بندر گواتر چابهار

بندر گواتر چابهار

آشنایی کامل با خلیج گواتر در چابهار

خلیج گواتر در نزدیکی بندر چابهار، یک جای زیبا و منحصر به فرده. در این مطلب قراره درباره زیبایی های جنوب ایران در نزدیکی آب‌ های اقیانوسی برات صحبت کنم. در یک نقطه مرزی در نزدیکی شهرستان چابهار، درست در انتهای سمت جنوب شرقی، جایی که به مرز پاکستان نزدیک میشه، یه بندر کوچیک و قدیمی وجود داره که بهش میگن “بندر گواتر”.

این بندر، نقش مهمی در ارتباطات بین دو کشور بازی می کنه و یه مکان خوبی برای سرمایه‌گذاری محسوب می شه. در حقیقت می تونم بگم که خلیج گواتر که منتهی به زمین های بندر گواتره، یه قسمت خیلی خیلی کوچک از استان سیستان و بلوچستان هستش.

خلیج گواتر به انگلیسی Gwadar bay نوشته میشه، و یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری چابهار محسوب میشه. اگه به عکس هایی که از خلیج زیبای گواتر در بندر چابهار تهیه شده نگاه کنی، متوجه زیبایی‌ ها و شکوه طبیعت، از طبیعت خشکی و طبیعت دریا، در این قسمت میشی.

در این مقاله که توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت و سایت wikipedia.org گرد آوری شده، شما را با این جای زیبا و منحصر به فرد آشنا کنیم. پس تا آخر این صفحه همراه ما باش.

خلیج گواتر در بندر گواتر، یه نقطه مرزی که شکوه دریا رو نشون میده

شاید این تصاویر رو فقط در کتاب های تاریخی دیده باشی یا توضیحاتش رو در فیلم ها و داستان های علمی تخیلی تماشا کردی؛ اما اگه این تصاویر را نگاه کنی باید بهت بگم که واقعیت دارن! خلیج گواتر در بندر گواتر یه جاذبه گردشگریه که هر ساله تعداد زیادی از مسافران های داخل ایران را به سمت چابهار جذب می کنه.

اگه تو هم تمایل داری از نزدیک، جاذبه های طبیعی زیبای خلیج گواتر در سیستان و بلوچستان را تماشا کنی، باید یک سفر کوتاه به نیمه ‌های جنوب شرقی ایران داشته باشی.

تور خلیج گواتر

 

وقتی به خلیج گواتر چابهار برسی، تعداد زیادی قایق را می بینی که کنار خشکی پهلو گرفتن. این قایق ها تا کیلومترها دورتر در آب های اقیانوسی هم دیده میشن. یه منظره جذاب از حرکت قایق ها روی امواج آب، دقیقاً چیزی که چشم های تو را به سمت خودشون خیره می کنن. این چیزهایی که الان گفتم تنها یک قسمت از زیبایی های گواتر یا همان بندر گواتره.

تا وقتی که تو خودت به چابهار سفر نکنی و این خلیج زیبا را از نزدیک نبینی، این زیبایی ها را فقط می تونی در عکس ها و تصاویر منتشر شده ببینی. اما بهتره که خودت به چابهار سفر کنی.

قایقهای خلیج گواتر

بهتره درباره موقعیت جغرافیایی خلیج گواتر روی نقشه بیشتر بدونی

فاصله چابهار تا گواتر حدودا 100 کیلومتر است و اولین سوالی که معمولا پرسیده می شود اینه که: خلیج گواتر بین کدام کشورها است؟ در جواب باید بگویم که این منطقه بین ایران و پاکستان قرار گرفته. بنابراین، قایق هایی که در آب های ایران در قسمت خلیج، رفت ‌و آمد می‌کنن باید دقت داشته باشن که ممکنه از مرز آبی پاکستان با ایران عبور کنن.

راستی خوبه بدونی رودی که در مرز پاکستان به خلیج گواتر می ریزد اسمش باهوکلات است. جنگل های حرا هم که در منطقه ایران قرار گرفته اند از این آب شرب می کنند.

آب هایی که به خلیج زیبای گواتر در این قسمت جریان داره از دریای عمانه که به اون آب های اقیانوسی هم گفته میشه. اگه روی نقشه به موقعیت بندر گواتر نگاه کنی، در حقیقت بندر چابهار و بندر کنارک در سمت چپ خلیج گواتر قرار دارن.

آب های دریای عمان هم به اقیانوس هند راه پیدا می کنه و و از اون قسمت به آب های کل جهان راه داره. قصد نداریم که وارد بحث آب های اقیانوسی بشیم؛ اما به واسطه اینکه خلیج گواتر به آب های اقیانوسی راه پیدا می کنه، می تونه یه مرکز تبادل کالا هم محسوب بشه.

خلیج گواتر روی نقشه

 

جاذبه گردشگری خلیج گواتر مثل یه نگین در نزدیکی چابهار می درخشد

جای تعجب نیست که به خلیج گواتر ایران، اسم “نگین چابهار” رو دادن! این خلیج به قدری زیبا و جذاب که کمتر کسیه که به چابهار سفر کنه و تمایل نداشته باشه که بره از نزدیک زیبایی ‌های بندر گواتر را تماشا کنه.

تمام اون چیزی که از جاذبه های گردشگری و جاذبه های طبیعی در یک منطقه ساحلی انتظار داری، همه در این خلیج زیبا کنار هم وجود دارن. از یک طرف می تونی جنگل های حرا را تماشا کنی و از طرف دیگه منتظر باشی تا جزر و مد دریا رو از نزدیک ببینی!

شاید هم به تماشای حیات وحش علاقه مند باشی که این هم خودش از بزرگترین جاذبه های گردشگری در خلیج گواتره.

وقتی به این خلیج زیبا سفر می کنی، حتماً راهنمای تور بهت میگه که یکی از زیبایی های حیات وحش در این بندر، زندگی طبیعی خرچنگ ها در شن های ساحلیه. چه چیزی از این بهتر که تو از نزدیک با یکی از آفریده های خدای بی نهایت مهربان که خیلی هم جذاب و شگفت انگیز هستن آشنا بشی.

از طرف دیگه می تونی روی شن های نرم و روان ساحل در خلیج قدم بزنی و از نسیم دریا لذت ببری. اگه هنگام ظهر یا طلوع خورشید کنار دریا بایستی، تلألؤ درخشان نور خورشید روی امواج آب، تو را به دنیای خیال و رویا می بره؛ جایی که فقط در افسانه ها و داستان ها، اونها را خوندی. اما این واقعیت داره!

در آب های خلیج گواتر، منظره مسحور کننده و افسون کننده معجزه آسا به وجود اومده که از فاصله های دور هم نگاه تو رو به خودش خیره می کنه!

وقتی در حال قدم زدن روی شن های نرم و روان خلیج گواتر در بندر هستی، سکوت آرامش بخشی در فضا وجود داره؛ سکوتی که فکر می کنم به تو انگیزه میده تا مدتی را از شلوغی ‌های شهر دور باشی و انرژی خودت را دوباره به دست بیاری.

درسته که منطقه چابهار، در برخی از فصول آب و هوای مناسبی نداره و یا سرده یا گرمه! اما به دلیل این که به آب های اقیانوسی نزدیکه، یه نسیم خنک و دلپذیر را همیشه از سمت دریا به سمت ساحل داره. این وزش باد در خلیج گواتر در چابهار هم احساس میشه.

جاذبه های گردشگری بندر گواتر

اهمیت تجاری و طبیعی بندر گواتر

یکی دیگر از علت ‌هایی که باعث شده خلیج گواتر ایران در چابهار، جذاب تر باشه و یه جاذبه گردشگری محسوب بشه، طبیعت منحصر به فردی هست که اونجا وجود داره. البته تاریخچه بندر گواتر هم همین مسئله را ثابت کرده.

در زمان ‌های قدیم بازرگان ها و تاجر هایی که از کشورهای هند یا آسیای شرقی می خواستن به کشور های سمت غرب آسیا حرکت کنن، باید از آب های اقیانوسی از کشور ایران عبور می ‌کردن. این بندر یه مکانی بوده که کشتی ها آنجا پهلو می گرفتن و مبادله کالا انجام می شده.

شغل بیشتر مردمی که ساکن بندر گواتر هستن، پرورش میگو بوده و بیشتر میگو ها هم به کشور های اطراف صادر می ‌شود. البته چند سالیه که رونق تجارت در این بندر کمتر شده که دلایلش خیلی می تونه مختلف باشه. در این بحث به مسائل اقتصادی بندر گواتر کاری نداریم و فقط می خوایم بگیم که این جاذبه گردشگری هنوز هم رونق داره.

در روستای بندر گواتر، حدود ۱۶۰ هزار نفر زندگی می‌کنن که اغلب، هزینه های زندگی شون را از شغل های صنایع دستی حصیر بافی و ماهی گیری تامین می کنن. پیشنهاد می کنم که اگه می خوای به بندر گواتر بری و جاذبه ‌ها رو نگاه کنی بهتره که فقط یک روز کامل را اختصاص بدی.

اما برنامه ‌ریزی برای موندن در اونجا هنگام شب یا چند روز در کمپ گردشگری، نداشته باش. دلیلش هم کاملاً مشخصه! این بندر یک نقطه مرزی محسوب می شه و برای اقامت گردشگر ها جای مناسبی نیست!

اگر چه چند تا اقامت بوم گردی هم به تازگی تاسیس شده اما به نظرم بهتره که فقط یک صبح تا غروب بری تماشا کنی و برگردی.

اهمیت تجاری و طبیعی بندر گواتر

الان بپردازم به جاذبه های گردشگری که می تونی در این خلیج زیبا از نزدیک تماشا کنی

اولین چیزی که بهت توصیه می ‌کنم در خلیج گواتر تماشا کنی، یه نگاه کلی از ساحل و دریاست. جذابیت های آب ‌های ساحلی به ویژه وقتی که به سمت ساحل حرکت می کنن به قدر کافی زیاد هست که شما را برای چند دقیقه در جای خود میخکوب می کنه.

وقتی که در حال رفت و آمد در محله ‌های این بندر قدیمی هستی، حتماً مردم محلی و بومی را می بینی که به کارهای روزمره مشغولن. شاید هم بتونی نان محلی و خوراکی محلی از اونجا تهیه کنی. صنایع دستی که مردم محلی تهیه می‌کنن به عنوان سوغاتی به مسافران فروخته می شه و خیلی هاشون هم متفاوت و جذاب هستن.

همین طور که در خلیج راه میری، شاید بتونی گوش ماهی های زیبا رو جمع آوری کنی، اما اگه می خوای صدف‌ های زیباتر رو بخری، می تونی از دست فروش های محلی یا بازارهایی که داخل خود بندر هستن اونا رو تهیه کنی.

همان طور که قبلاً هم برات گفتم، تماشای زندگی خرچنگ ها از نزدیک، یکی دیگر از چیزهایی که با سفر به خلیج زیبای گواتر، می تونی تجربه شون کنی.

وقتی در حال حرکت به سمت خلیج گواتر در چابهار هستی، طبیعت و مناظری را پیش روی خودت می بینی که واقعاً منحصر به فردن. چیزی که ممکن است اونها را در فیلم های وسترن و در صحراهای تگزاس آمریکا دیده باشی!!

مجموعه ‌ای از رشته کوه ‌های پرشیب و بر افراشته که به کوه های مریخی در گواتر مشهور هستن از فاصله های دور نظرت رو به خودشون جلب می‌ کنن. زمین های بیابانی و کویری که در دو طرف جاده وجود دارن، باز هم جزو جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب میشن.

وقتی داری به سمت خلیج گواتر حرکت می کنی، حتماً سوژه های زیبایی را برای عکاسی پیدا می کنی. طبیعت سنگی و کوهستان ها و تپه هایی که در این مسیر بیابانی قرار داره، در طول سال‌ ها تحت فرسایش قرار گرفته بودن.

جاذبه گردشگری دیگه ‌ای که در بندر گواتر برای گردشگران وجود داره، جنگل های حرا هستن. این جنگل ها در فاصله دورتری از بندر قرار دارن و برای اینکه اونها را تماشا کنی باید سوار قایق بشی.

قایق سواری هم یکی از جاذبه ‌های گردشگریه. یعنی به نظرم یکی از تفریحات آبی این بندر هم محسوب میشه. حرکت کردن و بالا و پایین رفتن روی امواج آب، به خصوص امواجی که به آب های اقیانوسی راه پیدا می کنن، لذت خاص خودش را داره.

وقتی داری به سمت خلیج گواتر نزدیک میشی، در فاصله ۵۵ کیلومتری یک مسیر انحرافی وجود داره که به یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این منطقه منتهی میشه.

وقتی در این مسیر حرکت می کنی، به دریاچه کوچیک صورتی رنگ می رسی که از هر نظر جذابه. غلظت آب و غلظت نمک در این دریاچه زیاده. البته اکثر مردم محلی بیشتر از آن استفاده میکنن.

حیات وحش بندر گواتر

چطور می تونی به بندر گواتر برسی؟

برای این که به بندر گواتر سفر کنی و خلیج را از نزدیک تماشا کنی، پیشنهاد میدم تور چابهار فارا گشت را که جزو بهترین آژانس های گردشگری است، رزرو کنی و از لحظات سفر خودت لذت ببری.

چون در طول این سفر، از صفر تا صد، با برنامه ریزی دقیق و حرفه ای کارشناسان گردشگری خواهی بود. اما اگه بخوای به طور انفرادی بری به سمت این منطقه، باید بری بندر چابهار و از آن جا به صورت زمینی به سمت بندر گواتر حرکت کنی.

مسافرانی که از شهرهای دیگه می خوان به این بندر برن باید به سمت زاهدان حرکت کنن و بعد از طی مسیر 700 کیلومتری به چابهار برسن، بعد از آن باید در فاصله حدود ۹۵ الی 100 کیلومتری از شرق حرکت کنن تا به آخرین نقطه مرزی برسن.

مجدد پیشنهاد می کنم که اگر ترجیح میدی گرفتار مسیر طولانی رسیدن به بندر چابهار و بندر گواتر و نا بلدی راه و عدم زمان بندی مناسب، نشی، تور خلیج گواتر چابهار رو رزرو کنی تا برای تماشای این خلیج زیبا به همراه لیدر محلی و تحصیلکرده، امن و راحت باشی.

آژانس گردشگری فارا گشت بهترین تورهای گردشگری چابهار و خلیج گواتر ایران را برات در نظر داره. فقط کافیه با ما تماس بگیری و زمان سفرت را اعلام کنی.

خلیج گواتر چابهار

چطور می تونی به بندر گواتر برسی؟

اگه از من بپرسی که کدوم ماه های سال می تونی برای تماشای خلیج گواتر بری، بهت می گم تقریباً تمام فصل های سال. اما بعضی از ماه ها، بهترین فصل سفر به این منطقه هستن.

برای اینکه دچار هوای گرم، گرما زدگی یا مشکلات آفتاب سوختگی پوست صورت نشی، بهتره که فصل زمستان و فصل بهار را برای سفر به بندر گواتر انتخاب کنی. در این دو تا فصل سال، هم آب و هوای خلیج، لذت بخش و دلپذیره و هم می تونی از تماشای آب های اقیانوسی در کنار ساحل لذت ببری. در پاییز هم که اگر دریا آرام باشه، می تونی دلفین های خلیج گواتر را ببینی.

فراموش نکن که شرایط هوای بندر گواتر و خلیج گواتر در فصل تابستان که درجه حرارت هوا گرم تر میشه. پیشنهاد می کنم که از کلاه آفتابگیر و کرم ضد آفتاب استفاده کنی، چون گرمای هوا و نور خورشید زیاده و ممکنه از زیبایی های منطقه لذت کمتری ببری. البته این پیشنهاد رو هنگام بازدید از روستای درک هم می کنم.

یه پیشنهاد خوشمزه در خلیج

در خلیج گواتر علاوه بر این که می تونی از طبیعت منحصر به فرد و بی نظیر منطقه لذت ببری، پیشنهاد می کنم تجربه خوردن خوراکی های محلی چابهار را هم داشته باشی. غذاهای محلی چابهار خیلی متفاوت تر از اکثر خوراکی هایی است که تا به حال تجربه کردی.

موارد جدیدی خواهی دید که شاید حتی اسمش را نشنیده باشی چه برسه که مزه اش را چشیده باشی. اگه تور خلیج گواتر چند روزه باشه، حتماً برای صبحانه یا عصرانه، نان های محلی یا خوراکی های محلی برای شما تهیه می شه. شاید هم دوست داشته باشی طعم متفاوت خوراک ماهی که در این بندر توسط افراد بومی تهیه میشه را امتحان کنی.

به هر حال سفر کردن به بندر چابهار و تماشای بندر گواتر، جایی در نزدیک ترین نقطه مرزی به کشور پاکستان، یک تجربه هیجان انگیزه و ویژه است که کمتر جایی نمونش تکرار شده. پیشنهاد می کنم این سفر ماجراجویانه را همراه با آژانس فارا گشت کوروش کبیر تجربه کنی.

پیشنهاد ویژه فارا گشت برای شما

سفر به چابهار

به عنوان سخن آخر پیشنهاد میدم اگه می خوای تموم جاهای دیدنی چابهار که در این مطلب بهت معرفی کردم را از نزدیک ببینی، بهتره تور چابهار رو رزرو کنی.

تنهایی سفر کردن به این این مناطق کویری، هم سخته و هم پیدا کردن مسیرهای انحرافی و فرعی در دل کویر یا روستا ها ممکنه برات درد سر ایجاد کنه. اما اگه با راهنمای تور این سفرها را دنبال کنی، هم برات خاطره انگیز می شه و هم تشویق می شی که از بقیه جاهای دیدنی نیز دیدن کنی.

دریاچه صورتی چابهار، روستای درک و کوه های گل افشان، فقط ۳ تا از جاهای دیدنی چابهار بودن که اخیرا زیاد توسط مسافرین در اینترنت و گوگل جستجو می شوند. اما خوبه بدونی که زیبایی ها و جذابیت های بندر چابهار به این سه مورد ختم نمیشن.

آژانس فارا گشت بهت کمک می کنه در یک تور گردشگری چند روزه به بندر چابهار، هر اون چیزی رو که بتونه برات خوشایند باشه فراهم کنه و فرصتی باشه که جاذبه‌ های تکرار نشدنیه گردشگری این منطقه زیبا رو از نزدیک ببینی.

خبر خوب اینه که هم می تونی تنهایی در این تورها شرکت کنی و هم تورهای خانوادگی و گروهی رو رزرو کنی. کافیه با تیم مسافرتی خودت یعنی فارا گشت، تماس بگیری.

نقشه خلیج گواتر چابهار در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت

خلیج گواتر در چابهار یکی از اماکن دیدنی این شهر است. جاهای گردشگری چابهار بسیار فوق العاده و زیبا هستند که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی چابهار رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به چابهار داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده بندر گواتر چابهار که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور چابهار فارا گشت رو حتما ببین. (برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه.)

اطلاعات تورهای فارا گشت

اطلاعات هتل های فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به چابهار و بندر گواتر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه رزرو هتل در چابهار کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره خلیج گواتر چابهار، مدت زمان سفر به چابهار، امکانات و درجه هتل های پکیج تور چابهار ارزان در ایام عادی یا تور چابهار نوروزی خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

شماره تماس برای رزرو تورهای مسافرتی مورد علاقه شما

تورهای پیشنهادی:

تا اینجا با خلیج گواتر در چابهار آشنا شدیم، عکس ها و نقشه و بهترین زمان سفر به گواتر را با هم مرور کردیم. اگر شما تجربه سفر و دیدار از این جاذبه فوق العاده خاص شهر چابهار را داری لطفا درباره آن در بخش نظرات برامون بنویس. بسیار خوشحال خواهیم شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا