شاندیز مشهد کجاست؟ این منطقه از همون برخی جاها هست که دیدن آنها روح انسان را مفرح و شاد می کند. البته اکثر دره های ییلاقی اطراف مشهد از جمله همین مکان ها هستند که به دلیل دارا بودن رودخانه های دائمی و باغ های میوه و آب و هوای معتدل همه روزه پذیرای مسافرانی از شهرهای مختلف کشور هستند که در کنار زیارت بارگاه منور رضوی ساعاتی را به تفریح و گردش در این مناطق می گذرانند.

منطقه شاندیز مشهد ترکیبی است از رودخانه های متنوع، دره ها و درختان بلند چنار، سپیدار و ارغوان و صدای خوش پرندگانی مثل هد هد، این منظره به تابلوی نقاشی می‌ماند که در فصول مختلف دیدنی و سرشار از زیبائی است. غذاهای معروف ییلاقات مشهد از جمله شیشلیک، انواع آش های محلی، لبنیات و نان تنوری در کنار محصولات باقی فرآوری شده از جمله انواع لواشک ها و ترشی ها مورد توجه و علاقه گردشگران در این مناطق قرار دارد.

اگر شما با تور مشهد فارا گشت به این شهر زیبا سفر کنی؛ شناخت کامل جاهای دیدنی مشهد می تونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد. بنابراین در این صفحه اطلاعات کاملی از شاندیز مشهد را توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت و سایت mylicensedguide.com  برای شما گرد آوری کردیم.

شاندیز
رستوران شاندیز

همه چیز درباره شاندیز مشهد

آب و هوای شاندیز مشهد

روستای ییلاقی شاندیز به دلیل قرار گرفتن در دامنه ‌های شمالی سلسله ارتفاعات بینالود و برخورداری از آب و هوای معتدل، آب فراوان و باغ‌ های وسیع و مناظر طبیعی و دیدنی یکی از مقاصد گردشگری مسافران مشهد بوده است.

سراسر جنوب این شهر با صفا ارتفاعات بینالود خراسان واقع است. که قله شیرباد در زشک شاندیز نیز مرتفع ‌ترین نقطه استان به شمار می ‌رود. آب و هوای شهر شاندیز معتدل می ‌باشد و با توجه به طبیعت سرسبز؛ پوشش گیاهی؛ درختان انبوه و متراکم؛ رودخانه؛ نزدیک بودن به ارتفاعات جنوبی و غربی شهر؛ باعث شده اند که این منطقه دارای تابستان‌ هایی خنک و زمستان هایی سرد باشد. بنابراین ممکن است که احیانا در برخی از مواقع مسافران کمتری در زمستان به آن تردد کنند.  

شاندیز مشهد

خوراکی های معروف شاندیز

مهم ‌ترین محصول تولیدی باغی در این شهر گیلاس است. پوست و محصولات پوستی سوغات معروف و ناب این شهر است و کلیه محصولات پوستی مانند: کت، کلاه و … از شهر شاندیز به دیگر شهر های ایران ارسال می ‌گردد.

غذای معروف شاندیز، شیشلیک است که از چند تکه گوشت گوسفند با روش پخت مخصوص تهیه می ‌شود و شهرت جهانی داشته و در بسیاری از نقاط ایران و جهان رستوران هایی با نام این شهر زیبا وجود دارد که به عرضه غذای لذیذ شیشلیک شاندیز می‌ پردازند. در تهران و شهرهای بزرگ ایران و حتی جزیره کیش هم رستوران هایی به همین اسم کباب های شاندیز را برای مشتریان سرو می کنند که البته خوردن این کباب ها با طعم شاندیز فقط در شاندیز ممکن است.

شیشلیک شاندیز

جاهای دیدنی شاندیز مشهد و ییلاقهای اطراف

این منطقه تا طرقبه و بینالود به همین زیبائی است و در هر نقطه جلوه ای دیگر از زیبائی را رخ می نماید در دامنه‌ شمالی رشته کوه‌ های بینالود واقع در غرب و جنوب‌ غربی شهرستان مشهد، دره‌ های باصفا و سرسبزی وجود دارد. دره‌ های زیبای مایان، دهبار و جاغرق در طرقبه با باغ‌ های میوه فراوان از جمله این دره‌ های سرسبز می ‌باشند و در کنار آنها باید به پارک جنگلی شاندیز مشهد نیز اشاره کرد.

دره مایان شامل روستاهای ازغد، مایان علیا، مایان سفلی و حصار می‌باشد که اراضی کشاورزی و باغات آن از آب رودخانه مایان آبیاری می ‌شود؛ دره دهبار شامل روستاهای دهبار و کلاته آهن بوده و زمین ‌های آن را رودخانه دهبار سیراب می ‌کند. دره جاغرق شامل روستا های جاغرق، عنبران، طرقدر و شهر طرقبه است که از جریان رودخانه جاغرق بهره می ‌برند. همه روستاهای مذکور در فهرست جاهای دیدنی اطراف مشهد قرار دارند و در تمامی ایام سال به ویژه در فصول بهار و تابستان جمعیت فراوانی از گردشگران و دوستداران محیط زیست را به سوی خود فرا می‌ خوانند و بهترین انتخاب سفر به مشهد را فراهم می کند. اگر می خواهی از زیبایی های آنان با خبر بشوی راهی نیست جز اینکه به دیدار آنها بروی.

ییلاق های اطراف شاندیز

ماجرای جالب حاج علی صفدری و شاندیز مشهد

روزی حاج علی صفدری یکی از ساکنین قدیمی شاندیز به هنگام بازگشت از شهر مشهد هرچه منتظر می ماند نمی تواند وسیله نقلیه پیدا کند. این اتفاق باعث می شود این نانوای ساده که نسل اندر نسل در شاندیز به مردم خدمت می کرده به این فکر می افتد تا کاری کند تا مردم مشهد و شهر های اطراف تمایل بیشتری برای سفر به شاندیز را داشته باشند.

در اولین فرصت اقدام به تاسیس کبابی و  چایخانه در شاندیز می کند و با تلاش خود و همسر دلسوزش برای اولین بار شیشلیک شاندیز را به عنوان یک غذای لذیذ معرفی می کند. حاج علی صفدری با پشتکار خود و خانواده اش توانست اولین کبابی شاندیز را راه اندازی نماید. نان سنتی در کنار شیشلیک شاندیز که در مدت کمی شهرتی در میان مردم مشهد و شهر های ایران پیدا می کند.

 

خدا برای حاج علی صفدری چه کاری کرد؟

این ماجرا، جمعیت زیادی را به شاندیز می کشاند و نام حاج علی صفدری به عنوان پدر شیشلیک ایران را که تا قبل از این اتفاق یک نانوای ساده و اصیل شاندیز بود؛ سر زبان ها می اندازد. کارهای خدا خیلی قشنگه، فکرش را بکنید آن روزی که حاج علی می خواست برگرده به شهرش، چقدر معطل شده بود و چقدر از خدا خواسته بود یه وسیله ای بیاد تا برسه به شهرش، شاید هم خیلی غر میزد که: خدا صداش رو نمی شنوه و خوابه انگار!! چه زندگی فلاکت باری داره و خوشبخت نیست!!

اما خدای بی نهایت مهربون برایش برنامه ای بزرگتر و بالاتر در نظر گرفته بود، آن روز براش وسیله ای نفرستاد تا حاج علی به فکر بیوفته و تلاش کنه تا از یک نانوای ساده تبدیل به یک برند معروف ایرانی شود. (مطمئنا در این پیشرفت خیلی کمکش کرده چون برای یک انسان آسان نبوده). برندی که هم معروفش کرد هم از نظر مالی تامین و البته دلیلی شد برای لذت بردن تمام مسافران از امکانات و شرایط شاندیز، چه قشنگه کارهایی که خدا می کنه کارهایی که خیر و خوشیش به همه می رسه.

یه نانوای ساده و فقیر می شه یک سرمایه دار معروف، جمعیت یک روستای فقیر صاحب کسب و کار و روزی بیشتر می شوند و در اکثر کشورها ازشون تعریف می کنند و البته مسافرانی که با دوستان و آشنایان و یا خانواده ای که دوستشان دارند می روند در ییلاقی خوش آب و هوا، خوش می گذرانند و خوشحال می شوند.

 

ادامه راه شاندیز صفدری

این خانواده از ۵۰ سال پیش تا کنون تلاش می کنند تا نام شاندیز را همچنان بر سر زبان های مسافران و مردم مشهد نگاه دارند. این پشتکار باعث شد رستوران های زیادی در منطقه شاندیز راه اندازی شوند.

خانواده صفدری باز هم دست نکشیدند؛ محمد صفدری با تلاش های فراوان و تحمل سختی ها و پشتکار در سال ۷۵ اولین شعبه شاندیز را در جزیره زیبای کیش به اسم رستوران شاندیز صفدری کیش تاسیس کرد که هم اکنون نیز بهترین رستوران جزیره مرجانی کیش به شمار می آید. پس با این شرایط اگر هوس یک شیشلیک درجه یک داشتی می دونی کجا باید پیداش کنی.

اگر دلت می خواهد مابقی غذاخوری های معروف مشهد را بشناسی می توانی مقاله رستوران های مشهد را مشاهده کنی.

رستوران شاندیز صفدری

نقشه شاندیز در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

شاندیز مشهد یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است. مشهد جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی مشهد رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به مشهد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده شاندیز مشهد که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور مشهد فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به مشهد و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه رزرو هتل های مشهد کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره شاندیز مشهد، مدت زمان سفر به مشهد، امکانات و درجه هتل های پکیج تور مشهد ارزان عادی یا تور مشهد نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108

تورهای پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا