شهر باستانی حریره یک هزار سال پیش در جزیره زیبای کیش بنا شد تا دریا داران و مردم و بازرگانان در آن اسکان یابند. علاوه بر موقعیت استراتژیک و لازم آن زمان، از موقعیت و زیبائی این جزیره نیز بهره ببرند. کیش در آن زمان به شهر قیس معروف بود.

زمانی که سیراف تاریخی و قدرتمند دچار حوادث گوناگون و افول شد، بازرگانان و دریانوردان به فکر ایجاد یک بندر جدید و امن تر در گوشه ای دیگر از خلیج فارس افتادند؛ و چه جایی مناسب تر از جزیره قیس، مروارید خلیج پارس، جزیره ای که گرچه رودخانه ای نداشت. اما پر از گنجینه آب های شیرین بود و جغرافیای خود جزیره آن را به محلی امن تبدیل کرده بود. 

اگر شما با تور کیش از تهران و یا از سایر شهرها به این جزیره زیبا سفر کنی؛ شناخت کامل جاهای دیدنی کیش می تونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد. بنابراین در این صفحه اطلاعات کاملی درباره شهر باستانی حریره کیش را توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت و inspirock برای شما گرد آوری کردیم.

شهر باستانی حریره در کیش
شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره از قرن پنجم تا بحال

بنای شهر حریره کیش

قیس که حالا سال هاست جزیره کیش خوانده می شود، از آن زمان تا کنون کانون توجهات است؛ شهر تاریخی حریره  را در دل خود جای داده است. شهر حریره مربوط به سده ۵ تا ۱۰ هجری قمری است و در شمال جزیره کیش واقع شده است. این اثر در تاریخ شهریور ۱۳۷۶ به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران یعنی کیش، شده است.

بنای اولیه این منطقه بعنوان یک شهر ابتدایی به احتمال بسیار قوى به دوره ساسانیان و اوایل دوره اسلام بر می گردد. بقایای حریره در وسعت سه کیلومتر مربع مشخص می کند که روزگارى شهرى بزرگ و آباد در این منطقه وجود داشته و جمعیت کثیرى را در خود جاى می داده است.

بقایای شهر به خوبی وسعت، امکانات و نظم شهری را در معماری اش را به رخ می کشد. بنابر گفته باستان شناسان، شهر در زمان حکومت قیسی ها بر جزیره و در دوره ساسانیان ساخته شده است و به سبب سبز و لطیف بودنش به مانند حریر، حریره اسم گذاری شده است.

شهر باستانی حریره کیش

دلایل انتخاب محل احداث شهر حریره

وقتی به کیش سفر می کنی خواهی دید که در شمال جزیره در کنار مجموعه ورزشی المپیک، بناهای قدیمی دیده می شود که یادگاری از این شهر باستانی است. بقایای شهر تاریخی حریره در امتداد ساختمان های بندرگاه و دفاتر آن، قابل دیدن است. آن چه امروز از این شهر به جای مانده نمای از بین رفته معماری شهر است که تا حدودی اتاق ها و سقف های سالمی از آن بر جای مانده است.

نکته جالب انتخاب این بخش از جزیره برای ایجاد شهر حریره، این است که طبیعی ترین و معقول ترین انتخاب بوده چرا که ساحل صخره های مرتفعی دارد طوری که ارتفاع آن از سطح دریا تقریبا 10 متر بلندتر است.

در کنار آن باید اشاره کنیم که وجود سه خلیج و دماغه که نقش بندرگاه طبیعی را دارد از دیگر مزایای محل ساخته شدن این شهر است. گذشته از این موارد، این منطقه از جزیره دارای دریای نسبتاً آرامتری از دیگر کرانه ها و سواحل جزیره نیز می باشد که خود به تنهایی می توانست عامل شکل گیری و بنا گذاری شهر در ساحل شمالی باشد.

شهر حریره کیش

معماری متفاوت شهر حریره نسبت به شهرهای دیگر ایران

طبق نظر سازمان ميراث فرهنگی، همان طور که پیشتر گفتیم شهر باستانی حريره حدودا دارای هشتصد سال قدمت می باشد. گستره پستی و بلندي ها و خرابه های شهر قديمی حريره حدود ۱۲۰ هکتار وسعت دارد و روزگاری شهری بزرگ و آباد در منطقه بوده؛ دوران طلایی شهر حريره کيش از سال ۳۶۷ تا ۹۱۲ هجری قمری بوده است.

آن چه امروزه از اين شهر بر جاي مانده مربوط به بخش معماری شهری است. در اصل بندر شهر تاريخی حريره، يك شهر يك پارچه و متمركز با معماری برون گرا بوده و از معماری دفاعی و درون گرای ديار شهرهای تاريخی ايران در آن نشانی نيست. که البته این امر نشان از آرامش و امنیت بسیار زیاد جزیره بوده که نیاز به برج و بارو و دیوار و خندق در آن احساس نمی شده است.

در منتهی الیه بخش شمالی شهر حریره، کنار ساحل بلند صخره اى با فاصله کمی از دریا، پستی و بلندى های ادامه دارد که بقایاى دیوارها، چاه ها و کانال هاى آب می باشد که نظر بیننده را به سوى خود جلب می کند. تا امروز عملیات اکتشافی باستان شناسی، بقایای شهر تاریخی حریره در سه مورد مجزا که شامل خانه های اعیانی، بخش های کارگاهی و مجموعه حمام بوده را کشف کرده است. اما مهم ترین قسمت معماری این شهر سیستم آب و فاضلاب آن بوده است که با لوله های سفالین فاضلاب و وجود آب انبار های متعدد تامین می شده است. سیستم خروج فاضلاب از شهر و انتقال آن به ساحل دورتر و دریا نشان از تفکر پایدار برای شهر سازی آن زمان بوده است.

 

دیدار از مجموعه شهر باستانی حریره و مجموعه های اطراف آن

دیدار از مجموعه شهر باستانی حریره کیش و مجموعه درخت سبز در یک زمان و مکان مقدور است. درخت سبز کیش درختی است به قدمت 600 سال از نوع درخت لور یا همان انجیر معابد که کهن ترین درخت کیش است. البته در نزدیکی شهر حریره آب انبار تاریخی کیش و کاریز نیز ساخته شده اند که مجموعه این بازدید ها می تواند نیم روز کامل را برای گشت های کیش شما پر کند. از فرصت های خود در جزیره استفاده کن و بازدیدهای خود را کامل کن و برنامه سفر به کیش را حرفه ای به کارشناسان دوره دیده آژانس مسافرتی فارا گشت بسپار و با خیال راحت فقط فکر لذت بردن از سفرت باش.

مجموعه شهر باستانی حریره

نقشه شهر حریره در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

شهر باستانی حریره کیش یکی از جاذبه های دیدنی کیش است. کیش جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این جزیره چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی کیش رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده به یاد ماندنی به کیش داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده شهر حریره کیش که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور کیش فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به کیش و جذابیت های این جزیره رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های کیش کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره شهر باستانی حریره کیش، مدت زمان سفر به کیش، امکانات و درجه هتل های پکیج تور کیش ارزان ایام عادی یا تور کیش نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108

تورهای پیشنهادی :

4 دیدگاه دربارهٔ «شهر باستانی حریره کیش»

  1. آرش ارجمندپور

    شهر حریره کیش در زمان خودش بسیار پررونق بود ، مطلبی که گذاشتید در این صفحه رو دوست داشتم ، مفید و جامع توضیح دادید ، یه مجموعه حرفه ای میتونه هم تورهای خوب و مطمئن برای مسافران اجرا کنه، (تجربه ای که در تور کیش فارا گشت داشتم) و هم مطالبی را در سایت بگذارد که اطلاعات خواننده ها را بیشتر کنه ، مرسی بابت خدمات و سرویسهای خوبی که میدهید.

    1. جناب ارچمند پور عزیز سلام، بسیار متشکرم از حسن نظر شما، خداوند بینهایت مهربان را بینهایت شکر که از خدمات و سرویسهای فارا گشت راضی بودید. خوشحال میشوم نظرتان را درباره سایر مقالات کیش بفرمایید تا اگر ایرادی باشد اصلاح کنیم.

  2. thx for share this information i did not know anything about kish and harireh old city. i thought kish island is used to make joy for marina fun but i see it has historical story (google translate is very helpful to translate this page )good luck

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا