شیخ بهایی یکی از علما و دانشمندان بزرگ اسلام و ایران میباشد که آثاری ماورا الطبیعه نسبت به زمان خویش برجای گذاشت به طوری که بعد از گذشت قرنها هنوز هم بصورت یک راز باقی مانده اند.

یکی از دلایلی که شیخ بهائی باید مورد توجه قرار بگیرد که مهندس و معمار حرم امام رضا (ع) بوده است و طرح کنونی حرم که می بینید حاصل طراحی و مهندسی وی بوده است از داستانهایی که در مورد شیخ می گویند طلسم شیخ بر حرم امام هشتم است که در ادامه خواهم گفت.
مقبره شیخ بهایی در مشهد و در جوار حرم امام هشتم میباشد به طوریکه در تور مشهد و هنگام زیارت وقتی از صحن مخصوص وارد شوید در هنگام ورود و خروج به حرم مقبره ایشان را که بصورت مزاری سنگی با پوششی شیشه ای میباشد را خواهید دید.
شیخ بهایی
شیخ بهائی

شیخ بهایی و داستان زندگی فراتر از زمان

شیخ بهایی که بود؟

بهاء الدین محمد عاملی معروف به شیخ بهایی ،وی در سال 935 ه.ق دیده به جهان گشود اصل وی از جبل عامل شام بوده است و در هفت سالگی همراه با پدرش عزالدین حسین به ایران آمد.

وقتی به قزوین رسیدند آن شهر را مرکز دانشمندان شیعه یافتند ، و در آن شهر سکونت کردند ایشان به شاگردی پدر و دیگر دانشمندان آن عصر مشغول شدند. شیخ بهایی مدتی وزیر شاه عباس صفوی بود و ایشان یکی از بهترین وزیران تاریخ ایران بوده است که در سیاست و فرهنگ ایران نقش مهمی داشته است.

آثار علمی شیخ بهایی

از این دانشمند تالیفات متعددی به جا مانده ، بیش از یکصد کتاب به جای مانده که نشان از احاطه وی به علوم مختلف بوده است. به همين دليل آثارش همواره مورد استقبال طلاب و دانش پژوهان، در دوره‌هاي پس از او قرار مي‌گرفته است.

وي افزون بر آموزش و تربيت دانشمنداني مانند ملاصدرا، محمدتقي مجلسي و ملامحسن فيض كاشاني ؛ چند مدرسه در اصفهان تأسيس كرد و كوشيد با دعوت از دانشمندان بنام براي تدريس در آن‌ها، بر غناي اين مراكز آموزشي بيافزايد.

طراحی حرم با شیخ بهایی

بزرگترین اثر شیخ بهایی و طلسم ورود

همانطور که گفته شد شیخ بهائی مهندس و طراح حرم امام هشتم میباشد ، شيخ بهايي پس از طراحي حرم ، در هنگام ساخت آن ، خود بر كليه امور نظارت داشته‌اند و تمام مراحل ساخت حرم نيز تحت نظارت و كنترل ايشان انجام مي‌شده است و برنامه ریزی میکند که بر سر در ورودی طلسمی ویژه نصب کند.

قبل از آنكه ساخت حرم به اتمام برسد ، براي جناب شيخ ، سفر مهمي پيش مي‌آيد.شيخ سفارش‌هاي لازم را به معماران و مسؤلان ساخت حرم كرده، بسيار سفارش مي‌‌كنند كه كار را متوقف نكنند و ساخت حرم را پيش برده به اتمام برسانند؛ به جز سر در ورودی به حرم و مقبره حضرت چرا كه شيخ در نظر داشته روي آن كتيبه‌اي را كه از اشعار خودش بوده نصب نمايد(به نوعی طلسم ویژه ای که مدنظرش بود).

رسم است بر سر در اصلي يا دروازه ورودي به حرم ائمه اطهار (ع) و حتي امامزادگان مطهر، كتيبه‌اي نصب مي‌شود و در شأن آن بزرگوار روايت، جمله يا شعري نوشته مي‌شود.گاهي نيز روايت يا حديثي از خود آن بزرگوار روي كتيبه نوشته مي‌شود.

برگشت شیخ بهائی از سفر

به هر حال، سفر شيخ به درازا مي‌كشد و بيش از زمان پيش بيني شده در سفر مي‌ماند. هنگامي كه از سفر باز مي‌گردد و جهت سركشي كارهاي ساخت و ساز به حرم مطهر مي‌رسد، با تعجب بسيار مي‌بيند كه ساخت حرم به پايان رسيده، سر در اصلي تمام شده و مردم در حال رفت و آمد به حرم مقدس هستند. شيخ با ديدن اين صحنه، بسيار ناراحت مي‌شود و به معماران اعتراض مي‌كند كه «چرا منتظر آمدن من نمانديد؟ چرا صبر نكرديد؟»

معمار می گوید: ما مي‌خواستيم صبر كنيم تا شما بياييد، اما توليت حرم نزد ما آمدند و بسيار تأكيد كردند كه بايد ساخت حرم هر چه سريع‌تر به پايان برسد. ، گفتند: كسي دستور اتمام كار را داده كه از شيخ خيلي بالا‌تر و بزرگ‌تر است. ما باز هم اصرار كرديم و خواستيم صبر كرده، منتظر شما بمانيم.

در اين زمان توليت حرم گفتند: خود آقا علي بن موسي الرضا (علیه السلام) دستور اتمام كار را داده‌اند. شيخ بهايي همراه مسؤل ساخت پروژه و معماران نزد توليت حرم مي‌روند و از توليت در اين مورد توضيح مي‌خواهند.توليت حرم نقل مي‌كند: چند شب پي در پي آقا امام رضا (ع) به خواب من آمده و فرمودند: «كتيبه شيخ بهايي، به در خانه ما زده نشود ، خانه ما هيچ‌گاه به روي كسي بسته نمي‌شود و هر كس بخواهد مي‌تواند بيايد».

شیخ بهایی طراحی حرم

شیخ بهایی طراحی حرم

عوض شدن حال شیخ

شيخ با شنيدن اين حرف، اشك از چشمانش جاري مي‌شود و به سمت ضريح مي‌رود و ذكر «يا ستار العيوب» بر لبانش جاري مي‌شود. سپس در كنار ضريح آن قدر گريه مي‌كند تا از هوش مي‌رود. پس از به هوش آمدن خود چنين تعريف مي‌كند: من مي‌خواستم يكي از طلسم‌ها را به صورت كتيبه‌اي بر سر در ورودي حرم بزنم، با اين اثر كه افرادي كه آمادگي لازم را ندارند، نمي‌توانند وارد حرم مطهر و حريم مقدس حضرت علي بن موسي الرضا (علیه السلام) شوند، اما خود آقا نپذيرفتند و در خواب به توليت آستان از اين اقدام ابراز نارضايتي فرمودند.

آثار علمی و عجایب شیخ بهایی

از اعجابات دیگر شیخ می توان حمام شیخ بهائی دراصفهان را نام برد که تنها با یک شمع آب آن داغ می شد و شمع هرگز نه تمام می شد و نه خاموش می شد و همیشه گرمابه آب داغ داشت.

انگلیسی ها در زمان پهلوی به بهانه تعمیرات و کشف راز این حمام قسمتی از آن را تخریب نمودند و شمع آن برای همیشه خاموش شد و هرگز روشن نگشت وتا 25 سال پیش با مشعل گازآب گرم شده حمام استفاده می شد ولی بعد از آن دیگر حمام استفاده نشد.چند سال پیش دوباره قصد بازسازی نمودند که بعد از مدتی بازسازی آن نیز متوقف شد.تا کنون حدس های بسیاری از راز این بنا زده شده و همگی در حد یک حدس و گمان  است و هنوز نظریه و اثبات قطعی صورت نپذیرفته است.

حمام شیخ بهایی

حمام شیخ بهایی

راز دعای انگشتر شیخ بهائی

از دیگر رازهای شیخ بهائی نوشته های پشت انگشتر شرف شمس است ،که باید حتمن در روز 19 فروردین هر سال که نزد منجمان اسلامی به شرف‌الشمس معروف است، دعای خاصی که به دعای شرف‌الشمس معروف است توصیه شده و بسیاری آن را بر روی سنگ زرد حکاکی کرده و با خود حمل می‌کنند.این نوشته ها قطعاً نوعی طلسم بوده که شیخ بهائی درمثنوی رموز اسم اعظم  چنین بیان می کند :

صفر و سه الف، کشیده مدّی بر سر

میمی کژ و کور و نردبانی بر در

پس چار الف است و هاء و واوی دُمْسَر 

این است یقین، اسم خدای اکبر

و در مزایای استفاده از این نگین و این طلسم چنین می گوید : قفل هر کار، گشائی بمراد-  گردی از فیض مُدامش دلشاد –  هیچ علمی بتو مشکل نشود –  یکزمان حق زتو غافل نشود –  چون”سکاکی” بطریقی دیگر –  داده از حالت این اسم خبر –  راز آثار حروفش، به تمام –  نتوان گفت، مبادا که عوام –  مُطَّلع گشته بدان کار کنند –  خلق را بیهُدَه آزار کنند –  خواهش من بُوَد از اهل کمال – چو بیابند ازین اسم مجال –  نروند از ره انصاف بدَر –  وز بد‌ی ها بنمایند حذر –  درعمل عزم بدیها نکنند –  نیّت صدمه و ایذا نکنند!

و البته برخی مطالب دیگر نیز بیان شده که به رموزی است که کشف نشده ویا کاشفان آن را علنی نکرده اند . داستانهای بسیاری در مورد طلسم شرف شمس بیان شده است که البته بسیاری از آنها شواهد تاریخی نیز دارند . به هر طریق شیخ بهائی و شاگردان وی ادعای داشتن اسم اعظم الهی بوده اند وبرای اینکه نا اهلان ازآن سودجویی نکنند از بیان آن طفره رفته اند . اسم اعظم الهی به معنای نامی ازنامهای خداوند است که به واسطه بیان و دانستن آن هیچ خواسته ای به جز ذات اقدس الهی ازدسترس دارنده آن دور نخواهد بود.

کتاب معروف شیخ بهایی

کشکول شیخ بهائی معروف ترین کتاب وی است که هر کس به قدر معرفت خود از آن بهره می جوید.شیخ بهائیعالم و عارف و صوفی بزرگی بود که از زمان خود بسیار پیشتر بود و در علوم غریبه نیز بسیار صاحب شان و قدرت بود . حفظ این قدرت در خدمت شریعت و مردم کاری بس عظیم بود که فقط شیخ بهائی با این درجه اخلاص از پس آن برمی آمد.

ایران پر از الطاف خداوند بینهایت مهربان است ، نمونه ای از آنها دانشمندان و عرفایی هستند که در ارتقا و پیشرفت این مرز و بوم نقش بسزایی داشتند و به نوعی وسیله ای شدند از طرف پروردگار بینهایت مهربان ما

رحلت شیخ بهایی

این عارف بزرگ در پایان هشتاد و هفتمین سالگی دار فانی را وداع گفت.وی در شهر اصفهان روی در نقاب خاک کشید و مریدان پیکر او را با شکوهی که شایسته شان او بود ، به مشهد بردند و در جوار حرم هشتمین امام شیعیان به خاک سپردند.

مقبره این دانشمند بین صحن امام و صحن آزادی قرار دارد.

مقبره شیخ بهایی

برای زیارت مزار این بزرگ مرد دوستدار امام هشتم وقتی به حرم رضوی رفتید ، بعد از رواق وسیع خمینی مزاری سنگی با پوششی شیشه ای قرار گرفته است. این مزار مربوط به عالم و دانشمند ایرانی بها الدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی است که تمامی زائران حرم امام رضا (ع) چه قبل و چه بعد از زیارت در مسیر قبر ایشان قرار می گیرند و برای ایشان فاتحه ای می خوانند.

مقبره شیخ بهایی

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی ، زیارتی همراه با آرامش کامل ، به مشهد داشته باشی و لذت بردی از خوندن مطالب گفته شده که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک همه اونها رو تجربه کنی و ببینی ، با آژانس ما برای تور مشهد  تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و مسیر حرکت تور مشهد می‌توانید با شماره تلفن 02186037412 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره قیمت تور مشهد  ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور مشهد ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد از این انتخاب سفر.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی مشهد از تهران که در صفحه تور اقساطی مشهد شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

هماهنگ کردن دیدار از مقبره شیخ بهایی و یک مسافرت فوق العاده دیدنی مشهد را به ما بسپارید ، برای دیدن قیمت تور مشهد از تهران یا سایر شهرها در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور مشهد کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور مشهد آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر