شهر زیرزمینی کاریز کیش یکی از جاهای جذاب و قدیمیه که قراره توی این مطلب بهت معرفیش کنم. همین اول بحث بهت قول میدم اگه با من همراه باشی، تو را به یه ماجراجویی هیجان انگیز می برم که شاید شبیه اونو فقط در کتاب های تاریخی خونده باشی.

می خوام تو رو با جایی آشنا کنم که قدمت تاریخیش ممکنه با دوران حکومت فرعون مصر در چندین هزار سال پیش برابری کنه!! شاید پیش خودت فکر کنی می خوام درباره یه جای تاریخی مثل اهرام ثلاثه مصر صحبت کنم. اما باید بهت بگم که قرار نیست از ایران خارج بشیم! جایی که برات معرفی می کنم یه مکان تاریخی و باستانیه که در همین جزیره کیش خودمون وجود داره؛ یعنی جایی در جنوب کشور ایران، در حاشیه  خلیج پارس.

فکر می ‌کنم که خیلی تعجب کردی و حتماً می پرسی که چطور در جزیره کیش، این چنین بنای تاریخی وجود داره؟ چطور ساخته شده و چه کسانی اونو ساختن؟

اگه با من در تیم تحقیقاتی فارا گشت و سایت اورجین همراه باشی حتماً جواب این سوال ها را پیدا می کنی…

عکس شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش قراره تو رو به تاریخ کهن جزیره ببره

کاریز کیش چیست؟

برای این که راحت متوجه بشی با چه اثر تاریخی و منحصر به فرد ارزشمندی روبرو هستی و قراره چه چیزی رو در سفر به کیش ببینی، بهتره که من قبل از ادامه مبحث، چند تا کلمه رو برات تعریف کنم.

“کاریز” به معنای قناته. قنات به مجموعه کانال هایی گفته می شه که زیر زمین در عمق مشخص حفر می شه. قنات، محل مناسبی برای دسترسی به آب های زیر زمینیه. در تمام شهرهای ایران نمونه های مختلفی از قنات وجود داره.

چون در زمان های گذشته مردم نیاز داشتن که منبع آب منطقه زندگی و آب مناسب برای کشاورزی را خودشون پیدا کنن، بنابراین قنات ها را حفر می کردن و آب زیرزمینی را از اونجا به سمت یک چاه هدایت می کردن.

کاریز کیش چیست

کاریز کیش کجاست؟

طبق تعریفی که از قنات خوندی، در جزیره کیش نیز، در چندین هزار سال قبل، مردم منطقه این چنین قنات هایی را حفر کردن. البته عمق کانال هایی که ایجاد کردن در جاهای مختلف، متفاوته.

بر این اساس، چیزی که الان به جا مونده یه مجموعه تاریخی از قنات هایی هست که در کیش به اسم شهر زیرزمینی کاریز کیش می شناسیم. حالا اینکه شهر زیرزمینی کاریز چه پیشینه تاریخی داره و معماریش چطوریه و تو چطور می تونی از آنجا بازدید کنی و چه چیزهای جذابی اونجا وجود داره، دقیقاً مسئله ای که در همین مطلب برات توضیح می دم.

اگه آماده‌ای، اول درباره پیشینه تاریخی شهر کاریز کیش صحبت کنم و بعد بپردازم به یه گردش جذاب و هیجان انگیز.

کاریز کیش کجاست

 درباره شهر زیرزمینی کاریز کیش و تاریخچه اش بیشتر بدون!

 

کاریز کیش شهر زیرزمینی یه مکان تاریخی و باستانی بسیار ارزشمنده که قدمتش به حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سال قبل بر میگرده. به نظرم خیلی عجیبه که در اون قرن ها مردم منطقه چطور تونستن کانال هایی با این نظم و ترتیب حفاری کنن؟! مهمترین هدف مردم از حفاری این قنات ها، دسترسی به آب های زیر زمینی بوده تا بتونن یه مسیر ایجاد کنن که آب‌ مناسب با املاح معدنی به سمت سطح زمین راه پیدا کنه.

 یکی از جنبه های تاریخی شهر کاریز کیش اینه که قنات هایی که حفر شده کاملاً طراحی خلاقانه داره و از همه مهمتر، در یک لایه گل مارن ایجاد شده. همین ویژگی ها، ارزش تاریخی شهر زیرزمینی کاریز را دو چندان می کنه.

در برخی منابع اومده که شهر کاریز کیش در محدوده ۴۵ متری از جزیره ‌کیش قرار گرفته. حالا باید ببینیم که این شهر در چه عمقی ایجاد شده بوده و از نظر تاریخی و باستانی در چه جایگاهی می باشد که این چنین با ابهت، در لیست جاذبه های دیدنی کیش قرار گرفته.

یافته های باستان شناسی که از شهر زیرزمینی کاریز کیش به دست آمده نشون میده که طول مجموعه این قنات ها حدود ۱۵ تا ۱۶ کیلومتره. البته در بعضی از نظریه ها نوشته که این قنات ها 14 کیلومتر. ولی اختلاف نظر بین این عددها خیلی کمه. در زمان های قدیم از آب این قنات ها برای کشاورزی و آبیاری زمین ‌های اطراف نیز استفاده می شده.

جالبه بدونی در قرن ۵ و ۶ هجری، کشتی های تجاری که به خلیج فارس رفت و آمد می کردن از منبع آب قنات کاریز در جزیره کیش به عنوان منبع تامین آب آشامیدنی خود استفاده می کردند. به این ترتیب می تونی حدس بزنی که  در این مکان تاریخی چه جاذبه های زیبایی می تونه وجود داشته باشه که ممکن است از آن ها اطلاع نداشته باشی.

درباره شهر زیرزمینی کاریز کیش

معماری کاریز کیش شهر زیرزمینی چطوریه؟

 

شهر زیرزمینی کاریز کیش یک مجموعه تفریحی و گردشگری محسوب می شه. وقتی که برای دیدنش میری و نقشه اش را می نگری، منتظر باش که با مسیر های عبور باریک و در هم فرو رفته و پیوسته مواجه بشی. بالاخره اینجا مکانیه که در گذشته  قنات بوده و الان هم همون شکل و طراحی رو براش حفظ کردن.

چیزی که الان از این شهر زیرزمینی می بینی یه مجموعه خیلی جذاب شبیه به یک شهر قدیمیه. برای مثال سقف شهر زیرزمینی کاریز از مجموعه ای از صدف ها و مرجان های دریایی تشکیل شده، چون به دوران قبل برمی گرده و این لایه ها روی همدیگه رسوب کردن، به راحتی می تونی فسیل صدف ها و برخی از مرجان های دریایی را در سقف کاریز تماشا کنی.

باستان شناسان، مطالعه زیادی درباره فسیل هایی که در کاریز وجود داره انجام دادن. خیلی جذابه! نتایج نشون داده که سقف مرجانی کاریز کیش تا حدود 530 الی 570 میلیون سال قدمت داره.

فکر می کنم که تا الان متوجه شدی که کاریز چیست و کجاست. و اگر برای دیدن این شهر زیرزمینی بری با چه منظره تاریخی و باستانی روبرو می شی. و باز هم می تونم حدس بزنم که همین الان به این فکر می کنی که چطور می تونی تور کیش از تهران یا از سایر شهرها را با قیمت ارزان و مناسب پیدا کنی و  در کوتاه ترین زمان از این شهر زیبا دیدن کنی.

معماری شهر زیرزمینی کاریز کیش

در شهر زیرزمینی کاریز کیش چه چیزهایی رو قراره ببینی؟

 

وقتی برای تماشای شهر زیر زمینی کاریز کیش می ری، مثل اینه که داری به یک قلعه تاریخی وارد میشی که زمانی جزوه صخره های مرجانی زیر دریایی بوده. حال و هوای این شهر باستانی، تو را با آب و هوای دریایی و ساحلی بیشتر آشنا می کنه. وقتی که برای تماشای این شهر می ری، می تونی از موزه شهر زیرزمینی دیدن کنی. اون جا فسیل های زیادی نگهداری می شه که هر کدومش دارای قدمت بیشتر از چند صد میلیون ساله است. دلیل این که این فسیل ها تا این اندازه سالم باقی موندن اینه که در یک لایه گل مارن تشکیل شدن و همین موجب شده که این منطقه هنوز هم سالم باقی بمونه.

 اگر توی این فکر این هستی که بهتره شهر زیرزمینی کاریز کیش را از نزدیک تماشا کنی، بهت پیشنهاد می دم در فصل بهار یا اوایل تابستان این کار را انجام بدی. آب و هوای شهر کاریز در تمام فصل های سال لذت بخشه اما اگه حوصله شلوغی و ازدحام مسافران و گردشگران ها را نداری، فصل پاییز و زمستان را برای سفر به کیش انتخاب کن. آژانس گردشگری فارا گشت هم بهت کمک می کنه بهترین پیشنهاد های سفر به کیش را در تمام ماه های سال بررسی کنی و طبق برنامه خودت به کیش سفر کنی.

برای بازدید از شهر زیرزمینی کاریز کیش باید بلیط ورودی تهیه کنی. قیمت بلیط هم در هر دوره ممکن تغییر پیدا کنه و البته ساعت‌ بازدید هم ۹ صبح تا ۱۰ شبه.

شرایط آب و هوایی شهر کاریز کیش به دلیل این که در مجاورت خلیج فارس قرار گرفته خیلی مطبوعه و در هر زمان که سفر کنی، از گرمای هوا اذیت نمی شی. فارا گشت بهت بهترین تور گردشگری کیش را پیشنهاد میده، بنابراین طبق سلیقه خودت زمان مناسب سفر به کیش را انتخاب کن.

وقتی برای تماشای شهر زیرزمینی کاریز کیش رفتی، همین طور که در مسیرهای مختلف داری حرکت می کنی، قسمت های داخل قنات به وسیله برخی از نوشته ها علامت گذاری شده و درباره اون، مطالبی رو نوشتن تا اطلاعات بیشتری درباره این مکان به دست بیاری. چون این شهر زیرزمینی کاریز، یک مکان گردشگریه، برای این که مسافرها بهشون خوش بگذره، رستوران و مکانی برای غذا خوردن در این شهر تاریخی، راه اندازی شده.

 همچنین چند تا بازارچه کوچک می بینی که می تونی سوغاتی بخری و از محصولات کاریز کیش به عنوان یادگاری برای خودت انتخاب کنی. موزه شهر کاریز کیش هم که توصیف ناپذیره و من بهت توصیه می کنم از نزدیک اینجا را تماشا کنی.

 یکی دیگه از چیزهایی که در این جا تو رو به تعجب وا می داره، تعداد زیادی چاه در داخل شهر زیر زمینی کاریزه. این قنات ها برای دسترسی به آب زیرزمینی حفاری شده بودن، بنابراین می شه انتظار داشت که چاه های زیادی را در این مکان ببینی. برخی از قسمت ‌های این شهر یک شیب ملایم داره که به نظر می رسه برای هدایت آب در یک مسیر مشخص، این طوری حفر شده.

دیدنی های شهر زیرزمینی کاریز

در آینده قراره چه سرویس هایی به شهر زیرزمینی کاریز اضافه شود؟

 

به دلیل این که “گل مارن” خواص درمانی داره، قراره که یک کلینیک گل درمانی در آینده دور برای بازدیدکنندگان از شهر زیرزمینی کاریز کیش تاسیس بشه. طبق سرمایه گذاری هایی که انجام شده ممکنه که برخی از امکانات که مجموعه ای از معماری سنتی و مدرن رو به نمایش می گذارن نیز در اطراف این شهر تاریخی تاسیس بشه. برای نمونه محل بازی بچه ها، سالن همایش، سوئیت اقامتی و هتل برای پذیرایی از گردشگران.

 همچنین ممکن است یه مکان گردشگری شبیه به یک باغ ساخته بشه که نمایش های سنتی با لباس بومی محلی و موسیقی محلی در اونجا برگزار بشه. اگر این امکانات راه اندازی بشه، ارزش گردشگری شهر زیرزمینی کاریز همچون شهر حریره در کیش بیشتر از اون چیزی می شه که الان هست. به همین علت ها پیشنهاد می کنم در سفر کیش، علاوه بر بازدید از منطقه گردشگری کلبه هور و کشتی یونانی این شهر تاریخی هم در لیست بازدید هایت قرار دهی.

محصولات کاریز کیش

ساعات بازدید از مجموعه کاریز کیش

هر روز از ساعت 9:00 الی 22:00 این مجموعه آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران است.

آدرس کاریز کیش:

برای تماشای شهر کاریز باید به آدرس بلوار میرمهنا، حد فاصل میدان المپیک و فارور بروی.

آدرس و نقشه شهر کاریز کیش در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

شهر کاریز کیش یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است. کیش جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این جزیره چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی کیش رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به کیش داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده کاریز کیش که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور کیش فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به کیش و جذابیت های این جزیره رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های کیش کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره شهر زیرزمینی کاریز کیش، مدت زمان سفر به کیش، امکانات و درجه هتل های پکیج تور کیش ارزان ایام عادی یا تور کیش نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108

تورهای پیشنهادی :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا