شاندیز مشهد از همون برخی جاها هست که دیدن آنها روح انسان را مفرح و شاد می کند. البته اکثر دره های ییلاقی اطراف مشهد از جمله همین مکان ها هستند که به دلیل دارا بودن رودخانه های دائمی و باغ های میوه و آب و هوای معتدل همه روزه پذیرای مسافرانی از شهرهای مختلف کشور هستند که در کنار زیارت بارگاه منور رضوی ساعاتی را به تفریح و گردش در این مناطق می گذرانند.

منطقه شاندیز مشهد ترکیبی است از رودخانه های متنوع، دره ها و درختان بلند چنار، سپیدار و ارغوان و صدای خوش پرندگانی مثل هد هد، این منظره به تابلوی نقاشی می‌ماند که در فصول مختلف دیدنی و سرشار از زیبائی است. غذاهای معروف ییلاقات مشهد از جمله شیشلیک، انواع آش های محلی، لبنیات و نان تنوری در کنار محصولات باقی فرآوری شده از جمله انواع لواشک ها و ترشی ها مورد توجه و علاقه گردشگران در این مناطق قرار دارد.

اگر شما با تور مشهد به این شهر زیبا سفر کنی؛ شناخت کامل جاهای دیدنی مشهد میتونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد. بنابراین در این صفحه اطلاعات کاملی از شاندیز مشهد را توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت و اسکای اسکنر برای شما گرد آوری کردیم.

شاندیز
رستوران شاندیز

همه چیز درباره شاندیز مشهد

آب و هوای شاندیز مشهد

روستای ییلاقی شاندیز بدلیل قرار گرفتن در دامنه‌های شمالی سلسله ارتفاعات بینالود و برخورداری از آب و هوای معتدل، آب فراوان و باغ‌های وسیع و مناظر طبیعی و دیدنی یکی از مقاصد گردشگری مسافران مشهد بوده است.

سراسر جنوب این شهر با صفا ارتفاعات بینالود خراسان واقع است. که قله شیرباد در زشک شاندیز نیز مرتفع‌ترین نقطه استان به شمار می‌رود. آب و هوای شهر شاندیز معتدل می‌باشد و با توجه به طبیعت سرسبز؛ پوشش گیاهی؛ درختان انبوه و متراکم؛ رودخانه؛ نزدیک بودن به ارتفاعات جنوبی و غربی شهر؛ باعث شده اند که این منطقه دارای تابستان‌هایی خنک و زمستان هایی سرد باشد. بنابراین ممکن است که احیانا در برخی از مواقع مسافران کمتری در زمستان به آن تردد کنند.  

شاندیز مشهد

خوراکیهای معروف شاندیز

مهم‌ترین محصول تولیدی باغی در این شهر گیلاس است. پوست و محصولات پوستی سوغات معروف و ناب این شهر است و کلیه محصولات پوستی مانند: کت، کلاه و … از شهر شاندیز به دیگر شهرهای ایران ارسال می‌گردد.

غذای معروف شاندیز، شیشلیک است که از چند تکه گوشت گوسفند با روش پخت مخصوص تهیه می‌شود و شهرت جهانی داشته و در بسیاری از نقاط ایران و جهان رستوران هایی با نام این شهر زیبا وجود دارد که به عرضه غذای لذیذ شیشلیک شاندیز می‌ پردازند. در تهران و شهرهای بزرگ ایران و حتی جزیره کیش هم رستورانهایی به همین نام کباب های شاندیز را برای مشتریان سرو می کنند که البته خوردن این کباب ها با طعم شاندیز فقط در شاندیز ممکن است.

شیشلیک شاندیز

جغرافیای شاندیز مشهد و ییلاقهای اطراف

این منطقه تا طرقبه و بینالود به همین زیبائی است و در هر نقطه جلوه ای دیگر از زیبائی را رخ می نماید در دامنه‌ شمالی رشته کوه‌های بینالود واقع در غرب و جنوب‌غربی شهرستان مشهد، دره‌ های باصفا و سرسبزی وجود دارد. دره‌ های زیبای مایان، دهبار و جاغرق در طرقبه با باغ‌های میوه فراوان از جمله این دره‌های سرسبز می‌باشد.

دره مایان شامل روستاهای ازغد، مایان علیا، مایان سفلی و حصار می‌باشد که اراضی کشاورزی و باغات آن از آب رودخانه مایان آبیاری می‌شود؛ دره دهبار شامل روستاهای دهبار و کلاته آهن بوده و زمین‌های آن را رودخانه دهبار سیراب می‌کند. دره جاغرق شامل روستاهای جاغرق، عنبران، طرقدر و شهر طرقبه است که از جریان رودخانه جاغرق بهره می‌برند. همه روستاهای مذکور در فهرست جاهای دیدنی اطراف مشهد قرار دارند و در تمامی ایام سال به ویژه در فصول بهار و تابستان جمعیت فراوانی از گردشگران و دوستداران محیط زیست را به سوی خود فرا می‌خوانند و بهترین انتخاب سفر به مشهد را فراهم میکند. اگر میخواهی از زیبایی های آنان با خبر بشوی راهی نیست جز اینکه به دیدار آنها بروی.

ییلاق های اطراف شاندیز

ماجرای جالب حاج علی صفدری و شاندیز مشهد

 

روزی حاج علی صفدری یکی از ساکنین قدیمی شاندیز به هنگام بازگشت از شهر مشهد هرچه منتظر می ماند نمی تواند وسیله نقلیه پیدا کند. این اتفاق باعث می شود این نانوای ساده که نسل اندر نسل در شاندیز به مردم خدمت می کرده به این فکر می افتد تا کاری کند تا مردم مشهد و شهر های اطراف تمایل بیشتری برای سفر به شاندیز را داشته باشند.

در اولین فرصت اقدام به تاسیس کبابی و  چایخانه در شاندیز می کند و با تلاش خود و همسر دلسوزش برای اولین بار شیشلیک شاندیز را به عنوان یک غذای لذیذ معرفی می کند. حاج علی صفدری با پشتکار خود و خانواده اش توانست اولین کبابی شاندیز را راه اندازی نماید. نان سنتی در کنار شیشلیک شاندیز که در مدت کمی شهرتی در میان مردم مشهد و شهر های ایران پیدا می کند.

 

خدا برای حاج علی صفدری چه کاری کرد؟

این ماجرا، جمعیت زیادی را به شاندیز می کشاند و نام حاج علی صفدری به عنوان پدر شیشلیک ایران را که تا قبل از این اتفاق یک نانوای ساده و اصیل شاندیز بود؛ سر زبان ها می اندازد. کارهای خدا خیلی قشنگه ، فکرش را بکنید آن روزی که حاج علی میخواست برگرده به شهرش، چقدر معطل شده بود و چقدر از خدا خواسته بود یه وسیله ای بیاد تا برسه به شهرش، شاید هم خیلی غر میزد که: خدا صداش رو نمیشنوه و خوابه انگار!! چه زندگی فلاکت باری داره و خوشبخت نیست!!

اما خدای بینهایت مهربون برایش برنامه ای بزرگتر و بالاتر در نظر گرفته بود، آن روز براش وسیله ای نفرستاد تا حاج علی به فکر بیوفته و تلاش کنه تا از یک نانوای ساده تبدیل به یک برند معروف ایرانی شود. (مطمئنا در این پیشرفت خیلی کمکش کرده چون برای یک انسان آسان نبوده). برندی که هم معروفش کرد هم از نظر مالی تامین و البته دلیلی شد برای لذت بردن تمام مسافران از امکانات و شرایط شاندیز، چه قشنگه کارهایی که خدا میکنه کارهایی که خیر و خوشیش به همه میرسه.

یه نانوای ساده و فقیر میشه یک سرمایه دار معروف، جمعیت یک روستای فقیر صاحب کسب و کار و روزی بیشتر میشوند و در اکثر کشورها ازشون تعریف میکنند و البته مسافرانی که با دوستان و آشنایان و یا خانواده ای که دوستشان دارند میروند در ییلاقی خوش آب و هوا، خوش میگذرانند و خوشحال میشوند.

 

ادامه راه شاندیز صفدری

این خانواده از ۵۰ سال پیش تا کنون تلاش می کنند تا نام شاندیز را همچنان بر سر زبان های مسافران و مردم مشهد نگاه دارند. این پشتکار باعث شد رستوران های زیادی در منطقه شاندیز راه اندازی شوند. خانواده صفدری باز هم دست نکشیدند؛ محمد صفدری با تلاش های فراوان و تحمل سختی ها و پشتکار در سال ۷۵ اولین شعبه شاندیز را در جزیره زیبای کیش به نام رستوران شاندیز صفدری کیش تاسیس کرد که هم اکنون نیز بهترین رستوران جزیره مرجانی کیش به شمار می آید. پس با این شرایط اگر هوس یک شیشلیک درجه یک داشتید می دونی کجا باید پیداش کنی.

رستوران شاندیز صفدری

نقشه شاندیز در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

شاندیز مشهد یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است. مشهد جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان میشود. اگر میخواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی مشهد رو که برات آماده کردیم میتونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به مشهد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده شاندیز مشهد که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور مشهد فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت میکنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتلها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به مشهد و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های مشهد کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی فارا گشت تماس میگیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره شاندیز مشهد، مدت زمان سفر به مشهد، امکانات و درجه هتل های پکیج تور مشهد ارزان عادی یا تور مشهد نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108
تور مشهد آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر