جزیره هرمز در دهانه تنگه هرمز و در 8 کیلومتری بندر عباس در استان هرمزگان قرار دارد. نام این جزیره در اصل هرموز یا هرمزد می باشد که از کلمات خورموز یا خورموغ گرفته شده و به معنای لنگرگاه می باشد.

امروزه این جزیره هرمز نامیده می شود. جزیره هرمز را به علت موقعيت جغرافيايی خاص و مجاورت با تنگه هرمز، کليد خليج فارس می دانند.

این جزیره یکی از جاهای دیدنی قشم است که می توانی در تور قشم با فارا گشت از آن دیدن کنی و با مطالعه اطلاعات کاملی که با همراهی تیم تحقیقاتی فارا گشت در مورد این جزیره فوق العاده زیبا برای شما در  این صفحه جمع آوری شده؛ دیدار از جزیره هرمز در تور گشت جزیره خیلی لذت بخش تر خواهد شد.

hurmoz island
lady in hurmoz island

جزیره هرمز رنگی ترین جزیره جنوب

راه های رسیدن به جزیره هرمز

راه های رسیدن به جزیره هرمز هم خیلی راحت می تونه باشه و هم جالب و  هم متفاوت. چون برای این سفر باید از چندین وسیله سفر استفاده کنی که ترکیبی از زمینی، هوایی و دریایی است.

اولین راه اینه که با قطار یا اتوبوس از شهر محل اقامتت به بندر عباس بروی، بعد با لنج به جزیره قشم می روی و از اونجا لنج های هرمز رو سوار می شوی و می رسی به جزیره هرمز، که این می شود تور جزیره هرمز زمینی.

دومین راه اینه که با هواپیما از شهر محل اقامتت به جزیره قشم بروی، بعد از اونجا با لنج به هرمز برسی. که این میشه تور جزیره هرمز هوایی.

هر کدام، راحتی، لذت، خوش گذرونی و خوبیهای خودش رو داره. بنابراین انتخاب هر کدام بستگی به سلیقه شما دارد. خبر خوش اینکه ما در آژانس فارا گشت می توانیم برای رزرو تور جزیره هرمز و گشت و گذار در آن، طبق سلیقه شما برنامه ریزی کنیم تا سفری حرفه ای تر داشته باشی.

راههای رسیدن به جزیره هرمز

جزیره هرمز بهشت زمین شناسان

جزیره هرمز زیبا به علت داشتن آب سنگ های مرجانی که در جنوب شرقی جزیره واقع شده اند زیستگاه مناسبی برای تغذیه و زندگی لاک پشتان دریایی می باشد. اين مرجان ها در زمان جزر از آب خارج می شوند و يکی از جاذبه های جزيره هرمز برای طبيعت گردان محسوب می شوند.

جزيره هرمز به دليل تنوع بالاي سنگ و کانی به عنوان نگين زمين شناسی خليج فارس و بهشت زمین شناسان معرفی شده است. که يکی ديگر از جاذبه های اين جزيره به خصوص براي علاقمندان به علوم ژئومورفولوژی و تور ایرانگردی می باشد.

جزیره هرمز

قدمت تاریخی جزیره هرمز

طبق گفته بعضی از منابع قدمت واقعی تشکیل جزیره هرمز به 600 میلیون سال پیش بر میگردد. اما در منابع تاریخی امروزه بیان شده است که:

پر رونق ترین دوره سکونت در جزیره هرمز به سال های پس از حمله مغول ها بر می گردد. در این سال ها مردمی که از دست مغولان فرار کرده بودند، ابتدا به جزیره قشم و پس از آن به جزیره هرمز رفتند.

با این کوچ در این جزیره شهری بنا شد که تا سال ها از رونق بسیاری برخوردار بود و تعداد بسیار زیادی از بازرگانان به داد و ستد در این منطقه می پرداختند.

عظمت شهر و جزیره هرمز به قدری شد که دو قرن بعد و تا زمانی که توسط پرتغالی ها اشغال شد، برای مدتهای زیادی مرکز ایالات خلیج فارس از جمله بحرین شده بود. و همانطور که در ویکی به آن اشاره شده است، جزیره زیبای هرمز امروزه متاسفانه به هیچ عنوان رونق گذشته را ندارد.

قدمت تاریخی جزیره هرمز

زیست شناسی جزیره هرمز

فرش هاي جلبکی در جنوب جزیره که ساحل سنگی دارد. به ويژه در هنگام جزر، يکی از چشم اندازهاي طبيعی و زیبا در جزيره هرمز محسوب می شوند. ساحل شرقی هرمز نیز شنی و ماسه ای می باشد و برای تخم ریزی لاک پشت ها مناسب است. در کنار آن می توان این خبر خوب را داد که این ساحل برای شنا و تفریحات آبی بسیار مناسب می باشد.

درختان حرای جزيره هرمز، اجتماعي دست کاشت می باشد که با وسعت 16 هکتار زیستگاه مناسبی برای زندگی و تولید مثل پرندگان آبزی، پرستوها و کاکایی ها شده است و این جزیره را مثل جزیره هنگام و ساحل نقره‌ای دیدنی کرده.

دیدنی های جزیره هرمز

خصوصیات فوق العاده دیدنی و بکر جزیره هرمز باعث شده است تا هر ساله گردشگران و علاقمندان زیادی از این جزیره دیدن کنند.

جاهای دیدنی جزیره هرمز

از منابع گردشگری تاريخي و فرهنگی جزيره هرمز می توان به قلعه پرتغالی ها، برج ناقوس، قصر صورت، قصر بی بب گل، ويرانه هاي دارالعلم قديم، خانه زعفرانی، برج تير انداز، خرابه های شهر قديم هرمز و زيارت خانه حضرت خضر اشاره کرد. همچنين ديدار از معدن خاک سرخ اين جزيره را نيز می توان تجربه ای به ياد ماندنی توصيف کرد.

درآمد مردم جزیره هرمز

جزيره هرمز یکی از مهم ‌ترين زيستگاه ماهی‌ های آب شور و ميگو است. از همين رو صيادی اصلی‌ ترين شغل اهالی منطقه است و بیشتر مردان جزیره به این شغل می پردازند.  زنان بومی نیز در صنایع دستی مشغول فعالیت می باشند.

اين جزيره فاقد آب شيرين است و آب آشاميدنی اهالي از بندرعباس تامين می ‌شود. بنابراین کشاورزی در اين جزيره انجام نمی ‌گيرد. اما قالی ‌بافی و ديگر صنايع دستی از مشاغل مردم محسوب می شود که برایشان درآمد زایی می کند.

بر اساس اخبارهای که از سازمان گردشگری هرمزگان انتشار یافته، گویا به تازگی نیز حرکتهای مثبت و خوبی برای توسعه گردشگری و تفریحی در این جزیره در حال انجام است. قرار شده است که محل اقامت های مناسب، تفریحات توریستی در خور شایستگی منطقه و منابع غذایی مورد پسند عامه طراحی و اجرا شوند تا در جذب گردشگر و توریست بیشتر در این جزیره زیبا و بکر موثر واقع شوند.

درآمد مردم جزیره هرمز
معدن سرخ جزیره هرمز

در مسير دريايی قشم به جزيره هرمز کوه‌ هايی به رنگ زرد، سفيد و قرمز ديده می شود. در ميان اين کوه‌ها، کوه قرمز رنگی وجود دارد که خاک آن قابل خوردن است و مردم محلی از خاک سرخ آن به عنوان ادويه در طبخ ماهی، نان ، تهيه ترشی و مربا استفاده می کنند.
استخراج و صدور خاک سرخ جزيره هرمز يکی از مهم ‌ترين منابع درآمد اهالی است. مردم محلی کوه سرخ جزيره هرمز را «گِلک» می ‌نامند. اين کوه با ارتفاع تقريبی 200 متر در جنوب جزيره هرمز قرار گرفته و از خاک آن در صنايع سراميک‌ سازی و رنگ ‌سازی نيز استفاده می ‌شود.

اقامت مسافران در جزیره هرمز

یکی از روش های اقامت در جزیره هرمز کمپ زدن هست که خیلی طرفدار دارد و یکی از انگیزه‌ های سفر به هرمز هم همین می تونه باشه. چون کمپ زدن و چند روز را کنار دریا بودن و متفاوت زندگی کردن حتما حال و هوای دیگری دارد.

روش دیگه هم می تونه اقامت در کانکس های مخصوص مسافرین لب دریا باشه که قیمت بسیار کمی هم به ازای هر شب اقامت در هرمز داد.

و یا در نهایت اقامت در خانه محلی های جزیره هرمز می تونه انتخاب مناسب دیگه ای باشه .در ضمن اینکه می تونی از مزه های غذاهای محلی هم در این خانه ها بچشی و سفرت رو خوشمزه کنی.

معدن سرخ جزیره هرمز

جذابیت های جزیره هرمز به قدری است که سایت های مهم بین المللی همچون travelsofabookpacker.com درباره تجربیات سفر به آن گفته اند:

Iran has islands. This discovery was my first step in planning a visit to Hormuz Island in the Persian Gulf. Yes, not only does this vast land have forests, deserts, mountains and more tiles than you can shake a stick at. It also has a group of islands right in the South which often gets left off travel itineraries.

Visiting Hormuz Island is a must for any travellers wanting to get off the beaten path in Iran. In fact it’s one of the top things we did in Iran.

 

نقشه جزیره هرمز در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

جزیره هرمز قشم یکی از بهترین جاهای دیدنی قشم است. قشم جاذبه های دیدنی فوق العاده زیبای فراوانی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این جزیره چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی قشم رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به قشم داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده جزیره هرمز در قشم که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور قشم فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به قشم و جذابیت ها و زیبایش رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های قشم کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره جزیره هرمز، مدت زمان سفر به قشم، امکانات و درجه هتل های پکیج تور قشم ارزان ایام عادی یا تور قشم در نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108

تورهای پیشنهادی:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا