بازار بزرگ کرمان ، به طولانی ترین بازار سنتی و تاریخی ایران خوش آمدید.

از 600 سال پیش تاکنون همچنان با همان بافت و شکل یک بار بازسازی شده است ، وقتی وارد بازار می شوی اولین چیزی که حس می کنی صمیمیت و روح گرم بازار است .حتی زمانی که  بازار تعطیل است  هم می توانی صدای جنب و جوش و حرکت مردم را از سالهای دور بشنوی و حس کنی.از این حیث بین تمام بازار ها کم نظیر و جذاب است.

به طور قطع اگر این بازار در یکی از کشورهای مدرن ویا عربی بود قطعن در حصاری از شیشه محفوظ میماند تا به تمام دنیا نشان دهد که چقدر پیشینه متمدنی در زمینه اقتصاد داشته اند.

اگر شما با تور کرمان به این شهر زیبا سفر کنید ، شناخت کامل جاهای دیدنی کرمان میتونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد ، بنابراین در این صفحه اطلاعات کاملی از بازار بزرگ کرمان را برای شما گرد آوری کردیم.

بازار کرمان
کرمان بازار

بازار بزرگ کرمان ، چهار زیر مجموعه از چهار فرمانروا

چهار راسته بازار بزرگ کرمان

بازار بزرگ کرمان در اصل در یک راستا قرار گرفته ولی از چهار بازار متفاوت تشکیل شده است که تقریبا در راستای هم هستند.بازار بزرگ کرمان از میدان ارگ شروع و به میدان مشتاقیه ختم می‌شود.

هر بخش از بازار کرمان در زمان یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده و به خاطر برخی ویژگی‌هایش در ایران منحصر به‌ فرد و دارای شهرت جهانی است.

بازار بزرگ کرمان طولانی ترین راسته بازار

بازار بزرگ کرمان طولانی‌ ترین راسته بازار ایران محسوب می‌شود و عمدتا پس از سده هشتم هجری قمری ساخته شده‌است.

این اثر تاریخی فرهنگی در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۸۵۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و سالیان زیادی است که توریستهای کشورهای مختلف و مسافران ایرانی را به خود جذب کرده  است.

بازار بزرگ کرمان

بناهای بازار بزرگ کرمان

بعد از صفویه تمام بنا ها و آثار و ساختمان ها در حول بازار ساخته شده است ، گویا بازار قلب کرمان بوده و تمام شهر آن را در آغوش خود محافظت می کرده که با توجه به پیشینه تجارت و مسیر تجارت جاده بزرگ ابریشم باید برصحت این امر صحه بگذاریم .

بازار بزرگ کرمان از بازارهای متفاوت تشکیل شده و بیش از ۶۰ درصد آثار تاریخی شهر را در خود جای داده است.بازار اختیاری را به‌ عنوان اولین شالوده بازار بزرگ کرمان پی‌ریزی کردند.در هر قسمت بازار که قدم بگذارید، حس عجیب و متفاوتی را تجربه می‌کنید؛ بازار مسگری قدمت و سنتی بودن این مکان را یادآوری می‌کند؛ بازار مظفری عمومی‌ترین جنبه بازار یعنی داد و ستد و خریدهای معمول مردم برای رفع نیازهای روزمره را نشان می‌دهد.

بازارهای مختلف بازار کرمان

 بازار بزرگ کرمان از بازارهای متفاوت چون بازار گنجعلی‌ خان ، بازار اختیاری ، بازار قیصریه زرگری ، بازار مسگرها ، بازار کفاش‌‌ها ، بازار کلاه‌مال‌‌ها ، بازار آهنگری ، بازار عزیز ، بازار عطاران ، بازار مظفری ، بازار قدمگاه ، بازار قلعه محمود و بازار قلعه تشکیل شده است.

از دیگر بخش‌‌های بازار کرمان چهارسوق‌‌هایی است که این بازار را به دیگر بازارهای فرعی ارتباط می‌دهد؛ نظیر چهارسوق گنجعلی‌ خان که محل تقاطع دو راسته بازار است و در گذشته یکی از پر ترافیک‌ ترین نقاط تجاری شهر کرمان بوده است.

راستی اگر خواستید در بین بازدید غذا میل کنید در انتهای بازار گنجعلی خان به حمام که رسیدید داخل حمام تبدیل به سفره خانه زیبائی شده که هم غذا های خوب وچای و موسیقی زنده برقرار است.

بازار بزرگ کرمان ، قدم زدن در طول 600 سال تاریخ

ورودیه بازار بزرگ کرمان

بیایید در بازار بزرگ کرمان قدم بزنیم

از اول شروع کنیم  و با هم قدمی در بازار کرمان بزنیم.در نخستین قدم از میدان ارگ با دهانه بزرگ بازار نقارخانه آغاز می‌شود که دارای سقف و سردری بزرگ، بلند، مزین به کاشی‌کاری و دارای چند اتاق در بالا است.

کمی جلوتر به چهارسوق گنجعلی خان می رسیم که بی شک یکی از زیباترین و بزرگترین شاهکار معماری بازار بوده و دیدن آن شما را وادار به ایستادن می کند . حتی اگر مثل من از معماری سر رشته ای نداشته باشید متوجه زیبائی ومعماری موزون آن میشوید .خصوصاً اگر بدانید در دوران شاه عباس و با نبردبان های چوبی و خشت و بدون سیمان و آهن و مصالح روزمره این عظمت وزیبائی توسط استاد سلطان محمد معمار یزدی  و 17 نفر کارگر ماهر ظرف مدت 20 سال ساخته شده است.اما محاسبه  فنی و مقاومت مصالح آن به قدری دقیق بوده که سه زلزله سهمگین را پشت سر گذاشته و خم به ابرو نیاورده.کاری که وقتی خانه های نوساز ما با مصالح مطمئن و معماری و نقشه کشی و علم نوین و بسیار سبک و با اینهمه ماشین آلات هنوز در انجام آن گاهی معذوریم.

معماری خاص بازار بزرگ کرمان

معماری خاص بازار بزرگ کرمان

از لحاظ وسعت چهارسوق می توانید با چهار سوق بازار تهران آن را مقایسه کنید ولی بی شک زیبائی آن را نمیتوان در یک حد دانست.دلیل برخورد تقاطع دو راسته بازار در محل چهار سوق گنجعلی خان در گذشته این مکان مهم‌ترین و پر ترافیک‌ترین نقطه شهر محسوب می‌شد.

این چهار سوق جز مجموعه گنجعلی‌خان است.نمای داخلی این چهار سوق با گچبری جالب و نقاشی‌های با رنگ و روغن با اینکه ۴۰۰ سال از ترسیم آن‌ها می‌گذرد، هنوز زیبایی خود را حفظ کرده‌اند.تا قبل از ورودی معماری جدید و تداخل معماری غربی، گنبدهای بازار به‌صورت یک باند به هم پیوسته بوده و از مرتفع‌ترین بناهای شهر بعد از مسجد جامع محسوب و از مرتفع‌ترین گنبدهای شهر به‌ شمار می‌آمد.

چهار سوق بازار بزرگ کرمان

چهار سوق بازار بزرگ کرمان

دیگه بس است و بهتره بریم جلوتر… چهارمین قسمت بازار کرمان که از انتهای بازار جنوبی گنجعلی خان شروع می‌شود و تا اول بازار وکیل امتداد می‌یابد بازار اختیاری است.این بازار کم‌عرض و تنگ را می‌توان قدیمی‌‌ترین بخش بازار محسوب کرد و اهمیتش به دلیل قرار گرفتن بین بازار گنجعلی‌خان و وکیل است، به‌طوری که از مغرب با بازار گنجعلی‌خان و از مشرق به بازار وکیل محدود می‌شود. از عناصر موجود در این بخش از بازار می‌توان مسجد چهل‌ستون، کاروانسرای گلشن، سه بازارچه سرداری و در انتهای آن حمام یا چایخانه سنتی وکیل را نام برد.

سمت شرق بازار کرمان

بازار کرمان از سمت شرق به بازار طولانی و مجموعه وکیل می‌رسد.در انتهای بازار اختیاری و مجموعه وکیل واقع شده‌ است. به دستور محمد اسماعیل خان وکیل المک، حاکم کرمان در ۱۲۸۲ قمری (۱۸۵۶ میلادی) و پسرش مرتضی قلی‌خان وکیل ثانی و اولادش مجموعه بزرگی شامل کاروانسرا، بازار، حمام، مسجد ساخته شده که هنوز هم به نام وکیل خوانده می‌شود و بازار آن از زیباترین بازارها است. بخش تجاری که بازار وکیل خوانده می‌شود، بین مسجد جامع و ارگ قرار گرفته بود. از مهم‌‌ترین عناصر این بازار می‌توان حمام وکیل، کاروانسرای وکیل، مدرسه حیاطی، دو قیصریه (اول و دوم) و مسجد وکیل را نام برد.

بازار مظفری از انتهای بازار وکیل شروع و به خیابان میرزارضای کرمانی ختم می‌شود.از پدیده‌های این بخش می‌توان به تکیه (صف) عزاخانه، بازار قدمگاه و مسجد جامع کرمان اشاره کرد. این بازار در سال ۷۵۰ قمری توسط امیر مبارزالدین محمد مظفر بنا شده است. شامل آب انبار، مسجد، مدرسه، تکیه و بازار است.متأسفانه تمامی بناهای این مجموعه به غیر از مسجد جامع مظفری و تکیه (صفه عزاخانه) از بین رفته است که بسیار جای تاسف دارد.

سمت شمال بازار کرمان

دروازه شمالی شهر قدیم کرمان (دروازه خراسان) پس از طی مسافتی به بازار عزیز می‌رسد. امروز از بازار عزیز جز نامی باقی نماده است. از علل اصلی زوال این بازار احداث خیابان شریعتی از شرق به غرب و قیچی کردن بازار بود که سبب شد این بازار از بین برود.این قسمت بافت نا هماهنگی از مغازه ها را دارد که فقط جهت اطلاع بیان شد و ارزش بازدید ندارد.بهتر است بریم بازار آهنگرها  یا بازار حاج آقا علی.همینطور که داریم میریم نمی تونم به اون کسی که خیابون شریعتی رو از وسط بازار رد کرد و اینطور بزرگترین بازار تاریخی ایران رو نابود کرد چیزی نگم. اینطور بی تخصصی و بی مدیریتی ها تاوان بسیاری برای تاریخ و آثار تاریخی ما داشته است  .بگذریم.

کرمان بازار بزرگ

کرمان بازار بزرگ

بازار آهنگرها که در گذشته قبل از احداث خیابان شریعتی در امتداد بازار عزیز و پیوسته به آن بود از خیابان شریعتی شروع و به سمت جنوب تا راسته بازار کفاش‌ها امتداد دارد. از مهم‌ترین عناصر مجموعه حاج آقا علی به غیر از بازار می‌توان آب‌‌انبار، کاروانسرا و مسجد چهلستون را نام برد. ظروف مسی و ابزارآلات چیزیه که میتونید زیاد ببینید تو این قسمت بازار .

سمت غرب بازار کرمان

این بخش غربی‌ترین قسمت بازار کرمان است که از میدان ارگ آغاز و به چهارسوق گنجعلی‌خان ختم می‌شود و مانند مستطیل دور محوطه میدان توحید را محاصره کرده است و به دو بخش فرعی‌تر به نام‌های «بازار نقارخانه» و «بازار سراجی» تقسیم می‌شود. بازار نقاره‌خانه در نخستین قدم از میدان ارگ آغاز می‌شود که دارای سقف بلند و مزین به کاشی‌کاری‌ است و چند اتاق در بالا دارد که در گذشته هنگام غروب برای تعطیل کردن بازار بر روی آن نقاره نواخته می‌شد. بازار سراجی نیز از بازار نقاره‌خانه شروع و به چهار سوق ختم می‌شود؛ این بازار در گذشته محل سراج‌ها و چمدان سازها بوده است. البته هنوز هم تعدادی هستند البته صنایع دستی چین رو می فروشن . جلوتر بازار کلاه مالهاست و پس از بازار کلاه مال‌ها مجموعه و بازار زیبای ابراهیم‌خان قرار دارد. مجموعه‌ای که تمامی شکوه و اعتبار راسته شمالی بازار متعلق به آن است. مجموعه ابراهیم‌خان مشتمل بر مدرسه و خلوت حمام و قیصریه و آب انبار است.

بازار سردار به صورت چند بازارچه متقاطع است که با سه راسته اصلی که در حاشیه بازار قرار دارند به بازار اختیاری متصل می‌شود. اکثریت قریب به اتفاق مغازه‌های آن پارچه فروشی است. بهتر است خانمها از این بازار عبور نکنند برای جیبشان کمی ضرر دارد .بعد از این بازار نوبت بازار قلعه محمود است که ادامه همین پارچه فروشها اونجا هم هستن.

بازار میدان قلعه

از این قسمت سریع عبور می کنیم و میرسیم به آخرین ایستگاه که بازار میدان قلعه است که بازار پر رونق تر و شلوغ تری هم هست.بد نیست اینجا فالوده بستنی کرمانی رو هم تست کنیم.البته دراینکه تمام مسیر چشمم دنبال خوراکی ها بود بر می گرده به اینکه خوراکیها به من علاقه دارن ، امیدوارم  به کرمان برید و از دیدن بازار بزرگ کرمان لذت ببرید و سوغات های خوبی  هم بخرید.

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به کرمان داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده بازار بزرگ کرمان که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور کرمان تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور کرمان می‌توانید با شماره تلفن 02186037412 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره تور داخلی کرمان ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور کرمان ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی کرمان که در صفحه تور اقساطی کرمان شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037412
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از بازار بزرگ کرمان را به ما بسپارید ، برای رزرو تور کرمان در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور کرمان کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور کرمان آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر