باغ شاهزاده ماهان ، نگین سبز کویر بدون اقراق لقب مناسبی برایش میباشد.منظور شازده ماهان چی بوده که در میان کویر چنین باغ عظیم و سرسبزی را با این زحمت ساخته؟ نمی دانیم…اما دیدن آن بین کویر و رملها تضادی شگفت انگیز را به همراه دارد که تعجب خواهید کرد.

تضادی که بین فضای سرسبز داخل باغ و محیط خشک بیرون دیواره‌های باغ دارد ، جذابیت ویژه ای برای بازدیدکنندگان و گردشگران دارا میباشد و از آن میتوان بعنوان یکی از زیباترین باغ های سنتی و خاص سرزمین ایران نام برد که چنین تضاد زیبایی را بوجود آورده است این باغ نمونه از تضادهای زییای اقلیمی در کرمان است برای مثال دشت گندم بریان کویری سوزان است که در نزدیکی ییلاق ده بکردی قرار گرفته است.

اگر شما با تور ارزان کرمان به این شهر زیبا سفر کنید ، شناخت کامل جاهای دیدنی کرمان میتونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد ، بنابراین در این صفحه اطلاعات جالبی از این باغ یعنی باغ شاهزاده ماهان کرمان را برای شما گرد آوری کردیم.

عمارت شاهزاده ماهان کرمان
عمارت شازده

باغ شاهزاده ماهان ، سرابی فوق العاده در دل کویر

باغ شاهزاده ماهان کجاست؟

باغ شاهزاده ماهان در 35 کیلومتری کرمان و دو کیلومتری شهر ماهان قرار دارد که مسیر آن تا کرمان هم زیبا و هم کویری – کوهستانی است.

مساحت تقریبی باغ شازده ماهان حدود پنج و نیم هکتار و طول آن ۴۰۷ متر و عرض آن ۱۲۲ متر میباشد که دارای دو مجموعه بنا شرقی و غربی است.علاوه بر معماری اصیل عمارت باغ شازده ماهان ، وجود فواره‌هایی که تنها بر اساس قانون فیزیک و ارتفاع عمل می‌کنند ، از ویژگی‌های بارز این باغ سنتی زیبا میباشد.

بهترین زمان بازدید باغ شازده ماهان

گردشگران و بازدیدکنندگان باغ شازده ماهان ، در بدو ورود به باغ سر در زیبای را مشاهده میکنند که این سردر مانند قاب عکسی به نظر می‌رسد که عمارت ، حوض‌ها ، فواره‌ها و درختان باغ را به تصویر می‌کشد.کوشک یا عمارت اصلی باغ در انتهای فوقانی باغ ، سردر ، عمارت شاه‌نشین و حمام بناهای باغ را شامل می‌شوند.

اگر در پائیز و بهار و تابستان  به کرمان و یا بم سفر کردید از این باغ بی نظیر دیدن کنید که در این سه فصل دیدن دارد.

باغ شاهزاده ماهان

مصالح ساخت باغ شاهزاده

در ساخت باغ شاهزاده ماهان کرمان از مصالح آجر و ملات استفاده شده و هنر کاشی کاری ایرانی نیز در آن به کار رفته است. دیواره باغ از ملات کاهگل می باشد و در نزدیکی سردر خانه و بالاخانه ترکیب آجر و ملات گچ جایگزین آن می شود.

کف باغ و پیاده راه های آن از مخلوط قلوه سنگ با ملات پوشیده شده است و دو محدوده ی اطراف بالاخانه و سردرخانه مزین به نقوش هندسی می باشند.در پله‌ها و حاشیه باغچه‌ها آجر به کار رفته و برای تفکیک مرز کرت‌ها ( باغچه ها ) با پیاده راه‌ها و دیگر لبه بندی‌ها از سنگ استفاده شده است.

باغ شاهزاده ماهان در فهرست یونسکو

جالبه بدانید که باغ شاهزاده ماهان یکی از ۹ باغ ایرانی میباشد که به عنوان سیزدهمین اثر ایرانی در سال ۱۳۹۰ شمسی در فهرست میراث جهانی یونسکو به شماره ۱۳۷۲ به ثبت جهانی و در تاریخ ۱۴ آبان ۱۳۵۳ به شماره ۱۰۱۲ هم به ثبت ملی رسید.

اطلاعات این باغ فوق العاده زیبا از طرف یونسکو نیز به ۳۵ زبان زنده دنیا ترجمه شده است و در نقشه گردشگری یونسکو نیز قرار گرفت طوریکه این باغ هم اکنون در میان پرگردشگرترین جاذبه‌های ایران قرار دارد و سالانه مسافران زیادی از سراسر ایران و جهان به بازدید از باغ شازده ماهان کرمان میپردازند.

در باغ شاهزاده ماهان درختان میوه گوناگونی به چشم می‌خورند و در جلوی عمارت هم حوض‌ها و فواره‌ها آب‌نمای زیبایی را تشکیل داده‌اند.

باغ شاهزاده

آب مورد نیاز باغ شاهزاده ماهان از قنات تیگران که خود از ارتفاعات قله ی کوه جوپار و آب شدن برف های کوه های تیگران سرچشمه می‌گیرد ، تامین می‌شود.این باغ زیبا در سال ۱۳۵۷ شمسی مورد مرمت قرار گرفت که در زلزله سال ۱۳۶۰ به آن آسیب های وارد شد که دوباره مورد بازسازی قرار گرفت.از این باغ زیبای ایرانی ، امروزه به خوبی محافظت و نگهداری میشود.

جای گرفتن در جاده گذری کرمان به بم و در مسیر جاده کهن ابریشم از عواملی است که این محل را برای احداث یک باغ اشرافی مناسب ساخته‌است. باغ شاهزاده به گونه‌ای ساخته شده بیشینه دید را از چشم‌اندازهای درونی را بسان زیر فراهم می‌سازد:

هنگام ورود، به ویژه در طبقه بالایی سردر خانه بجز نماها و چشم‌اندازهای بیرونی باغ، چشم‌انداز چهارباغ و در جهت وارون بر آن و چشم‌انداز کوه را ممکن می‌سازد. این چشم‌اندازهای دیدنی یعنی دیدن جوش و خروش آب، حوضچه‌ها و آبشارها هر کدام به نوبه خود تأکیدی بر محورهای عمود بر محور اصلی دارند و همراه با با آرایش گیاهی چشم‌اندازهای درونی بی‌مانندی را بدست می‌دهند.

باغ شاهزاده ماهان کرمان

باغ شاهزاده ماهان کرمان

بناهای باغ عبارت‌اند از: كوشك اصلی یعنی سكونت‌گاه دائمی ‌و یا فصلی مالك كه در انتهای فوقانی باغ قرار دارد. سر در خانه به‌ صورت بنایی خطی در بخش  ورودی باغ قرار دارد و در دو طبقه بنا شده است. طبقه بالایی این بنا دارای اتاق‌هایی است كه برای زندگی و پذیرایی پیش‌بینی‌ شده‌اند.

شكل اصلی باغ شاهزاده، مستطیلی با نسبت تقریبی چهار به یك است. طول كلی داخل باغ ٤٠٧ متر و عرض آن ١٢٢ متر است. تقسیم‌بندی كلی باغ به‌ صورت یك محور طولی و دو كانون (محوطه بنای اصلی باغ در قسمت بالا و محوطه ورودی در قسمت پایین) قابل‌ تشخیص است. محورهای فرعی به‌ صورت افقی و عمود بر محور اصلی در مرز اختلاف سطح‌ها، كرت‌ها را كه شمار آن‌ها در هر طرف هشت عدد است، به وجود آورده‌اند. بناهای باغ به سه دسته تقسیم‌شده‌اند  که تنها ما به توضیح یکی از آن‌ها بسنده می‌کنیم. بنای اصلی در بالاترین سطح باغ قراردارد. بنای سر در خانه در بخش ورودی و سایر بناهای خدماتی، مماس به دیوار اصلی و خارج از آن واقع‌شده‌اند. سطح بنای بالاخانه ٤٨٧ مترمربع و سطح سردر خانه ٢٣٤ مترمربع و فاصله این دو از یكدیگر ٣٢٥ متر است.

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به کرمان داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده باغ شاهزاده ماهان کرمان که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور کرمان تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور کرمان می‌توانید با شماره تلفن 02186037412 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره تور داخلی کرمان ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور کرمان ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی کرمان که در صفحه تور اقساطی کرمان شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037412
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از باغ شازده ماهان را به ما بسپارید ، برای سفر به کرمان در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور کرمان کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور کرمان آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر