شیخ بهایی یکی از علما و دانشمندان بزرگ اسلام و ایران می باشد که آثاری ماورا الطبیعه نسبت به زمان خویش برجای گذاشت. به طوری که بعد از گذشت قرن ها هنوز هم به صورت یک راز باقی مانده اند.

یکی از دلایلی که شیخ بهائی باید مورد توجه قرار بگیرد که مهندس و معمار حرم امام رضا (ع) بوده است و طرح کنونی حرم که می بینی حاصل طراحی و مهندسی وی بوده است. از داستانهایی که در مورد شیخ می گویند طلسم شیخ بر حرم امام هشتم است که در ادامه خواهم گفت.

مقبره شیخ بهایی در مشهد و در جوار حرم امام هشتم می باشد به طوری که در تور مشهد از تهران یا از هر شهری دیگر و هنگام زیارت وقتی از صحن مخصوص وارد شوی؛ در هنگام ورود و خروج به حرم مقبره ایشان را که به صورت مزاری سنگی با پوششی شیشه ای می باشد را خواهی دید.

شیخ بهایی
شیخ بهائی

شیخ بهایی و داستان زندگی فراتر از زمان

شیخ بهایی که بود؟

بهاء الدین محمد عاملی معروف به شیخ بهایی. وی در سال 935 ه.ق دیده به جهان گشود اصل وی از جبل عامل شام بوده است و در هفت سالگی همراه با پدرش عزالدین حسین به ایران آمد.

وقتی به قزوین رسیدند آن شهر را مرکز دانشمندان شیعه یافتند، و در آن شهر سکونت کردند ایشان به شاگردی پدر و دیگر دانشمندان آن عصر مشغول شدند. شیخ بهایی مدتی وزیر شاه عباس صفوی بود و ایشان یکی از بهترین وزیران تاریخ ایران بوده است که در سیاست و فرهنگ ایران نقش مهمی داشته است.

آثار علمی شیخ بهایی

از این دانشمند تالیفات متعددی به جا مانده. بیش از یک صد کتاب به جای مانده که نشان از احاطه وی به علوم مختلف بوده است. به همين دليل آثارش همواره مورد استقبال طلاب و دانش پژوهان، در دوره‌ های پس از او قرار می گرفته است.

وی افزون بر آموزش و تربيت دانشمندانی مانند ملاصدرا، محمد تقی مجلسی و ملامحسن فيض كاشان. چند مدرسه در اصفهان تأسيس كرد و كوشيد با دعوت از دانشمندان بنام برای تدريس در آن‌ ها، بر غنای اين مراكز آموزشی بيافزايد.

طراحی حرم با شیخ بهایی

بزرگترین اثر شیخ بهایی و طلسم ورود

همان طور که گفته شد شیخ بهائی مهندس و طراح حرم امام هشتم می باشد. شيخ بهايی پس از طراحی حرم، در هنگام ساخت آن، خود بر كليه امور نظارت داشته ‌اند و تمام مراحل ساخت حرم نيز تحت نظارت و كنترل ايشان انجام می ‌شده است. و برنامه ریزی می کند که بر سر در ورودی طلسمی ویژه نصب کند.

قبل از آنكه ساخت حرم به اتمام برسد، براي جناب شيخ، سفر مهمی پيش می آيد. شيخ سفارش‌ های لازم را به معماران و مسؤلان ساخت حرم كرده، بسيار سفارش می كنند كه كار را متوقف نكنند و ساخت حرم را پيش برده به اتمام برسانند. به جز سر در ورودی به حرم و مقبره حضرت چرا كه شيخ در نظر داشته روي آن كتيبه‌ای را كه از اشعار خودش بوده نصب نمايد. (به نوعی طلسم ویژه ای که مدنظرش بود).

رسم است بر سر در اصلی يا دروازه ورودی به حرم ائمه اطهار (ع) و حتی امامزادگان مطهر، كتيبه‌ای نصب می شود و در شأن آن بزرگوار روايت، جمله يا شعری نوشته می شود. گاهی نيز روايت يا حديثی از خود آن بزرگوار روی كتيبه نوشته می ‌شود.

برگشت شیخ بهائی از سفر

به هر حال، سفر شيخ به درازا می ‌كشد و بيش از زمان پيش بينی شده در سفر می ‌ماند. هنگامی كه از سفر باز می گردد و جهت سركشی كارهای ساخت و ساز به حرم مطهر می رسد. با تعجب بسيار می ‌بيند كه ساخت حرم به پايان رسيده، سر در اصلی تمام شده و مردم در حال رفت و آمد به حرم مقدس هستند. شيخ با ديدن اين صحنه، بسيار ناراحت می شود و به معماران اعتراض می ‌كند كه «چرا منتظر آمدن من نمانديد؟ چرا صبر نكرديد؟».

معمار می گوید: ما می خواستيم صبر كنيم تا شما بياييد، اما توليت حرم نزد ما آمدند و بسيار تأكيد كردند كه بايد ساخت حرم هر چه سريع‌ تر به پايان برسد. گفتند: كسي دستور اتمام كار را داده كه از شيخ خيلی بالا‌تر و بزرگ ‌تر است. ما باز هم اصرار كرديم و خواستيم صبر كرده، منتظر شما بمانيم.

در اين زمان توليت حرم گفتند: خود آقا علي بن موسي الرضا (علیه السلام) دستور اتمام كار را داده ‌اند. شيخ بهایی همراه مسؤل ساخت پروژه و معماران نزد توليت حرم می ‌روند و از توليت در اين مورد توضيح می خواهند. توليت حرم نقل می ‌كند: چند شب پی در پی آقا امام رضا (ع) به خواب من آمده و فرمودند: «كتيبه شيخ بهايی، به در خانه ما زده نشود، خانه ما هيچ‌ گاه به روی كسی بسته نمی ‌شود و هر كس بخواهد می ‌تواند بيايد».

شیخ بهایی طراحی حرم
شیخ بهایی طراحی حرم

عوض شدن حال شیخ

شيخ با شنيدن اين حرف، اشك از چشمانش جاری می شود و به سمت ضريح می ‌رود و ذكر «يا ستار العيوب» بر لبانش جاری می ‌شود. سپس در كنار ضريح آن قدر گريه می ‌كند تا از هوش می رود. پس از به هوش آمدن خود چنين تعريف می ‌كند: من می خواستم يكی از طلسم‌ها را به صورت كتيبه‌ای بر سر در ورودی حرم بزنم، با اين اثر كه افرادي كه آمادگی لازم را ندارند؛ نمی ‌توانند وارد حرم مطهر و حريم مقدس حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) شوند. اما خود آقا نپذيرفتند و در خواب به توليت آستان از اين اقدام ابراز نارضايتی فرمودند.

آثار علمی و عجایب شیخ بهایی

از اعجابات دیگر شیخ می توان حمام شیخ بهائی در اصفهان را اسم برد که تنها با یک شمع آب آن داغ می شد و شمع هرگز نه تمام می شد و نه خاموش می شد و همیشه گرمابه آب داغ داشت.

انگلیسی ها در زمان پهلوی به بهانه تعمیرات و کشف راز این حمام قسمتی از آن را تخریب نمودند و شمع آن برای همیشه خاموش شد و هرگز روشن نگشت و تا 25 سال پیش با مشعل گاز آب گرم شده حمام استفاده می شد. ولی بعد از آن دیگر حمام استفاده نشد. چند سال پیش دوباره قصد بازسازی نمودند که بعد از مدتی بازسازی آن نیز متوقف شد. تا کنون حدس های بسیاری از راز این بنا زده شده و همگی در حد یک حدس و گمان  است و هنوز نظریه و اثبات قطعی صورت نپذیرفته است.

حمام شیخ بهایی
حمام شیخ بهایی

راز دعای انگشتر شیخ بهائی

از دیگر رازهای شیخ بهائی نوشته های پشت انگشتر شرف شمس است؛ که باید حتمن در روز 19 فروردین هر سال که نزد منجمان اسلامی به شرف ‌الشمس معروف است. دعای خاصی که به دعای شرف ‌الشمس معروف است توصیه شده و بسیاری آن را بر روی سنگ زرد حکاکی کرده و با خود حمل می‌کنند. این نوشته ها قطعاً نوعی طلسم بوده که شیخ بهائی درمثنوی رموز اسم اعظم  چنین بیان می کند :

صفر و سه الف، کشیده مدّی بر سر

میمی کژ و کور و نردبانی بر در

پس چار الف است و هاء و واوی دُمْسَر 

این است یقین، اسم خدای اکبر.

و در مزایای استفاده از این نگین و این طلسم چنین می گوید : قفل هر کار، گشائی بمراد –  گردی از فیض مُدامش دلشاد –  هیچ علمی بتو مشکل نشود –  یک زمان حق زتو غافل نشود –  چون “سکاکی” بطریقی دیگر –  داده از حالت این اسم خبر –  راز آثار حروفش، به تمام –  نتوان گفت. مبادا که عوام –  مُطَّلع گشته بدان کار کنند –  خلق را بیهُدَه آزار کنند –  خواهش من بُوَد از اهل کمال – چو بیابند ازین اسم مجال –  نروند از ره انصاف بدَر –  وز بد‌ی ها بنمایند حذر –  درعمل عزم بدیها نکنند –  نیّت صدمه و ایذا نکنند!.

و البته برخی مطالب دیگر نیز بیان شده که به رموزی است که کشف نشده و یا کاشفان آن را علنی نکرده اند. داستان های بسیاری در مورد طلسم شرف شمس بیان شده است که البته بسیاری از آنها شواهد تاریخی نیز دارند. به هر طریق شیخ بهائی و شاگردان وی ادعای داشتن اسم اعظم الهی بوده اند و برای اینکه نا اهلان از آن سود جویی نکنند از بیان آن طفره رفته اند. اسم اعظم الهی به معنای نامی از نامهای خداوند است که به واسطه بیان و دانستن آن هیچ خواسته ای به جز ذات اقدس الهی از دسترس دارنده آن دور نخواهد بود.

کتاب معروف شیخ بهایی

کشکول شیخ بهائی معروف ترین کتاب وی است که هر کس به قدر معرفت خود از آن بهره می جوید. شیخ بهائی عالم و عارف و صوفی بزرگی بود که از زمان خود بسیار پیشتر بود و در علوم غریبه نیز بسیار صاحب شان و قدرت بود. حفظ این قدرت همان طور که در ویکی شیخ آماده؛ در خدمت شریعت و مردم کاری بس عظیم بود که فقط شیخ بهائی با این درجه اخلاص از پس آن بر می آمد.

ایران پر از الطاف خداوند بی نهایت مهربان است. نمونه ای از آنها دانشمندان و عرفایی هستند که در ارتقا و پیشرفت این مرز و بوم نقش بسزایی داشتند و به نوعی وسیله ای شدند از طرف پروردگار بی نهایت مهربان ما.

رحلت شیخ بهایی

این عارف بزرگ در پایان هشتاد و هفتمین سالگی دار فانی را وداع گفت. وی در شهر اصفهان روی در نقاب خاک کشید و مریدان پیکر او را با شکوهی که شایسته شان او بود. به مشهد بردند و در جوار حرم هشتمین امام شیعیان به خاک سپردند.

برای دیدار می توانی از سمت بازار رضا و ورودی فلکه آب وارد شوی که نزدیک ترین راه است ولی از ورودی های دیگر حرم نیز می توانی آن را پیدا کنی. مقبره این دانشمند بین صحن امام و صحن آزادی قرار دارد.

مقبره شیخ بهایی

برای زیارت مزار این بزرگ مرد دوست دار امام هشتم وقتی به حرم رضوی رفتی، بعد از رواق وسیع خمینی مزاری سنگی با پوششی شیشه ای قرار گرفته است.

این مزار مربوط به عالم و دانشمند ایرانی بها الدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی است که تمامی زائران حرم امام رضا (ع) چه قبل و چه بعد از زیارت در مسیر قبر ایشان قرار می گیرند و برای ایشان فاتحه ای می خوانند.

مقبره شیخ بهایی

هر شهر از ایران عزیز، مدفن یکی از بزرگان و تاریخ سازان است. هر کدام قدمی در راه رضایت خداوند و پیشرفت مردم برداشته اند که دیدار از آن ها گرامی داشت یاد و خاطراتشان است. همچون آرامگاه شاه نعمت الله ولی در کرمان، آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز، مقبره شیخ بهایی در مشهد، شیخ صفی الدین اردبیلی در اردبیل و آرامگاه فردوسی عزیز در توس.

نقشه مشهد در گوگل مپ

نقشه مشهد
اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

مقبره شیخ بهایی مشهد یکی از جاذبه های دیدنی این استان است. مشهد جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره؛ صفحه وبلاگ تخصصی مشهد رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به مشهد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده عجایب شیخ بهایی که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی. صفحه تور مشهد فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه ).

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به مشهد و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی. این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتلهای مشهد کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره شیخ بهایی در مشهد؛ مدت زمان سفر به مشهد؛ امکانات و درجه هتل های پکیج تور مشهد ارزان عادی یا تور نوروزی مشهد و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108

تورهای پیشنهادی

9 دیدگاه دربارهٔ «شیخ بهایی»

 1. سلام
  مطلب بسیار آموزنده و قابل تاملی بود.
  و مهم تر از همه رحمت و عطوفت و نگاه زیبای امام رضا ع به همه زائران و مردم است که میخواهند مردم از هر قشر و از هر دین و مذهب و عقیده ای به خانه ایشان وارد شوند و این است شان بلند مرتبه امامان معصوم ما که حتی من می بینم توریست هایی با هر دین و عقیده به راحتی وارد حرم امام رضا ع میشوند و این نشان دهنده عظمت دین اسلام و بلندی مقام و مرتبه امامان معصوم است.
  شیخ بهایی هم دانشمند بزرگی بوده اند و در رشته مهندسی و معماری و عرفان و علوم غریبه در جایگاه والایی قرار دارند و این درجه علمی و معنوی ایشان را میتوان در آثارشان بخوبی مشاهده کرد.
  من بعنوان دانشجوی رشته معماری می دانم که ارزش آثار باستانی ایران چقدر بالا هست .و حسرت میخورم که چرا من و امثال من با وجودی که رتبه های ممتازی در دانشگاه داریم نمی توانیم در رشته تاریخ معماری یا هر رشته ای دیگر که باعث پیشرفت و سرافرازی کشور ایران میشود ادامه تحصیل بدهیم …..
  فقط بخاطر عدم توانایی مالی و بخاطر فقر .من لیسانس معماری با رتبه ای ممتاز دارم ولی نه تنها توان مالی برای ادامه تحصیل ندارم بلکه بدلیل اینکه در هیچ اداره و نهاد و شرکتی پارتی ندارم نتوانستم شغلی داشته باشم …..
  دختری ۳۷ ساله و مجرد که وقتی ۳ ساله بودم پدرم فوت شدن و با تلاش مادرم و گرفتن وام توانستم لیسانس بگیرم ….آیا حق من ادامه تحصیل و داشتن شغلی آبرومندانه نیست؟؟؟؟
  آیا حق من حداقل های زندگی نیست؟؟؟
  آیا حق من نیست که الان بیمه باشم ؟؟؟؟
  واقعا آینده من و امثال من به کجا ختم میشود؟؟؟؟

  خدایا هزاران مرتبه شکر که هنوز امیدوارم که معجزه ای رخ بدهد و بتوانم شغل خوب و ادامه تحصیل و زندگی خوبی داشته باشم و به آینده خود خوشبین هستم و هنوز امیدوارم.

  1. من به عنوان یک کاربر از شنیدن دردتان واقعا جگرم سوخت چون واقعا اهل دردم و همچنین دارای یک سه فرزند که یکی پسر و دوتا دختر که هر سه تاش نخبه هستند که حتی فرزند کوچکم که پسراست از طرف دانشگاه برای ادامه تحصیل به خارج از
   کشور سفرکرده و دو تا دخترم یکی مثل شما دکترای معماری گرفته و دختر بزرگم فوق لیسانس ati رشته کامپیوتر گرفته است.
   و بدبختانه چون درسال ۹۱ مادرشان از بنده بخاطر هیچ و پوچ از من طلاق گرفته این بچه های بدبخت خانه نشین شده اند و منهم ازتاریخ ۹۱ بخاطر طلاق مادرشان از کار دست کشیدم و تا امروز خانه نشین هستم و هیچ رابطه ای هم با بچه هایم ندارم و این اطلاعات از این و آن بدست آوردم و بخاطر همین درد شما را بهتر ازهمه درک میکنم. و به همین جهت ازخدای قادر و متعال دعایتان میکنم و امیدوارم نه تنها شما بلکه تمام جوانانی که واقعا زحمت کشیده اند و شب و روز درس خوانده اند (مثل بچه های خودم) به مراد دلشان برسند.
   اونای که نه پول دارند و نه پارتی وپلو باید غم نخورند چون پارتی این جوونا فقط خدای مهربانشان است. دخترم بخدا متکی باش که خدا ارحم الراحمین است. خدا به مرادتان برساند. پدر دلسوخته و چشم انتظار؛ احد

 2. کورُش هاشمی نیا

  سلام ،خدمت خواهر خوبم مریم ،ان شا ٕ الله ب حق خود امام غریب و بحق دردانشون امام جواد همون کاری رو که دوست دارین گیرتون بیآد،من براتون سر نماز دعا میکنم ،واز بن جان درک میکنم چی میگی،چون خودم این روزا رو گذروندم ،،،،،برادر شما هاشمی نیا

 3. با سلام و احترام به جناب آقای هاشمی نیا….متشکرم از شما برادر محترم و خوش قلب…بسیار خوشحالم که هنوز انسانیت نمرده است و تعداد انگشت شماری مانند شما بزرگوار هنوز وجود دارند که غم و درد و مشکلات دیگران برایشان مهم است.
  من سالهاست که در بین انسانهای بی عاطفه زندگی میکنم وقتی اشخاص با ایمان و خوش قلبی مثل شما را می بینم واقعا به زندگی امیدوار میشوم .من هم دعا میکنم همیشه در پناه خداوند تندرست و موفق و شاد باشید .آمین

 4. مقاله شیخ بهایی و عجایب و اسرارش را که خواندم لذت بردم واقعا. چه انسان هایی در ایران زندگی می کردند. کاش بجای حاشیه رفتن در این دنیا به پیشرفت و بهتر شدن فکر و عمل می کردیم تا یک قدم از همه جلوتر باشیم.
  متشکرم از اینکه نظر من را درج می کنید و این اطلاعات خوبی که گذاشتید.

 5. محسن هادیان

  سلام
  روزگار به کام و کامیابی مزد شما که عاشقی پیشه کردید
  سرگردان مردی هستم از دیار پر پیچ و خم زندگی تا که شاید بیابم خانه دوست را.
  باز هم شیخ ، شیخ بهایی
  الان یک سالی هست که شیخ به اشکال مختلف در جلوی من چراغی میگیرد تا راه گم نکنم. گاهی در خواب و گاهی در پی جستجویی ساده در مورد معنای نابینا شدن در علوم غریبه در فضای مجازی
  جالب آنکه به گفته مادر عزیزم، ایشان بچه دار نمیشدندکه بلاخره در سفری به مشهد درحالی که گویا صحن حرم بسیار شلوغ بود ناگهان مانند تونلی راه باز شد تا زری مقبره امام رضای عزیز ، و از ایشان خواستند که یا باردار شود یا در برگشت به تهران کشته شود که دیگر توان صبوری برابر زخم زبانها و ناملایمتی ها و …. ندارد.
  که گویا بنده شدم حاجتروایی مادر عزیزتر از جانم که در مهربانی و تربیت الحق کم نظیر بودند.
  حال همانطور که گفتم یکسالی هست که شیخ عزیز که تا قبل از آن فقط میدانستم ایشان وزیر شاه عباس بوده اند.
  به هر حال در این میانه حرفهایی هست که نمیتوان زد، ولی اینها گفته شد از گوشه ای از این رخداد یکساله و اندکی از گذشته ام تا بهانه ای شود برای سپاسگزاری از شما مدیر عزیز که در حرفهای شما احساس عشق و شور و حس زیبای ماجراجویی و آموختن بیداد میکرد .
  راستی من متولد ۲۳ روز ۳مین ماه سال ۱۳۶۱ هستم.
  امیدوارم تو بتوانی خانه دوست را بیابی .

  1. سیامک ندیمی

   سلام جناب هادیان عزیز. به قول شما سخن بسیار است و مجال کم. اما در کل اگر چیزی، از رویا گرفته تا واقعیت شما را به سمت خدا (خدای واقعی نه چیز دیگر) ببرد می شود خوشبختی و چراغ راه و اگر از آن دور کند حتی در لباس به ظاهر زیبای دینداری خشک یا علوم غریبه یا هر چیز دیگر، می شود ظلمت. (پس باید حواسمان به رویاها و مسیر و افراد ظاهر و باطن باشد).
   و حال باید دید خداوند واقعی (مهربان ترین عالم) چه چیزی می خواهد و چه دوست دارد. نه از دید مذهبی نه از دید غیر مذهبی نه خرافات و نه جهل و عادات، بلکه خداوند واقعی….
   برای هممون طلب خیر می کنم و شناخت خداوند واقعی و دنیای درستی و نورانی.
   موفق باشید و خوشحال در پناه خداوند بی نهایت مهربان.

 6. بدرستــــــی که وجــب به وجــب خــاک پــاک میهــنمان پر اسـت از افتخارات کسانی است که در گذشتـه های دور در ایــن سرزمین میزیستـن و اکنــون باعـث غــرور و افتخــار هر ایرانی با هر گویش ولهجـه ای شـده اند.
  با شنیــدن داستانهـای این مردان و زنــان شجــاع، غیــور، دانشمنــد، پهلوان، دلیــر، بـی بـاک و قدرتمنـد هر انسانـی در هر جای این کرهٔ خاکی با شنیــدن نامهــای این ابَـر انسـانهای شـریف سر به تعظیــم فرود خواهندکرد. این سرزمـین؛ سرزمیــن مردمــان با اصــالت اســت.
  به ایرانی بودمان افتخار کنیم و افتخار بورزیــم. 💕💞💙💚💛💜

  1. سیامک ندیمی

   سلام بر دوست عزیز. لذت بردم از تک به تک کلمات شما. کاملا موافقم ایران یک سرزمین آسمانی است و خداوند همیشه به ما لطف دارد تحت هر نعمتی، شکر بی نهایت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا