روسای میمند کجاست؟ روستای دستکند میمند همان روستای صخره ‌ای است که توسط مردمانی کوه نشین ساخته شد؛ وجه تسمیه آن به ین علت است که در سال های بسیار دور ساکنان این روستا با دستان خالی و بدون ابزارآلات حرفه ای در دل صخره ها برای خود شهری ساختند. این روستا با چند هزار سال قدمت یادآور ایامی است که انسان‌ ها خدایان خود را در بلندای کوه ‌ها جستجو می ‌کردند و کوه نشانه استواری، توان و پایداری و اراده شناخته می ‌شد.

روستای دستکند در میمند قرار داد. میمند با تاریخ 8 تا 12 هزار ساله خود در 38 کیلومتری شمال ‌شرقی شهرستان شهر بابک‌ در ارتفاع 2 هزار و 240 متر‌ از سطح دریا و با وسعت‌ 420 کیلومتر مربع واقع شده است. این شهر مابین شهر های یزد، کرمان و شیراز قرار دارد و از توابع استان کرمان می باشد.

درباره این روستای باستانی می شود گفت: بی‌ گمان از نخستین سکونت ‌گاه‌ های بشری در ایران به شمار می ‌رود؛ دورانی که هنوز ایرانیان مهرپرست بودند و کوه ‌ها را سپند می ‌شمردند. باوری که بعدها نیز جلوه دیرینگی و دینی داشت، همان گونه که حضرت موسی در کوه طور به پرستش می ‌پرداخت و پیامبر گرامی اسلام (ص) نیز در غار کوه حرا به پیامبری مبعوث شد.

در این مقاله که توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت در کرمان و ویکیپدیا تهیه شده است، اطلاعات جالبی درباره روستای دستکند میمند به شما می دهیم اعم از زمان ساخت؛ دلایل ساخته شدن این روستا؛ آدرس؛ آداب و رسوم مردم و ساکنین این روستای تاریخی.

maymand troglodytic village 2

همه چیز درباره روستای دستکند میمند در کرمان

انگیزه اهالی روستا از ساخت مجموعه

هنوز کسی واقف نیست که این مجموعه واقعا به دست چه کسانی به وجود آمده و انگیزه اصلی این مردمان از احداث چنین بنا هایی چه بوده. اما هر چه که باشد، دلیل مردمان آن زمان بسیار مورد اهمیت قرار دارد. زیرا در آن زمان و با آن وسایل ابتدایی، ساخت چنین مجموعه با‌ عظمتی با این معماری بی ‌نظیر قابل تحسین است.

به هر تقدیر چند هزار سال پیش از این؛ انسان ‌هایی دل سنگ‌ ها را شکافتند و یادگاری را به جای گذاشتند که امروزه پس از گذشت سال ‌ها، همچنان نماد عزم؛ اراده؛ اقتدار اجداد ایرانی به‌ شمار می ‌رود.

انگیزه اهالی روستای دستکند

نظر محققان درباره روستای دست کند

محققان معتقدند که مهر پرستان از غار هایی که با دست در دل ‌کوه کنده ‌اند. فقط برای عبادت و دفن مردگان استفاده می‌ کردند. بعد از مدتی بنا به اضطرار ناشی از آب و هوا و یا هر عامل محیطی مؤثر دیگری‌ این غارها را برای سکونت برگزیده ‌اند.

آیین مهر پرستی قبل از ظهور آیین‌ زرتشت در ایران رواج داشته و تا مدت‌ ها پس از ظهور وی نیز ادامه داشته ‌است. میمند به دلیل استحکام دفاعی طی تاریخ کمتر دست خوش تحولات کالبدی و اجتماعی شده‌ است و بیشترین تغییر در آن مربوط به چند دهه اخیر است.

نظر محققان درباره روستای دستکند

سبک معماری خانه های روستای دستکند

سبک معماری خانه های روستای دستکند نکته بسیار مهمی را به انسان می آموزد: برای ساخت مسکن و سرپناه حتما نیاز نیست سنگ و آجر را روی هم قرار داد؛ و از طرفی دیگر حتما نیاز نیست فضای بازی را جستجو کرد و تصاحب کرد تا خانه ای برپا کرد. گاهی انسان نیاز به خشت و آجر و ملات ندارد. بلکه باید توده ‌‌ای از سنگ یا خاک را بر دارد تا پناهگاه یا سر پناهی محکم داشته باشد.

الگوی طراحی خانه ها در این روستا دقیقا نمونه بارزی از گفته قبل می باشد. یعنی معماران و طراحان با کندن بخش هایی از کوه و صخره فضا های بزرگی را تعبیه کردند که به عنوان خانه مورد استفاده قرار می گرفت. برای اتاق های خانه ها، طاقچه در اندازه ‌های مختلف در دیوارها کندند که جای رختخواب؛ ظروف؛ صندوق؛ چراغ و … بود. در این نوع طراحی دیگر نیازی به گذاشتن گنجه و یا کمد در گوشه گوشه خانه نیست. در واقع با کندن دیوارها؛ حفره یا طاقچه‌ای به وجود می‌آید که اشیا‌ و لوازم در آن ها گذاشته شده و یا حتی در آن ها آویزان می ‌گردند. جالب این جاست که نمونه ای از این مدل معماری را در اتاق خانه های روستای کندوان تبریز هم می شود مشاهده کرد.

با دیدن خانه های مختلف روستا از نظر سبک ساخت و ساز می شود الگو های متفاوت که شباهت زیادی به هم دارند را کشف کرد. کل یک خانه که ممکن است شامل یک یا چند اتاق و حتی اصطبل باشد؛ یک “کیچه” اسم دارد. هر کدام از این خانه ها یک ورودی مشترک دارند و در پاگرد ممکن است طویله در یک سو و اتاق نشیمن در طرف دیگر باشد؛ همه کیچه‌ ها یک ساختار ثابت ندارند؛ این تفاوت می تواند هم از نظر اندازه باشد و هم از لحاظ تعداد اتاق‌ های ساخته شده. جدا کردن اتاق از پستو با پرده‌ های پارچه ‌ای صورت می ‌گرفت.

 

امنیت کامل درون خانه های روستا

درب ورودی خانه ها معمولا از چوب ساخته می شد که برای باز و بسته کردن از کلید های مخصوص استفاده می کردند. وقتی درب باز شود، در قسمت پاگرد روی دیوار جای مخصوصی طراحی شده بود به اسم کلیدون تا کلیدها را روی آن قرار دهند. این کلیدون کمک می کرد که زبانه پشت درب راحت پشت در ورودی قرار گیرد. این زبانه به نوعی حکم قفل درب برای تامین امنیت را ایفا می کرد.

درون خانه ها جای مخصوصی را به عنوان اجاق تعبیه کرده بودند که با سوزاندن هیزم هم حکم گرم کننده خانه را داشت و هم برای امور آشپزی و خوراک پزی مورد استفاده قرار می گرفت. در برخی خانه ها سیاه بودن سقف ها و اتاق ها نشانی از وجود این اجاق های مخصوص است. نکته جالب این جاست که این روشن کردن آتش در خانه حکم ایزوله سازی سقف و دیوار ها را نیز داشت تا عمر بیشتری پیدا کنند.

امنیت خانه های روستای میمند

آداب و رسوم مردم روستای دستکند در میمند

بیست و دو سال پیش باستان شناسان و خط شناسان از روی سنگ نگاره های موجود قدمت آن را به دوازده هزار سال پیش (12000 سال) نسبت داده اند. اما چیزی که به طور قطع اثبات شده است از روی آنالیز کربن 12، قدمت سفالینه های ارگ میمند؛ قدمت آن را به سه هزار سال (3000 سال پیش) نسبت می دهند .

میمند به عنوان یک شهر متمدن در بین شهرهای اطراف شناخته شده بود؛ این تمدن در ابتدا بر گرفته از آیین‌ مهرپرستی و بعد از آن آیین ‌زرتشت بوده‌ است. در زمان ساسانیان شهر بابک به عنوان زادگاه بابک سرسلسله ساسانی مورد توجه خاص آن ها بوده و پس از ظهور اسلام و ورود آن به ایران مردم میمند که به آیین ‌زرتشتی معتقد بودند به اسلام گرویده و مذهب شیعه را پذیرا گشتند.

پس با این تفاسیر ما با تمدنی با سابقه و پیشرفته طرف هستیم که قدمت آن از هزاران سال پیش تا کنون در جریان بوده است. در این شرایط آداب و رسوم ساکنین کنونی ترکیبی از گذشته و حال است. ترکیبی جالب از سنت، فرهنگ، مذهب و عرف درون روستایی که سینه به سینه به نسل هایشان منتقل شده است. جالب این جاست که هنوز هم در گویش مردمان این منطقه کلماتی از زبان پهلوی ساسانی را می توان شنید.

 

آدرس روستای دستکند در میمند کجاست؟ (چطوری بریم دست کند میمند؟)

در استان کرمان و در شهرستان شهر بابک، دهستان میمند ساخته شده است. روستای دست کند بین شهرهای شهر بابک، سیرجان، رفسنجان و انار قرار گرفته است.

برای این که به این روستا برسیم، از شهر کرمان 240 کیلومتر؛ از شهر یزد 290؛ از شهر شیراز 390 کیلومتر و از تهران 930 کیلومتر را باید طی کنیم. پس بنابراین این سفر را از هر نقطه ای که آغاز کنیم حداقل یک روز کامل را باید به آن اختصاص دهیم. طی این مسیر می تواند توسط خود شما با وسیله شخصی انجام شود و یا این که با تور کرمان فارا گشت همراه با تور لیدرهای حرفه ای کرمانی، به عنوان گشت انتخابی تور میمند اجرا گردد. شما برای دیدار از این منطقه منحصر به فرد می توانی یک نیمروز را اختصاص دهی و تا شب نشده برگردی. اما اگر دوست داری بیشتر بمانی و مدت زمان طولانی تری را در این روستا سپری کنی می توانی از اقامت گاه های سنتی استفاده کنی.

روستای صخره ای میمند

اقامت در روستای صخره ای میمند

برای این که روستای میمند را کامل تر بتوانی ببینی و با فرهنگ و شیوه زندگی این مردم که از دیر باز تا کنون تمدن خود را حفظ کرده اند، بیشتر آشنا شوی، می توانی یک یا چند شب را در اقامتگاه های سنتی که مختص همین کار طراحی شده اند اقامت داشته باشی.

یکی از اقامتگاه های مشهور روستای دست کند، اقامتگاه بومگردی میمند است. وقتی به روستای میمند وارد شوی، در سمت چپ ابتدای ورودی روستا بعد از این که چندین خانه که با دست در کوه کنده شده اند را رد کنی؛ به این اقامتگاه می رسی. واحدهای این اقامتگاه بسیار جالب تجهیز شده اند و در منطقه با عنوان مهمانسرای سنتی شناخته می شود که سالیان زیادی است مشغول به مهمان پذیری است.
جالبیه اتاق های این مهمانسرا به صورتی است که ساختار تاریخی و منحصر به فرد آن ها که نمایانگر شرایط واقعی زندگی گذشتگان در میمند بوده حفظ شود؛ بنابراین تغییرات فیزیکی اندکی برای حفاظت هر چه بیشتر از بافت تاریخی این اتاق ها روی داده است. وسایل درون اتاق ها به صورتی کاملا سنتی و باستانی طراحی و نصب گردیده اند. برای مثال چوب لباسی از چوب درخت سنجد و در برخی از اتاق ها تخت خواب هایی تک نفره با چوب درختان طراحی و در کنار دیوارهای اتاق ها نصب شده اند. کف اتاق ها نیز با نمد های تهیه شده در خود روستا پوشیده شده اند.

 

نکاتی که برای اقامت در روستای صخره ای میمند باید بدانی:

از نظر سرویس بهداشتی و حمام آب گرم باید به این نکته اشاره شود که چون در گذشته سرویس بهداشتی و حمام درون اتاق ها وجود نداشته و برای این که ساختار تاریخی و واقعی اتاق ها حفظ شود و شما را به یاد گذشته ها بیندازد؛ ساخت سرویس های بهداشتی و حمام درون اتاق ها ممکن نبود. مسولین مهمانسرا سرویس بهداشتی ویژه ای که به صورت مشترک برای مهمانان مورد استفاده قرار می گیرد را در این اقامتگاه ساخته اند. این سرویس ها در فاصله تقریبا 20 متری اتاق ها در کنار رودخانه میمند ساخته شده است.
اتاق ها به صورت پلکانی از پای کوه تا دو سه طبقه بالاتر از پای کوه قرار دارند از این رو اگر فرد سالخورده و همچنین بیمار و یا خانم بارداری را در این سفر همراه خود داری باید توجه داشته باشی که ممکن است برای دسترسی به اتاق های محل اقامت خود در مهمانسرا کمی با مشکل روبرو شوی. پس به این نکته دقت کن.

اقامت در این خانه ها در بین ایرانیان هنوز خیلی جا نیفتاده ولی در میان توریست های خارجی از اقصی نقاط جهان بسیار پر طرفدار است و آنان قدر این محیط های ناب و خالص را، خوب می دانند.

اقامت در روستای میمند

چرا دیدار از روستای دست کند میمند را در برنامه گشت بگذاریم؟

زمانی که به کرمان سفر می کنی، پیشنهاد تور لیدرهای حرفه ای فارا گشت و وب سایت heritage دیدن روستای تاریخی و بسیار منحصر به فرد میمند است که آن را در لیست بهترین جاهای دیدنی کرمان قرار داده اند. به ویژه در فصل اردیبهشت اون هم به خاطر دشت های سرخ ریواس آن. این روستا ثبت یونسکو شده است و بسیار متفاوت از جاهایی که تا به حال دیده ای. مطمئنا  اگر روستاهای خاصی چون ماسوله، ابیانه، کندوان و دهات اورامانات را دیده ای بدان این جا چیز دیگری است.

فضای بسیار جذاب و استثنایی اتاق ها به شکل غارگونه با دکوراسیونی ساده و اکسسوری های سنتی و بومی همه از جنس طبیعت. اتاق ها بسیار تمیز و عاری از هرگونه حشرات موزی می باشند. بزرگ بودن فضای اتاق ها مناسب برای سفرهای دسته جمعی نیز هستند. نور پردازی خوب اتاق ها و روشن بودن آن ها علیرغم نداشتن پنجره، غذاهای محلی  لذیذ و خوش طعم همچون نان مخصوص آن روستا که معروف به کُرنون است در کنار اسپار و کالجوش و کشک بادمجان تجربه فوق العاده ای را از سفر برای شما می سازند.

در این روستا، امکان گرداندن تور تاریخی و طبیعی روستای میمند توسط میزبانان (حتی به زبان انگلیسی برای توریست های خارجی) نیز وجود دارد که نشانی از پیشرفت گردشگری در این روستا می باشد. اگر زمان لازم را داری این برنامه دیدار از روستای میمند را در تور خود قرار بده و یک روز به روزهای سفر خود بی افزای؛ در این زمینه تورهای فارا گشت چنین امکانی را به شما می دهد تا هر برنامه ای با هر درجه سختی و غیر معمول را برای شما فراهم آورد.

روستای صخره ای دستکند میمند کرمان

آدرس روستای میمند کرمان در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

روستای دست کند میمند کرمان یکی از جاذبه های دیدنی این استان است. کرمان جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی کرمان رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به کرمان داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده روستای صخره ای میمند که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی؛ صفحه تور کرمان فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به کرمان و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی. این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه، سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های کرمان کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره روستای صخره ای دستکند میمند کرمان، مدت زمان سفر به کرمان، امکانات و درجه هتل های پکیج سفر کرمان ارزان در ایام عادی یا تور کرمان نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند. پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108
تور کرمان مسافرتی فارا گشت کوروش کبیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا