آتشگاه اصفهان یکی از دیدنی های این شهر است که بسیار معروف میباشد. این آتشگاه قدمتی چند هزار ساله دارد و معماری آن برگرفته از سبک معماری بین النهرین است

درباره آتشگاه اصفهان میشود گفت، در فاصله هشت کیلومتری حاشیه شمالی جاده اصفهان و نجف آباد، کوهی مخروطی شکل و کوچک قرار گرفته است که به نام آتشگاه خوانده می شود. این کوه جزء بخش ماربین اصفهان است و به همین دلیل در ابتدا نام آن، کوه ماربین بود، نام ماربین برای این بخش نیز به دلیل عبور رود خانه زاینده ‏رود از بالاى آن که هم چون مار نقره ‏فام و سیمینى دیده مى‏شود، برگزیده شده است.

اگر شما با تور اصفهان به این شهر زیبا سفر کنید؛ شناخت کامل جاهای دیدنی اصفهان میتونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشدو بنابراین در این صفحه اطلاعات کاملی از آتشگاه اصفهان را توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت و سایت 360cities برای شما گرد آوری کردیم.

آتشگاه اصفهان
آتشگاه

همه چیز درباره آتشگاه اصفهان

مکان و مساحت آتشگاه اصفهان

ساختمان آتشگاه اصفهان در بلندترین نقطه کوه قرار گرفته است. ارتفاع این کوه از سطح دریا 1680 متر و از دشت مجاور 213 متر می باشد.

یکی از دلایل انتخاب این  بخش برای آتشگاه ارتفاع مناسبی بوده که باعث میشد اکثر ساکنین به آن دید داشته باشند و مسافرانی که از شهرهای دوردست به این سمت حرکت میکردند مسیر خود را تنظیم کنند.(البته آداب و رسوم ایرانیان آن زمان هم باید به انتخاب این مکان برای ساخت آتشگاه اضافه کرد).

مساحت آتشگاه حدود 36 هزار متر مربع است. مساحت ساختمان آتشگاه نیز بیش از 9000 متر مربع می باشد. ارتفاع بنای آن حدود 4 متر و قطر آن نیز 5/4 متر است با این شرایط یکی از بزرگترین آتشگاه های ایران اسم گذاری میشود.

آتشگاه زرتشتیان اصفهان

بنا و مصالح بکار رفته در آتشگاه

بنای ساختمان این آتشگاه به شکل مستقیم بر روى صخره‏ هاى طبیعى ساخته شده است؛ به همین علت این آتشگاه در نقاط مختلف هم ‏سطح نبوده و در برخى از نقاط کف آن، بر آمدگى هایی وجود دارد.

از آنجایی که ساختمان آتشگاه در بخشی از کوه ساخته شده است دارای سطحی هموار و یکدست نبوده، سازندگان آن، برای اینکه  بتوانند تندی شیب ها را از بین برده و سطحی صاف که با سطوح پایینی و بالایی در ارتباط باشد را به وجود آورند. قسمت هایی از سطح آنرا بریده و شفته ریخته اند.

در ساخت بنای آتشگاه اصفهان بنا بر رسم آن زمان از مصالحی مانند خشت خام، خاک رس، ساقه گیاه نی، گچ، آهک و آجر استفاده شده است.

بنای آتشگاه اصفهان

معماری آتشگاه زرتشتیان اصفهان

داخل بنا به نشانه آناهیتا و مهر، هشت ضلعى می باشد و در هر ضلع، درگاهى هلالى شکل دیده می شود. دو درگاه از میان این هشت درگاهی، محل ورود به داخل بوده و درگاه ‏هاى دیگر به سبب آن ‏که از کف بنا و از سطح بیرونى کمی فاصله داشته باشند بیش از یک متر ارتفاع دارند. این قسمت ها به عنوان ورودى و خروجى مورد استفاده قرار نگرفته و بیشتر به پنجره شباهت دارند.

علاوه بر آتشگاه، در شمال و شمال شرقي كوه، هنوز آثار به جا مانده از اتاق هايي دیده می شود. سه حصار و یک خندق نیز در پایین کوه قرار داشته که زیر بناى برج ‏هاى دیده‏ بانى حصارها، کماکان قابل مشاهده است. مجموعه آتشگاه اصفهان، زمانى در شمال شرقى دارای یک دروازه، در دو سو داراى دو برج  در جنوب غربى دارای دروازه فرعى کوچک‏تر، برج‏ هاى نیم ‏دایره‏ هاى دور بنا و حصار با شکوهی بوده است.

آتش این آتشگاه در گذشته همیشه روشن بوده است. قدمت این بنا به دوران ایلامی ها باز می گردد و چندین قرن نگهبانانی به طور دائم از آتش آن مراقبت می کردند تا خاموش نشود و مراسمات مختلف زرتشتیان باستان در این مکان اجرا میشد. آیین های مختلفی که هنوز هم پابرجا مانده اند؛ وسعت و قدمت این بنا به قدری است که میشود آن را جزو هفت آتشگاه بزرگ ایرانیان قرار داد.

معماری آتشگاه اصفهان

برنامه ریزی برای دیدار از آتشگاه

 

حتما در مسافرت اصفهان دیدار از این بنای تاریخی را در برنامه گشتهای خود قرار دهید. حس خوبی در این بنا قرار گرفته؛ در حال حاضر اطراف کوه را با نرده ‏هاى حفاظ مانند و توریهاى فلزى حصارکشى کرده اند تا بتوانند تا حدودی از آن محافظت کنند و اتاقکى فلزى براى فروش بلیت از سوى سازمان میراث فرهنگى استان، در سمت شمال شرقى کوه نصب شده است. هنگام دیدار از این بنا میتوانید بلیط را تهیه کرده و وارد مجموعه شوید.

خوشبختانه این بنا در سال 1342 یک بار مورد مرمت قرار گرفته است؛ اما با کمال تاسف در حال حاضر به دلیل اینکه تحت تأثیر عوامل جوى همانند باد و باران و یخ ‏بندان قرار گرفته و همچنین به دلیل بی توجهی، افراد محلّى تخته ‏سنگ‏هاى پله‏ ها و جاهای دیگر کوه را برای استفاده شخصی کنده و با خود برده اند. و کم کم دارد به ویرانه ای تبدیل میشود و نیاز دارد که سازمان میراث فرهنگی کشور توجه خاصی به این اثر تاریخی چند هزار ساله داشته باشد.

دژ ماربین آتشگاه

نقشه آتشگاه اصفهان در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

آشتگاه زرتشتیان اصفهان یکی از جاذبه های دیدنی این استان است. اصفهان جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان میشود. اگر میخواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی اصفهان رو که برات آماده کردیم میتونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به اصفهان داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده آتشگاه اصفهان که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی؛ صفحه تور اصفهان فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت میکنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتلها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به اصفهان و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های اصفهان کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی فارا گشت تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره دشت آتشگاه اصفهان، مدت زمان سفر به اصفهان، امکانات و درجه هتل های پکیج تور اصفهان ارزان عادی یا تور اصفهان نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

 

02186037414
09208008108
تور اصفهان آژانس فارا گشت کوروش کبیر