میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

شاهکار معماری اصفهان

اگه می خوای نیمی از جهان را تماشا کنی، کافیه میدان نقش جهان اصفهان را از نزدیک ببینی!

حتماً شنیدی که میگن “اصفهان نصف جهان!” خب! حتماً دلیلی داشته که این جمله را برای توصیفش گفتن وگرنه چطور یه شهر کوچیک می تونه نصف جهان را در خودش جا بده؟!

اگه کنجکاوی، من برات توضیح می دم که دقیقاً توی اصفهان و میدان نقش جهان چی هست که باعث شده این جمله را در توصیفش بگن.

این شهر این قدر در تمام کشورهای جهان شناخته شده است که اگه در سطح شهر رفت و آمد کنی، به خصوص جاهای گردشگری و دیدنی، حتماً توریست های خارجی زیادی را می بینی. با نگاه کردن به ظاهر توریست ها متوجه می شی که از تمام ملیت‌ های مختلف اومدن. مثلاً گردشگرهای آلمانی خیلی به اصفهان علاقه دارن و همین ‌طور گردشگر هایی از کره و ژاپن و کشور چین خیلی به ایران رفت و آمد می ‌کنن. حتی در منابع بین المللی همچون ویکیپدیا هم از آن یاد می کنند.

صحبت هایی که در بالا برات کردم دلیلی نیست که میگن اصفهان نصف جهان! چیزهای دیگه ای هست که در واقع این جمله رو توصیف می کنه. در ادامه بحث قراره که به همین مسئله بپردازم.

میدان نقش جهان اصفهان

 

پادکست میدان نقش جهان اصفهان:

میدان نقش جهان اصفهان، یک شاهکار معماری در تمام جهان

میدان نقش جهان اصفهان کجاست؟

حجره های اطراف میدان نقش جهان

یکی از جاهای دیدنی اصفهان که از هر نظر شهرت پیدا کرده و کمتر کسی هست که اون رو نشناسه، میدان نقش جهان اصفهانه. خوبه بدونی که به میدان نقش جهان در انگلیسی naqsh e jahan square میگن.

در همین اول کار بگم که هر چقدر هم که من در مورد ظرفیت این میدان جذاب و زیبا صحبت کنم، شاید اونطور که باید نتونی در ذهنت تصورش کنی. برای همین، بعد از توصیف میدان نقش جهان اصفهان که آدرس آن نیازی به گفتن نداره، بهت پیشنهاد می کنم که به این شهر توریستی معروف بری و این آثار تاریخی ارزشمند را از نزدیک ببینی.

نه تنها شهروندان اصفهانی به این میدان علاقه دارن و از گردش و تفریح در محوطه لذت می برن و عکس می گیرن و کارت پستال های زیبا ازش طراحی می کنن، بلکه هر مسافری که به اصفهان میاد، اولین جایی رو که دیدن می کنه همین میدان است. پیشینه تاریخی ارزشمندی داره که اگه بشنوی حتماً علاقه مند میشی که به اصفهان سفر کنی.

میدان نقش جهان اصفهان در زمان های گذشته یعنی اون دوره ای که اول ساخته شده بود، به میدون شاه شهرت داشت؛ دلیلش هم این بود که در دوره صفویه یه مکانی بوده که جشن ها و مراسم پادشاهی اونجا انجام می شده. میدان نقش جهان اصفهان در واقع در مرکز تاریخی اصفهان قرار گرفته و شکل کُلیش به صورت مستطیلیه. طول این میدان ۵۶۰ متره و عرضش ۱۶۰ متر.

مورد دیگری که باعث میشه میدان نقش جهان اصفهان، یه شاهکار معماری معرفی بشه اینه که در اطراف میدان به این بزرگی حدود ۲۰۰ تا حجره در دو طبقه ساخته شده! یعنی وقتی که در ورودی میدان نقش جهان بایستی، دور تا دور این میدان، مغازه ها و حجره ها رو می بینی که هر کدوم به فروش صنایع دستی یا یکی از آثار هنری اصفهان تعلق داره.

تماشا کردن این میدان از فاصله ورودی اصلی میدان، با شکوه و با عظمته؛ یعنی دقیقاً تصور می کنی که داری به یک مکان پادشاهی وارد می شوی!!

 

تاریخچه میدان نقش جهان

تاریخچه میدان نقش جهان

قبل اینکه در دوره صفویه، اصفهان پایتخت پادشاهی بشه، در محلی که این میدان ساخته شده، یک باغ بزرگ وجود داشته که اسمش نقش ‌جهان بوده. ساختمان های پادشاهی و فرمانروایی در این باغ در دوره تیموریان و آق قویونلو وجود داشته. به طور کلی، این باغ بزرگ در زمان های گذشته محل برگزاری جشن های ملی، مراسم پادشاهی و جایگاه اعدام محکومان بوده.

وقتی که شاه عباس اول در دوره صفویه به سلطنت می رسه، میدان کوشک سابق یعنی در واقع همون باغ نقش جهان بیشتر گسترش پیدا می کنه و به تدریج، جانشینان شاه عباس از این مکان برای برگزاری جشن های پادشاهی و سلطنتی خودشون استفاده می کردن.

گویا که جزو عجایب آن روزگار به حساب می آمد. مثلاً مراسم رژه ارتش در این میدان برگزار می شده؛ همچنین در آن دوران بوده که بازی چوگان روی زمین چمن اینجا معرفی می شه و خیلی مورد توجه خاندان سلطنتی قرار می گیره. در روزهای عادی هم مکانی محسوب می‌ شده که مردم عادی بتونن اونجا گردش و تفریح کنند.

معماری میدان نقش جهان اصفهان که الان وجود داره در حقیقت به دوره سلطنت شاه عباس اول بر می گرده. یعنی دقیقاً حدودهای سال ۱۰۱۱ هجری. اگه به اصفهان سفر کنی تمام این عظمت و شکوه رو می تونی در چند متری خودت تماشا کنی! چیزی که شاید من نتونم در چند تا جمله برات کامل توضیح بدم.

شرکت در تور اصفهان فارا گشت هزینه زیادی برات نداره. تماشای میدان نقش‌جهان هم برات هیچ هزینه ای نداره. بنابراین تنها پیشنهادی که می تونم بهت بدم اینه که در اولین فرصت، یک سفر کوتاه به اصفهان داشته باشی. آژانس گردشگری فارا گشت هم بهت کمک می کنه تا بتونی یه اقامت خاطره انگیز و اونجا داشته باشی.

برای تماشای این میدان که میری حتماً متوجه می شی که یه قسمت هایی از این معماری با شکوه و با عظمت، تخریب شده. علتش جنگ هایی بوده که در دوره قاجاریه رخ داده. همان قدر که در دوره صفویه میدان نقش جهان ارزش و جایگاه بالایی داشت، این مسئله در دوره قاجاریه به شدت دچار تنزل شد. متاسفانه بعضی از قسمت های میدان مثل عمارت نقاره خانه از بین رفت.

به مرور زمان، گردشگرهای اصفهان به میدان نقش جهان توجه خاصی پیدا کردند. بنابراین در زمان حکومت رضا شاه تا به امروز، مرمت و بازسازی های زیادی در قسمت ‌های مختلف این میدان زیبا انجام شده.

 

وضعیت میدان نقش جهان در عصر حاضر

میدان نقش جهان در عصر حاضر

شاید این سوال برات به وجود اومده: با این همه تغییراتی که در دوره‌ های مختلف تاریخی در اصفهان رخ داده، الان وضعیت این میدان چطوریه؟ من این طور بهت توضیح میدم: میدان نقش جهان اصفهان هنوز هم با همون شکوه و عظمت در جای خودش وجود داره! بنایی زیبا از عجایب دوران صفوی.

البته نباید به توضیحات من اکتفا کنی. به نظرم اگه خودت در تور اصفهان گردی که فارا گشت تدارک دیده شرکت کنی، بهتر این مسئله رو درک می کنی. بعد از انقلاب اسلامی از میدان نقش جهان به عنوان یک مرکز جامع و کامل برای برگزاری نماز جمعه نیز استفاده می شد.

هنوز هم شهروند های اصفهانی یا شبها در پل خواجو و سی و سه پل وقت می گذرانند و یا به گردش و تفریح در اطراف میدان و تماشای مغازه ها، آثار باستانی و خرید کردن در میدان معروف اصفهان علاقه دارن.

این میدان تاریخی در بهمن سال ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و خوشبختانه در سال ۱۳۵۸ در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شد. و از آن عکس و کارت پستال های زیبا نیز چاپ کردند. حتماً تا الان متوجه شدی که چقدر این مکان تاریخی جذاب و پر طرفداره.

خیلی از افرادی که به اصفهان سفر کردن افرادی بودن که به جهانگردی و باستان شناسی علاقه‌ مند بودند. هر کدوم بعد از اینکه از سفر خود برگشتند، نوشته هایی رو در توصیف این میدان با شکوه و عظمت در کشور خودشون منتشر کردند.

از آن طرف سفیرهای کشورهای دیگه هم از میدان نقش جهان دیدن می کنن و خاطرات خودشون رو برای دولت خارجی خودشان ارسال می کنند. همه این عوامل این میدان تاریخی و معروف اصفهان رو در جهان، شاخص تر و جذاب تر کرده است.

جاذبه های گردشگری که می تونی در میدان نقش جهان اصفهان از اونا دیدن کنی

با وجود اینکه میدان نقش جهان اصفهان، خودش یک جاذبه گردشگری محبوب و معروفه اما در داخل این محوطه وسیع، چند تا دیگر از جاهای دیدنی اصفهان وجود داره که حتماً باید اونا رو از نزدیک ببینی تا زیبایی‌ های معماری رو درک کنی.

در داخل میدان نقش جهان دو شاهکار معماری اسلامی، یادگاری از دوران صفویه وجود داره. این دو جاذبه دیدنی به اسم های “مسجد امام” و “مسجد شیخ لطف الله” شناخته می شه.

هر کدوم از این مسجد ها در جای خودش توصیف جدایی را طلب می کنه؛ بنابراین بهت قول می دم در مقالاتی که بعداً برات می نویسم درباره این دو تا مسجد هم صحبت کنم.

کاخ عالی قاپو یکی دیگه از ساختمان های که معماری اون حتماً تو رو به شگفتی وا میداره! این کاخ به صورتی ساخته شده که از هر طرف بهش نگاه کنی یه تعداد طبقه را مشاهده می کنی.

اگه از روبرو نگاه کنی دو طبقه است و اگر از کنار نگاه کنی سه طبقه است!! با توصیفی که من برات گفتم نمیتونی دقیقاً ساختمون عالی ‌قاپو را تصور کنی؛ بنابراین بهت پیشنهاد می کنم به اصفهان سفر کنی و این شاهکار معماری را از نزدیک ببینی.

یکی دیگه از جاذبه هایی که به میدان نقش جهان اصفهان راه داره و جزئی از آن محسوب می شه، بازار بزرگیه که به اسم بازار بزرگ اصفهان شناخته می شه. این بازار به ‌قدری پر پیچ و خمه که اگه به آدرس میدان و مسیرها آشنا نباشی، حتماً داخل بازار گم می شی. درباره بازار بزرگ اصفهان هم در یک مقاله جداگانه توضیح میدم و حتماً این مقاله هم برات جالب خواهد بود.

در سال های اخیر در شهر اصفهان، یه برج بلند در نزدیکی ساختمان شهرداری مرکزی اصفهان ساخته شد که بهش میگن برج جهان نما. برج جهان نما فاصله بسیار کمی تا میدان نقش جهان اصفهان داره، اما معماری این برج به گونه ‌ای بود که ارتفاعش از ارتفاع آخرین سازه های میدان نقش جهان هم بلندتر شد و بنابراین، میراث جهانی یونسکو اخطار داد که اگر ارتفاع این برج کاهش پیدا نکنه، اسم میدان نقش جهان از فهرست جهانی حذف میشه!

جلسه های زیادی برگزار شد. مسئولین سازمان ها تصمیم گرفتن که ارتفاع این برج را کم کنن و مجبور شدن که چند طبقه از آن را خراب کنن و به این ترتیب از جایگاه میدان نقش جهان در فهرست جهانی یونسکو محافظت شد.

به نظر می رسه ارزش تاریخی شاهکارهای اصفهان خیلی بیشتر از برج های مدرن امروزی باشه. بنابراین یک تصمیم درست در این زمینه گرفته شده که فکر می کنم شما هم باهاش موافق باشی. البته اگه این میدان زیبا را از نزدیک ببینی، حتماً طرفدار این تصمیم عاقلانه خواهی شد.

اگه به خرید سوغاتی های مخصوص اصفهان علاقه‌ مندی و می خوای بهترین صنایع دستی رو از تولید کننده ها و کارگاه های اصلی اصفهان بخری، قطعاً باید بری میدان نقش جهان اصفهان.

فروشگاه هایی وجود داره که حتماً هر چیزی را که بخوای می تونی پیدا کنی. از طرف دیگه، چند تا رستوران و کافی شاپ و سفره خونه هم هست که پیشنهاد می کنم بعد از گردش و تفریح، یه غذای اصفهانی اونجا بخوری.

اگه به اصفهان سفر کردی، توی یکی از رستوران ‌ها یا سفره خانه هایی که در میدان نقش جهان وجود داره می تونی “بریانی” مخصوص اصفهان رو سفارش بدی. فکر نمی‌ کنم که بتونی در مقابل عطر و طعم و مزه بی ‌نظیر بریانی اصفهانی مقاومت کنی.

میدان نقش جهان در شب

نقشه و آدرس میدان نقش جهان اصفهان در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت

اماکن تفریحی عمومی یکی از جاذبه های دیدنی این استان است. اصفهان جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی اصفهان رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به اصفهان داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده میدان نقش جهان که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی؛ صفحه تور اصفهان فارا گشت رو حتما ببین. (برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه.)

اطلاعات تورهای فارا گشت

اطلاعات هتل های فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به اصفهان و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های اصفهان کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره میدان نقش جهان اصفهان، مدت زمان سفر به اصفهان، امکانات و درجه هتل های پکیج تور اصفهان ارزان عادی یا تور اصفهان نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

شماره تماس برای رزرو تورهای مسافرتی مورد علاقه شما

تورهای پیشنهادی:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا