میدان جمهوری ارمنستان در شهر ایروان به عنوان میدان مرکزی این شهر مکانی است که مراسم و ملاقات‌های مهمی از جمله رژه نظامی روز استقلال ارمنستان هر ساله در آن برگزار می‌شود. این میدان بیضی شکل که خیابان‌های آبوویان، نعلبندیان، تیگران کبیر، وازگن سارگسیان و آمیریان را قطع می کند، بخشی از طرح اصلی سال ۱۹۲۴ شهر ایروان است که توسط معمار بزرگ، الکساندر تامانیان طراحی شد.

اگر چه بخش عظیمی از نقشه‌های تامانیان غیر قابل اجرا و سخت به نظر می‌رسید، اما با تمام این اوصاف میدان جمهوری ارمنستان به مرور زمان ساخته و در سال ۱۹۵۸ تکمیل شد.یکی از جاذبه های فوق العاده ارمنستان میباشد که در تور ارمنستان میتوانید از نزدیک جذابیتهای آن را ببینید.

تور ارمنستان و دیدنیها
میدان جمهوری ارمنستان
دیدنیهای ارمنستان

میدان جمهوری ارمنستان

تاریخچه ساخت میدان جمهوری ارمنستان

دوران اتحاد جماهیر شوروی، عصر بازسازی برای تمام کشورهای شوروی سابق به شمار می‌رفت که ارمنستان نیز از این امر مستثنی نبود و بخش های مختلفی از این کشور در دوره مذکور بهبود و توسعه پیدا کرد. برای ساخت این میدان تمامی تکیه ‌‌خانه‌ها، رستوران‌ ها و حمام ‌های موجود در این ناحیه تخریب شدند و جای خود را به ساختمان‌های جدید دادند. این ساختمان‌های جدید ترکیبی از سبک‌ها و معماری‌های برتر جهانی را به نمایش ‌گذاشتند.

ابتدا این میدان که در تور ارمنستان آن را مشاهده میکنید به اسم میدان لنین شناخته می‌شد. در نوامبر سال ۱۹۴۰ و همزمان با بیستمین سالگرد جمهوری ارمنستان شوروی از این مجسمه که توسط دو معمار برجسته طراحی شده بود، رونمایی کردند. این مجسمه همچنین به سبب محل قرار گرفتن و جزئیات موجود در آن، یکی از بهترین مجسمه‌های ساخته شده از لنین بود که در تمام ساعات شبانه ‌روز خودنمایی می‌کرد. اما این مجسمه در حال حاضر در این میدان وجود ندارد. پس از آنکه ارمنستان مجددا استقلال خود را به دست آورد، مجسمه را از آن محل برداشتند و هم اکنون در حیاط موزه تاریخ ملی نگهداری می‌شود.

اطراف میدان جمهوری ارمنستان چه میبینید

ساختمان‌های اطراف میدان جمهوری شامل هفت ساختمان مهم به شرح زیر است که آن را احاطه کرده اند:

  • گالری ملی و ساختمان موزه‌ی تاریخ (درقسمت شمالی)، گالری ملی هنر شامل بیش از ۲۵۰۰۰ نقاشی از هنرمندان ارمنی، روسی و اروپایی است. موزه تاریخ نیز در بردارنده ۴۰۰۰۰۰ قطعه از میراث ارمنستان است.
  • وزارت دارایی (در جنوب شرقی)
  • خانه دولت که در برگیرنده‌ ادارات مهم دولتی ارمنستان است. تامانیانبرای طراحی خانه دولت، معماری سنتی ارمنستان را مطالعه کرد و یک اثر به یاد ماندنی خلق کرد.
  • اداره پست مرکزی ارمنستان (در جنوب شرقی)
  • هتل ماریوت ارمنستان (جنوب غربی) که در حال حاضر تنها هتل بین‌المللی در ایروان است.
  • وزارت امورخارجه (شمال غربی)
  • وزارت انرژی و منابع طبیعی (جنوب غربی)

.

ساختمان‌ها عمدتا از سنگ توفای ارمنی و به رنگ قرمز و سفید ساخته شده‌اند. با ورود به میدان، ساعت بسیار بزرگی با قطری در حدود چهار متر بر روی ساختمان دولت جلب توجه می کند که در مسکو ساخته شده و در سال ۱۹۱۴ به ایروان آورده شده است.

هنگام شب، میدان بسیار جذاب و تاثیرگذار است و در طول روز شما این شانس را خواهید داشت که از ساختمان‌های مهم آن بازدید کنید. برای آشنایی با آثار هنرمندان ارمنی و دیگر کشورها به موزه تاریخ ملی که معمولا تا ۵ بعدازظهر بازاست ، مراجعه کنید و البته به کافه‌ها و مراکز خرید در نزدیکی آن سر بزنید و کیف کنید.

زمان مناسب دیدار از میدان جمهوری ارمنستان

هنگام عصر این میدان بسیار شلوغ می شود، خصوصا در اوایل بهار و اواخر پاییز ، زیرا در این بازه‌های زمانی فواره‌های موزیکال میدان راه‌اندازی می‌شوند و یک نمایش نورانی زیبا را درست در مقابل گالری هنر و موزه‌ تاریخ به اجرا می‌گذارند. نمایش معمولا در ساعت ۹ یا ۱۰ شب آغاز می‌شود و تا ساعت ۱۱ ادامه دارد.

رنگ‌های فواره‌ها مطابق با ریتم آهنگ‌ها تغییر می‌کنند. همچنین جریان‌های آب به نوبت تغییر مسیر می‌دهند. این نمایش برای بازدید کنندگان، واقعا سرگرم‌کننده و جذاب است. البته در سال ۲۰۰۷ سیستم این فواره‌ها توسعه داده شد و به شکل کامپیوتری کنترل می‌شوند.

میدان جمهوری ایروان
میدان جمهوری ارمنستان

چرا میدان جمهوری ارمنستان؟

در کل میدان جمهوری ارمنستان یک مکان فوق‌العاده مهم برای تمامی مردم ارمنستان بوده و یک مقصد جالب و سرگرم‌ کننده برای گردشگران به شمار می‌رود. این میدان در سال‌های اخیر تبدیل به محلی برای برگزاری مهم ‌ترین کنسرت‌های موسیقی و اجرای آهنگ‌ های مختلف شده است که البته محدود به آهنگ ‌های ارمنی نمی‌ شود.

همین امر سبب شده است تا افراد مختلف از سراسر ارمنستان برای شرکت در مراسم مذکور به این میدان مراجعه کنند و همچنین مسافران تور ارمنستان زمینی علاقه زیادی برای شرکت در این برنامه ها را دارند. میدانی که هم در طول روز و هم در هنگام شب باید از آن بازدید کرد، زیرا در ساعات مختلف، چشم ‌انداز و حس متفاوتی را به بیننده القا می کند.

 

هماهنگ کردن لذت دیدار از این اثر فوق العاده دیدنی در ارمنستان را به ما بسپارید ، در قسمت لینکهای مفید روی کلمه تور ارمنستان کلیک کنید.