مسجد جامع یزد بی شک يكي از شاهكارهاي نو آور و خاص معماري مساجد ايران به شمار مي رود كه تزئينات زيبا و کاشی کاری منحصر به فرد آن جلوه اي ویژه به آن بخشیده است. چشم و دل هر بیننده ای را محسور می کند.

معروفیت این اثر در جوامع بین المللی هم به حدی است که مسجد جامع یزد به انگلیسی Jameh Mosque of Yazd تعداد جستجوی بالایی دارد، در کتب تاریخی یزد بیان شده است که این مسجد را بر روی آتشگاه ساسانی ساخته اند و سنگ بنای آن توسط علاء الدوله گرشاسب نهاده شده است. مسجد جامع قدیم در قرن ششم هجری قمری و به دستور گرشاسب از نوادگان علاء الدوله کالنجار ساخته شده بود و بنای اصلی مسجد کنونی از آثار سید رکن الدین محمد قاضی و مربوط به دوران حکومت آل مظفر در قرن هشتم و نهم هجری قمری است.

در این مقاله می خواهیم جزییات و زیبایی های این اثر تاریخی خاص را که توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت جمع آوری شده است؛ را برای شما شرح دهیم. وقتی با تور یزد فارا گشت به این شهر زیبا و تاریخی سفر می کنی اطلاعات کامل و جامع تری داشته باشی تا سفرت بسیار لذت بخش تر شود.

معماری مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد؛ مسجدی بی بدیل

مسجد جامع یزد در طول تاریخ

سید رکن الدین پس از احداث بقعه، میدان، آب انبار و ساعت در این شهر به تعمیر و تجدید بنای مسجد جامع یزد پرداخت. اصیل‌ ترین بخش های هنر معماری بی نظیر ایرانی در گچ کاری‌، شبستان، صحن، گنبد، کاشی کاری و مناره های برافراشته آن به چشم می خورد و شما را جذب می کند.

این مسجد در اصل طی ۱۰۰ سال و سه دوره مختلف بنا شده ‌است. پایه ‌های اصلی آن توسط ساسانیان و بنای فعلی مسجد از لحاظ شیوه معماری متعلق به دو دوره موسوم به آذری در ایران می باشد.

مسجد جامع یزد

مسجد جامع مشتمل بر مناره، يك ايوان بلند، گنبد خانه، دو شبستان تابستانه با دو گرم خانه در ضلع شرقي و غربي، يك صحن بزرگ مستطيل شكل و دو پاياب مي باشد. گرمخانه شرقي به شبستان شازده معروف است و  جديدا توسط هيئت حاميان مسجد بازسازی شده است. مجموعه ايوان، گنبد خانه و فضاهاي پيرامون آن، زيباترين بخش بنا را تشکیل می دهند و مسجد جامع یزد را پرشکوه تر کرده اند.

این بنا داراي شش ورودي است كه در اضلاع مختلف آن واقع شده اند. ورودي اصلي كه در ضلع شرقي مسجد واقع شده داراي سر دری بلند و  كتيبه هاي كاشي معرق است که دو مناره نيز بر روی آن ساخته شده است. اين سر در زيبا در زمان شاهرخ تيموري به بنا اضافه شده و بر آن تزئينات و كاشي معرق با نقوش گره چيني و اسليمي كار شده است. بخش اعظم اين آثار به مرور زمان تخريب شده بود در تعميرات هئيت حاميان باز سازي شده است.

این بنا همچون میدان امیر چخماق یزد ، بقعه دوازده امام یزد و باغ دولت آباد یکی از آثار تاریخی بسیار جذاب و زیبا می باشد.

معماری مسجد جامع یزد

صحن وسيع مسجد مستطيل شكل و بیش از 1000 متر مربع است. در وسط آن نیز مهتابي بزرگي به منظور اقامه نماز در فصول مناسب قرار گرفته است. دور تا دور صحن رواق هايي قرار دارد كه علاوه بر ايجاد سرپناه و سايبان، زيبايي خاصي به فضاي صحن داده و آن را از يكنواختي خارج کرده است .

مردم شهر یزد تصور می کنند که خاک کاشی های بکار رفته در این مسجد و همینطور مصالح این مسجد از کربلا آورده شده اند. و برای ساختن آن به جای آب، از گلاب مخصوص استفاده شده است.

گنبد مسجد جامع یزد

محراب اصلي يا محراب واقع در گنبد خانه يا مقصوره يك دهانه مستطيل شکل است كه از دو طرف آن معبرهاي تنگ و كوتاهي به دو سوي گنبد خانه راه دارند. اين محراب زيبا مزين به انواع نقوش كاشي معرق، كتيبه و آجر ضربي است و بر دو كاشي ستاره اي شكل نام استادكار و تاريخ ساخت محراب ( 777 هجري ) نقش بسته است.

محراب این مسجد از سنگ مرمر یکپارچه بوده که دارای قسمتی با شکل کاشی کاری کوچک به شکل کره زمین است و از همه رنگها در آن به کار رفته است. گنبد زيباي مسجد از نوع دو پوسته پيوسته بوده و بر آن نقش گل صابونكي معقلي با ظرافت اجرا شده است و بر ساقه آن كلمه « الملك للّه » به خط كوفي تكرار شده است.

دو مناره مسجد جامع كه ارتفاع تقريبي آنها 52 متر است، داراي قطري در حدود 8 متر بوده و در دوره صفوي به بنا افزوده شده است. اما در سال 1313 فرو ريخته و دوباره تجديد بنا مي گردد. يكي از مناره های این مسجد تاریخی داراي پلكان دو طرفه است که در سفر یزد همانطور که در منابع رسمی هم آمده است؛ از آن دیدن می کنی.

بنای گنبد خانه متعلق به دوره ایلخانی و سر در بلند مسجد متعلق به زمان شاهرخ و دوره تیموری می باشد. شهرت این بنا به لحاظ خوابیدگی گنبد، سر در رفیع و همچنین کاشی کاری زیبا و منحصر به ‌فردش، زبان زد خاص و عام می باشد.

تغییرات مسجد جامع تا به امروز

در دوره قاجاريه تخريب و نوسازي وسيعي در مجموعه مسجد جامع رخ مي دهد كه باعث دگرگوني و تغيير چهره آن می گردد. اين اقدامات در زمان فرمانروايي شاه محمد ولي ميرزا در يزد و در زمان سلطنت فتحعلي شاه قاجار رخ مي دهد و عمليات ساختماني وي از سال 1236 آغاز و در سال 1240 به پايان مي رسد.

وي اقدام به تخريب بخش هاي قديم مسجد نموده و صحن بزرگ فعلي مسجد با رواقهاي اطراف آن را اضافه مي كند. همچنين شبستان بزرگي در ضلع غربي مسجد بر روي ساخت و سازهاي كاكويان احداث كرده و انحراف قبله آن را تصحيح مي كند كه در حال حاضر به شبستان شازده مشهور است.

مسجد جامع یزد و تغییرات
مسجد جامع یزد و احیا دوباره

مسجد جامع و احیاء دوباره

بعد از اين اقدامات موقوفات قديمي مسجد از بين رفت. بدين ترتيب به علت عدم وجود ضمانت مالي در مدت زمان طولاني و نزديك به يك قرن مسجد روي به تخريب نهاد تا در سال 1349 هيئت حاميان مسجد جامع كبير يزد، تحت نظارت مرحوم حاج سيد علي وزيري و به ياري محمد تقي مصطفوي (‌باستان شناس ) تشكيل و به احياي مسجد پرداختند.

به هر تقدير علي رغم نو سازي مسجد كه منجر به احياي اين بناي بزرگ تاريخي شد. توسط هيئت حاميان، تصميم بر تخريب ‌بقاياي بناهاي اوليه گرفته شده و در مكان آن شبستان جديدي در ضلع شرقي صحن ساخته شد و یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد رقم خورد.

مسجد جامع یزد کجاست؟

آدرس مسجد در خیابان امام، مقابل برج ساعت، انتخای خیابان مسجد جامع، واقع شده است.

ساعت بازدید از مسجد جامع یزد؟

هر روز حدودا از ساعت 7:00 الی 20.00 پذیرای مسافران و بازدید کنندگان است.

نقشه و آدرس مسجد جامع یزد در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

مسجد های یزد از جاذبه های دیدنی این شهر هستند. یزد جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر میخواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی یزد رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به یزد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده مسجد جامع که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور یزد فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتلها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به یزد و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه رزرو هتل در یزد کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی و مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره مسجد جامع یزد، مدت زمان سفر به یزد، امکانات و درجه هتل های پکیج تور یزد ارزان عادی یا تور یزد نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

02186037414
09208008108
تور یزد آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر