جاهای دیدنی کرمان بسیار زیاد هستند، بطوریکه وقتی با تور کرمان به این شهر سفر میکنی، وقت برای دیدار از آنها کم می آوری. میتوانی روی دگمه های زیر کلیک یا تاچ کنی

جاهای دیدنی کرمان

تور کرمان و مسجد گنجعلی خان

مسجد گنجعلی خان جزو مجموعه بزرگ گنجعلی خان میباشد که در مرکز تاریخی شهر کرمان و در کنار بازار بزرگ کرمان قرار دارد. گنج‌علی خان که از حاکمان مشهور زمان شاه عباس است از سال ۱۰۰۵ تا ۱۰۳۴ هجری قمری بر کرمان فرمان‌روایی و آثار و بناهای زیادی بنا کرد و در آبادی این منطقه کوشش کرد.

مسجد گنجعلی خان که در تور کرمان گردی فارا گشت آن را خواهی دید در ضلع شمال شرقی میدان گنجعلی خان کرمان واقع گردیده و بخشی از مجموعه گنجعلی خان است که حدود سال ۱۰۰۷ه‍.ق توسط گنجعلی خان – حاکم منصوب شاه عباس صفوی – ساخته شده و به نظر می‌رسد که نمازخانه کاروانسرای بزرگ مجموعه یا مدرسه مجاور بوده‌است. بنای مسجد، کوچک و مشتمل بر شبستانی به ابعاد ۵×۲۵/۵ متر و ایوان ورودی است. نمای ایوان، ساده است و بر روی پوشش آن، طرح‌هایی هندسی بر روی گچ کشیده‌اند. کف ایوان سنگی است و بر بالای در چوبی آن، کتیبه‌ای سنگی با این عبارات نصب شده‌است: شکر که از دولت شاه عباس شاه آنکه جهان گشت ز عدلش بهشت گنج علی خان شده در سبع والف بانی این مسجد طاعت سرشت.

معماری مسجد گنجعلی خان کرمان

معماری جالب این مسجد بدین صورت است که بعد از ورودی ایوان، راهروی باریک و تاریک با پوشش کوتاه و بعد از آن، فضای گنبددار شبستان قرار گرفته‌است. در این شبستان، به کمک دو ستون، بالکن یا رواقی در یک ضلع برپا داشته‌اند که از طریق پلکانی می‌توان بدان راه یافت. پوشش گنبدی بنا دارای ۱۲ نورگیر است. در ضلع قبله مسجد، محرابی تعبیه و در میانه آن، لوح مرمرین بزرگی با نقش گلدان نصب کرده‌اند. تزیینات زیبای شبستان مشتمل بر نقاشی، گچبری، مقرنس کاری و کاربندی است. این مسجد در دوره اخیر توسط معماران ایرانی تعمیر و مرمت شده و امروزه تنها جهت بازدید علاقه‌مندان و مسافران مورد استفاده است و در آن نماز برگزار نمی‌شود.

مسجد گنجعلی خان کرمان

حمام گنجعلی خان در تور کرمان گردی

حمام گنجعلی خان بنایی دیگر از مجموعه گنجعلی خان کرمان است که در اطراف میدان اصلی ساخته شد. حمام 64 متر طول و 20 متر عرض دارد و مساحت آن 1280 متر مربع میباشد.

این حمام مثل اکثر حمام های قدیمی ساخته شده در ایران شامل سردر، دالان ورودی، رختکن، هشتی حدفاصل گرمخانه، خزینه، چال حوض، بخش خصوصی و تون میباشد. بررسی هایی که از حمام گنجعلی خان کرمان انجام شد. نشان می دهند که آب این حمام با استفاده از لوله از قنات نزدیک میدان مجموعه گنجعلی خان تامین می شد.

این حمام تلفیق هنر معماری و کاربرد مصالح گوناگون با فضایی متناسب و مردم وار و چشم نواز را به تصویر می کشد. معماری مردم وار به ساخت و ساز با اجزا و اندازه های متناسب با نیازهای انسانی اشاره دارد که هم راحتی استفاده را در بر دارد و هم زیبایی بصر ، مطمئنا وقتی از تور کرمان گردی استفاده میکنید دیدار از این حمام حس خیلی جالبی به شما میدهد و عکسهای جذاب زیادی خواهی گرفت.

تامین نور و گرمای حمام

برای روشنایی این حمام، نور فضاهای درون حمام، از سقف تامین می شود که نورگیرها در مرکز یا دورادور سقف ها تعبیه شده اند و با ساختار هندسی سقف، هماهنگی کاملی دارند. همین امر موجب شده تا سقف نورانی تر جلوه کند و سایه روشن زیبایی بر روی آن ایجاد شود. وجود حوض آب زیر این نورگیرها، زیبایی فضا را چندین برابر می کند. در نورگیرهای سقف، از گل جام (شیشه های رنگی) یا معقلی استفاده شده‌ است تا علاوه بر هدایت نور خورشید به داخل فضاها، هم از اشراف و دید جلوگیری کرده و هم موجب تنظیم حرارت گرمخانه شود.

گرمای حمام را از طریق تون تامین می کردند. مجموعه راهرو، اتاقک و ظرفی مسی در کف و زیر خزینه که به آن تون، گلخن، تیون یا پاتیون می گویند. در کف و مرکز خزینه ظرفی مسی به شکل گودالی کوچک کار می گذاشتند. در زیر این ظرف اتاقکی وجود دارد که از طریق راهرویی به بیرون از حمام راه پیدا می کند. شخصی به اسم “تون تاب” در فواصل زمانی منظم هیزم و بوته ها را در تون می افروخت تا آب داخل خزینه گرم بماند.

حمام گنجعلی خان کرمان

میدان گنجعلی خان در  تور کرمان ارزان

میدان گنجعلی خان کرمان هسته اصلی و مرکزی مجموعه تاریخی کرمان است که توسط گنجعلی خان حاکم آن زمان کرمان بعنوان یک منطقه تفریحی، سیاحتی و کاربردی برای مردم کرمان ساخته شد و میگویند طول آن حدودا 100 متر و عرض آن 50 متر میباشد.

در اطراف میدان گنجعلی خان کرمان، که چه با تور کرمان با هواپیما و یا تور کرمان با قطار از آن دیدن میکنی، مجموعه های کاربردی و لازم ساکنین، مثل حمام، بازار، مسجد، آب انبار، ضرابخانه و سایر… ساخته شده است که علاوه بر زیبایی های خاص چشم نواز هنرهای معماران ایرانی، باعث بهتر شدن زندگی مردم میشد.

وقتی در میدان گنجعلی خان کرمان قدم میزنی؛ طاق نماهای آجری، کاشیکاری، فضای سبز، حوض آب و دیگر آثار دیدنی را میبینید که بر زیبایی این میدان افزوده‌اند طوریکه هر ساله صدها مسافر و توریست ایرانی و خارجی را به خود جذب کرده است و یکی از خاطره انگیز ترین سفرهای زندگیتان را در سفر به کرمان تجربه خواهید کرد.

میدان گنجعلی خان کرمان

گنبد جبلیه کرمان

گنبد جبلیه کرمان، در منتهی‌الیه شرقی کرمان در نزدیکی دو قبرستان صاحب الزمان و سید حسین گنبد بزرگ و عجیبی از سنگ و گچ بنا گردیده که دست تطاول روزگار در تخریب آن کوتاه آمده‌ است. این گنبد هشت ضلعی که به گنبد گبری نیز شهرت دارد تماماً از سنگ است و عرض پی آن نیز در پایه به ۳ متر می‌رسد. در هشت طرف آن هشت در به عرض ۲ متر قرار گرفته که اخیراً برای مستحکم ساختن بنا و جلوگیری از تخریب آن درگاه‌ها را با سنگ مسدود کرده‌اند و فقط یکی را باز گذاشته‌اند. قسمت بالای گنبد از آجر ساخته شده‌ است و در داخل گنبد ظاهراً گچ بری‌ها و تزئین کاریهایی وجود داشته که قسمت بالا ریخته و قسمت پائین را تخریب کرده‌اند.

ایرانیان معتقدند که این محل آتشکده یا مقبره یکی از زرتشتیان بوده و برخی نیز عقیده دارند که مزار سید محمد تباشیری است؛ ولی نسبت اخیر را در بعضی نقاط تکذیب می‌کنند. بدیهی است در زمانی که این قبرستان را ویران کرده‌اند سنگ این مقبره را برداشته‌اند و برای نمایی بکار برده‌اند. پژوهشگران اروپایی نظیر هیلن براند این گنبد را متعلق به سلجوقیان می‌دانند. «جبلی» تحریف یافته کلمه «گبری» است و برطبق قواعد اشتقاقهای فارسی «گ» به «ج» بدل شده‌است. قدمت این گنبد را از این کلمه که آن را گنبد «گبر» نیز گفته‌اند می‌توان حدس زد که شاید مربوط به پیش از اسلام باشد و از بناهای زرتشتی و گبری است. گرچه سبک آن با سبک آتشکده تطابق ندارد. برخی احتمال داده‌اند که بنای مذکور مربوط به اواخر دوره ساسانی باشد که اوائل اسلام تعمیر و مرمت شده‌است یا اینکه در اوائل اسلام با الهام از معماری ساسانی بنا گردیده‌ است.

دلیل استحکام گنبد جبلیه

هر چند در دوره‌هایی (از جمله دوره سلجوقی به دستور محمد بن الیاس) تعمیر شده‌است. گفته می‌شود در ساخت این گنبد به جای آب از شیر شتر استفاده شده‌ است که مورخان و معماران دلیل استحکام این بنا را همین امر می‌دانند. در اطراف این بنا جنگل کاری شده و درختان سرو و کاج آن جنگلی با نام جنگل قائم را تشکیل داده‌اند که از تفرجگاه‌های کرمان است. این بنا در سال ۱۳۸۳ به موزه تبدیل شده‌است و مسافران و توریستهای کرمان با تور کرمان ارزانی که برای شما آماده کرده ایم میتوانید از این اثر زیبا دیدن کنی. متن را ویکی گنبد برای شما تهیه کردیم تا اطلاعات کامل و دقیقی داشته باشید.

گنبد جبلیه تور کرمان گردی

باغ فتح آباد تور کرمان گردی

باغ فتح آباد کرمان یا همان باغ بیگلر بیگی یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان است که مسافران زیادی را به سمت خود جلب کرده است و بخصوص در شب بعلت نور پردازی بسیار زیبا و جالب آن همراه با زیبایی خاص این باغ که همراه شده است. دیداری فراموش نشدنی از یک اثر تاریخی ایرانی را برای شما خواهد داشت. این باغ بقدری زیبا بوده است که بعنوان یک الگو برای ساخت باغ شاهزاده ماهان استفاده شده است.

این باغ در دوران قاجار یعنی حدود سال 1255 و در 5 کیلومتری کرمان بنا گردید و بعنوان یادگاری از فضل علی خان بیگلر بیگلی بوده؛  مصالح ساختمان ها از خشت خام و تزیین آن با گچ و مقابل سر در باغ حوضی به ابعاد 100 در 5 متر با فواره های زیبا طراحی شده بود که یکی از مفرح ترین مکانهای کرمان در آن زمان نام گرفت.

میگویند کار ساخت باغ فتح آباد کرمان حدود ۵ سال طول کشید و حاکم کرمان که در آن زمان فتح علی خان بیگلر بیگی بود از این باغ به عنوان مکانی برای تفریح و استراحت استفاده می کرد. و جالب اینجاست که وی اطراف عمارت فتح آباد را باغِ پسته کاشته بود و از زمین های آن برای نگهداری و خشک کردن پسته استفاده میکرد. فضل علی خان هفته ای سه بار به این مکان می آمد و از باغ و زمین های اطراف آن سرکشی می کرد و در کنار آن به استراحت و تفریح میرسید.

عمارت باغ فتح آباد کرمان

باغ فتح آباد که در تور کرمان گردی فارا گشت پیشنهاد میکنم از آن دیدن کنی، در زمینی به وسعت تقریبا 13 هکتار و زیربنای 1500 متر بنا شده است. این بنا سبکی اروپایی – ایرانی فوق العاده ای دارد و زمین های کشاورزی و باغ های گوناگون آن را احاطه کرده اند. زمانی که وارد عمارت زیبای فتح آباد می شوی، در مقابل خود حوضی بزرگ و مستطیلی شکل به ابعاد 100 متر در 6 متر می بینی.

ساختمان های این باغ به بخشهای زیر تقسیم بندی میشوند :

  • ساختمان اصلی باغ فتح آباد که دارای دو طبقه بوده و این ساختمان با طاق نماها در دو طرف عمارت و اتاق های سه دری و پنج دری زیبایی خود را به رخ میکشد.
  • اتاق نقاشی باغ فتح آباد که دور تا دور آن نقاشی ها و دیوارنگارهای خیلی زیبایی را خواهی دید.
  • ساختمان جنوبی عمارت که در حیاتی مستطیل شکل بوده که در دو طرف آن اتاق هایی احداث گردید.
  • عمارت چهار فصل باغ فتح آباد کرمان که اگر از عمارت اصلی به اندازه سی متر رو به سوی شرق حرکت کنیم، عمارت چهار فصل را خواهبم دید  که با یک طبقه، گنبد مرکزی و ایوان های ستون دار جلوه خاصی به مجموعه باغ داده است. این عمارت نیز آجرکاری ها و گچ کاری های زیبایی دارد که با دیدن آن شگفت زده خواهید شد.
  • زمین های کشت گیاهان دارویی همانطور که میدانید خاک کرمان بسیار مناسب برای کاشت گیاهان دارویی است بدین خاطر در این مجموعه یکی از بزرگترین مجموعه های کشت گیاهان دارویی احداث گردید.
  • درخت داخل عمارت که یک درخت توت کهنسال است که در زمان احداث بنا وجود داشته است. این درخت توسط معمار حفظ شده و طرح بنا به گونه ای داده شده است که بدون قطع نمودن آن در فضای داخل باغ جای بگیرد و منظره جالبی را ایجاد کند.
  • درختان قدیمی و قلعه فتح آباد دو بخش دیگری است که در سفر به کرمان و دیدار از این باغ زیبا میتوانی از آن دیدن کنی.
باغ فتح آباد کرمان

آتشکده زرتشتیان کرمان

آتشکده زرتشتیان کرمان و موزه مردم شناسی زرتشتیان بی هیچ رقیبی تنها موزه مردم شناسی جامعه زرتشتیان جهان محسوب می شود که بسیار دیدنی و پر مخاطب است.

البته این تنها مزیت  این مکان دیدنی نیست؛ زمانی که برای دیدن این مکان می روید به شهادت موبدان و تاریخ نویسان  آتشی که  در آتشدان کهن آن نشسته همان آتش مقدس و پاک هزار ساله ای است که از معبد ورهرام هندوستان  منتقل و برتخت نشست. اما داستان ساخت این معبد نیز قطعا شنیدنی است که بهتر است خودتان از زبان راهنمایان حرفه ای معبد بشنوید.

سر در آتشکده زرتشتیان کرمان

آتشکده زرتشتیان کرمان یک بنای آجری است که بر سردرش سه کلمه نقش بسته است، (هُمت، هُوخت و هُورَشت) به معنای اندیشه نیک، گفتار نیک و کردار نیک. در این آتشکده دیدنیهای فوق العاده جذابی منتظر شما هستند که در تور کرمان میتوانی از آن دیدن کنی. برای اطلاعات بیشتر صفحه ای مختص شما طراحی کردیم پر از مطلب و عکس درباره آن، لطفا روی کلمه آتشکده زرتشتیان کرمان کلیک یا تاچ کن.

آتشکده زرتشتیان کرمان
مجموعه شش مقسم جوپار

قناتی در جوپار کرمان ساخته شده است به اسم قنات جوپار. قنات جهانی جوپار ثبت آثار میراث جهانی یونسکو را دارد و به عنوان یادگاری از پیشینیان و یکی از پیچیده ترین محاسبات را دارا میباشد و بسیار حساب شده و دستکند بوده؛ جالب اینجاست که یکی از بزرگترین قنات های دنیا می باشد.

جوپار شهری است در استان کرمان ایران. این نام از نام جوی پارسالی برگرفته شده است در گذشته به دلیل آب وهوای بسیار خوبی که این منطقه داشت محل مناسبی برای پادشاهان کرمان بوده است و چون سالی یک بار به این محل می آمدند به همین دلیل می گفتند برویم به محل جوی پارسالی که با گذشت زمان به جوپار شهرت یافت.

فواید منابع طبیعی جوپار

گیاهان دارویی فراوانی از کوه جوپار به دست می آید مانند آلاله؛ آویشن؛ مرزن جوش و از همه مهمتر زیره سیاه. زیره معروف کرمان که شهره آفاق است از کوه جوپار به دست می آید.

این مجموعه دیدنی در کرمان بسیار جای زیبا و دیدنی هست، برای اینکه بیشتر بشناسیدش برایت یک صفحه کامل درباره زیباییها و دیدنیهایش طراحی کردیم که همراه با عکسهایی جذاب میتوانی ببینی. برای اطلاعات بیشتر روی کلمه شش مقسم جوپار کلیک یا تاچ کن.

درباره جوپار و زیبایی هایش

بازار بزرگ کرمان

از 600 سال پیش تاکنون همچنان با همان بافت و شکل یک بار بازسازی شده است. وقتی وارد بازار می شوی اولین چیزی که حس می کنی صمیمیت و روح گرم بازار است. حتی زمانی که  بازار تعطیل است هم می توانی صدای جنب و جوش و حرکت مردم را از سالهای دور بشنوی و حس کنی. از این حیث بین تمام بازار ها کم نظیر و جذاب است.

بازار بزرگ کرمان در اصل در یک راستا قرار گرفته ولی از چهار بازار متفاوت تشکیل شده است که تقریبا در راستای هم هستند. بازار بزرگ کرمان از میدان ارگ شروع و به میدان مشتاقیه ختم می‌شود. هر بخش از بازار کرمان در زمان یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده و به خاطر برخی ویژگی‌هایش در ایران منحصر به‌ فرد و دارای شهرت جهانی است.

اگر مشتاق هستی درباره این بازار اطلاعات کاملی داشته باشید میتوانی به مقاله ای که برای شما آماده کردیم نگاهی بیاندازی؛ روی کلمه بازار بزرگ کرمان کلیک یا تاچ کن.

بازار کرمان

باغ شاهزاده ماهان کرمان

تضادی که بین فضای سرسبز داخل باغ و محیط خشک بیرون دیواره‌های باغ دارد، جذابیت ویژه ای برای بازدیدکنندگان و گردشگران دارا میباشد و از آن میتوان بعنوان یکی از زیباترین باغ های سنتی و خاص سرزمین ایران نام برد که چنین تضاد زیبایی را بوجود آورده است.

گردشگران و بازدیدکنندگان باغ شازده ماهان، در بدو ورود به باغ سر در زیبای را مشاهده میکنند که این سر در مانند قاب عکسی به نظر می‌رسد که عمارت، حوض‌ها، فواره‌ها و درختان باغ را به تصویر می‌کشد. کوشک یا عمارت اصلی باغ در انتهای فوقانی باغ، سردر، عمارت شاه‌ نشین و حمام بناهای باغ را شامل می‌شوند.

حتما پیشنهاد میکنم هنگام استفاده از تور مسافرتی کرمان از این باغ فوق العاده دیدنی بازدید داشته باشی و اگر تمایل داری اطلاعات کامل همراه با عکسهای جذابش را داشته باشی به صفحه ای که برایت طراحی کردیم نگاهی بیانداز، روی کلمه باغ شاهزاده ماهان کلیک یا تاچ کن.

عمارت شاهزاده ماهان کرمان

آستانه آرامگاه شاه نعمت الله ولی یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان و ماهان است. که با گشت های فارا گشت از آن دیدن می کنید.

پل خواجو اصفهان

قنات گوهر ریز

چهار باغ عباسی اصفهان

بام جوپار

عالی قاپو اصفهان

پارک نبکاها

کلیسای وانک اصفهان

سرو هزار ساله سیرچ

مدرسه چهار باغ اصفهان

ارگ بم

مسجد امام اصفهان

آبشار کشیت

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

آبشار راین

منار جنبان اصفهان

گندم بریان

گندم بریان یکی از دیدنیهای استان کرمان است ، وقتی به کرمان سفر میکنی و خواستی به کویر شهداد سری بزنی در همان نزدیکی ها گندم بریان یا ریگ سوخته به عنوان گرم ترین نقطه کره زمین معروف شده است ، این گرما به حدی زیاد است که بهترین زمان دیدار از آن برای تحمل درجه حرارت بالایش پاییز و زمستان میباشد ، البته اگر اهل ماجراجویی های کویری باشید هیچ چیزی نمیتواند جلوی شما را بگیرد که در هر فصلی از سال به این منطقه سفر کنی.

اگه کنجکاو هستی که درباره این دشت فوق العاده خاص اطلاعات بیشتری داشته باشی و عکسهایش را ببینی به صفحه ای که برایت طراحی کردیم با کلیک یا تاچ بر روی دشت گندم بریان مراجعه کن.

گندم بریان

روستای دستکند

روستای دست کند میمند همان روستای صخره‌ای است که توسط مردمانی کوه نشین ساخته شد؛ وجه تسمیه آن بدین علت است که در سالهای بسیار دور ساکنان این روستا با دستان خالی و بدون ابزارآلات حرفه ای در دل صخره ها برای خود شهری ساختند؛ این روستا با چند هزار سال قدمت یادآور ایامی است که انسان‌ها خدای خود را در بلندای کوه‌ها جستجو می‌کردند و کوه نشانه استواری، توان و پایداری و اراده شناخته می‌شود.

روستای دستکند در میمند قرار داد.میمند با تاریخ 8 تا 12 هزار ساله خود در 38 کیلومتری شمال ‌شرقی شهرستان شهر بابک‌ در ارتفاع 2 هزار و 240 متر‌ از سطح دریا و با وسعت‌ 420 کیلومتر مربع واقع شده است؛ این شهر مابین شهرهای یزد، کرمان و شیراز قرار دارد و از توابع استان کرمان میباشد.

یک مقاله کامل درباره این جای دیدنی ثبت شده یونسکو در کرمان برای شما طراحی کردیم، اگر اطلاعات کاملتری میخواهی لطفا روی کلمه روستای دست کند میمند کلیک یا تاچ کن.

کاخ هشت بهشت اصفهان

نقشه کرمان در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

اماکن دیدنی از جاذبه های اصلی این استان است. کرمان جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان میشود. اگر میخواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی کرمان رو که برات آماده کردیم میتونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به کرمان داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده مکانهای دیدنی کرمان که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور کرمان فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت میکنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به کرمان و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتلهای کرمان کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی فارا گشت تماس میگیری؛ همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره جاهای دیدنی کرمان، مدت زمان سفر به کرمان، امکانات و درجه هتل های پکیج تور کرمان ارزان عادی یا تور کرمان نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108
تور کرمان مسافرتی فارا گشت کوروش کبیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا