جنگل حرا قشم بر طبق روایاتی که مردم محلی می گویند: این گیاه از اشک چشم آدم روییده ‌است. حرا به افتخار دانشمند معروف ایرانی، بوعلی سینا؛ اسم گذاری شد. این درختچه در سواحل و مرداب‌های ساحلی مصر؛ عربستان؛ سواحل جنوب ایران دیده می‌شود. جنگل حرا در هشت منطقه حفاظت شده بین المللی ایران می‌روید که در این میان جنگل‌های همیشه سبز دریایی حرا در حاشیه شمال غربی قشم؛ از زیباترین گردشگاه‌های خلیج فارس به حساب می‌آید.

وقتی با تور قشم به جزیره زیبای قشم سفر میکنی یکی از جاهایی که پیشنهاد میکنم حتما ببینی، جنگل حرا است. زیبایی و جذابت های آن چشمان شما را خیره میکند و لذتی فوق العاده میبری از این اثر که یکی از قدرتها و هنرنمایی های خداوند بینهایت مهربان است.

در این مقاله میخواهیم  که توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت و ویکی انجام شده، تمام جزییاتی که در مورد این جنگل های فوق العاده لازم است بدانی را در اختیارتان قرار دهیم تا سفر به قشم شما با آگاهی بیشتر و جذاب تر شود.

جنگل حرا قشم

جنگل حرا قشم ، درختی بی نظیر

جغرافیای جنگل حرا قشم

جنگل حرا یا منطقه حفاظت ‌شده حرا و تالاب بین‌المللی خور خوران؛ مجموعه جنگل های سرسبز ساحلی مانگرو یا حرا می باشد که در حوالی جزیره قشم؛ بندر پل؛ جزیره هرمز و بندر خمیر در استان هرمزگان قرارگرفته است. مساحت کل جنگل‌های حرا ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار و مساحت حوزه جزیره قشم ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار تخمین زده شده ‌است و منطقه بزرگی را پوشش داده است.

جغرافیای جنگل حرا

این منطقه از تنوع زیستی بالایی برخوردار می باشد و هر ساله افراد زیادی را برای تماشا به سوی خود جلب می‌کند. در اصل یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران به شمار می رود.

مناطق حراخیز ایران عبارتند از تیاب؛ جاسک چاربهار؛ کناره‌های شمالی و غربی جزیره قشم. در زمینهای اطراف خورتیاب از حدود ۳ کیلومتری بندر تیاب میناب، بوته‌های حرا به چشم می‌خورد. طول خورتیاب ۷ مایل دریایی است. در ۲ سمت خور جاسک و در چابهار نیز حراهایی به شکل پراکنده دیده می‌شود؛ اما بهترین نوع حرا از نظر رشد ارتفاع و میزان تجمع، در ناحیه قشم؛ میان سواحل قشم، پل و خمیر که معروف به جنگل حرا میباشد یعنی جاییکه شما براحتی میتوانید با سفر به قشم از آن دیدن کنید.

جنگل حرا همچون جزایر ناز و غارهای خربس قشم یکی دیگر از عجایب هفتگانه قشم میباشد و در کنار جزیره هنگام و زیارتگاه شاه شهید قشم از دیدنیهای ناب قشم میباشد؛ و برای شماییکه دوست دارید از جاذبه های طبیعی دیدن کنید فرصت بسیار مناسبی فراهم کردیم تا با تور قشم به آنجا سفر کنید و با برنامه گشت قشم مختص شما از آن لذت ببری.

زیست شناسی جنگل های حرا قشم

حرا درختی است که زیستگاه آن آب شور می باشد. هنگام مد دریا تا گلوگاه در آب فرو می رود. درخت حرا دارای خاصیت تصفیه کنندگی می باشد که در پوست این درخت وجود دارد؛ به این معنی که بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می کند. جنگل های حرا به دلیل مساعد بودن شرایط اکولوژی، زیستگاهی امن برای پرندگان مهاجر از مناطق گرمسیری می باشند.

زیست شناسی جنگل حرا

به این گیاه در بندرعباس حرا، در بلوچستان تمر و در بعضی نقاط دیگر تول گفته می‌شود. به عربی نیز آن را شوری و شوره می‌نامند. حرا، گیاهی از تیره شاه پسند می باشد. دانه آن روی درخت مادر می‌روید و نهال تولید می‌کند. سپس از درخت جدا می‌شود و داخل مرداب می‌افتد. جنگل های حرا بر دریا و آب شور قرار گرفته اند واین سازش با آب شور و شرایط نامناسب، از حرا یک گیاه استثنایی ساخته ‌است.

گیاهان حرا، دارای برگ هایی به شکل بیضی می باشند که روی آنها سبز و براق بوده و پشت برگ ها نیز سفید یا خاکستری رنگ می باشد. طول این برگ ها حدود ۵ تا ۵/۷ سانتی متر است. میوه حرا، بادامی شکل است و به یک خامه باریک منتهی می‌شود.

سطح آب این جنگل در حالت عادی در حدود ۱ و نیم متر است. اما در زمان مد دریا؛ درختان این جنگل به زیر آب می روند و هجوم ماهی ها در حالت مد، آن را به محلی مناسب برای ماهیگیری تبدیل می کند. حالت جزر و مد در این جنگل ها هر ۶ ساعت یکبار اتفاق می افتد. جالب آنکه در حالت جزر، به نظر می آید که این درختان در زمینی خشک رشد کرده اند.

از راه خشکی (مثلا سواحل قشم) راهی به درون جنگل‌ها نیست و تنها راه دیدن آنها، راه آبی می باشد. برای تماشای این جنگل ها نیز باید با ناخدایان باتجربه همراه شوید، چون تنها آنها می توانند آبراهه‌های کوچک و متعدد موجود جنگل را شناسایی کنند…

جنگل حرا زیستگاه آبزیان و پرندگان

جنگل های حرا در سواحل جنوبی ایران، زیستگاه مناسبی برای انواع گوناگون آبزیان؛ پرندگان و دوزیستان است. از پرندگان می‌توان به مرغ ماهیخوار؛ حواصیل؛ لک لک؛ پلیکان؛ مرغابی و مرغ دریایی و از ماهی‌ها به خرچنگ؛ مار دریایی؛ شیلو؛ کلینگ (نوعی صدف) و انواع مختلف قورباغه اشاره کرد.

به همین دلیل به جنگل‌های حرا در منطقه قشم، ۳ عنوان جهانی، منطقه حفاظت شده بین المللی، ذخیره گاه زیست کره و تالاب بین المللی نام داده اند؛ چرا که ۸۰ درصد آبزیان خلیج فارس دوره تخم ریزی خود را در این منطقه می‌گذرانند؛ جنگل حرا بعنوان یکی از اکو سیستم های حیات وحش دریایی قشم نیز محسوب میشود که در این فرایند نقش بسزایی دارد.

جنگل حرا
جنگل حرا و زیستگاه پرندگان

خواص دیگر جنگل حرا

گل حرا بسیار کوچک می باشد بطوریکه از فرط کوچکی ناپیدا است. این گل به رنگ طلایی با ۴ گلبرگ است، که هر گلبرگ بیشتر از چند میلی متر طول ندارد. عطری شیرین و خنک دارد که تا شعاع چند متری اطراف آن پراکنده می‌شود. بومیان محلی از گیاه حرا به عنوان علوفه خشک برای خوراک چهار پایان استفاده می کنند.

پوست حرا برای درمان جذام موثر است. شیره درون آوندهای آن نیز بر بیماری خشکی که بیماری پوستی شایع در منطقه هرمزگان است، تاثیری قابل توجه دارد. در صنعت نیز برای تهیه چسب تخته و خمیر چوب از این گیاه استفاده می کنند.

جنگل حرا یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم است که در کنار پارک کروکودیل قشم دو نوع تفریح متفاوت رو برای شما فراهم میکنند؛ قشم جزیره ای با دیدنیهای طبیعی و بکر که خاطره ای فوق العاده از یک سفر را برای شما میسازد، تور زمینی قشم منتظر شماست.

آدرس جنگل های حرا در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

جنگل حرا قشم یکی از جاهای دیدنی این جزیره است. قشم جاذبه های دیدنی فوق العاده زیبای فراوانی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان میشود. اگر میخواهی بدونی که این جزیره چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی قشم رو که برات آماده کردیم میتونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به قشم داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده جنگل های حرا قشم که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور قشم فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت میکنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتلها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به قشم و جذابیت ها و زیبایش رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های قشم کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس میگیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره جنگل حرا قشم، مدت زمان سفر به قشم، امکانات و درجه هتل های پکیج تور قشم ارزان عادی یا تور قشم نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108
تور قشم آژانس فارا گشت کوروش کبیر