جیپور

جیپور که جایپور نیز تلفظ می شود، مرکز ایالت راجستان و از شهرهای تاریخی هندوستان بوده و بعنوان نخستین شهر دارای طرح شهر نشینی در این کشور شناخته می شود.

.

شهر جیپور

شهر جیپور

مرکز ایالت راجستان و از شهرهای تاریخی هندوستان بوده و بعنوان نخستین شهر دارای طرح شهر نشینی در این کشور شناخته می شود. این شهر بصورت فعلی در اوایل قرن هجدم میلادی توسط ماهاراجه سوای جی سینگ پایه گذاری گردید. پایتخت وی شهر امبر در 11 کلیومتری جیپور بود، اما به دلیل رشد جمعیت و کمبود آب، طبق نظر معماران خود، بنای شهر جیپور را پایه گذاری کرد.

.

امکانات شهر جیپور

عواملی از قبیل تأسیس مراکز آموزشی و افتتاح راه‌آهن مرتبط با دهلی در سال ۱۸۸۲باعث رشد سریع این شهر شد. پس از استقلال هند در سال ۱۹۴۹جیپور به عنوان مرکز ایالت راجستان معرفی شد و بدین ترتیب نقش اداری نیز به خود گرفت. در حال حاضر این شهر با بیش از 3 میلیون جمعیت، از مراکز مهم گردشگری هند به شمار می رود و به خاطر وجود ساختمان‌های فراوان صورتی‌ رنگ، به آن لقب شهر صورتی نیز داده شده‌ است. دلیل صورتی بودن ساختمان ها این است که در سال 1853زمانی که قرار بود ولیعهد انگلستان برای بازدید به شهر جیپور عزیمت کند، به منظور خوش آمد گویی به ایشان، ساختمان های شهر با رنگ صورتی نقاشی شد.

تور جیپور هند

تور جیپور هند

زبان شهر جیپور

اغلب مردم این شهر به زبان‌های هندی و راجستانی صحبت می کنند، اما زبان های انگلیسی، پنجابی و سندی نیز تا حدودی در جیپور رواج دارند. علاوه بر آنکه جیپور به خاطر وجود قلعه ها، کاخها و دریاچه های طبیعی زیبا از مراکز مهم توریستی کشور هند محسوب میشود، مرکز صنایع سنتی و مدرن این کشور نیز می باشد، بطوریکه بعنوان بزرگترین صادر کننده طلا،‌ الماس و سنگ های قیمتی در آسیا شهرت دارد.

در نزدیکی این شهر بر روی تپه ها، طاووس ها و میمون ها بطور آزادانه در حال گشت و گذار هستند. از شگفتی های این شهر که در برخی از شهرهای دیگر هندوستان نیز دیده می شود این است که بر روی اغلب خودروها نوشته شده لطفا بوق بزنید، که نشان از این دارد که مردم شهر علاقه خاصی به صدای بوق دارند.

.

آب و هوای جیپور

آب ‌و هوای آن نیمه‌ خشک است و دارای باران‌های موسمی نیز می باشد. دمپایی های چرمی و لباسهای محلی هندی مانند ساری، شال و روسری به عنوان سوغات های این شهر معروف هستند.

.

تور زمینی و هوایی

تور زمینی و هوایی

تور هند

در تور هند که برای شما تدارک دیده ایم سه گشت رایگان با نهار خواهید داشت که یکی از این گشتهای هند بازدید از شهر جیپور و جاهای دیدنی جیپور میباشد که با دیدار از آن لذت دو چندانی خواهید داشت ، برای اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت تور هند با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما بهترین راهنمایی برای سفر به هند را برای شما داشته باشند

021-66979177

09128000105