قلعه پرتغالی ها قشم داستان جالبی دارد ، در سال ۱۵۰۶ “آلفونسو آلفوکرک” دریاسالار معروف پرتغالی بر حسب اتفاق با خلیج فارس و نواحی اطراف آن آشنایی پیدا کرد. وی چند سال بعد به هرمز حمله کرد و جزیره را به تصرف درآورد و حاکم هرمز را مجبور به پرداخت خراج به پرتغال کرد.

در این دوره از هرمز به عنوان شهری زیبا، پررونق و آسوده نام برده شد است. تسلط پرتغالی ها بر هرمز ادامه داشت و در همان هنگام آلفوکرک دستور ساخت قلعه های  مستحکمی را داد تا برای حفاظت از نظامیان پرتغالی در برابر شورش احتمالی بندرنشینان ایرانی ساخته شده شوند. این دژها به “قلعه پرتغالی ها قشم” معروف است.

این قلعه یکی از جاهای دیدنی قشم است که میتوانید در تور قشم از آن دیدن کنید و با مطالعه اطلاعات کاملی که در مورد این قلعه برای شما در  این صفحه طراحی کردیم ، دیدار از قلعه پرتغالی ها قشم خیلی لذت بخش تر خواهد شد.

قلعه پرتغالی های قشم
قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها قشم

قلعه پرتغالی ها قشم و معماری آنها

قلعه های پرتغالی ها در بندر قشم، کنگ، عمان، راس الخیمه، جزیره هرمز و جاهای دیگر دیده می شوند. در میان این مجموعه قلعه ها در جنوب ایران، قلعه های پرتغالی در هرمز، قشم و چابهار از بقیه معروف تر هستند.

معماری بیشتر این قلعه ها که توسط پرتغالی ها ساخته شده است شبیه به هم است. با پلان چهارضلعی نامنظم، دیوارهایی به قطر حدود ۵/۳متر و برج هایی به ارتفاع حدود ۱۲متر که در چهار گوشه وجود دارند که با نوع معماری خاص خود کار دفاعی را هنگام تیر اندازی راحت تر میکرد و هم دیده بانی سربازان برای آماده شدن از حملات احتمالی آسان تر میشد.

قلعه پرتقالی ها قشم
ساختار قلعه پرتغالی ها قشم

قلعه پرتغالی ها قشم با مساحتي بيش از 2 هزار متر مربع از سنگهاي آهكي و گچي با ملاط ساروج محلي ساخته شده است و در يك قرن گذشته چندين بار مرمت و محکم سازی شده است. قلعه قشم در سال 1507 میلادی به فرمان ” آلفونسو آلبركرك ” در ضلع شمالی جزیره قشم و در ساحل دریای خلیج فارس احداث گردید. 

قلعه قشم، کاربردی چون يك انبار بزرگ يا جاي نگهداري مهمات و سلاح داشته است كه در مواقع ضروری به دژهای دیگر كمك مي کرده  است. در حقیقت این قلعه یك قلعه تداركاتی بوده كه برای ارتباط با قلعه هرمز و رساندن تداركات و خدمات به این قلعه مركزی، در قشم ساخته شده بود.

دژ قشم راست گوشه می باشد. چهار برج در چهار گوشه و بازوهايي بلند دارد كه توپ و منجنيق ها برروي پهناي آن مستقر شده اند انبارهای اسلحه، آب انبار بزرگ، اتاقهای سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالار از بناهای این قلعه می باشد.

.تا به اینجا با معماری جالب این قلعه آشنا شدید و مطمئنا هنگامیکه به قشم در قالب تور زمینی قشم و یا تور هوایی قشم سفر میکنید دیدار از آن برایتان لذت بخش تر میشود.

تاریخچه قلعه پرتغالی ها قشم

قلعه ها حضور این استعمارگران در جنوب ایران و تسلط آنها بر تجارت دریایی این منطقه را برای بیش از ۱۱۰ سال تضمین کردند. این دوره از سال ۱۵۱۴ تا ۱۶۲۳ میلادی به طول انجامید تا اینکه سپاهیان شاه عباس به رهبری امام قلی خان و به کمک نیروهای انگلیسی، پرتقالی ها را از جزیره هرمز که مقر اصلی آنها بود، بیرون کردند.

سالیان درازی از آن تاریخ گذشته است، اما بقایای قلعه های پرتقالی ها قشم هنوز در برخی بنادر و جزایر ایرانی برجا مانده و تبدیل به یکی از جاذبه های توریستی  ایران شده است و هر ساله  گردشگران بسیاری از گوشه و کنار کشور برای دیدن آنها به خلیج فارس می روند.

قلعه پرتغالی ها قشم
باستان شناسی قلعه پرتغالی ها قشم

احسان یغمایی این قلعه را در سال 1378 از زیر خاک بیرون آورد. این باستان شناس تا بهار 1379 در این قلعه به انجام كاوش پرداخت.در آبان 1387 در پي حفاري هاي شرکت برق در محدوده 500 متري قلعه پرتغالي ها قشم ، تونل قديمي متصل به اين قلعه در شهر قشم، کشف شد.

اين تونل که به قلعه پرتغالي ها قشم متصل مي باشد، راه فرار فرماندهان و نيروهاي نظامي پرتقالي و همچنين مکان نگهداري مهمات نظامي آنان بوده است. تونل مذکور تا محدوده ميدان سعدي شهر قشم به طول حدود سه کيلومتر، ادامه دارد.

گفته می شود که این تونل براساس برخي روايات از قلعه پرتغالي ها در شهر قشم تا غارهاي خربس قشم (در 15 کيلومتري جنوب شهر قشم) نيز ادامه دارد.قرار است قلعه تاريخي شهر قشم به هزينه بنياد گلبنگيان (پرتغال) به عنوان نشان دوستي دو ملت مرمت شود و به صورت يك مركز تاريخي فرهنگي مورد استفاده قرار گیرد.

جزیره قشم جاذبه های توریستی زیادی دارد که در طول سفر به قشم شما را سرگرم میکنند ، دره ستاره افتاده و قلعه پرتغالی ها قشم نمونه هایی از عجایب دیدنی قشم.

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به قشم داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده قلعه پرتغالی ها قشم که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور قشم تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور قشم می‌توانید با شماره تلفن 02186037418 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور قشم ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور قشم ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی قشم که در صفحه تور اقساطی قشم شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037418
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از قلعه پرتغالی ها قشم را به ما بسپارید ، برای رزرو تور قشم در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور قشم کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور قشم آژانس فارا گشت کوروش کبیر