مقبره الشعرا تبریز

مقبره الشعرا تبریز

بنای یادبود شعرا و عرفای نامی تبریز

مقبره الشعرای تبریز در محلهٔ سرخاب تبریز احداث شده است. می شود گفت اطراف تکیهٔ حیدر در تقاطع خیابان‌ های ثقة الاسلام و عارف، در ضلع شرقی بقعه سید حمزه و مقبره قائم مقام و ملاباشی مقبره و بنای یادبودی قرار دارد که به مقبره‌الشعرا معروف است.

یکی از گورستان ‌های تاریخی شهر تبریز است که در گذشته با اسامی حظیره‌ الشعرا ، حظیره‌ القضاه و قبرستان سرخاب نیز اسم گذاری شده؛ اما متأسفانه گذشت روزگاران و مهم ‌تر از آن حوادث طبیعی چون سیل و زلزله، شکل ظاهری اصلی آن را از بین برده است.

مقبره ‌الشعرا محل دفن بیش از 320 نفر از شعرا، عرفا و ادیبان تاریخ از سراسر ایران زمین بوده که به عنوان یکی از دیدنی های تور تبریز تلقی می شود. بنابراین این مقاله را توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت برای شما طراحی کردیم تا اطلاعات کاملی را درباره مقبره الشعرای تبریز داشته باشی.

مقبره الشعرای تبریز آرامگاه شعرا و عرفای بزرگ از ایران

شعرا و عرفای دفن شده در مقبره الشعرای تبریز

 

موزه مقبره الشعرای تبریز

مقبره‌ الشعرای تبریز محل دفن بیش از 320 نفر از شعرا، عرفا و ادیبان تاریخ از سراسر ایران زمین بوده و برخی از بزرگان ادبیات فارسی از جمله اسدی توسی، خاقانی شیروانی، قطران تبریزی، شاپور نیشابوری، همام تبریزی و مانی شیرازی در این اواخر زنده یاد سید محمد حسین شهریار بزرگ ترین غزل سرا و شاعر معاصر ایران در آن آرمیده‌اند.

بزرگان دیگری چون میرزا طاهر خوشنویس و ظهیر فارابی نیز فخر این گورستان شده اند و بسیاری دیگر از بزرگان ادب و علم و فلسفه این سرزمین که مدیون آنهاییم برای افتخار ایران و ایرانی بودن.

متاسفانه اسم و مقبره بسیاری از ایشان به علت زلزله و مرور زمان و نا ملایمتی های روزگار و بی توجهی مردم و مسئولین از بین رفته است.

از بین مشاهیر و عرفایی که در این مقبره دفن شده اند نزدیک به 70 نفر از مشاهیر ایران و آذربایجان که معروف بوده و در کتب مختلف ثبت گردیده است در این قبرستان شناسائی و قبور ایشان بازسازی گردیده. همه این آثار به جای مانده مورد بازدید عموم قرار گرفته اند.

چرا مشاهیر، تبریز را برای زندگی انتخاب میکردند؟

 

حظیره الشعرا تبریز

علت تجمع این تعداد از مشاهیر و بزرگان در تبریز تا زمان مرگ این بوده است که شهر تبریز در قرن ششم و پس از تبدیل به مرکز حکومت اتابکان آذربایجان، پناهگاه شاعرانی شد که زندگی آرام و آسوده‌ ای را دور از جنگ و نزاع می ‌جستند.

خاقانی و ابوالعلا و فلکی از شروان و گنجه، ظهیر فاریابی و شاهپور نیشابوری از خراسان به تبریز آمدند و در این شهر ساکن شدند و پس از مرگ، یکایک آنان در حظیره مخصوصی دفن شدند. این حظیره را در تاریخ و تذکره‌ ها به عنوان مقبره‌ الشعرا یاد کرده‌ اند.

شاعران دیگری نیز از عهد ایلخانیان تا ایلکانیان و دوره آق قویونلو در تبریز بودند یا از نقاط دیگر به تبریز آمده و در این شهر در گذشته ‌اند که غالبا در همین قبرستان و در جوار خاقانی مدفون هستند.

می توان این مقبره را با قطعه مشاهیر و هنرمندان کنون مقایسه نمود. قدیمی ‌ترین اشاره به این گورستان در کتاب نزهه‌ القلوب تألیف حمدالله مستوفی در سال ۷۴۰ هجری است؛ همچنین در «تاریخ گزیده‌ مستوفی» تألیف ۷۳۰ هجری نیز به مقبره‌ الشعرا اشاره شده‌ است.

 

نماد مقبره الشعرای تبریز

 

نماد مقبر شعرا در تبریز

در مجموعه فرهنگی تاریخی مقبره الشعرا که از جاذبه های دیدنی تبریز است، خواهی دید که یک هزار سال پیش شاعرانی از کشورهای مختلف در این منطقه سکونت داشته و این محل ابتدا به ” حضیره الشعرا ” (مکان اقامت شاعران) شهرت داشت که پس از فوت و دفن آنان به مقبره الشعرا (مکان دفن شاعران) تغییر اسم داد.

بنا بر مستندات تاریخی در این مکان فرهنگی تاریخی 320 شاعر و عارف دفن شده اند که قدیمی ترین آنها ” اسدی طوسی ” ، شاعر قرن چهارم هجری است.

به‌ دلیل متروکه ‌شدن مقبره‌ الشعرا پس از زمین‌ لرزه‌ های سال‌های ۱۱۹۳ و ۱۱۹۴ هجری قمری و به دلیل مدفون شدن بسیاری از شاعران و عارفان بزرگ در این گورستان، در شهریور ۱۳۵۰ خورشیدی، مسابقه‌‌ ای برای طرح یک بنای یادبود در مقبره ‌الشعرا توسط روزنامه‌ های اطلاعات و کیهان و مجله‌ یغما برگزار شد.

پس از چندی طرح غلام ‌رضا فرزان‌ مهر انتخاب و عملیات احداث بنای یاد بود آغاز شد. هم ‌اکنون این بنای یاد بود نماد مقبره‌ الشعرا و یکی از نمادهای شهر تبریز محسوب می‌‌ شود. سازه معماری واقع در وسط محوطه مجموعه تاریخی فرهنگی مقبره الشعرای تبریز به گونه ای طراحی شده که حس ایجاد ارتباط بین بیننده و سازه و نیز نو بودن طرح آن همواره برقرار باشد.

جذابیت طرح سازه و جالب بودن آن از بعد زیبایی شناختی برای بازدید کنندگان پس از گذشت نزدیک به چهار دهه گواه روشنی بر این ادعا است.

نماد مقبره‌ الشعرای تبریز تلفیقی از هنر معماری سنتی و مدرن است که در بلندای این مجموعه‌ فرهنگی و تاریخی خودنمایی می ‌کند و همه ساله در تعطیلات نوروزی پذیرای حدودا یک میلیون گردشگر داخلی و خارجی است.

اجرای این طرح از سال ۱۳۵۱ با قراردادی بین طراح و انجمن آثار ملی سابق آغاز و تا سال ۶۱ ادامه یافت و از این سال به بعد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرای طرح را به عهده گرفت. این طراحی با هدف ایجاد وحدت و تلفیق طرح بر مبنای معماری سنتی و مدرن انجام شد.

در طراحی بنا همواره ایجاد حس ارتباط با بیننده و نو بودن طرح لحاظ شده تا با گذر زمان معماری آن جذابیت خود را از دست ندهد.

در این بنا قوس ها و نقوش اسلیمی خاصی طراحی شده است که این قوس‌ ها نمادی از تلفیق معماری مدرن و سنتی است. برای اجرای این طرح ابتدا پنج لایه زمین کوبیده شد تا مقاومت زمین افزایش یابد.

سازه‌ این بنا اسکلت فلزی است و با قطعات پیش‌ ساخته‌ بتنی پوشش داده شده که لایه‌ میانی آن‌ ها به وسیله‌ بتن سبک پر شده است. اگر اجرای این طرح به درستی پیش می ‌رفت، عمر این بنا تا ۵۰۰ سال آینده پیش ‌بینی شده بود.

ولی متاسفانه با وقفه های مکرر و فرسوده شدن بنا در حین ساخت و ساز عمر این بنا به شدت کاهش یافته است به طوری که نشانه های فرسودگی از هم اکنون قابل مشاهده است.

 

مجموعه ای از تاریخ ادبیات

 

مقبره الشعرا کجاست

به عقیده‌ کارشناسان حوزه فرهنگی کشور، مقبره ‌الشعرای تبریز مجموعه ‌ای از تاریخ ادبیات است که مرز های جغرافیایی فرهنگی ایران را در می ‌نوردد.

طبق اطلاعات اعلام شده در سایت wikipedia.org، بیش از 300 شاعر، عارف و رجال نامی ایران و کشورهای منطقه از ۸۰۰ سال پیش به ترتیب از حکیم اسدی طوسی تا استاد شهریار، یکی پس از دیگری در اینجا به خاک سپرده شده‌ اند.

باید به خاطر بسپاریم تمامی این مشاهیر که در این مجموعه سر به خاک سائیدند زمانی از مشاهیر این مرز و بوم بوده اند برای دیدار این مجموعه هر کدام از این 437 آرامگاه کافی است تا شما را به تبریز بکشاند. مجموعه ای از مشاهیر از دست رفته ایران که کاش قدر آثار و گفتار به جا مانده از ایشان را بدانیم. و به قول خاقانی بزرگ:

خواهی شرفت هردمی اعلا باشد، باشد طلب فروتنی تا باشد

با خاک نشینان بنشین تا گویند، هر چیز سبک ‌تر است بالا باشد.

نقشه و آدرس مقبره الشعرا تبریز در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت

مقبره الشعرای تبریز یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است. تبریز جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی تبریز رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده به یاد ماندنی به تبریز داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده بنای یاد بود شعرا که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور تبریز فارا گشت رو حتما ببین. (برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه.)

اطلاعات تورهای فارا گشت

اطلاعات هتل های فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به تبریز و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی. این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه رزرو هتل در تبریز کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره مقبره الشعرای، مدت زمان سفر به تبریز، امکانات و درجه هتل های پکیج تور تبریز ارزان در ایام عادی یا تور تبریز نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

شماره تماس برای رزرو تورهای مسافرتی مورد علاقه شما

تورهای پیشنهادی:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا