مسجد نصیر الملک شیراز

مسجد نصیر الملک

مسجد صورتی معروف شیراز

وقتی در بین جاهای دیدنی شیراز که می گردی، جایی نوبت به مسجد نصیرالملک می رسد که علاوه بر زیبایی محشر زیر نور آفتاب حس فوق العاده ایی را به شما منتقل می کند.

مسجد نصیرالملك در شیراز به عنوان یكی از میراث ملی ایران شناخته شده است و سالانه مسافران و گردشگران زیادی را به ایران جلب می كند. این معروفیت به قدری زیاد است که در جستجو های اینترنتی عبارت مسجد نصیرالملک کجاست زیاد دیده می شود.

بهترین زمان برای بازدید از مسجد صبح زود و حدود ساعت 8 تا 9 صبح است. این زمان برای دیدن نوری است که از پنجره های شیشه ای رنگی عبور می کند و فضای بسیار شگفت انگیزی را فراهم می کند که مسافران، عکاسان و نمازگزاران را سرگرم می کند. نکته جالب این جاست که مسجد نصیر الملک هنوز برای عبادت استفاده می شود. امروز این مسجد باشکوه تحت حمایت بنیاد موقوفات ناصر الملک قرار دارد.

در این صفحه می خواهیم کاملترین اطلاعات درباره مسجد صورتی یا همان نصیر الملک که توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت و سایت atlasobscura.com جمع آوری شده است را از آدرس و تاریخچه گرفته تا جزییات معماری و هنری آن، برایت شرح دهیم. تا وقتی با تور شیراز فارا گشت از آن دیدن می کنی، همانند یک لیدر حرفه ای، لذت ببری. پس تا آخر این مقاله همراه ما باش.

مسجد نصیرالملک شیراز یا مسجد صورتی؛ هر آنچه خوب است بدانی

تاریخچه و آدرس مسجد نصیرالملک

کاشی هفت رنگ مسجد صورتی شیراز

این مسجد در شهر شیراز و خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است.

ساختمان مسجد نصیرالملک بین سالهای 1876 تا 1888 در دوره سلسله قاجار که از سال 1785 تا 1925 حاکم بر ایران بودند به دستور ناصر الملک، توسط دو تن از افراد حرفه ایی در زمینه طراحی یعنی محمد حسن معمار و محمد رضا کاشی ساز ساخته شد. به دلیل وجود کاشی های صورتی رنگ که سقف را پوشانده است، به مسجد صورتی ملقب شده است.

البته این مسجد لقب های دیگری هم چون مسجد رنگین کمان و مسجد رنگ ها نیز دارد. اما مشهورترین آن همان مسجد صورتی است که در دنیا معروف شده.

رویایی رنگی در مسجد صورتی شیراز

رویایی رنگی در مسجد صورتی

از آغاز طلوع، مسجد پر از رنگ و نور می شود. نور خورشید از طریق شیشه ها به داخل نفوذ می کند و قسمت های داخلی، فرش های پارسی، کاشی های هفت رنگ سقف و دیوار را با الگوهای خاصی رنگی می کند.

با دیدن این منظره، شما هم مانند من از اینکه چگونه معمار توانسته است هنرهای زیادی را برای ساخت چنین مسجدی نفیس ترکیب کند، متحیر خواهی ماند!

اگر صبح یک زمستان به مسجد صورتی بروی و منتظر بمانی تا نوری که به آرامی از سمت راست مسجد به سمت چپ حرکت می کند، حرکت خود را انجام دهد و دقیقاً در مرکز بیفتد، می توانی عکسی محشر و متقارن شکار کنی.

 

معماری مسجد نصیرالملک شیراز

معماری مسجد نصیرالملک

دوره اسلامی بخشی از تاریخ پارس است که پس از دوره ساسانیان با آمدن مسلمانان تاکنون ادامه پیدا کرده. این بخش مهم تاریخ، دارای قدمتی طولانی، بیش از یک هزاره است و به سلسه های مختلف تقسیم شده است.

هر دوره از ویژگی های منحصر به فرد و خاص خود مانند: معماری، سیستم اقتصادی، طبقه بندی اجتماعی و غیره برخوردار است. معماری این مسجد برگرفته از همین تاریخچه است.

ساختمان مسجد نصیر الملک دارای 2 ایوان در شمال و جنوب است که در یکی از آن ها 2 مناره و 2 سالن در غرب و شرق طراحی شده است. برخی از هنرها در این مسجد بسیار چشمگیر هستند، مانند کاشی کاری ( کاشی های گلدار گل رز صورتی از ویژگی های معروف این بنای زیباست)، نقاشی در بام ها، شیشه های رنگی، گچ کاری ها و تزیینات زیبای منحصر بفرد و به کار رفته در این مسجد.

این مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی است که قسمت شرقی آن دارای یک محراب کاشی کاری شده است که با 12 ستون و پنجره به شیشه های رنگارنگ همراه است. باید شما این قسمت های مسجد صورتی را به عینه ببینی تا به عمق زیبایی آن ها پی ببری.

در داخل مسجد صورتی یک محوطه باز با استخر مستطیل شکل در مرکز وجود دارد که با گل ها احاطه شده است و زیبایی خارق العاده ایی را به وجود آورده است. نمای ساختمان دارای ده ها طاق آرکی است که به زیبایی نور نمای شیشه ای رنگ آمیزی شده، اضافه می کند.

این سازه از زمین لرزه های بی شماری جان سالم به در برده است. که بخشی از آن به دلیل ساخت آن با استفاده از چوب انعطاف پذیر به عنوان بند در دیوارها است. برای درک بهتر، به دنبال ردپای آجرهای چوبی در ستون های ایوان باش.

معماری در دوران قاجار

معماری مسجد دوران قاجار

اکنون، به بررسی معماری در سلسله قاجار می پردازیم. زیرا مکانی که ما درباره آن صحبت می کنیم، ساخته شده در دوره قاجار است.

هر نوع معماری در هر دوره دارای عناصر منحصر به فردی است اما برخی از عناصر را از دوره های قبلی قرض می گیرد. از این رو، معماری دوره قاجار مدیون هنر و معماری صفوی است.

هنر و معماری قاجار از شکوه و جلوه های دوره های قبل خود برخوردار نیست. به عنوان مثال برخی از شهرها مانند اصفهان، تبریز و قزوین در دوره صفویه با مساجد عالی و منحصر به فرد، مدارس، کاروان سراها و مجتمع ها توسعه و ساخته شده اند.

اما در دوره قاجار برخی از شهرها مانند تهران، شیراز، یزد و کاشان با ساختن مساجد، حمام ها و کاخ ها گسترش بیشتری یافتند.

اما با این شرایط، یكی از مهمترین بناهای تاریخی این دوره، مسجد صورتی شیراز است كه كه به اسم نصیرالملك نامگذاری شده است. این مسجد به دلیل استفاده از گل های صورتی و زرد در کاشی ها، دارای چندین نام و لقب شد. اما چیزی که باعث اهمیت بیشتر این مکان می شود، تکنیک استفاده از شیشه ها و بازی با نور است.

بخش دیگری از این مسجد شیرازی که اکثر عکاسان را برای گرفتن عکس و نشان دادن هنر عکاسی خود، جذب می کند، هماهنگی استفاده از ستون های داخل آن و تکنیک نور است که با الهام از مسجد جام جم شیراز ساخته شده اند.

 

پیدایش هنر ساخت شیشه های رنگی

هنر ساخت شیشه های رنگی

تولید شیشه های رنگی در غرب آسیا در حدود قرن هشتم میلادی وجود داشته است. در آن زمان پدر شیمی، جبیر بن حیان، کتاب خود را به اسم Kitab al-Durra al-Maknuna (مروارید پنهان) نوشت.

در آن وی 46 دستور تهیه شیشه رنگی را ارائه داد و روش برش شیشه و سنگ های قیمتی مصنوعی را توصیف کرد که به نظر می آید که دو طراح ایرانی نیز از این کتاب و دستورالعمل نهایت استفاده را برده اند.

هنرهای این رنگ ها را می توان در سراسر خاورمیانه و آناتولی (آسیای صغیر) مشاهده کرد. به عنوان مثال کاشی های ایزنیک یا سرامیک های کتاهیا در ترکیه. ترک ها از طریق ایران از آسیای میانه آمده بودند و سلسله های ترک را در اطراف آن منطقه مانند سلجوقیان، خوارزمیان، غزنوی ها و بسیاری دیگر قبل از ظهور سلسله عثمانی برپا کرده بودند.

این مسئله به اروپا هم مرتبط می شود. که ریچارد کینگینگتون در مقاله خود در “East Meets West in Venice” نوشت: “روند مشابهی برای تولید شیشه رخ داده است. با توجه به اینکه شیشه سازان سوریه و مصر هیچ رقبای جدی در اروپا ندارند.

ونیزی ها واردات شیشه خام و همچنین شیشه شکسته (قلاده) و خاکستر سودای گیاهی را در حدود قرن سیزدهم شروع کرده و به ساختن کپی از طرح های مسلمان در خانه سازی کردند. انتقال و کپی برداری بسیار موفقیت آمیز بود که خانه های جدید و گلی خاص، تزئین شده با شترها و گیاهان بیابانی.

در اواسط قرن پانزدهم، شیشه سازان ونیزی تکنیکی را برای تولید شیشه های کریستال، خلق کردند که خالص و بی رنگ و عاری از نقص بود که با موفقیت از کریستال گران قیمت تقلید می کردند. صنعتگران عثمانی خیلی زود این تکنیک را در ساخت ظروف چینی ایزنیک تطبیق دادند.

بنابراین، فرایندی که با استفاده و کپی برداری از ونیزی ها و قرض کردن مواد و صنعتگران اسلامی آغاز شده بود، با ساخت سرامیک های عثمانی و با تخصص ونیزی ها به طور کامل محقق شد.

از این تاریخ مشترک، شاهکارهای زیبایی با تسلط بر رنگ روی سرامیک، کاشی، شیشه و به ویژه از طریق این عناصر بوجود آمدند. که در مساجد و بناها مورد استفاده قرار گرفتند.

 

چگونه به مسجد صورتی یا نصیر الملک بروم؟

آدرس مسجد نصیر الملک

اگر انفرادی به شیراز سفر کردی، برای ورود به مسجد نصیر الملک شما می توانی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنی. اما اگر در تور شیراز گردی فارا گشت ثبت نام کنی، لیدرهای فارا گشت طبق برنامه ریزی های منظم شما را از درب هتل ترانسفر می کنند.

اتوبوس: شما باید از ترمینال ولیعصر (عج) سوار اتوبوس شده و در ایستگاه نارنجستان پیاده شوی. حتی می توانی مسیر از میدان ولی عصر تا باغ را پیاده طی کنی که حدود 15 – 17 دقیقه پیاده روی است.

مترو: نزدیکترین ایستگاه مترو به مسجد، ایستگاه ولیعصر است. این ایستگاه مترو در فاصله ای حدودا 1 کیلومتری از مسجد واقع شده است.

 

هتل های نزدیک به مسجد نصیر الملک

هتل های نزدیک مسجد نصیرالملک

اگر به صورت انفرادی سفر می کنی، می توانی برای اقامت مسافرت خود، هتل لطفعلی خان، هتل پارمیس، هتل پارسه، هتل حافظ و هتل زندیه را انتخاب کنی. این ها برخی از گزینه هایی می باشند که به علت نزدیکی به مسجد و نارنجستان قوام، برای شما قابل رزرو هستند.

اما اگر در تور فارا گشت ثبت نام کنی، بهترین هتل های طرف قرار داد که با قیمت خیلی بهتر و به صرفه تری ارائه می شوند، برای شما رزرو می شوند.

و همان طور که اشاره شد، برنامه گشت و دیدار از جاهای دیدنی شیراز و این مسجد را به صورت رایگان همراه با ترانسفر اختصاصی خواهی داشت.

 

آدرس مسجد نصیرالملک (مسجد صورتی) :

استان فارس، شهر شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، نرسیده به نارنجستان قوام.

ساعت بازدید و کاری مسجد نصیر الملک:

برای بازدید از این مسجد از ساعت 7:00 صبح الی 17:00 زمان خواهی داشت.

از بهترین زمان ها برای بازدید از این مسجد، می شود به تور شیراز تابستان و بهار اشاره کرد. چون آفتاب کامل می تابد و نور خورشید زمانی که از شیشه های رنگی عبور می کند جلوه فوق العاده زیبایی را به فضای داخلی می دهد.

نقشه و آدرس مسجد نصیرالملک در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت

مسجد نصیر یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است. شیراز جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی شیراز رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به شیراز داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده مسجد صورتی شیراز که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور شیراز فارا گشت رو حتما ببین. (برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه.)

اطلاعات تورهای فارا گشت

اطلاعات هتل های فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به شیراز و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های شیراز کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی و مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره مسجد نصیرالملک شیراز، مدت زمان سفر به شیراز، امکانات و درجه هتل های پکیج تور شیراز ارزان عادی یا تور شیراز نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

شماره تماس برای رزرو تورهای مسافرتی مورد علاقه شما

تورهای پیشنهادی:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا