باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان

بهشتی در دل کویر کرمان

باغ شاهزاده ماهان، نگین سبز کویر بدون اقراق لقب مناسبی برایش می باشد. منظور شازده ماهان چی بوده که در میان کویر چنین باغ عظیم و سرسبزی را با این زحمت ساخته؟ نمی دانیم …

اما دیدن آن بین کویر و رمل ها تضادی شگفت انگیز را به همراه دارد که تعجب خواهی کرد.

تضادی که بین فضای سرسبز داخل باغ و محیط خشک بیرون دیواره‌ های باغ دارد؛ جذابیت ویژه ای برای بازدید کنندگان و گردشگران دارا می باشد و از آن می توان به عنوان یکی از زیبا ترین باغ های سنتی و خاص سرزمین ایران نام برد که چنین تضاد زیبایی را بوجود آورده است.

این باغ نمونه از تضاد های زیبای اقلیمی در کرمان است برای مثال دشت گندم بریان کویری سوزان است که در نزدیکی ییلاق ده بکردی قرار گرفته است.

اگر شما با تور ارزان کرمان به این شهر زیبا سفر کنی، شناخت کامل جاهای دیدنی کرمان می تونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد. بنابراین در این صفحه اطلاعات جالبی توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت و سایت تریپ ادوایزر از این باغ زیبا و مفرح، یعنی باغ شاهزاده ماهان کرمان را برای شما گرد آوری کردیم.

باغ شاهزاده ماهان، سرابی واقعی در دل کویر

باغ شاهزاده ماهان کجاست؟

باغ شاهزاده ماهان در کرمان

باغ شاهزاده ماهان در 35 کیلومتری کرمان و دو کیلومتری شهر ماهان قرار دارد که مسیر آن تا کرمان هم زیبا و هم کویری – کوهستانی است.

مساحت تقریبی باغ شازده ماهان حدود پنج و نیم هکتار و طول آن ۴۰۷ متر و عرض آن ۱۲۲ متر می باشد که دارای دو مجموعه بنا شرقی و غربی است. علاوه بر معماری اصیل عمارت باغ شازده ماهان، وجود فواره ‌هایی که تنها بر اساس قانون فیزیک و ارتفاع عمل می ‌کنند؛ از ویژگی ‌های بارز این باغ سنتی زیبا می باشد.

بهترین زمان بازدید باغ شازده ماهان

عمارت شازده

گردشگران و بازدیدکنندگان باغ شازده ماهان، در بدو ورود به باغ سر در زیبای را مشاهده می کنند که این سر در مانند قاب عکسی به نظر می‌ رسد که عمارت، حوض‌ها، فواره‌ ها و درختان باغ را به تصویر می ‌کشد.

کوشک یا عمارت اصلی باغ در انتهای فوقانی باغ، سردر، عمارت شاه‌ نشین و حمام بناهای باغ را شامل می‌ شوند.

اگر در پائیز و بهار و تابستان به کرمان و یا بم سفر کردی پیشنهاد می کنم حتما از این باغ بی نظیر دیدن کنی که در این سه فصل بسیار دیدن دارد.

 

مصالح ساخت باغ شاهزاده

عمارت شاهزاده ماهان در کرمان

در ساخت باغ شاهزاده ماهان کرمان از مصالح آجر و ملات استفاده شده و هنر کاشی کاری ایرانی نیز در آن به کار رفته است. دیواره باغ از ملات کاهگل می باشد و در نزدیکی سردر خانه و بالا خانه ترکیب آجر و ملات گچ جایگزین آن می شود.

کف باغ و پیاده راه های آن از مخلوط قلوه سنگ با ملات پوشیده شده است و دو محدوده ی اطراف بالاخانه و سردر خانه مزین به نقوش هندسی می باشند. در پله‌ ها و حاشیه باغچه‌ ها آجر به کار رفته و برای تفکیک مرز کرت ‌ها (باغچه ها) با پیاده راه‌ ها و دیگر لبه بندی ‌ها از سنگ استفاده شده است.

باغ شاهزاده ماهان در فهرست یونسکو

باغ شازده ماهان

جالبه بدانی که باغ شاهزاده ماهان یکی از ۹ باغ ایرانی می باشد که به عنوان سیزدهمین اثر ایرانی در سال ۱۳۹۰ شمسی در فهرست میراث جهانی یونسکو به شماره ۱۳۷۲ به ثبت جهانی و در تاریخ ۱۴ آبان ۱۳۵۳ به شماره ۱۰۱۲ هم به ثبت ملی رسید.

اطلاعات این باغ فوق العاده زیبا از طرف یونسکو نیز به ۳۵ زبان زنده دنیا ترجمه شده است و در نقشه گردشگری یونسکو نیز قرار گرفت. طوری که این باغ هم اکنون در میان پر گردشگر ترین جاذبه ‌های ایران قرار دارد و سالانه مسافران زیادی از سراسر ایران و جهان به بازدید از باغ شازده ماهان کرمان می پردازند.

 

آب مورد نیاز باغ شاهزاده ماهان از کجا تامین می شود؟

باغ شاهزاده

آب مورد نیاز باغ شاهزاده ماهان از قنات تیگران که خود از ارتفاعات قله ی کوه جوپار و آب شدن برف های کوه های تیگران سرچشمه می‌ گیرد همانطور که در وبسایت en.wikipedia.org  نیز آمده است، تامین می‌ شود.

The current visible structure dates almost entirely to this second period, and is formally related to similar gardens designed by NaseroDolleh in Tehran. (Bagh Chal in Niavaran) The construction was left unfinished, due to the death of Abdolhamid Mirza in the early 1890s. Spread over 5.5 hectares, Shazdeh Garden is rectangular in shape. It has an entrance and a gate at the lower end and a two-floor residential structure at the upper end. The distance between these two is lined by water fountains. amongst other gardens, on the UNESCO World Heritage List and the Shazdeh Garden was finally inscribed in June 201

این باغ زیبا در سال ۱۳۵۷ شمسی مورد مرمت قرار گرفت که در زلزله سال ۱۳۶۰ به آن آسیب های وارد شد که دوباره مورد بازسازی قرار گرفت. از این باغ زیبای ایرانی، امروزه به خوبی محافظت و نگهداری می شود.

جای گرفتن در جاده گذری کرمان به بم و در مسیر جاده کهن ابریشم از عواملی است که این محل را برای احداث یک باغ اشرافی مناسب ساخته‌ است. باغ شاهزاده به گونه‌ ای ساخته شده بیشینه دید را از چشم ‌اندازهای درونی را بسان زیر فراهم می ‌سازد:

هنگام ورود، به ویژه در طبقه بالایی سردر خانه بجز نماها و چشم اندازهای بیرونی باغ، چشم‌ انداز چهار باغ و در جهت وارون بر آن و چشم ‌انداز کوه را ممکن می ‌سازد.

این چشم‌ اندازهای دیدنی یعنی دیدن جوش و خروش آب، حوضچه ‌ها و آبشار ها هر کدام به نوبه خود تأکیدی بر محور های عمود بر محور اصلی دارند و همراه با با آرایش گیاهی چشم ‌اندازهای درونی بی ‌مانندی را بدست می‌ دهند.

در باغ شازده ماهان درختان میوه گوناگونی به چشم می ‌خورند و در جلوی عمارت هم حوض‌ها و فواره ‌ها آب ‌نمای زیبایی را تشکیل داده‌اند.

 

بناهای باغ شازده ماهان

بناهای باغ عبارت ‌اند از: كوشك اصلی یعنی سكونت ‌گاه دائمی ‌و یا فصلی مالك كه در انتهای فوقانی باغ قرار دارد. سر در خانه به‌ صورت بنایی خطی در بخش ورودی باغ قرار دارد و در دو طبقه بنا شده است. طبقه بالایی این بنا دارای اتاق‌ هایی است كه برای زندگی و پذیرایی پیش ‌بینی‌ شده‌ اند.

شكل اصلی باغ شاهزاده، مستطیلی با نسبت تقریبی چهار به یك است. طول كلی داخل باغ ٤٠٧ متر و عرض آن ١٢٢ متر است. تقسیم‌ بندی كلی باغ به‌ صورت یك محور طولی و دو كانون (محوطه بنای اصلی باغ در قسمت بالا و محوطه ورودی در قسمت پایین) قابل‌ تشخیص است.

محورهای فرعی به‌ صورت افقی و عمود بر محور اصلی در مرز اختلاف سطح ‌ها، كرت ‌ها را كه شمار آن‌ ها در هر طرف هشت عدد است، به وجود آورده‌ اند. بناهای باغ به سه دسته تقسیم ‌شده‌اند که تنها ما به توضیح یکی از آن‌ ها بسنده می ‌کنیم.

بنای اصلی در بالاترین سطح باغ قرار دارد. بنای سر در خانه در بخش ورودی و سایر بناهای خدماتی، مماس به دیوار اصلی و خارج از آن واقع‌ شده ‌اند. سطح بنای بالاخانه ٤٨٧ متر مربع و سطح سردر خانه ٢٣٤ متر مربع و فاصله این دو از یكدیگر ٣٢٥ متر است.

تا این جا متوجه شدی که باغ شاهزاده ماهان کجاست و چه سرابی واقعی را در دل کویر ایجاد کرده است. جاهای دیدنی کرمان بسیار زیاد هستند و بر خلاف آن چه که در اذهان عمومی قرار گرفته، این شهر علی رقم واقع شدن در اقلیم کویری ولی جاهای خوش آب و هوا و سرسبز زیادی هم دارد.

برای نمونه آرامگاه شاه نعمت الله ولی یکی دیگر از جاذبه های استان کرمان و شهر ماهان است که اطراف آن این سرسبزی و خاص بودن را می توانی مشاهده کنی.

آدرس باغ شاهزاده ماهان در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت

باغ شاهزاده ماهان کرمان یکی از جاذبه های دیدنی این استان است. کرمان جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی کرمان رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده به یاد ماندنی به کرمان داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده باغ شازده ماهان که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی؛ صفحه تور کرمان فارا گشت رو حتما ببین. (برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه.)

اطلاعات تورهای فارا گشت

اطلاعات هتل های فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به کرمان و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی. این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه، سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های کرمان کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره باغ شاهزاده ماهان کرمان، مدت زمان سفر به کرمان، امکانات و درجه هتل های پکیج تور کرمان ارزان در ایام عادی و یا در تور کرمان نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند. پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

شماره تماس برای رزرو تورهای مسافرتی مورد علاقه شما

تورهای پیشنهادی:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا