شهر دهلی

شهر دهلی

یکی از کهن ترین شهرهای هندوستان

دهلی گزینه مناسبی برای کسانی‌ است که دوست دارند در زمان سفر کنند و در افسون تجربه زندگی چند هزار ساله شناور شوند.

درحالی‌ که زندگی مدرن با یک دستی و تمایل شدید به ‌سادگی، بشر را تا حد خفقان محاصره کرده، دهلی شهر پر افسون و مملو از پارادوکس ‌ها با جلوه ‌های رنگارنگ با دلربایی وصف ‌ناپذیری بشریت را به خود دعوت می‌کند.

پا به خیابان ‌های شهر دهلی هند که بگذاری ماجراجویی شما از همان قدم نخست شروع می ‌شود. گذر از خیابان ‌ها و کوچه‌ های پر پیچ‌ و‌ خم و تجربه جذاب سوار شدن بر ریکشای رکابی و عبور از میان گاو‌ ها و میمون‌ ها، همهمه گوش‌ نواز خرده‌ فروشان در بازار های محلی، تحرک پر تکاپوی جمعیت دهلی، و تماشای مهارت عجیب هندی ‌ها در هنگام ویراژ انبوه اسکوتر‌ها و اتو ریکشا‌ها از میان ماشین‌ ها و ون‌ ها می ‌تواند روزها شما را مشغول کند.

طوری که هیچ احساس کسالت هم نکنی؛ لیکن این تا هنگامی است که عطر وسوسه ‌انگیز غذاهای بومی به مشام شما نرسیده باشد.

دهلی که به انگلیسی delhi نوشته می شود به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای هندوستان شناخته می شود بنابراین در این مقاله که توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت و سایت شهرداری دهلی delhi.gov.in گردآوری شده است، شما را با این شهر بزرگ و زیبا آشنا می کنیم.

شهر دهلی هندوستان؛ هر آنچه خوب است بدانی

دهلی شهری بر فراز 8 شهر

دهلی نو

دهلی از کهن‌ ترین شهرهای جهان است و اصرار مردم از دیر باز برای ماندگاری در این منطقه باعث شده که این شهر بیش از هشت بار به ‌طور کامل ساخته شود. در‌حقیقت دهلی شهری است که روی شهرهای دیگر ساخته شده است و شما قرار است از آخرین نسخه دهلی در تور هند ارزان فارا گشت بازدید کنی.

بخشی از دهلی بزرگ بعد از استقلال هند به ‌عنوان مرکز اداری و دیوانی به‌ صورت مدرن ساخته شده که اکنون به ‌عنوان پایتخت هند به شمار می‌ رود و به‌ اسم دهلی نو مشهور است. اگر چه ساختمان ‌های مدرن و خیابان ‌های مرتب دهلی نو زیبا هستند؛ ولی اگر می‌خواهی شکوه ذاتی هند را ببینی باید به ‌سراغ بافت کهن دهلی قدیم برویم.

بافت کهن شهر دهلی

دهلی قدیم

افت کهن دهلی که ثمره قرن‌ ها زندگی بشر است، ویژگی خاصی به ابنیه تاریخی دهلی بخشیده. همان‌ طور که گردشگران در میان زیبایی سحر انگیز بناهای تاریخی بازسازی شده یا مدرن ‌تر گام برمی ‌دارند می‌ توانند با شنیدن داستان‌ های ارواح و اجنه این اماکن باستانی جسارت خود را محک بزنند.

برای بسیاری گذر از میان این بناهای حیرت ‌آور زیبا باعث می‌ شود برای نخستین بار احساس دوستانه ای نسبت به دانش کسالت ‌بار تاریخ داشته باشند. به ‌ويژه هنگامی که با بازدید از مقبره‌ های باشکوه و گشت ‌و ‌گذار در میان دژ‌ های تغل ‌آباد،‌ پورانا کیلا، سیری و شاه جهان آباد و غیره با چهره ‌های برجسته تاریخ هند و آرمان ‌های شفگت ‌انگیزشان آشنا می ‌شوند.

 

دهلی شهر شکست رژیم غذایی

غذاهای رنگی شهر دهلی

شهر دهلی پایتخت یکی از خوشمزه ‌ترین کشورهای روی زمین است. و با جسارت فریبنده‌ ای ذائقه چشایی شما را به‌ چالش می‌ کشد. انواع متنوع تالی ‌ها، رنگین ‌کمانی از طعم ‌ها را به شما ارزانی می کنند که هر کدام محصولی از ناحیه ‌ای متفاوت، از شبه ‌قاره هستند.

شکستن رژیم غذایی رسم معمول و سرنوشت مختوم گردشگران دهلی است. حقیقتا چه کسی می تواند در برابر ایدلی هندی از جنوب شبه قاره و عطر کلوچه های پنجابی که تنها گوشه ‌ای از این سفره رنگارنگ را پر کرده ‌اند مقاومت کند.

در ‌عین ‌حال شما هرگز نباید تجربه خرید چات ‌ها را از دست بدهی؛ چرا که تلاش برای خرید آن ها به ‌معنای ملاقاتی فراموش نشدنی با خانواده بزرگ غذا های سرپایی در خیابان های دهلی است.

از کباب داغ برای شروع گرفته و در ادامه خوردن آلو تیکی و پزاسام مملو از خامه و عطر هل. البته قبل از آنکه زولبیا های خوشمزه هندی انگشتان شما را به ‌هم بچسباند.

جاهای دیدنی دهلی

شهر دهلی در کنار جیپور و آگرا، یکی دیگر از شهر های معروف مثلث طلایی هند است که مسافران سه روز را در آن اقامت خواهند داشت. یکی از این روزها برای بازدید از بهترین دیدنی هایی است که در تور دهلی برای شما اجرا می شود.

در این قسمت شما را با معروف ترین جاذبه های این شهر آشنا می کنیم تا قبل از سفر بدانی قرار است چه چیزهایی را ببینی.

 

آرامگاه همایون

آرامگاه همایون

با یک سفر کوتاه با قطار از ایستگاه مرکزی قطار دهلی نو به آرامگاه همایون می ‌رسی. آرامگاه همایون در همان نگاه اول چشم ‌ها را به خود خیره خواهد کرد؛ چرا که به ‌نظر می ‌رسد بر فرار باغ متقارن خود شناور است.
باغی که بر اساس معماری ایرانی و در قرن شانزدهم میلادی ساخته شد و آنگونه که شواهد نشان می‌دهد الهام بخش ساخت تاج محل بوده است.

پوشش ترکیبی مرمر قرمز و سفید به آن ظاهری جذاب و پر انرژی بخشیده و وجود المان ‌های معماری اسلامی و تاکید بر عدد هشت باعث شده که ایرانیان نیز به‌ راحتی با آن ارتباط برقرار کنند. البته باید به ‌زودی از این مکان دل برید؛ چرا که در سمت غرب شما با مسافت کمی زیارتگاه دیدنی و جذاب نظام الدین درگاه در انتظار شما است.

 

زیارتگاه نظام الدین

زیارتگاه نظام الدین

زیارتگاه مرمری نظام الدین درگاه، آرامگاه مسلمان صوفی و پرهیزکاری به اسم نظام ‌الدّین اولیا است که در هاله اسرار و تجربه ‌های عرفانی دلربایی می ‌کند.
این زیارتگاه مرموز و دیدنی در نزدیکی ایستگاه قطار و در میان شلوغی بازار فروشندگان گلبرگ رز‌،‌ عطر و انواع پیشکش ‌ها جا خوش کرده است. اگر با تور حرفه‌ای همراه شوی امکان دارد بتوانی در یک عصر به ‌یادماندنی نوای گیرای قوالی را در میان جمع مریدان دلسوخته تجربه کنی.
زندگی زاهدانه نظام الدین درگاه در سن ۹۲ سالگی و در ۱۳۲۵ به پایان خود رسید. ولیکن در زمان حیات خویش با اخلاق خوش خود نه تنها از مسلمان دلبریی کرده بود، بلکه پیروان دیگر ادیان نیز او را عاشقانه دوست داشتند.

او استاد امیر خسرو دهلوی شاعر توانمندی بود که چندی بعد از استاد دار فانی را وداع گفت و در نزدیکی مزار استاد به خاک سپرده شد. قبل از اینکه وسوسه جاذبه ‌های شمال دهلی شما را از خود بی خود کند، بهتر است به ‌سمت جنوب تغییر مسیر دهی تا به ‌زودی با دژ شگفت ‌اوری با قدمتی حدود ۶۰۰ ساله رو به‌ رو شوی.

 

دژ تغلق ‌آ‌باد

دژ تغلق آباد

دژ تغلق ‌آ‌باد بازمانده همچنان باشکوهی از قرن چهاردهم است. این بنای مستحکم که در روزگار خود به ‌خوبی در برابر آسیب ‌های جنگ دوام آورده بود در طی دوران بعدی، در نبرد با گسترش جنگل و دست ‌اندازی اهالی دهات اطراف به ‌صورت کنونی در آمده‌ است.
قلعه تغلق ‌آ‌باد از مهم ‌ترین نماد های شهر و نماد سومین تولد دهلی است که توسط غازی ملک یا غیاث الدین تغلق به پا شده است.

هر چند در این جا با دیدن میمون ‌ها بیشتر احساس می ‌کنی که در محیط وحش هستی؛ ولی در نزدیکی این ارگ عظیم بلواری وجود دارد که از طریق آن راه چندانی تا بزرگ‌ ترین بنای آجری جهان نداری.

 

قطب منار

قطب منار

قطب منار یک ستون عظیم آجری با ارتفاع بیش از ۷۲ متر است که سنگ بنای آغاز آن در ۵۷۲ شمسی توسط سلطان قطب الدین آبیک بانی سلطنت دهلی آغاز شد تا یادگاری از پیروزی او بر پادشاهی هند باشد. هر چند بعد از آن برای اذان گفتن نیز از آن استفاده می‌ شد.
در واقع قطب منار که لقب بلند‌ترین بنای آجری جهان را با خود یدک می ‌کشد، در میان منطقه گردشگری است که بخش‌ های دیدنی دیگری نیز دارد. ولی از همه عجیب ‌تر وجود یک ستون فلزی باستانی است که با ارتفاع بیش از ۷/۲ متر خود نمایی می ‌کند.

این ستون شگفت ‌انگیز که سازندگان آن ناشناس مانده‌ اند با وجود گذشت بیش از ۱۶۰۰ سال از کشف آن بدون آنکه دچار زنگ‌ زدگی یا تغییر رنگ شود همچنان بر جای خود ایستاده است.
حال وقت آن است که برای کمی تنوع و استراحت به سراغ تماشای باغ دل‌ انگیز و معروف در هند برویم که با تحمل ترافیکی روان به سمت شمال دهلی پذیرای ما است.

 

باغ لودی

باغ لودی

باغ لودی از دوست ‌داشتنی ‌ترین اماکن در دهلی نو است که در قرن پانزده میلادی ساخته شده است. در این باغ سرسبز و در زیر سایه‌ های دلچسب آن می‌ تواند از نخبه ‌های هندی تا علاقمندان به پیاده ‌روی، نرمش روزانه و حتی زوج‌ های جوان و شاداب را مشاهد کنی.
این باغ اکنون محل حفاظت بیش از ۵۰ گونه پرنده و ۱۰۰ گونه از درختان به‌ شمار می ‌رود. البته در آن می ‌توانی از چند آرامگاه نیز بازدید کنی. یکی از زیباترین آنها به اسم سیکندر لودی است که تلفیق معماری هند اسلامی و برگرفته از آرامگاه محمد شاه است و به‌ عنوان نخستین مقبره باغ در هند به شمار می ‌رود.
بعد از کمی استراحت در باغ زیبا در سمت شمال شرقی باغ لدی نیز شگفتی دیگری از شهر دهلی با مسیر سر راست و فاصله ای اندک پذیرای شما است تا حس ماجراجویی خود را محک بزنی.

 

پورانا کیلا

پورنا کیلا

پورانا کیلا شایسته آن است که بعد از قلعه سرخ بهترین مکان برای تفرج شناخته شود. پورانا کیلا شاید چندان باشکوه و با عظمت و هم پایه قلعه سرخ دهلی به نظر نرسد؛ اما به‌ جرات می ‌توان گفت گشت ‌و گذار در آن بسیار لذت بخش ‌تر است.

اینجا نیز درختان سایه دار در میان باغ ‌ها مناظر با‌شکوهی رقم زده ‌اند و شما نیز می ‌توانی با کمی جسارت از خرابه‌ های فرو ریخته پورانا کیلا صعود کنی و همچون فاتحی از فراز بلندی از چشم ‌انداز زیبا پورانا کیلا لذت ببری.

خبر خوب این است که این جا به‌ طور معمول نگهبانی وجود ندارد که باسوت ‌های خود مو بر تن شما سیخ کند و شاید اگر جسارت بیشتری خرج کنی بتوانی نگاهی به دالان‌ های مسجد کویلا ای کوهنا نیز بیاندازی.

حال که صحبت از مسجد شد چه عالی می شود اگر به سمت شمال تغییر جهت دهیم تا با طی مسیر ساده و مستقیم فرصت تماشای مسجد جامع دهلی را از دست ندهیم.

 

مسجد جامع دهلی

مسجد جامع دهلی

مسجد جامع دهلی را می ‌توانی در شمال شهر باستانی دهلی پیدا کنی. البته یافتن بزرگترین مسجد پایتخت با سه گنبد چشم‌ نواز کار سختی نخواهد بود. این مسجد زیبا به قدری بزرگ است که می‌ تواند پذیرای ۲۵ هزار نفر باشد و رنگ قرمز آن به ‌سرعت جلب توجه می‌ کند.
این معماری باشکوه نیز نتیجه تدابیر شاه جهان است که در دهه ۱۰۲۰ شمسی و تنها در عرض ۶ سال برپا شد و تا صد سال پیش نیز مسجدی در عالم اسلام به عظمت آن وجود نداشت. اگر بخت با شما یار باشد تجربه دیدن شهر دهلی از فراز مناره ‌های مسجد جامع دهلی برای همیشه در قلب و ذهن شما ثبت خواهد شد.

بر فراز مناره‌ های ۴۰ متری می ‌توانی جای دوستان را نیز خالی کنی. ولی اگر قصد خرید سوغاتی برای آن ها را داری کافی است با چند دقیقه پیاده روی خود را به بلوار چاندی چوک برسانی و سراغ میدان مهتاب را بگیری.

 

میدان مهتاب

میدان مهتاب

میدان مهتاب یا چاندی چوک یک سازه معماری زیبا و نتیجه علاقه شاه جهان به دخترش جهان ‌آرا بیگم است. جهان ‌آرا بیگم زنی مقتدر و ثروتمند بود که حتی در کاخ شخصی خود اقامت می ‌کرد. لیکن اسم این بازار از انعکاس نور مهتاب در استخر با‌شکوهی میان بازار گرفته شده که جلوه زیبایی به این مکان می‌ بخشید.

 

در میدان مهتاب همه چیز فروخته می ‌شود از غذای خیابانی تا ساری و البته لباس ‌های عروسی. این مجموعه از پر جمعیت ترین و بزرگ‌ ترین بازارهای عمده ‌فروشی هند به‌ شمار می ‌رود.

حسن ختام سفر خاطره‌ انگیز به دهلی نیز با حرکت به سمت شرقی از طریق بلوار چاند چوک محقق می شود و شما فرصت خواهی داشت تا به تماشای سوگلی آثار باستانی دهلی قدیم یعنی قلعه سرخ بپردازی.

 

قلعه سرخ دهلی

قلعه سرخ دهلی

قلعه سرخ یا در حقیقت قلعه مبارک که شهرتی جهانی پیدا کرده نیز توسط شاه جهان بنا شده. این مجموعه در پشت دیواری ۱۸ متری که ساخت آن ده سال طول کشیده جای گرفته است.

قلعه سرخ را می ‌توان نماد حقیقی دهلی دانست؛ چرا که هنگام تغییر پایتخت از اگرا به دهلی بنا شد و مشخصا رنگ‌‌ های قرمز و سفید که مورد علاقه شاه جهان بود در آن به کار رفته است. معمار این بنای باشکوه احمد لاهوری است که ساخته دیگر او به اسم تاج محل شهره خاص و عام است.

 

مراکز خرید دهلی

مراکز خرید دهلی

گویی تمام کالاهای هند برای دلربایی در بازار ‌های بزرگ دهلی گرد هم آمده‌ اند. بنابراین اگر هنوز خود را می‌ خوری که ای کاش عروسک‌ های دست‌ ساز و جذاب کاتپوتلی که در راجستان دیده بودی یا حداقل یکی از نقاشی ‌های مادوبانی که در بیهار، چشم شما را گرفته بود را می ‌خریدی، نگران نباش هنوز شانس خرید آن ها را در بازار‌های بزرگ دهلی داری.

بازارها و مراکز خرید دهلی در چند طبقه پذیرای شما هستند و مملو از اجناسی است که بهترین انتخاب خرید سوغات لحظه آخری قبل از بازگشت به خانه هستند. البته بازار های خیابانی دهلی نیز هیچ جوینده‌ ای را نا امید نمی ‌کنند و هر خرید از انواع لباس، پاپوش، شال‌ های زیبا،‌ غذا و صنایع دستی و حتی لوازم الکترونیکی و … قابل ابتیاع است.

بخش شیرینی از سفر شما حتی اگر قصد خرید نداری می ‌تواند صرف بازار گردی در دهلی و عکاسی لحظه‌ هایی شود که هیچ گاه دیدن آن ها تکراری و خالی از لطف نیست. ولی دهلی سورپرایز های بیشتری برای شما دارد؛ بنابراین بهتر است برای سفر به دهلی یک نقشه راه داشته باشی و یا با لیدرهای حرفه ای فارا گشت و گام به گام به سراغ جاذبه‌ های دهلی بروی تا فرصتی را از دست ندهی.

اگر قصد سفر در فصل تابستان داری، می توانی روی عبارت ” تور تابستانی هند ” کلیک یا تاچ نمایی.

 

دیدنی های دهلی

دهلی قدیم به عنوان یکی از جاهای دیدنی هند، امروزه خانه ۱۷ میلیون هندی و قلب تپنده جمهوری هندوستان است. در این پایتخت باستانی بزرگ‌ ترین معبد هندوی جهان، بزرگ ‌ترین مسجد شبه قاره و بزرگ‌ ترین مراکز خرید در آسیای جنوبی را پیدا خواهی کرد.

ابر شهر دهلی نو چنان فرهنگ غنی و پیچید‌ه ‌ای دارد که وقتی برای بار اول به آن پا می‌ گذاری تنها هرج و مرج خواهی دید. اما چندان طولی نمی ‌کشد که با ضربان زندگی پر هیایو و جذاب این شهر هماهنگ شوی و آن وقت است که متوجه می ‌شوی ترک کردن دهلی چه کار سختی است.

در سایت دولتی دهلی History and Geography of Delhi آمده است:

Delhi finds prominent reference right from the times of the epic Mahabharata. Its control passed from one ruler/dynasty to another, beginning with the Mauryas, Pallavas, Guptas of Central India, and then to the Turks and Afghan during the 13th to 15th centuries, and finally to the Mughals in the 16th century. In the latter half of the 18th century and early 19th century, the British rule was established in Delhi. In 1911, Delhi became the centre of all activities after the capital was shifted from Kolkata. It was made a Union Territory in 1956. Lying in the northern part of the country, Delhi is surrounded by Haryana on all sides except the east, where it borders with Uttar Pradesh. The 69th Constitutional amendment is a milestone in Delhi’s history, as it got a Legislative Assembly with the enactment of the National Capital Territory Act, 1991.

نقشه دهلی هند در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت

شهر های مثلث طلایی از جاذبه های اصلی هندوستان هستند. هند جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این کشور چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی هند رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به هند داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده شهر دهلی نو در هندوستان که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور هند فارا گشت رو حتما ببین. (برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه.)

اطلاعات تورهای فارا گشت

اطلاعات هتل های فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به هندوستان و جذابیت های این کشور رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های هند کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی و مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره شهر دهلی هند، مدت زمان سفر به هند، امکانات و درجه هتل های پکیج تور هند ارزان عادی یا تور هند نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

شماره تماس برای رزرو تورهای مسافرتی مورد علاقه شما

تورهای پیشنهادی:

8 دیدگاه دربارهٔ «شهر دهلی»

  1. سیامک ندیمی

   جناب امیر عزیز خوشحالم که مطالب شهر دهلی برای شما مفید بود. لطفا نظرتان را درباره سایر دیدنی های هند در مقالات بعدی بفرمایید تا اگر ایرادی بود رفع کنیم.

 1. Robertgodarzi

  سلام ، میتونم بگم یکی از بهترین تورهای زندگیم تور هند بود که با فارا گشت رفتم ، تمام خدماتی که در تبلیغاتشان گفته بودند را انجام دادند که باعث شد استرس سفر من خیلی کم بشه

  1. سیامک ندیمی

   جناب گودرزی سلام. خداوند بی نهایت مهربان را بی نهایت شکر می کنم که همه جوره از تور راضی بودید. شما خودتان انقدر خوب هستید که ما می خواهیم جا پای شما بگذاریم. عکس های زیبایی هم که از دهلی فرستادید در پیج اینستاگرام آژانس منتشر شده. برایتان آرزوی موفقیت دارم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا