گفتا تو از کجایی کآشفته می‌نمایی  

گفتم منم غریبی از شهر آشنایی

گفتا سر چه داری کز سر خبر نداری

گفتم بر آستانت دارم سر گدایی

خواجوی کرمانی

کمال‌ الدين ابوالعطاء محمود بن على بن محمود مرشدى کرمانى عارف بزرگ و شاعر استاد ايران در قرن هشتم هجرى است.نسبت مرشدى به سبب انتساب او به فرقهٔ مرشديه يعنى پيروان شيخ ابواسحق کازرونى است.

بعضى از تذکره‌ نويسان به او عنوان‌ هاى ‘نخلبند‌ شعرا’ و ‘خلاق‌المعاني’ و ‘ملک‌الفضلا’ نيز داده‌اند.تخلص او در همهٔ شعرهايش ‘خواجو’ است که خود مصغر خواجه و اين تصغير از باب تحبيب است.ولادت شاعر به تصريح خودش به سال ۶۸۹ هـ اتفاق افتاده است.

اگر شما با رزرو تور شیراز به این شهر زیبا سفر کنید ، شناخت کامل جاهای دیدنی شیراز میتونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد ، بنابراین در این صفحه اطلاعات کاملی از خواجوی کرمانی را برایتان گرد آوری کردیم.

شاعر خواجوی کرمانی
عارف خواجوی کرمانی

خواجوی کرمانی عارف بزرگ ایرانی

خواجوی کرمانی که بود؟

وى که از خانواده‌اى سرشناس در کرمان بود دوران کودکى را در آن شهر گذرانيد و سپس سفرهاى طولانى به حجاز و شام و بيت‌المقدس و عراق عجم و عراق عرب و مصر و بعضى از بندرهاى خليج‌فارس کرد و در اين سفرها توشه‌ها از دانش و تحقيق اندوخت.

خواجو چند گاهى در بغداد اقامت گزيد و در سال ۷۳۲ هـ مثنوى هماى و همايون را به‌نام سلطان ابوسعيد و وزيرش غياث‌الدين محمد در آن شهر به انجام رسانيد و در سال ۷۳۶ به ايران بازگشت اما چون ابوسعيد بهادرخان را مقتول يافت و غياث‌الدين محمد هم مدتي، پس از ورود خواجو به‌دست مخالفانش به قتل رسيد و خواجو به قول خود سلطانيهٔ بى‌سلطان را لايق اقامت نديد و به اصفهان رفت.

پس از چندى اقامت، از آنجا به کرمان و فارس سفر کرد و در پناه خاندان اينجو على‌ الخصوص در ظل عنايت شاه شيخ ابواسحق درآمد و مدتى به رفاه گذرانيد تا بدرود حيات گفت.

خواجوی کرمانی

هم دوره ای های خواجوی کرمانی

خواجوی کرمانی مدتى در خانقاه شيخ‌ علاءالدوله اقامت گزيد و به گرد‌آورى ديوان او همت گماشت و چون به فرقهٔ مرشديه اختصاص داشت و از پيروان شيخ امين‌الدين بليانى بود نسبت به اين شاعر عارف که ذکرش گذشت عشق مى‌ورزيد.از ميان معاصران خواجو، حافظ از همه مشهورتر است.

خواجو ، که به سال و تجربت شاعرى بر خواجه تقدم داشت ، در مدتى که مقيم شيراز بود مانند دوستى که سمت رهبر داشته باشد بر انديشهٔ حافظ پرتو تعليم افگنده بود و به‌همين سبب است که در ديوان خواجهٔ شيراز بيت‌هاى بسيارى را مى‌بينيم که به تقليد يا به استقبال از غزل‌هاى خواجو ساخته و يا گاه معنى و لفظى از او اقتباس کرده است.

مرگ خواجو در حدود سال ۷۵۲ هـ و گويا در شيراز اتفاق افتاد و آرامگاه او در تنگ الله‌اکبر شيراز نزديک دروازهٔ قرآن واقع است.

مقبره خواجوی کرمانی

دوره شکوفائی شعرای ما همزمان شد با بدترین و سیاهترین دوران تاریخ ایران زمین  و ای کاش یکی از این شعرا را ما نیز درک می کردیم و از دیدگاه و شیرینی سخنانشان بهره می بردیم .

پرتویی از علم شعرا در شعرهای باستانی

بسیاری از حرکات و مدح شاعران که در اشعار ایشان می بینیم نتیجه جو سنگین و خفقان آور آن روزهای ایران بوده است و هرگز به چشم چاپلوسی نباید بدیشان نگریست.چنانچه که تمام شعرا مجبور به مدح شخص یا اشخاصی شده اند تا زنده مانده و شعری بسرایند و پرتویی از علم خود را به ما برسانند.

عارفی که به قطع استاد حافظ بوده است این قبیل اشعار که مدح سلطان و شاعری را می گوید قطعاً حکم فرار از مهلکه آن روزگار داشته است.

چه بسا دانشمندان و شعرا که از این زیرکی برخوردار نبوده و جان خود را از دست داده اند و سخنانشان نیز با خودشان نابود شد.

مقبره خواجوی کرمانی

مقبره خواجوی کرمانی معماری جالب و چشم گیری دارد که در قسمت پایین و بالای آرامگاه خواجو دو عدد ستون تعبیه شده و این مقبره طوری طراحی شده است که سقف ندارد.

در وسط مقبره خواجوی کرمانی گوری وجود دارد که سطح روی آن منحنی شکل است و بر روی این گور نوشته‌ای حک نشده که بتوان تشخیص داد خواجو در داخل آن دفن شده است و بر اساس شواهد تاریخی و سینه به سینه گشته این مقبره را متعلق به میدانند ،  متن زیبایی که روی این قبر به چشم می‌خورد آیه‌ای از سوره‌ی الرحمن است که محققان معتقدند به خط ثلث حکاکی شده و متن آیه این است؛ کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام.

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به شیراز داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده خواجوی کرمانی که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تورهای مسافرتی شیراز تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور شیراز می‌توانید با شماره تلفن 02186037412 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور شیراز ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور شیراز ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی شیراز که در صفحه تور اقساطی شیراز شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037412
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از مقبره خواجوی کرمانی را به ما بسپارید ، برای رزرو تور شیرازدر قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور شیراز کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور شیراز آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر