مسجد جامع یزد بی شک يكي از شاهكارهاي نو آور و خاص معماري مساجد ايران به شمار مي رود كه تزئينات زيبا و منحصر به فرد آن جلوه اي ویژه به آن بخشیده است و چشم و دل هر بیننده ای را محسور میکند.

در کتب تاریخی یزد بیان شده است که این مسجد را بر روی آتشگاه ساسانی ساخته اند و سنگ بنای آن توسط علاء الدوله گرشاسب نهاده شده است.مسجد جامع قدیم در قرن ششم هجری قمری و به دستور گرشاسب از نوادگان علاء الدوله کالنجار ساخته شده بود و بنای اصلی مسجد کنونی از آثار سید رکن الدین محمد قاضی و مربوط به دوران حکومت آل مظفر در قرن هشتم و نهم هجری قمری است.

در این مقاله میخواهیم جزییات و زیبایی های این اثر تاریخی خاص را برای شما شرح دهیم تا وقتی با تور یزد به یزد سفر میکنید اطلاعات کامل و جامع تری داشته باشید تا سفر شما بسیار لذت بخش تر باشد.

مسجد جامع یزد بی بدیل

مسجد جامع یزد ، مسجدی بی بدیل

مسجد جامع یزد در طول تاریخ

سید رکن الدین پس از احداث بقعه ، میدان، آب انبار و ساعت در این شهر به تعمیر و  تجدید بنای مسجد جامع یزد پرداخت. اصیل‌ترین بخشهای هنر معماری بی نظیر ایرانی در گچ کاری‌، شبستان، صحن، گنبد، کاشی کاری و مناره های برافراشته آن به چشم می خورد و شما را جذب میکند.

این مسجد در اصل طی ۱۰۰ سال و سه دوره مختلف بنا شده ‌است، پایه‌های اصلی آن توسط ساسانیان و بنای فعلی مسجد از لحاظ شیوه معماری متعلق به دو دوره موسوم به آذری می باشد.

مسجد جامع یزد

اين مسجد مشتمل بر يك ايوان بلند، گنبد خانه، دو شبستان تابستانه با دو گرم خانه در ضلع شرقي و غربي، يك صحن بزرگ مستطيل شكل و دو پاياب مي باشد .گرمخانه شرقي به شبستان شازده معروف است و  جديدا توسط هيئت حاميان مسجد بازسازی شده است . مجموعه ايوان، گنبدخانه و فضاهاي پيرامون آن، زيباترين بخش بنا را تشکیل می دهند و مسجد جامع یزد را پرشکوه تر کرده اند.

این بنا داراي شش ورودي است كه در اضلاع مختلف آن واقع شده اند. ورودي اصلي كه در ضلع شرقي مسجد واقع شده داراي سر دری بلند و  كتيبه هاي كاشي معرق است که دو مناره نيز بر روی آن ساخته شده است. اين سر در زيبا در زمان شاهرخ تيموري به بنا اضافه شده و بر آن تزئينات و كاشي معرق با نقوش گره چيني و اسليمي كار شده است. بخش اعظم اين آثار به مرور زمان تخريب شده بود در تعميرات هئيت حاميان باز سازي شده است.

این بنا همچون میدان امیر چخماق یزد ، بقعه دوازده امام یزد و باغ دولت آباد یزد یکی از آثار تاریخی بسیار جذاب و زیبا میباشد.

معماری مسجد جامع یزد

صحن وسيع مسجد مستطيل شكل و بیش از 1000 متر مربع است. در وسط آن نیز مهتابي بزرگي به منظور اقامه نماز در فصول مناسب قرار گرفته است. دور تا دور صحن رواق هايي قرار دارد كه علاوه بر ايجاد سرپناه و سايبان، زيبايي خاصي به فضاي صحن داده و آن را ا ز يكنواختي خارج کرده است .

مردم شهر یزد تصور می کنند که خاک کاشی های بکار رفته در این مسجد و همینطور مصالح این مسجد از کربلا آورده شده اند و برای ساختن آن به جای آب ، از گلاب مخصوص استفاده شده است.

گنبد مسجد جامع یزد

محراب اصلي يا محراب واقع در گنبد خانه يا مقصوره يك دهانه مستطيل شکل است كه از دو طرف آن معبرهاي تنگ و كوتاهي به دو سوي گنبد خانه راه دارند. اين محراب زيبا مزين به انواع كاشي معرق، كتيبه و آجر ضربي است و بر دو كاشي ستاره اي شكل نام استادكار و تاريخ ساخت محراب ( 777 هجري ) نقش بسته است.

محراب این مسجد از سنگ مرمر یکپارچه بوده که دارای قسمتی با شکل کاشی کاری کوچک به شکل کره زمین است و از همه رنگها در آن به کار رفته است.گنبد زيباي مسجد از نوع دو پوسته پيوسته بوده و بر آن نقش گل صابونكي معقلي با ظرافت اجرا شده است و بر ساقه آن كلمه « الملك للّه » به خط كوفي تكرار شده است.

دو مناره مسجد جامع یزد كه ارتفاع تقريبي آنها 52 متر است، داراي قطري در حدود 8 متر بوده و در دوره صفوي به بنا افزوده شده است اما در سال 1313 فرو ريخته و دوباره تجديد بنا مي گردد. يكي از مناره های این مسجد تاریخی داراي پلكان دو طرفه است که در سفر به یزد از آن دیدن میکنید.

بنای گنبد خانه متعلق به دوره ایلخانی و سر در بلند مسجد متعلق به زمان شاهرخ و دوره تیموری می باشد. شهرت این بنا به لحاظ خوابیدگی گنبد، سر در رفیع و همچنین کاشی کاری زیبا و منحصر به ‌فردش، زبان زد خاص و عام می باشد.

مسجد جامع یزد و تغییرات

در دوره قاجاريه تخريب و نوسازي وسيعي در مجموعه مسجد جامع رخ مي دهد كه باعث دگرگوني و تغيير چهره آن می گردد. اين اقدامات در زمان فرمانروايي شاه محمد ولي ميرزا در يزد و در زمان سلطنت فتحعلي شاه قاجار رخ مي دهد و عمليات ساختماني وي از سال 1236 آغاز و در سال 1240 به پايان مي رسد.

وي اقدام به تخريب بخش هاي قديم مسجد نموده و صحن بزرگ فعلي مسجد با رواقهاي اطراف آن را اضافه مي كند. همچنين شبستان بزرگي در ضلع غربي مسجد بر روي ساخت و سازهاي كاكويان احداث كرده و انحراف قبله آن را تصحيح مي كند كه در حال حاضر به شبستان شازده مشهور است.

مسجد جامع یزد و تغییرات
مسجد جامع یزد و احیا دوباره

مسجد جامع یزد و احیاء دوباره

بعد از اين اقدامات موقوفات قديمي مسجد از بين رفت و بدين ترتيب به علت عدم وجود ضمانت مالي در مدت زمان طولاني و نزديك به يك قرن مسجد روي به تخريب نهاد تا در سال 1349 هيئت حاميان مسجد جامع كبير يزد، تحت نظارت مرحوم حاج سيد علي وزيري و به ياري محمد تقي مصطفوي (‌باستان شناس ) تشكيل و به احياي مسجد پرداختند.

به هر تقدير علي رغم نو سازي مسجد كه منجر به احياي اين بناي بزرگ تاريخي شد. توسط هيئت حاميان ، تصميم بر تخريب ‌بقاياي بناهاي اوليه گرفته شده و در مكان آن شبستان جديدي در ضلع شرقي صحن ساخته شد و یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد را رقم زدنند.

در سقف ایوان مسجد جامع یزد، ۹۹ اسم از اسامی پروردگار با خط کوفی، نقش بسته است، اما ناخوانا بودن بعضی از اسامی به دلیل مرمت نادرست و وجود کلماتی به غیر از اسامی، باعث شده بود که برخی از راهنمایان به اشتباه آن را ۱۱۰ نام جلاله خداوند معرفی نمایند.

 

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و مسیر حرکت تور یزد می‌توانید با شماره تلفن 02186037412 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه کنید و کلیک نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره تور یزد ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های تور یزد ، خدمات گشت ها ، ترانسفر رفت و برگشت و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی یزد که در صفحه تور اقساطی یزد شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

هماهنگ کردن لذت دیدار از مسجد جامع یزد این اثر فوق العاده دیدنی در یزد را به ما بسپارید ، در قسمت لینکهای مفید روی کلمه تور یزد کلیک کنید.