کمال‌ الدين ابوالعطاء محمود بن على بن محمود مرشدى کرمانى معروف به خواجوی کرمانی، عارف بزرگ و شاعر استاد ايران در قرن هشتم هجرى است. نسبت مرشدى به سبب انتساب او به فرقهٔ مرشديه يعنى پيروان شيخ ابواسحق کازرونى است.

بعضى از تذکره‌ نويسان به او عنوان‌ هاى ‘نخلبند‌ شعرا’ و ‘خلاق‌المعاني’ و ‘ملک‌الفضلا’ نيز داده ‌اند. تخلص او در همهٔ شعرهايش ‘خواجو’ است که خود مصغر خواجه و اين تصغير از باب تحبيب است. ولادت شاعر به تصريح خودش به سال ۶۸۹ هـ اتفاق افتاده است.

اگر شما با رزرو تور شیراز به این شهر زیبا سفر کنی؛ شناخت کامل جاهای دیدنی شیراز می تونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد. بنابراین در این صفحه توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت، اطلاعات کاملی از خواجوی کرمانی را برایت گرد آوری کردیم.

گفتا تو از کجایی کآشفته می ‌نمایی  

گفتم منم غریبی از شهر آشنایی

گفتا سر چه داری کز سر خبر نداری

گفتم بر آستانت دارم سر گدایی

“خواجوی کرمانی”

شاعر خواجوی کرمانی
عارف خواجوی کرمانی

خواجوی کرمانی عارف بزرگ ایرانی

خواجوی کرمانی که بود؟

وى که از خانواده ‌اى سرشناس در کرمان بود. دوران کودکى را در آن شهر گذرانيد و سپس سفرهاى طولانى به حجاز و شام و بيت ‌المقدس و عراق عجم و عراق عرب و مصر و بعضى از بندرهاى خليج ‌فارس کرد. در اين سفرها توشه‌ها از دانش و تحقيق اندوخت.

خواجو چند گاهى در بغداد اقامت گزيد و در سال ۷۳۲ هـ مثنوى هماى و همايون را به‌ اسم سلطان ابوسعيد و وزيرش غياث ‌الدين محمد در آن شهر به انجام رسانيد. در سال ۷۳۶ به ايران بازگشت. اما چون ابوسعيد بهادرخان را مقتول يافت و غياث الدين محمد هم مدتي، پس از ورود خواجو به‌ دست مخالفانش به قتل رسيد و خواجو به قول خود سلطانيهٔ بى ‌سلطان را لايق اقامت نديد و به اصفهان رفت.

پس از چندى اقامت، از آنجا به کرمان و فارس سفر کرد و در پناه خاندان اينجو على‌ الخصوص در ظل عنايت شاه شيخ ابواسحق درآمد و مدتى به رفاه گذرانيد تا بدرود حيات گفت.

خواجوی کرمانی

هم دوره ای های خواجوی کرمانی

خواجوی کرمانی مدتى در خانقاه شيخ‌ علاءالدوله اقامت گزيد و به گرد‌آورى ديوان او همت گماشت. و چون به فرقهٔ مرشديه اختصاص داشت و از پيروان شيخ امين ‌الدين بليانى بود. نسبت به اين شاعر عارف که ذکرش گذشت علاقه مى ‌ورزيد. از ميان معاصران خواجو، حافظ از همه مشهور تر است.

خواجو، که به سال و تجربت در شعر و  شاعرى بر خواجه حافظ شیرازی تقدم داشت؛ در مدتى که مقيم شيراز بود مانند دوستى که سمت رهبر داشته باشد بر انديشهٔ حافظ پرتو تعليم افکنده بود. به‌ همين سبب است که در ديوان خواجهٔ شيراز اگر مطالعه ای داشته باشی، بيت‌ هاى بسيارى را مى ‌بينيم که به تقليد يا به استقبال از غزل‌ هاى خواجو ساخته و يا گاه معنى و لفظى از او اقتباس کرده است.

طبق برخی از مدارک، مرگ خواجو در حدود سال ۷۵۲ هـ و گويا در شيراز اتفاق افتاد و آرامگاه او در تنگ شيراز نزديک دروازهٔ قرآن واقع است.

مقبره خواجوی کرمانی

دوره شکوفائی شعرای ما همزمان شد با بدترین و سیاهترین دوران تاریخ ایران زمین و ای کاش یکی از این شعرا را ما نیز درک می کردیم و از دیدگاه و شیرینی سخنانشان بهره می بردیم.

پرتویی از علم شعرا در شعرهای باستانی

بسیاری از حرکات و مدح شاعران که در اشعار ایشان می بینیم نتیجه جو سنگین و خفقان آور آن روزهای ایران بوده است. و هرگز به چشم چاپلوسی نباید بدیشان نگریست. چنانچه که تمام شعرا مجبور به مدح شخص یا اشخاصی شده اند تا زنده مانده و شعری بسرایند و پرتویی از علم خود را به ما برسانند.

عارفی که به قطع استاد حافظ بوده است این قبیل اشعار که مدح سلطان و شاعری را می گوید قطعاً حکم فرار از مهلکه آن روزگار داشته است.

چه بسا دانشمندان و شعرا که از این زیرکی برخوردار نبوده و جان خود را از دست داده اند و سخنانشان نیز با خودشان نابود شد.

مقبره خواجوی کرمانی

مقبره خواجوی کرمانی معماری جالب و چشم گیری دارد. در قسمت پایین و بالای آرامگاه خواجو دو عدد ستون تعبیه شده و این مقبره طوری طراحی شده است که سقف ندارد.

در وسط مقبره خواجوی کرمانی که در ویکی هم درج شده، گوری وجود دارد که سطح روی آن منحنی شکل است و بر روی این گور نوشته‌ای حک نشده که بتوان تشخیص داد خواجو در داخل آن دفن شده است. بر اساس شواهد تاریخی و سینه به سینه گشته این مقبره را متعلق به وی می دانند. متن زیبایی که روی این قبر به چشم می‌ خورد آیه‌ای از سوره‌ی الرحمن است که محققان معتقدند به خط ثلث حکاکی شده و متن آیه این است؛ کل من علیها فان و یبقی وجه ذوالجلال و الاکرام.

هر شهر از ایران عزیز، مدفن یکی از بزرگان و تاریخ سازان است. هر کدام قدمی در راه رضایت خداوند و پیشرفت مردم برداشته اند که دیدار از آن ها گرامی داشت یاد و خاطراتشان است. همچون آرامگاه شاه نعمت الله ولی در کرمان، آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز، مقبره شیخ بهایی در مشهد، شیخ صفی الدین اردبیلی در اردبیل و آرامگاه فردوسی عزیز در توس.

نقشه  آدرس آرامگاه خواجوی کرمانی در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

آرامگاه خواجوی یکی از جاذبه های دیدنی شیراز است. شیراز جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی شیراز رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به شیراز داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده خواجوی کرمانی که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور شیراز فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به شیراز و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های شیراز کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی و مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره خواجوی کرمانی، مدت زمان سفر به شیراز، امکانات و درجه هتل های پکیج تور شیراز ارزان عادی یا تور شیراز نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108

تورهای پیشنهادی:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا