بازار بزرگ کرمان، به طولانی ترین بازار سنتی و تاریخی ایران خوش آمدی.

از 600 سال پیش تاکنون همچنان با همان بافت و شکل یک بار بازسازی شده است. وقتی وارد بازار می شوی اولین چیزی که حس می کنی صمیمیت و روح گرم بازار است. حتی زمانی که  بازار تعطیل است  هم می توانی صدای جنب و جوش و حرکت مردم را از سالهای دور بشنوی و حس کنی. از این حیث بین تمام بازار ها کم نظیر و جذاب است.

به طور قطع اگر این بازار در یکی از کشورهای مدرن و یا عربی بود قطعا در حصاری از شیشه محفوظ می ماند تا به تمام دنیا نشان دهد که چقدر پیشینه متمدنی در زمینه اقتصاد داشته اند.

اگر شما با تور کرمان فارا گشت به این شهر زیبا سفر کنی؛ شناخت کامل جاهای دیدنی کرمان می تونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد. بنابراین در این صفحه با همکاری تیم تحقیقاتی فارا گشت و وب سایت tripadvisor.com از بازار بزرگ کرمان جدیدترین و کامل ترین اطلاعات را گردآوری کرده ایم.

بازار کرمان

بازار بزرگ کرمان، چهار زیر مجموعه از چهار فرمانروا

چهار راسته بازار بزرگ کرمان

بازار بزرگ کرمان در اصل در یک راستا قرار گرفته ولی از چهار بازار متفاوت تشکیل شده است که تقریبا در راستای هم هستند. بازار بزرگ کرمان از میدان ارگ شروع و به میدان مشتاقیه ختم می ‌شود.

هر بخش از بازار کرمان در زمان یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده و به خاطر برخی ویژگی ‌هایش در ایران منحصر به‌ فرد و دارای شهرت جهانی است.

بازار بزرگ کرمان طولانی ترین راسته بازار

بازار بزرگ کرمان طولانی‌ ترین راسته بازار در ایران محسوب می ‌شود و عمدتا بخش های اصلی پس از سده هشتم هجری قمری ساخته شده‌ است.

این اثر تاریخی فرهنگی در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۸۵۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و سالیان زیادی است که توریست های کشورهای مختلف و مسافران ایرانی را به خود جذب کرده  است.

بازار بزرگ کرمان

بناهای بازار بزرگ کرمان

بعد از صفویه تمام بنا ها و آثار و ساختمان ها در حول بازار ساخته شده است. گویا بازار قلب کرمان بوده و تمام شهر آن را در آغوش خود محافظت می کرده که با توجه به پیشینه تجارت و مسیر تجارت جاده بزرگ ابریشم باید برصحت این امر صحه بگذاریم .

بازار بزرگ کرمان از بازارهای متفاوت تشکیل شده و بیش از ۶۰ درصد آثار تاریخی شهر را در خود جای داده است. بازار اختیاری را به‌ عنوان اولین شالوده بازار بزرگ کرمان پی ریزی کردند.

در هر قسمت بازار که قدم بگذاری، حس عجیب و متفاوتی را تجربه می ‌کنی. بازار مسگری قدمت و سنتی بودن این مکان را یادآوری می‌کند؛ بازار مظفری عمومی ‌ترین جنبه بازار یعنی داد و ستد و خرید های معمول مردم برای رفع نیاز های روزمره را نشان می‌دهد.

بازارهای مختلف بازار کرمان

 بازار بزرگ کرمان از بازارهای متفاوت چون بازار گنجعلی‌ خان، بازار اختیاری، بازار قیصریه زرگری، بازار مسگرها، بازار کفاش‌‌ها، بازار کلاه‌مال‌‌ها، بازار آهنگری، بازار عزیز، بازار عطاران، بازار مظفری، بازار قدمگاه، بازار قلعه محمود و بازار قلعه تشکیل شده است.

از دیگر بخش‌‌های بازار کرمان چهار سوق‌‌ هایی است که این بازار را به دیگر بازارهای فرعی ارتباط می‌دهد. نظیر چهارسوق گنجعلی‌ خان که محل تقاطع دو راسته بازار است و در گذشته یکی از پر ترافیک‌ ترین نقاط تجاری شهر کرمان بوده است.

راستی اگر خواستی در بین بازدید غذا میل کنی در انتهای بازار گنجعلی خان به حمام که رسیدی داخل حمام تبدیل به سفره خانه زیبائی شده که هم غذا های خوب و هم چای و موسیقی زنده برقرار است.

بازار بزرگ کرمان، قدم زدن در طول 600 سال تاریخ

ورودیه بازار بزرگ کرمان

بیا در بازار بزرگ کرمان قدم بزنیم

از اول شروع کنیم  و با هم قدمی در بازار کرمان بزنیم. در نخستین قدم از میدان ارگ با دهانه بزرگ بازار نقارخانه آغاز می‌شود که دارای سقف و سردری بزرگ، بلند، مزین به کاشی‌ کاری و دارای چند اتاق در بالا است.

کمی جلوتر به چهارسوق گنجعلی خان می رسیم که بی شک یکی از زیباترین و بزرگترین شاهکار معماری بازار بوده و دیدن آن شما را وادار به ایستادن می کند. حتی اگر مثل من از معماری سر رشته ای نداشته باشی متوجه زیبائی و معماری موزون آن می شوی.

خصوصاً اگر بدانی در دوران شاه عباس و با نبردبان های چوبی و خشت و بدون سیمان و آهن و مصالح روزمره این عظمت و زیبائی توسط استاد سلطان محمد معمار یزدی و 17 نفر کارگر ماهر ظرف مدت 20 سال ساخته شده است. اما محاسبه  فنی و مقاومت مصالح آن به قدری دقیق بوده که سه زلزله سهمگین را پشت سر گذاشته و خم به ابرو نیاورده. کاری که وقتی خانه های نوساز ما با مصالح مطمئن و معماری و نقشه کشی و علم نوین و بسیار سبک و با این همه ماشین آلات هنوز در انجام آن گاهی معذوریم.

 

معماری خاص بازار بزرگ کرمان
معماری خاص بازار بزرگ کرمان

از لحاظ وسعت چهارسوق می توانی با چهار سوق بازار تهران آن را مقایسه کنی ولی بی شک زیبائی آن را نمی توان در یک حد دانست. دلیل برخورد تقاطع دو راسته بازار در محل چهار سوق گنجعلی خان در گذشته این مکان مهم‌ ترین و پر ترافیک ‌ترین نقطه شهر محسوب می‌شد.

این چهار سوق جز مجموعه گنجعلی ‌خان است. نمای داخلی این چهار سوق با گچبری جالب و نقاشی‌ های با رنگ و روغن با اینکه ۴۰۰ سال از ترسیم آن‌ها می ‌گذرد، هنوز زیبایی خود را حفظ کرده‌ اند. تا قبل از ورودی معماری جدید و تداخل معماری غربی، گنبدهای بازار به‌ صورت یک باند به هم پیوسته بوده و از مرتفع ‌ترین بناهای شهر بعد از مسجد جامع محسوب و از مرتفع‌ ترین گنبدهای شهر به‌ شمار می ‌آمد.

 

چهار سوق بازار بزرگ کرمان
چهار سوق بازار بزرگ کرمان

دیگه بس است و بهتره بریم جلوتر، چهارمین قسمت بازار کرمان که از انتهای بازار جنوبی گنجعلی خان شروع می ‌شود و تا اول بازار وکیل امتداد می‌ یابد بازار اختیاری است. این بازار کم‌ عرض و تنگ را می ‌توان قدیمی ‌‌ترین بخش بازار محسوب کرد و اهمیتش به دلیل قرار گرفتن بین بازار گنجعلی‌ خان و وکیل است.

به‌ طوری که از مغرب با بازار گنجعلی‌ خان و از مشرق به بازار وکیل محدود می ‌شود. از عناصر موجود در این بخش از بازار می‌ توان مسجد چهل‌ستون، کاروانسرای گلشن، سه بازارچه سرداری و در انتهای آن حمام یا چایخانه سنتی وکیل را اسم برد.

سمت شرق بازار کرمان

بازار کرمان از سمت شرق به بازار طولانی و مجموعه وکیل می‌ رسد. در انتهای بازار اختیاری و مجموعه وکیل واقع شده‌ است. به دستور محمد اسماعیل خان وکیل المک، حاکم کرمان در ۱۲۸۲ قمری (۱۸۵۶ میلادی) و پسرش مرتضی قلی‌ خان وکیل ثانی و اولادش مجموعه بزرگی شامل کاروانسرا، بازار، حمام، مسجد ساخته شده که هنوز هم به نام وکیل خوانده می ‌شود و بازار آن از زیباترین بازارها است. بخش تجاری که بازار وکیل خوانده می ‌شود، بین مسجد جامع و ارگ قرار گرفته بود. از مهم ‌‌ترین عناصر این بازار می ‌توان حمام وکیل، کاروانسرای وکیل، مدرسه حیاطی، دو قیصریه (اول و دوم) و مسجد وکیل را نام برد.

بازار مظفری از انتهای بازار وکیل شروع و به خیابان میرزا رضای کرمانی ختم می‌ شود. از پدیده‌های این بخش می‌توان به تکیه (صف) عزاخانه، بازار قدمگاه و مسجد جامع کرمان اشاره کرد. این بازار در سال ۷۵۰ قمری توسط امیر مبارزالدین محمد مظفر بنا شده است. شامل آب انبار، مسجد، مدرسه، تکیه و بازار است. متأسفانه تمامی بناهای این مجموعه به غیر از مسجد جامع مظفری و تکیه (صفه عزاخانه) از بین رفته است که بسیار جای تاسف دارد.

 

سمت شمال بازار کرمان

دروازه شمالی شهر قدیم کرمان (دروازه خراسان) پس از طی مسافتی به بازار عزیز می رسد. امروز از بازار عزیز جز نامی باقی نماده است. از علل اصلی زوال این بازار احداث خیابان شریعتی از شرق به غرب و قیچی کردن بازار بود که سبب شد این بازار از بین برود. این قسمت بافت نا هماهنگی از مغازه ها را دارد که فقط جهت اطلاع بیان شد و ارزش بازدید ندارد.

بهتر است بریم بازار آهنگرها  یا بازار حاج آقا علی. همینطور که داریم می رویم نمی تونم به اون کسی که خیابون شریعتی رو از وسط بازار رد کرد و اینطور بزرگترین بازار تاریخی ایران رو نابود کرد چیزی نگم. اینطور بی تخصصی و بی مدیریتی ها تاوان بسیاری برای تاریخ و آثار تاریخی ما داشته است. بگذریم.

 

کرمان بازار بزرگ
کرمان بازار بزرگ

بازار آهنگرها که در گذشته قبل از احداث خیابان شریعتی در امتداد بازار عزیز و پیوسته به آن بود از خیابان شریعتی شروع و به سمت جنوب تا راسته بازار کفاش ‌ها امتداد دارد. از مهم ‌ترین عناصر مجموعه حاج آقا علی به غیر از بازار می‌توان آب ‌‌انبار، کاروانسرا و مسجد چهلستون را نام برد. ظروف مسی و ابزارآلات چیزیه که می تونی زیاد ببینی تو این قسمت بازار.

 

سمت غرب بازار کرمان

این بخش غربی ‌ترین قسمت بازار کرمان است که از میدان ارگ آغاز و به چهارسوق گنجعلی‌ خان ختم می ‌شود و مانند مستطیل دور محوطه میدان توحید را محاصره کرده است و به دو بخش فرعی ‌تر به اسم های «بازار نقارخانه» و «بازار سراجی» تقسیم می ‌شود. بازار نقاره‌ خانه در نخستین قدم از میدان ارگ آغاز می ‌شود که دارای سقف بلند و مزین به کاشی ‌کاری‌ است و چند اتاق در بالا دارد که در گذشته هنگام غروب برای تعطیل کردن بازار بر روی آن نقاره نواخته می ‌شد.

بازار سراجی نیز از بازار نقاره‌ خانه شروع و به چهار سوق ختم می‌شود؛ این بازار در گذشته محل سراج‌ها و چمدان سازها بوده است. البته هنوز هم تعدادی هستند البته صنایع دستی چین رو می فروشند. جلوتر بازار کلاه مالهاست و پس از بازار کلاه مال‌ ها مجموعه و بازار زیبای ابراهیم‌ خان قرار دارد. مجموعه ‌ای که تمامی شکوه و اعتبار راسته شمالی بازار متعلق به آن است. مجموعه ابراهیم ‌خان مشتمل بر مدرسه و خلوت حمام و قیصریه و آب انبار است.

بازار سردار به صورت چند بازارچه متقاطع است که با سه راسته اصلی که در حاشیه بازار قرار دارند به بازار اختیاری متصل می ‌شود. اکثریت قریب به اتفاق مغازه‌های آن پارچه فروشی است. بهتر است خانمها از این بازار عبور نکنند برای جیبشان کمی ضرر دارد. بعد از این بازار نوبت بازار قلعه محمود است که ادامه همین پارچه فروش ها اونجا هم هستن.

 

بازار میدان قلعه

از این قسمت سریع عبور می کنیم و می رسیم به آخرین ایستگاه که بازار میدان قلعه است که بازار پر رونق تر و شلوغ تری هم هست. بد نیست اینجا فالوده بستنی کرمانی رو هم تست کنیم. البته دراینکه تمام مسیر چشمم دنبال خوراکی ها بود بر می گرده به اینکه خوراکی ها به من علاقه دارن، اطلاعات این بازارها در visitworldheritage.com هم آمده. امیدوارم  به کرمان بروی و از دیدن بازار بزرگ کرمان لذت ببری و سوغات های خوبی  هم بخری.

آدرس بازار بزرگ کرمان در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

بازار کرمان یکی از جاذبه های دیدنی این استان است. کرمان جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی کرمان رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به کرمان داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده بازار بزرگ کرمان که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی؛ صفحه تور کرمان فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به کرمان و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی. این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه، سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های کرمان کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره بازار بزرگ کرمان، مدت زمان سفر به کرمان، امکانات و درجه هتل های پکیج تور کرمان ارزان عادی یا تور کرمان نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند. پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108

تورهای پیشنهادی:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا