مسجد برخ قشم در روستای کوشه قرار گرفته ، روستای کوشه در ۳۷ کیلو متری شهرستان قشم واقع شده است. این روستا یکی از قریه های قدیمی جزیره قشم می باشد که آثار و بقایای تاریخی زیادی را در خود جای داده است. از مهم ترین آنها می توان به مسجد شیخ برخ در غرب روستا اشاره کرد. قدمت این مسجد به بیش از ۱۲۰۰ سال میرسد.

این مسجد یکی از جاذبه های دیدنی قشم است که میتوانید در هنگام سفر از آن دیدن کنید ، قیمت تور قشم ارزان و گشتهای ویژه از جاهای دیدنی قشم سفر شما را کامل میکنند ، با مطالعه اطلاعات کاملی که در مورد این مسجد تاریخی که برای شما در این صفحه طراحی کردیم ، دیدار از مسجد برخ کوشه خیلی لذت بخش تر خواهد شد.

مسجد کوشه

روایات مسجد برخ کوشه

شیخ برخ که بود؟

بنابر روایات میان مردم محلی ، برخ درویشی از بصره بوده که مسیر چندین روزه بین یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس تا جزیره قشم را توسط لنجی که خود سکان دار آن بوده ، در یک شب طی کرده است و همین امر باعث کنجکاوی ناخدای لنج می شود.

ناخدا او را تعقیب می کند تا بفهمد که او کیست اما این شیخ بزرگوار در محل مسجد کنونی غیب می گردد و بعد از این واقعه ناخدای لنج تصمیم می گیرد که این مسجد را تجدید بنا کند و مقبره ای را بنا نهاده و از الوار لنج خود برای ساختن سقف این مسجد استفاده کند.

مسجد برخ کوشه

ساخت مسجد کوشه

احتمالاً در سال ‌هاى اوليه حمله اعراب ، ‌در خلال فتح جزاير و بنادر ايران به دست خلیفه اعراب ، ساختمان اوليه مسجد ، به دستور او در روستاى کوشه قشم ساخته شده است.

این مسجد دو بار دیگر مورد مرمت قرار گرفته است ، بار اول در سال ۲۴۴ هجرى قمرى  تعمير شده ، و در سال ۷۳۶ هجرى قمرى بر اثر زلزله منهدم شده است ، سپس برای بار دوم ، در سال ۷۳۷ هجرى قمرى توسط سلطان فتح ‌اللّه نواده سلطان محمود که احتمالاً يکى از پادشاهان هرمز و يا لارستان بوده ، تجديد بنا گرديده است.

مسجد کوشه شیخ برخ

معماری مسجد برخ | مسجد روستای کوشه

در محوطه اطراف مسجد ، گورستان وسيع و نخلستان ‌هاى متعدد جلب توجه مى‌کنند ، وجود قبوری که اموات آن به طرف مسجد الاقصی دفن شده اند، نشانگر این است که روستای کوشه در گذشته در غرب مسجد برخ واقع بوده و بر اثر وقوع زلزله تخریب گشته و هم اکنون این روستا در شرق مسجد قرار گرفته است و مقبره شیخ برخ در صحن این مسجد واقع شده است.

 در کنار مسجد برخ ، ‌يک برکه دراز به صورت شمالى و جنوبى وجود دارد ، تا سال ۱۳۰۰ هجرى قمرى ، اين مسجد در مرکز روستا قرار داشت و به عنوان مسجد جامع از آن استفاده مى‌شد.
محراب مسجد در قسمت شمالى واقع شده است ، در بالاى محراب آثار قابى از گچ ديده مى‌شود که در حدود ۱ متر ارتفاع و ۱/۵ متر طول دارد و در حال حاضر فقط يکى از اضلاع اين قاب بر روى ديوار باقى مانده است و سه ضلع ديگر آن فرو ريخته است  ولى هنوز آثار آن پا بر جاست.

در اين مسجد ، یک لوح چوبی وجود داشته که تاريخ بنا ، انهدام و تعمير مسجد بر روى آن قيد است. بعنوان یکی از جاهای دیدنی قشم اين لوح بعدها به تهران منتقل شده و هم اکنون در يکى از موزه‌ها نگهدارى مى ‌شود.

مسجد برخ

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به قشم داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده مسجد برخ کوشه که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای تور قشم تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور قشم می‌توانید با شماره تلفن 02186037416 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور قشم ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور قشم ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی قشم که در صفحه تور اقساطی قشم شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037416
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از مسجد برخ را به ما بسپارید ، برای رزرو تور قشم در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور قشم کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور قشم آژانس فارا گشت کوروش کبیر