غارهای بان مسیتی یا همان غارهای تیس چابهار شما رو با دنیای رمز آلود و هیجان انگیز غارها آشنا می کنند. اگر مثل من از غار و تنگی و تاریکی آن دل خوشی نداری به چابهار برو  و غارهای بان مسیتی یا تیس رو ببین؛ شاید یکم بهش عادت کنی و نظرت عوض بشه.

غارهای تیس دلباز و راحت هستند البته یکم داستانشون متفاوته با غارهای دیگه و در شب ها کمی عجیب،  که من ترجیح می دم روز برم و ببینمشون تا شب.

در دامنه  کوه “شهبازبند” و با ارتفاع 25 متر از سطح زمین، دو غار مصنوعی و یک غار طبیعی در کنار یکدیگر قرار دارند که این سه غار را مردم بومی منطقه  “بان مسیتی” می نامند.

اگر شما با تور چابهار ارزان فارا گشت به این شهر زیبا سفر کنی، شناخت کامل جاهای دیدنی چابهار می تونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد. بنابراین در این صفحه اطلاعات کاملی را توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت از غارهای بان مسیتی یا غارهای تیس برای شما گرد آوری کردیم.

غارهای تیس چابهار
غارهای بان مسیتی

غارهای بان مسیتی یا غارهای تیس چابهار پرستشگاه یا محل ذبح؟

جایگاه غارهای بان مسیتی در روستای تیس چابهار

بندر چابهار به دلیل دسترسی به آب های آزاد و ارتباط با سایر کشورها از اهمیت سیاسی و اقتصادی زیادی برخوردار است.

همچنین از آب و هوای معتدلی نیز برخوردار است و به همین دلیل چابهار (به معنای چهاربهار یا سرزمین همیشه بهار) نامیده می شود.

در هشت کیلومتری شمال غربی بندر چابهار و در دامنه کوه شهبازبند، روستایی به اسم تیس قرار دارد که یکی از شگفت انگیز ترین جاذبه های گردشگری ایران را در خود جای داده است.

غارهای بان مسیتی دیدنیهای چابهار

روستای تیس و جاذبه های 2500 ساله

روستای تیس خود یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان چابهار است که آثار  تاریخی را در خود جای داده است. این روستا یکی از روستاهای قدیمی و در واقع بازمانده از دوران هخامنشیان است.

همان طور که در سایت ویکی پدیا هم آمده، کارشناسان قدمت این روستا را بیش از ۲۵۰۰ سال برآورد می کنند و در اسناد و نوشته های مربوط به لشکر کشی اسکندر مقدونی نیز از این روستا با عنوان تیز نام برده شده است.

ظاهرا تیز به مرور زمان به تیس تبدیل شده و امروزه این روستا تیس نامیده می شود. این روستا در زمان های قدیم «بندر تیس» نامیده می شده و یکی از بنادر مهم بازرگانی دریای عمان به شمار می رفته است. هنوز هم ویرانه های این بندر باستانی در اطراف آن وجود دارد. به جز غارهای سه گانه بان مسیتی جاذبه های گردشگری بسیاری در این روستای تاریخی وجود دارد که از آن میان می توان به قلعه پرتغالی های تیس، قلعه پیروز گت، مسجد جامع تیس و گورستان باستانی تیس اشاره کرد. مردم محلی این گورستان قدیمی را گورستان جن ها می دانند و در زبان بلوچی به آن «جن سنط» می گویند.

غارهای سه گانه بان مسیتی
غارهای سه گانه بان مسیتی

ما برای شما پیشنهاد ویژه داریم: زمانبندی در سفرهائی که تعدد مکان های دیدنی دارد برای ما که این روزها زمان و هزینه زیادی نداریم نیاز به تجربه و راهنمائی دارد. ما در آژانس مسافرتی فارا گشت کوروش کبیر ویژه ترین تور چابهار گردی را برای شما که تور چابهار را رزرو می نمایی تدارک دیدیم و با استفاده از راهنمایان محلی حرفه ای و تحصیلکرده، در این سفر بروی چیزی را از دست نخواهی داد. لذت سفری حرفه ای و فوق العاده را تجربه کن و بعنوان یک تور داخلی ارزشمند از آن یاد کن.

غارهای بان مسیتی به چه معنایی است؟

“بان” در زبان بلوچی به مرد صالح و خداپرست و “مسیتی” معبد و پرستشگاه خوانده می ‌شود و بر اساس شواهد این غارها محلی برای ذبح یا پرستشگاه بوده است. سکویی برای انجام اعمال مذهبی یا تشریفات دیگر در سر تا سر پهنه جلوی هر سه غار ساخته شده است.

بر روی دیوارهای سه طرف گنبد، با جوهر قرمز و بنفش، خطوط و علاماتی نقش بسته که بیشتر به خط “گجراتی” و خطوط هندی شباهت دارد که خود همین مسله بر فوق العاده بودن غارهای تیس می افزاید.

غارهای سه گانه تیس

معماری غارهای تیس سه گانه بان مسیتی

در روستای تیس سه غار باستانی وجود دارند که به اسم غارهای سه گانه تیس مشهور هستند. مردم محلی این غارها را غارهای بان مسیتی می نامند. در زبان بلوچی، بان به معنای مرد صالح و خداپرست و مسیتی به معنی پرستشگاه است. با توجه به شواهد موجود ظاهرا این غارها در گذشته به عنوان پرستشگاه استفاده می شدند.

غارهای سه گانه تیس شامل یک غار طبیعی و دو غار دست ساز و مصنوعی هستند که در ارتفاع ۲۵ متر بالاتر از سطح زمین قرار گرفته اند.

غار اول که طبیعی است به صورت نیم دایره است و با تراشیدن دیواره کوه توسعه یافته است. درون این غار مقبره ای با دیوارهای گچی سفید رنگ قرار دارد. مکعبی از سنگ و گچ بر فراز مقبره ساخته شده که زیربنای یک گنبد کوچک است. بدنه‌ های اطراف این مکعب را با گچ به رنگ سفید در آورده‌اند.

بر دیواره های مقبره خطوط و علاماتی ترسیم شده که به خط گجراتی و هندی شباهت زیادی دارد.د ر ورودی مقبره به موازات دهانه ورودی غار و رو به دره تیس واقع شده است.

غارهای تیس تور چابهار
غارهای تیس تور چابهار

غار دوم که مصنوعی و دست ساز است سمت راست غار اول و در فاصله هفت قدمی آن قرار دارد. آثار تراش و کنده کاری را به راحتی می توان در این غار مشاهده کرد. ارتفاع دهانه این غار هشتاد سانتیمتر است و سقف کوتاهی دارد. انتهای این غار مسدود شده و احتمال می رود این غار با غار سوم مرتبط بوده یا آن که به چاه های زیرزمینی که محل دفن مردگان بوده راه داشته است.

غار سوم در فاصله ۵۰ متری غار اصلی و در سمت چپ آن قرار دارد. این غار نیز به صورت مصنوعی و دست ساز ساخته شده و طول دهانه ورودی آن ۲۰ متر است.

یک گشت کامل برای بازدید از غارهای سه گانه بان مسیتی در تیس را برایت در تور چابهار تدارک دیدیم که با تور لیدر محلی می توانی به داستا های جذاب آن گوش دهی و از نزدیک تمام واقعی تهای نوشته های این صفحه را لمس کنی.

جذابیتی متفاوت در غارهای سه گانه تیس

دیدن از این غارهای سه گانه بان مسیتی شاید برای شما در حالت عادی خیلی جذاب نباشد. اما اگر قبل از آن بدانی که مدفن بسیار ی از مردگان چاه های دریائی زیر همین غار هاست کمی اوضاع متفاوت می شود.

اگر تصور ما از مرگ یک مراسم تدفین و یه قبر دو نبش در بهترین نقطه قبرستان باشد و گریه حضار این نوع تدفین می تونه برامون چالش باشه. اگر بعد از مرگ متوفی  رو به یکی از چاه های دریایی بندارن تا در قسمتی دیگر از اقیانوس ظاهر شود و غذای ماهیان و ماکیان شود کمی خوشایند نیست.

اما اگر بدانی که این امر زمانی بسیار مقدس بوده قضیه کمی متفاوت می شود. هر دوران و هر سرزمینی به نوعی برای متوفیان خود طلب آمرزش می کردند. مردم آن زمان چون روزی خود را از دریا می گرفتند خود را مدیون دریا می دانستند و برای همین خود را پس از مرگ در اختیار دریا قرار می دادند.

طبیعت غارهای تیس

حالا به غارهای سه گانه بان مسیتی یا همان غارهای تیس بروی و با چشم بدنبال نشانه ها و نوع مراسمات بگردی به حقایق جالبی دست پیدا می کنی و تعجب می کنی که چقدر ایران دارای راز و رمز است. رازهایی که در نوع خود در دنیا بی نظیر بوده و هست و میشه هزاران کتاب نوشت و فیلم ساخت. فیلم هایی که می توانند دنیا را تسخیر کنند از تفاوت های جذاب و سرگرم کننده و البته اصیل و واقعی.

اول مقاله گفتیم که رفتن به غارهای تنگ و تاریک می تونه کمی دلهره آور باشه ولی سفر به چابهار و دیدار از این غارهای سه گانه نظرت را حتما عوض خواهد کرد و یاد آور این جمله م یباشد که:

همه از طبیعتیم و باید به آغوش مادر طبیعت بازگردیم. طبیعت زاینده و میرنده است .

من دوست دارم جزئی از این کل باشم. شما چطور؟

نقشه غارهای بان مسیتی در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

غارهای تیس چابهار یکی از اماکن دیدنی این شهر است. چابهار جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی چابهار رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به چابهار داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده غارهای سه گانه بان مسیتی چابهار که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور چابهار فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به چابهار و غارهای سه گانه تیس رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های چابهار کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره غارهای بان مسیتی چابهار، مدت زمان سفر به چابهار، امکانات و درجه هتل های پکیج تور چابهار ارزان در ایام عادی یا تور چابهار در نوروز خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108
تور چابهار آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر

1 دیدگاه دربارهٔ «غارهای بان مسیتی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا