غارهای بان مسیتی یا همان غارهای تیس چابهار شما رو با دنیای رمز آلود و هیجان انگیز غارها آشنا میکنند ، اگر مثل  من از غار و تنگی و تاریکی آن دل خوشی ندارید به چابهار برید و غارهای بان مسیتی یا تیس رو ببینید شاید یکم بهش عادت کنید و نظرتون عوض بشه.

غارهای تیس دلباز و راحت هستن البته یکم داستانشون متفاوته با غارهای دیگه و در شب ها کمی عجیب ،  که من ترجیح می دم روز برم و ببینمشون تا شب.

در دامنه  کوه “شهبازبند” و با ارتفاع 25 متر از سطح زمین ، دو غار مصنوعی و یک غار طبیعی در کنار یکدیگر قرار دارند که این سه غار را مردم بومی منطقه  “بان مسیتی” می نامند.

اگر شما با تور چابهار ارزان  به این شهر زیبا سفر کنید ، شناخت کامل جاهای دیدنی چابهار میتونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد ، بنابراین در این صفحه اطلاعات کاملی از غارهای بان مسیتی یا غارهای تیس را برای شما گرد آوری کردیم.

غارهای تیس چابهار
غارهای بان مسیتی

غارهای بان مسیتی یا غارهای تیس چابهار پرستشگاه یا محل ذبح؟

جایگاه غارهای بان مسیتی در روستای تیس چابهار

بندر چابهار به دلیل دسترسی به آب های آزاد و ارتباط با سایر کشورها از اهمیت سیاسی و اقتصادی زیادی برخوردار است.

همچنین از آب و هوای معتدلی نیز برخوردار است و به همین دلیل چابهار (به معنای چهاربهار یا سرزمین همیشه بهار) نامیده می شود.در هشت کیلومتری شمال غربی بندر چابهار و در دامنه کوه شهبازبند ، روستایی به نام تیس قرار دارد که یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری ایران را در خود جای داده است.

غارهای بان مسیتی دیدنیهای چابهار

روستای تیس و جاذبه های 2500 ساله

روستای تیس خود یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان چابهار است که آثار  تاریخی را در خود جای داده است.این روستا یکی از روستاهای قدیمی و در واقع بازمانده از دوران هخامنشیان است.

کارشناسان قدمت این روستا را بیش از ۲۵۰۰ سال برآورد می کنند و در اسناد و نوشته های مربوط به لشکرکشی اسکندر مقدونی نیز از این روستا با عنوان تیز نام برده شده است.

ظاهرا تیز به مرور زمان به تیس تبدیل شده و امروزه این روستا تیس نامیده می شود. این روستا در زمان های قدیم «بندر تیس» نامیده می شده و یکی از بنادر مهم بازرگانی دریای عمان به شمار می رفته است. هنوز هم ویرانه های این بندر باستانی در اطراف آن وجود دارد.به جز غارهای سه گانه بان مسیتی جاذبه های گردشگری بسیاری در این روستای تاریخی وجود دارد که از آن میان می توان به قلعه پرتغالی های تیس ، قلعه پیروز گت ، مسجد جامع تیس و گورستان باستانی تیس اشاره کرد که مردم محلی این گورستان قدیمی را گورستان جن ها می دانند و در زبان بلوچی به آن «جن سنط» می گویند.

غارهای سه گانه بان مسیتی

غارهای سه گانه بان مسیتی

ما برای شما پیشنهاد ویژه داریم: زمانبندی در سفرهائی که تعدد مکانهای دیدنی دارد برای ما که این روزها زمان و هزینه  زیادی نداریم  نیاز به تجربه و راهنمائی دارد ، ما در آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر ویژه ترین تور چابهار گردی را برای شما که تور چابهار را رزرو مینمایید تدارک دیدیم و با استفاده از راهنمایان محلی حرفه ای و تحصیلکرده ، در این سفر بروید چیزی را از دست نخواهید داد و لذت سفری حرفه ای و فوق العاده را تجربه کنید و بعنوان یک تور داخلی ارزشمند از آن یاد کنید.

غارهای بان مسیتی به چه معنایی است؟

“بان” در زبان بلوچی به مرد صالح و خداپرست و “مسیتی” معبد و پرستشگاه خوانده می‌شود و بر اساس شواهد این غارها محلی برای ذبح یا پرستشگاه بوده است که سکویی نیز برای انجام اعمال مذهبی یا تشریفات دیگر در سر تا سر پهنه جلوی هر سه غار ساخته شده است.

بر روی دیوارهای سه طرف گنبد ، با جوهر قرمز و بنفش ، خطوط و علاماتی نقش بسته که بیشتر به خط “گجراتی” و خطوط هندی شباهت دارد که خود همین مسله بر فوق العاده بودن غارهای تیس می افزاید.

غارهای سه گانه تیس

معماری غارهای تیس سه گانه بان مسیتی

در روستای تیس سه غار باستانی وجود دارند که به نام غارهای سه گانه تیس مشهور هستند. مردم محلی این غارها را غارهای بان مسیتی می نامند.در زبان بلوچی، بان به معنای مرد صالح و خداپرست و مسیتی به معنی پرستشگاه است.با توجه به شواهد موجود ظاهرا این غارها در گذشته به عنوان پرستشگاه استفاده می شدند.

غارهای سه گانه تیس شامل یک غار طبیعی و دو غار دست ساز و مصنوعی هستند که در ارتفاع ۲۵ متر بالاتر از سطح زمین قرار گرفته اند.

غار اول که طبیعی است به صورت نیم دایره است و با تراشیدن دیواره کوه توسعه یافته است. درون این غار مقبره ای با دیوارهای گچی سفید رنگ قرار دارد.مکعبی از سنگ و گچ بر فراز مقبره ساخته شده که زیربنای یک گنبد کوچک است ، بدنه‌های اطراف این مکعب را با گچ به رنگ سفید درآورده‌اند.

بر دیواره های مقبره خطوط و علاماتی ترسیم شده که به خط گجراتی و هندی شباهت زیادی دارد.در ورودی مقبره به موازات دهانه ورودی غار و رو به دره تیس واقع شده است.

غارهای تیس تور چابهار

غارهای تیس تور چابهار

غار دوم که مصنوعی و دست ساز است سمت راست غار اول و در فاصله هفت قدمی آن قرار دارد. آثار تراش و کنده کاری را به راحتی می توان در این غار مشاهده کرد.ارتفاع دهانه این غار هشتاد سانتیمتر است و سقف کوتاهی دارد. انتهای این غار مسدود شده و احتمال می رود این غار با غار سوم مرتبط بوده یا آن که به چاه های زیرزمینی که محل دفن مردگان بوده راه داشته است.

غار سوم در فاصله ۵۰ متری غار اصلی و در سمت چپ آن قرار دارد. این غار نیز به صورت مصنوعی و دست ساز ساخته شده و طول دهانه ورودی آن ۲۰ متر است.

یک گشت کامل برای بازدید از غارهای سه گانه بان متیسی در تیس را برایتان در تور چابهار تدارک دیدیم که با تور لیدر محلی میتوانید به داستانهای جذاب آن گوش دهید و از نزدیک تمام واقعیتهای نوشته های این صفحه را لمس کنید.

جذابیتی متفاوت در غارهای سه گانه تیس

دیدن از این غارهای سه گانه بان مسیتی شاید برای شما در حالت عادی خیلی جذاب نباشد اما اگر قبل از آن بدانید که مدفن بسیار ی از مردگان چاههای دریائی زیر همین غار هاست کمی اوضاع متفاوت می شود.

اگر تصور ما از مرگ یک مراسم تدفین و یه قبر دو نبش در بهترین نقطه قبرستان باشد و گریه حضار این نوع تدفین می تونه برامون چالش باشه.اگر بعد از مرگ متوفی  رو به یکی از چاه های دریایی بندارن تا در قسمتی دیگر از اقیانوس ظاهر شود و غذای ماهیان و ماکیان شود کمی خوشایند نیست.

اما اگر بدانی که این امر زمانی بسیار مقدس بوده قضیه کمی متفاوت می شود.هر دوران و هر سرزمینی به نوعی برای متوفیان خود طلب آمرزش می کردند.مردم آن زمان چون روزی خود را از دریا می گرفتند خود را مدیون دریا می دانستند و برای همین خود را پس از مرگ در اختیار دریا قرار می دادند.

طبیعت غارهای تیس

حالا به غارهای سه گانه بان مسیتی یا همان غارهای تیس بروید و با چشم بدنبال نشانه ها و نوع مراسمات بگردید به حقایق جالبی دست پیدا می کنید و تعجب میکنید که چقدر ایران دارای راز و رمز است رازهایی که در نوع خود در دنیا بینظیر بوده و هست و میشه هزاران کتاب نوشت و فیلم ساخت فیلمهایی که میتوانند دنیا را تسخیر کنند از تفاوتهای جذاب و سرگرم کننده و البته اصیل و واقعی.

اول مقاله گفتیم که رفتن به غارهای تنگ و تاریک میتونه کمی دلهره آور باشه ولی سفر به چابهار و دیدار از این غارهای سه گانه نظر تان را حتما عوض خواهد کرد و یاد آور این جمله میباشد که:

همه از طبیعتیم و باید به آغوش مادر طبیعت بازگردیم.طبیعت زاینده و میرنده است .

من دوست دارم جزئی از این کل باشم شما چطور؟

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به چابهار داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده غارهای بان مسیتی یا غارهای تیس چابهار که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور چابهار تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور چابهار می‌توانید با شماره تلفن 02186037418 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره غارهای بان مسیتی تیس چابهار ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور چابهار ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی چابهار که در صفحه تور قسطی چابهار شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037418
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از غارهای بان مسیتی چابهار را به ما بسپارید ، برای رزرو تور چابهار در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور چابهار کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور چابهار آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر