پل خواجو در اصفهان یکی از شاهکارهای معماریه و به علت تاریخی بودن و شگفتی هنر معمار پل خواجو، اسم این پل در سال ۱۳۱۰ جزو آثار ملی ایران به ثبت رسید.

وقتی تصمیم می گیری به اصفهان سفر کنی، حتماً اسم خیلی از جاهای دیدنی اصفهان را پیش خودت مرور می کنی که در برنامه گردشگری روزانه ات، جا داره.  اگه تصاویر و عکس ها یی که از پل خواجو در اصفهان منتشر می شه را نگاه کنی، حتماً متوجه میشی که این پل واقعاً جذاب و دیدنه. از خودت می پرسی که پل خواجو کجاست؟ چطور این پل ساخته شده و معمارانش چه کسانی بوده؟ هدف ساختن این پل چی بوده و قدمت تاریخیش به چه زمانی برمی گرده؟

 اول باید بهت بگم پل خواجو به انگلیسی Khaju Bridge نوشته می شود و در حقیقت روی رودخانه زاینده رود ساخته شده و فاصله نزدیکی تا یکی دیگه از پل های معروف اصفهان داره. این پل در نزدیکی سی و سه پل قرار گرفته برای همین، اکثر مسافران می پرسند: فرق پل خواجو با سی و سه پل در چیست؟ مطمئنا وقتی تور اصفهان فارا گشت را که با مناسبترین قیمت رزرو می کنی، تماشای این پل تاریخی از نزدیک برات جذاب خواهد بود و خودت به جواب آن سوال می رسی.

پس در این مقاله با من همراه باش تا قبل از سفر، درباره پیشینه تاریخی و نحوه ساخت و ساز و رموز پل خواجو در اصفهان برات بیشتر توضیح بدم:

پل خواجو اصفهان از نمای بالا

همه چیز درباره پل خواجو اصفهان

قبل از این که برات درباره قدمت تاریخی پل خواجو و دلایل ساخت این پل توضیح بدم، یک خبر خوب برات دارم! اگه برای تماشای این پل بری، درست در مقابل اون، به فاصله یک خیابان، با یکی از زیباترین محله های اصفهان فاصله داری! یعنی اگر در ورودی پل بایستی، درست، مقابل تو، محله خواجو یا به ‌عبارتی خیابان چهارباغ خواجو قرار گرفته. این خیابان از هر نظر، جذاب و دیدنیه.

 اگر وارد این خیابان بشی احساس می کنی که داری به یک مسیر کوچه باغ با درخت ‌های تنومند و افراشته قدم می گذاری. محله چهار باغ خواجو که به پل خواجو در اصفهان منتهی می شه، واقعاً دیدنیه.

پل خواجو و چهارباغ

به خصوص اگه فصل بهار به اصفهان سفر کنی و در میانه خیابان در قسمت سنگ فرش قدم بزنی، احساس طراوت و تازگی بهت دست می ده.

البته اگه به منظره پاییزی و خش خش برگ ها علاقه مند باشی، بهت پیشنهاد می کنم در فصل پاییز به اصفهان سفر کنی. محله چهارباغ خواجو و پل خواجو در فصل پاییز، حال و هوای بی نظیری دارند که حتماً باید اون ها رو از نزدیک احساس کنی. وقتی که بارون می باره، بوی نم بارون و برگ های زرد پاییزی که روی زمین ریختن، تو رو به دنیای خیال و رویا می برن! برای سفر به اصفهان، بهار و پاییز رو بهت پیشنهاد می کنم. هر چند این شهر در هر فصل رنگی ویژه دارد.

پاییز چهارباغ اصفهان

چگونگی ساخت پل خواجو اصفهان

 

 پیشینه تاریخی پل خواجو در اصفهان به زمان شاه عباس دوم در دوره صفویه بر می گرده. در اون زمان، شاه عباس دستور داد تا یک پل بر روی رودخانه زاینده رود بسازن که بتونه محله خواجو را به تخت فولاد و مسیر شیراز متصل کنه. با ساخت این پل در حقیقت، محله ‌ای در این سمت رودخانه به محله دیگری در سمت دیگر رودخانه متصل می شد.

نحوه ساخت این پل هم خیلی جالبه و علاوه بر اینکه یک راه ارتباطی محسوب می‌ شده، برای کارهای دیگه ای هم استفاده می شده است. جذابیت معماری و عجایب پل خواجو در اصفهان به اندازه ‌ایه که حتی گردشگرهای خارجی هم مطالبی را درباره اون نوشتن.  این جمله به مفهوم اینه که این پل در طول تاریخ مورد توجه افراد خارجی هم بوده.

یه نکته جالب دیگه درباره پیشینه تاریخی پل خواجو اصفهان در برخی از منابع نوشته شده؛ این منبع این طور توضیح داده که در زمان حکومت تیموریان، یک پل به اسم پل حسن بیک در این مکان ساخته شده بوده که به مرور زمان، جز ویرانه هایی از اون باقی نمونده! در زمان صفویه، شاه عباس مجدداً دستور داد که پل جدیدی در این مسیر بسازن که شد همین پل خواجو اصفهان امروز.

به دلیل اینکه شاه عباس دستور ساخت این پل رو داده، بهش میگن پل شاهی. این پل در اصفهان اسم های دیگه ای هم داره. مثلاً به دلیل اینکه این پل، مسیر دسترسی به تکیه بابا رکن الدین را هموارتر کرده، بهش میگن پل بابا رکن الدین.

از طرف دیگه چون این پل بر روی خرابه ‌های پل حسن بیک در گذشته ساخته شده، بهش پل حسن آباد هم میگن. در زمان ‌های گذشته، مسافرهای شیراز به سمت مسیر استان فارس از این پل عبور می کردن، برای همین به این پل، پل شیراز هم میگن.

حالا می تونی حدس بزنی که پیشینه تاریخی پل خواجو اصفهان همان طور که در این مقاله، سایت های ویکی پدیا و لونلی پلنت آمده، تنها به خاطر معماریش نیست! بازم با من همراه باش تا بهت بگم از این پل دیگه چه استفاده هایی می شده.

چگونگی ساخت پل خواجو

ویژگی های پل خواجو اصفهان

 

الان که متوجه شدی پل خواجو در اصفهان به دستور چه کسی ساخته شده و چه پیشینه تاریخی داره، در این قسمت می خوام برات بگم که چه ویژگی های ظاهری داره؛ طولش چند متره و اطلاعات مهم دیگری هم بهت بدم که اگر به اصفهان سفر کردی بتونی راحت تر این پل را پیدا کنی.

 مسیر دسترسی به این پل تاریخی بسیار ساده است. در ادامه همین مطلب بهت میگم چطور می تونی برای تماشای این پل دیدنی بری.

طول پل خواجو، ۱۳۳ متره و عرضش ۱۲ متر. شاید تعجب کنی اما این پل با تزیینات کاشی کاری ساخته شده و نسبت به بقیه پل های تاریخی که روی زاینده رود وجود داره، زیباتر و جذاب تره. اگه به نمای ظاهری این پل نگاه کنی، یه عمارت مخصوص را در وسط پل می بینی که شبیه به یک چند ضلعیه. از این مکان برای اقامت خانواده سلطنتی شاه عباس صفوی استفاده می شده. همین الان هم که برای تماشای این عمارت در میانه پل خواجو بری، تزئینات و نقاشی ها و کاشی کاری ها را در دیواره پل در قسمت عمارت اصلی می تونی تماشا کنی.

زیبایی و نحوه معماری پل خواجو اصفهان در زمان شاه عباس به قدری مشهور و معروف بوده که در تمام جهان، اونو می شناختن. جالب اینجاست که در زمان قدیم، این پل،  در نقش یک سد هم عمل می کرده.

به عمارت وسط پل، گاهی لقب شاه نشین هم می دادن؛ چرا که بزرگ زادگان، اشراف زادگان و پادشاهان در این قسمت می‌نشستن و مسابقات شنا و قایقرانی را تماشا می‌کردن.

تعداد دهانه های پل خواجو ۲۴ عدد است. اگه به شکل ظاهری اون نگاه کنی به صورت مکعب می بینیش که در نهایت زیبایی تراش خوردن. در میانه این دهانه ها، سدهای چوبی ساخته شده تا جلوی آب رودخانه رو بگیره. اما تو می تونی جریان آب رودخانه را از زیر طاق ها و دروازه ها تماشا کنی.

هر چقدر هم که من برات از زیبایی های این پل تاریخی توصیف کنم، باز هم شاید نتونی اونطور که باید و شاید در ذهن تصورش کنی! اگه در تور گردشگری اصفهان ثبت نام کنی، به راحتی می تونی این پل را از نزدیک تماشا کنی. آژانس گردشگری و مسافرتی فارا گشت بهترین تور اصفهان را بهت پیشنهاد می کنه تا علاوه بر دیدار از جاهای دیدنی اصفهان از تمام لحظات سفرت نیز لذت ببری.

وقتی به اصفهان سفر کردی، حتماً چند تا عکس تاریخی هم نزدیک این پل بگیر. فراموش نکن که از محله چهارباغ خواجو هم دیدن کنی.

ویژگی های پل خواجو اصفهان

عجایب و رموز پل خواجو

 

در ستون هایی که برای پل خواجو ساخته شده، قسمت پشت ستون ها به شکل مثلثه که نقش بادگیر را عمل میکنه و از خراب شدن پل هنگام سیل و طغیان رودخانه جلوگیری می کنه. شاید تعجب کنی اگر بهت بگم برخلاف تمام پل هایی که ممکنه در اثر طغیان آب رودخانه خراب بشه، پل خواجو در اصفهان تنها پلیه که نیاز به آب داره تا محکم تر در جای خودش باقی بمونه!! اگر به پایه های این پل آب نرسه ممکن تخریب بشه. این نوع طراحی در نوع خودش منحصر به فرد و عجیبه.

در دو طرف پل، 2 تا مجسمه شیر سنگی بزرگ را می تونی ببینی که هنگام شب، چشم های این مجسمه ها برق میزنه! راز شیرهای پل هم شنیدنیه.

حالا در این قسمت می خوام تو را با یک شاهکار عجیب از معماری پل خواجو در اصفهان آشنا کنم!! اگه از قسمت شرق با زاویه ۳۰ درجه به این پل نگاه کنی، از داخل دهانه ها تصویر هایی شبیه به شمع را می بینی. به همین علت شمع پل خواجو جهانی شده.

مسله جالب دیگه اینه که، اگه تو از کنار ستون اول در سمت شمال، صحبت کنی، انعکاس صدای تو در سمت جنوبی در ستون اول شنیده می شه.

ویژگی جالب دیگه، سایه ای که از این پل هنگام غروب آفتاب تولید می شه، شبیه یک عقاب بزرگه که داره در اوج آسمون پرواز می کنه و معروف شده به عقاب پل خواجو اصفهان.

متأسفانه در سال‌های اخیر نسبت به این پل تاریخی بسیار کم لطفی شده. برخی از آثار، نشون می دهند که سنگ های قدیمی پل با سنگ های جدید جایگزین شدن و این برای یک اثر تاریخی، اون هم در یک شهر معروف تاریخی که در تمام جهان شناخته شده است، یک مسئله نا امید کننده و تاسف برانگیزه!

عجایب پل خواجو

پل خواجو کجاست؟ چطوری برای تماشا بریم؟

برای این که بری پل خواجو را از نزدیک تماشا کنی، بهتره تور گردشگری اصفهان را رزرو کنی. برای این کار، آژانس فارا گشت بهت کمک می کنه و پیشنهاد های جذابی را برای تمام فصل های سال برای سفر به اصفهان بهت می ده. پس خیالت راحت باشه.

وقتی وارد شهر اصفهان می شی، بعد از بازدید از میدان نقش جهان برای اینکه بری این پل زیبا را ببینی از چند جهت می تونی برای تماشا بری. بستگی به این داره که هتل اقامتی تو کجا قرار گرفته. به طور کلی از سمت میدان بزرگمهر به سمت خیابان خواجو می تونی حرکت کنی. حتی می تونی از سمت خیابان چهارباغ بالا به سمت میدان انقلاب و سپس پل خواجو حرکت کنی.

خوشبختانه در شهر اصفهان، تابلوهای مشخصی وجود داره که شما سریع بتونی خیابان ‌ها را پیدا کنی و پل های تاریخی را از نزدیک ببینی.

پل خواجو کجاست

پل خواجو در شب

تماشای پل خواجو هیچ هزینه ای برات نداره. بهت پیشنهاد می دم برای اینکه از منظره زیبای پل لذت ببری، حتماً هنگام شب یا نزدیک غروب آفتاب به اون جا بری. هوای ویژه در شب و فضای اطراف این پل تاریخی بسیار مطبوع و دلنشینه.

حتی می تونی در فضای سبز اطراف پل گردش یا استراحت کنی. تعداد زیادی مراکز غذا خوری و فست فود هم در خیابان چهار باغ خواجو وجود داره که می تونی خوراکی خوشمزه یا یه شام به یادماندنی تهیه کنی و با خودت ببری تو فضای کنار پل خواجو بنشینی و لحظه خاطره انگیزی رو برای خودت رقم بزنی.

حتماً داری برای سفر به اصفهان لحظه شماری می کنی! من هم امیدوارم بتونی سریع تر، سفر اصفهان گردی را رزرو کنی و از تمام این جاذبه های دیدنی شهر لذت ببری. متن های زیبا بنویسی، عکس های جذاب بگیری و یادگاری ثبت کنی که سال های سال با دیدنش لذت ببری.

پل خواجو در شب

نقشه و آدرس پل خواجو اصفهان در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

پل خواجو در اصفهان یکی از جاذبه های دیدنی این استان است. اصفهان جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی اصفهان رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده به یاد ماندنی به اصفهان داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده پل خواجو که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی؛ صفحه تور اصفهان فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به اصفهان و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه رزرو هتل در اصفهان کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مرجع رزرو هتل و تور در فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره پل خواجو اصفهان، مدت زمان سفر به اصفهان، امکانات و درجه هتل های پکیج تور اصفهان ارزان عادی یا تور اصفهان نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108

تورهای پیشنهادی :

تور اصفهان آژانس فارا گشت کوروش کبیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا