زیارتگاه شاه شهید قشم یا نیایشگاه مهری در مجاورت شهر قدیمی خربز، بر بلندای کوهی کم ارتفاع، مشرف به دریا، در ساحل جنوبی جزیره، یازده کیلومتر دورتر از شهر قشم قرار گرفته است.

مردم محلی درباره سید داستان ها و روایت های زیادی می گویند. از جمله این که سید دارای صورتی زیبا بوده است و نی میزده و چون آواز سر می داده، زنان و دختران دسته دسته پای کوه می آمدند تا سید بخواند و آنها گوش دهند و لذت ببرند.

زیارتگاه شاه شهید قشم یکی از جاهای دیدنی قشم است که میتوانید در تور قشم از آن دیدن کنید و با مطالعه اطلاعات کاملی که در مورد این نیایشگاه برای شما در  این صفحه طراحی کردیم ، دیدار از زیارتگاه شاه شهید قشم در تور گشت جزیره قشم خیلی لذت بخش تر خواهد شد.

مقبره شاه شهید قشم
شاه شهید قشم

زیارتگاه شاه شهید قشم

معماری زیارتگاه شاه شهید قشم

زیارتگاه شاه شهید قشم از دو اتاق 3×4 تو در تو و با خشت و گل ساخته شده است و از لحاظ معماری ساختمان با هیچ یک از زیارتگاه های ایران قابل مقایسه نیست. در جلو محوطه زیارتگاه شاه شهید ، حوض آب کوچکی وجود دارد و در کنار حوض ، یک درخت تمبر یا به اصطلاح محلی«‏چیچغ» روییده است که مورد توجه فراوان زائران می باشد.

زیارتگاه شاه شهید قشم توسط منطقه آزاد قشم بازسازی گردیده و صحن و فضای آن گسترش یافته است تا هم جلوه زیباتری برای مسافران داشته باشد هم فضای بیشتری.

زیارتگاه شاه شهید تور قشم

تاریخچه ساختمان زیارتگاه شاه شهید قشم

همچنین می گویند که ساختمان مقبره زیارتگاه شاه شهید قشم از ابتدا به این صورت نبوده است. سابقاً مقبره ای کوچک بوده که یک درب چوبی کوتاه داشته است. برای ورود به مقبره باید با سنگ ریزه سه بار به آرامی به در تقه می زدی تا باز شده و بتوانی داخل شوی.
و اما کراماتی هم به شاه شهید نسبت می دهند. مثلاً این که شاه شهید بخت آور است، به اذن خدا به زن های نازا بچه می بخشد و البته برای رسیدن به مراد خویش باید قلبی صاف و نیتی پاک داشته باشید.

حکایت ها درباره ‌اين مزار بسیار گوناگون است، تنها یک چیز واقعیت دارد، ‌اينکه این مکان زیارتگاه هست ،  و زائران بسیاری از سراسر جزیره برای زیارت به آن می آیند. کمتر گردشگری است که با تور قشم به قشم بیاید و سری به زیارتگاه شاه شهید قشم نزند.جالب اینجاست که این زیارتگاه نزدیک غارهای خربس قشم میباشند و شما میتوانید از هر دو مکان دیدن کنید.

.تا به اینجا با داستان جالب این زیارتگاه آشنا شدید و مطمئنا هنگامیکه به قشم در قالب تور زمینی قشم و یا تور هوایی قشم سفر میکنید دیدار از آن برایتان لذت بخش تر میشود.

زیارتگاه شاه شهید قشم و مردم بومی

یکی از مراسمات فوق العاده جالب و خاصی که در زیارتگاه شاه شهید انجام میشود این است که معمولا زن‌ها و دخترهای قشمى‌ بیش از دیگران به زیارت شاه شهید مى‌آیند. هر کس در حد توان خود مقداری نخود ، پیاله‌اى عدس ، چند تکه گوشت و یا هر چیز دیگری مى‌آورد تا آبگوشت نذری بپزند و بخورند تا تبرک یابند و به مراد دل خود برسند.
مردها در این مراسم شرکت نمی کنند. زن و بچه خویش را صبح اول وقت در صحن شاه شهید پیاده مى‌کنند و مى‌روند. غروب باز مى‌گردند تا عزیزان خود را به خانه ببرند.

زیارتگاه شاه شهید قشم

داستانهایی در مورد سید زیارتگاه شاه شهید

مردم محلی درباره سید داستان ها و روایت های زیادی می گویند. از جمله این که سید دارای صورتی زیبا بوده است و نی میزده و چون آواز سر می داده، زنان و دختران دسته دسته پای کوه می آمدند تا سید بخواند و آنها گوش دهند و لذت ببرند.

مردم محلی می گویند که سید از نسل داوود پیامبر بوده و به همین دلیل صورتی بس زیبا داشته است. غیب شدن شاه شهید هم داستان ‌ها دارد. مى‌گویند او در اعماق دره غیب شده است! بعضی دیگر می گویند که سید به آسمان ها رفته است! و یا در زلال آب های نیلگون دریا از نظرها ناپدید شده است!

در داستان هایی که در مورد این سید و مقبره اش بیان می شود، آمده است که سابقاً ماری سفید رنگ حافظ بقعه بوده است. هنگامی که زائری برای زیارت می آمد، مار از بقعه خارج می شد و به کناری می رفت تا زائر با خیال راحت و آسوده زیارت کند.

جزیره قشم جاذبه های توریستی زیادی دارد که در طول سفر به قشم شما را سرگرم میکنند ، دره ستاره افتاده ، قلعه پرتغالی ها قشم ، کوه نمک قشم ، دره چاهکوه قشم و زیارتگاه شاه شهید قشم نمونه هایی از عجایب دیدنی قشم.

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به قشم داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده زیارتگاه شاه شهید قشم که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور قشم تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور قشم می‌توانید با شماره تلفن 02186037416 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور قشم ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور قشم ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی قشم که در صفحه تور اقساطی قشم شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037416
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از زیارتگاه شاه شهید قشم را به ما بسپارید ، برای رزرو تور قشم در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور قشم کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور قشم آژانس فارا گشت کوروش کبیر