جنگل حرا قشم بر طبق روایاتی که مردم محلی می گویند: این گیاه از اشک چشم آدم روییده ‌است. حرا به افتخار دانشمند معروف ایرانی، بوعلی سینا؛ اسم گذاری شد. این درختچه در سواحل و مرداب‌ های ساحلی مصر؛ عربستان؛ سواحل جنوب ایران دیده می‌ شود. جنگل حرا در هشت منطقه حفاظت شده بین المللی ایران می‌ روید که در این میان جنگل‌ های همیشه سبز دریایی حرا در حاشیه شمال غربی قشم؛ از زیباترین گردشگاه‌ های خلیج فارس به حساب می‌ آید.

وقتی با تور قشم به جزیره زیبای قشم سفر می کنی یکی از جاهایی که پیشنهاد می کنم حتما ببینی، جنگل حرا است. زیبایی و جذابیت های آن چشمان شما را خیره می کند و لذتی فوق العاده می بری از این اثر که یکی از قدرت ها و هنر نمایی های خداوند بی نهایت مهربان است.

در این مقاله می خواهیم  که توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت و en.wikipedia.org انجام شده، تمام جزییاتی که لازم است بدانی را گردآوری کردیم. البته به قدری این اکوسیستم جذاب و فوق العاده است که سایت های بین المللی همچون  oceanservice.noaa.gov نیز درباره آن توضیحات علمی آورده اند. با مطالعه این مطلب می توانی سفر به قشم بهتر و همراه با آگاهی بیشتر و جذاب تر داشته باشی.

جنگل حرا قشم
فارا گشت پادکست

[powerpress]

جنگل حرا قشم، درختی بی نظیر

جغرافیای جنگل حرا قشم

جنگل حرا یا منطقه حفاظت ‌شده حرا و تالاب بین‌ المللی خور خوران؛ مجموعه جنگل های سرسبز ساحلی مانگرو یا حرا می باشد که در حوالی جزیره قشم؛ بندر پل؛ جزیره هرمز و بندر خمیر در استان هرمزگان قرار گرفته است. مساحت کل جنگل‌ های حرا در ایران  ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار و مساحت حوزه جزیره قشم ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار تخمین زده شده ‌است و منطقه بزرگی را پوشش داده است.

جغرافیای جنگل حرا

این منطقه از تنوع زیستی بالایی برخور دار می باشد و هر ساله افراد زیادی را برای تماشا به سوی خود جلب می‌ کند. در اصل یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران به شمار می رود.

مناطق حراخیز ایران عبارتند از تیاب؛ جاسک چاربهار؛ کناره‌های شمالی و غربی جزیره قشم. در زمین های اطراف خورتیاب از حدود ۳ کیلومتری بندر تیاب میناب، بوته‌ های حرا به چشم می‌ خورد. طول خورتیاب ۷ مایل دریایی است. در ۲ سمت خور جاسک و در چابهار نیز حراهایی به شکل پراکنده دیده می‌ شود؛ اما بهترین نوع حرا از نظر رشد ارتفاع و میزان تجمع، در ناحیه قشم؛ میان سواحل قشم، پل و خمیر که معروف به جنگل حرا می باشد یعنی جایی که شما به راحتی می توانی با سفر به قشم از آن دیدن کنی.

جنگل حرا همچون جزایر ناز و غارهای خربس قشم یکی دیگر از عجایب هفتگانه قشم می باشد و در کنار جزیره هنگام و زیارتگاه شاه شهید قشم از دیدنی های ناب قشم می باشد؛ و برای شما که دوست داری از جاذبه های طبیعی دیدن کنی فرصت بسیار مناسبی فراهم کردیم تا با تور قشم به آنجا سفر کنی و با برنامه گشت قشم مختص شما از آن لذت ببری.

زیست شناسی جنگل های حرا قشم

حرا درختی است که زیستگاه آن آب شور می باشد. هنگام مد دریا تا گلوگاه در آب فرو می رود. درخت حرا دارای خاصیت تصفیه کنندگی می باشد که در پوست این درخت وجود دارد؛ به این معنی که بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می کند. جنگل های حرا به دلیل مساعد بودن شرایط اکولوژی، زیستگاهی امن برای پرندگان مهاجر از مناطق گرمسیری می باشند.

زیست شناسی جنگل حرا

به این گیاه در بندرعباس حرا، در بلوچستان تمر و در بعضی نقاط دیگر تول گفته می‌ شود. به عربی نیز آن را شوری و شوره اسم گذاری کردند. حرا، گیاهی از تیره شاه پسند می باشد. دانه آن روی درخت مادر می‌ روید و نهال تولید می‌ کند. سپس از درخت جدا می‌ شود و داخل مرداب می‌ افتد. جنگل های حرا بر دریا و آب شور قرار گرفته اند و این سازش با آب شور و شرایط نا مناسب، از حرا یک گیاه استثنایی ساخته ‌است.

گیاهان حرا، دارای برگ هایی به شکل بیضی می باشند که روی آن ها سبز و براق بوده و پشت برگ ها نیز سفید یا خاکستری رنگ می باشد. طول این برگ ها حدود ۵ تا ۵/۷ سانتی متر است. میوه حرا، بادامی شکل است و به یک خامه باریک منتهی می‌ شود.

سطح آب این جنگل در حالت عادی در حدود ۱ و نیم متر است. اما در زمان مد دریا؛ درختان این جنگل به زیر آب می روند و هجوم ماهی ها در حالت مد، آن را به محلی مناسب برای ماهیگیری تبدیل می کند. حالت جزر و مد در این جنگل ها هر ۶ ساعت یک بار اتفاق می افتد. جالب آن که در حالت جزر، به نظر می آید که این درختان در زمینی خشک رشد کرده اند.

از راه خشکی (مثلا سواحل قشم) راهی به درون جنگل‌ها نیست و تنها راه دیدن آنها، راه آبی می باشد. برای تماشای این جنگل ها نیز باید با ناخدایان با تجربه همراه شوی، چون تنها آنها می توانند آبراهه‌های کوچک و متعدد موجود جنگل را شناسایی کنند.

جنگل حرا زیستگاه آبزیان و پرندگان

جنگل های حرا در سواحل جنوبی ایران، زیستگاه مناسبی برای انواع گوناگون آبزیان؛ پرندگان و دوزیستان است. از پرندگان می‌توان به مرغ ماهیخوار؛ حواصیل؛ لک لک؛ پلیکان؛ مرغابی و مرغ دریایی و از ماهی‌ ها به خرچنگ؛ مار دریایی؛ شیلو؛ کلینگ (نوعی صدف) و انواع مختلف قورباغه اشاره کرد.

به همین دلیل به جنگل‌ های حرا در منطقه قشم، ۳ عنوان جهانی، منطقه حفاظت شده بین المللی، ذخیره گاه زیست کره و تالاب بین المللی نام داده اند؛ چرا که ۸۰ درصد آبزیان خلیج فارس دوره تخم ریزی خود را در این منطقه می‌ گذرانند. جنگل حرا به عنوان یکی از اکو سیستم های حیات وحش دریایی قشم نیز محسوب می شود که در این فرایند نقش به سزایی دارد.

جنگل حرا
جنگل حرا و زیستگاه پرندگان

خواص دیگر جنگل حرا

گل حرا بسیار کوچک می باشد بطوریکه از فرط کوچکی نا پیدا است. این گل به رنگ طلایی با ۴ گلبرگ است، که هر گلبرگ بیشتر از چند میلی متر طول ندارد. عطری شیرین و خنک دارد که تا شعاع چند متری اطراف آن پراکنده می‌ شود. بومیان محلی از گیاه حرا به عنوان علوفه خشک برای خوراک چهار پایان استفاده می کنند.

پوست حرا برای درمان جذام موثر است. شیره درون آوندهای آن نیز بر بیماری خشکی که بیماری پوستی شایع در منطقه هرمزگان است، تاثیری قابل توجه دارد. در صنعت نیز برای تهیه چسب تخته و خمیر چوب از این گیاه استفاده می کنند.

جنگل حرا یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم است که در کنار پارک کروکودیل قشم دو نوع تفریح متفاوت رو برای شما فراهم می کنند؛ قشم جزیره ای با دیدنیهای طبیعی و بکر که خاطره ای فوق العاده از یک سفر را برای شما می سازد، تور زمینی قشم منتظر شماست.

آدرس جنگل های حرا در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

جنگل حرا قشم یکی از جاهای دیدنی این جزیره است. قشم جاذبه های دیدنی فوق العاده زیبای فراوانی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این جزیره چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی قشم رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده به یاد ماندنی به قشم داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده جنگل های حرا قشم که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور قشم فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به قشم و جذابیت ها و زیبایش رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آن جا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های قشم کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره 3 جاذبه پر جستجوی قشم در اینترنت که یکی از آن ها جنگل حرا قشم است، مدت زمان سفر به قشم، امکانات و درجه هتل های پکیج تور قشم ارزان عادی یا تور قشم نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108

تورهای پیشنهادی:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا