسوب می‌‌شود. سازه معماری واقع در وسط محوطه مجموعه تاریخی فرهنگی مقبره الشعرای تبریز به گونه ای طراحی شده که حس ایجاد ارتباط بین بیننده و سازه و نیز نو بودن طرح آن همواره برقرار باشد. جذابیت طرح سازه و جالب بودن آن از بعد زیبایی شناختی برای بازدیدکنندگان پس از گذشت نزدیک به چهار دهه گواه روشنی بر این ادعا است.

نماد مقبره‌الشعرای تبریز تلفیقی از هنر معماری سنتی و مدرن است که در بلندای این مجموعه‌ی فرهنگی و تاریخی خودنمایی می‌کند و همه ساله در تعطیلات نوروزی پذیرای یک میلیون گردشگر داخلی و خارجی است. اجرای این طرح از سال ۱۳۵۱ با قراردادی بین طراح و انجمن آثار ملی سابق آغاز و تا سال ۶۱ ادامه یافت و از این سال به بعد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرای طرح را به عهده گرفت. این طراحی با هدف ایجاد وحدت و تلفیق طرح بر مبنای معماری سنتی و مدرن انجام شد.

در طراحی بنا همواره ایجاد حس ارتباط با بیننده و نو بودن طرح لحاظ شده تا با گذر زمان معماری آن جذابیت خود را از دست ندهد. در این بنا قوس ها و نقوش اسلیمی خاصی طراحی شده است  که این قوس‌ها نمادی از تلفیق معماری مدرن و سنتی است. برای اجرای این طرح ابتدا پنج لایه زمین کوبیده شد تا مقاومت زمین افزایش یابد. سازه‌ی این بنا اسکلت فلزی است و با قطعات پیش‌ساخته‌ی بتنی پوشش داده شده که لایه‌ی میانی آن‌ها به وسیله‌ی بتن سبک پر شده است. اگر اجرای این طرح به درستی پیش می‌رفت، عمر این بنا تا ۵۰۰ سال آینده پیش‌بینی شده بود. ولی متاسفانه با وقفه ها ی مکرر و فرسوده شدن بنا در حین ساخت و ساز عمر این بنا به شدت کاهش یافته است به طوری که نشانهای فرسودگی ازهم اکنون قابل مشاهده است.

مجموعه ای از تاریخ ادبیات

به عقیده‌ی کارشناسان حوزه فرهنگی کشور، مقبره‌الشعرای تبریز مجموعه‌ای از تاریخ ادبیات است که مرزهای جغرافیایی فرهنگی ایران را در می‌نوردد. طبق اعلام در ویکی مقبره، بیش از 3۰۰ شاعر، عارف و رجال نامی ایران و کشورهای منطقه از ۸۰۰ سال پیش به ترتیب از حکیم اسدی طوسی تا استاد شهریار، یکی پس از دیگری در اینجا به خاک سپرده شده‌اند. باید به خاطر بسپاریم تمامی این مشاهیر که در این  مجموعه سر به خاک سائیدند زمانی از مشاهیر این مرز و بوم بوده اند برای دیدار این مجموعه هر کدام از این 437 آرامگاه کافی است تا شما را به تبریز بکشاند. مجموعه ای از مشاهیر از دست رفته ایران که کاش قدر آثار و گفتار به جا مانده از ایشان را بدانیم. و به قول خاقانی بزرگ: 

خواهی شرفت هردمی اعلا باشد             باشد طلب فروتنی تا باشد

      با خاک نشینان بنشین تا گویند              هر چیز سبک‌تر است بالا باشد.

مقبره الشعرای تبریز

نقشه مقبره الشعرا تبریز در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

مقبره الشعرای تبریز یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است. تبریز جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان میشود. اگر میخواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی تبریز رو که برات آماده کردیم میتونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به تبریز داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده مقبره شعرا که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور تبریز فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت میکنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتلها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به تبریز و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های تبریز کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس میگیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره مقبره الشعرای، مدت زمان سفر به تبریز، امکانات و درجه هتل های پکیج تور تبریز ارزان عادی یا تور تبریز نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

 

02186037414
09208008108
تور تبریز آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر