وقتی به چابهار سفر میکنید یکی از جاهای دیدنی چابهار که حتما از آن دیدن خواهید کرد و برای شما بسیار جذاب و متفاوت خواهد بود و در نگاه اول تعجب شما را بر می انگیزد  ، تالاب لیپار چابهار یا همان تالاب صورتی میباشد که در جاده ساحلی چابهار به گواتر و 20 کیلومتری شرق چابهار قرار گرفته است.

نام دیگر تالاب لیپار چابهار ، تالاب صورتی چابهار میباشد و این وجه تسمیه بدین خاطر است که بعلت نوع بافت خاک و وجود نوعی از پلانکتونها به رنگ صورتی دیده میشود.تالاب لیپار دارای منظره ای زیبا و کم نظیری است که در کل دنیا فقط چهار مورد از این نوع تالاب وجود دارد.

اگر شما با تور چابهار به این شهر زیبا سفر کنید ، شناخت کامل جاهای دیدنی چابهار میتونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد ، بنابراین در این صفحه اطلاعات کاملی از تالاب لیپار یا همان تالاب صورتی چابهار را برای شما گرد آوری کردیم.

تالاب لیپار صورتی چابهار
تالاب لیپار صورتی چابهار

تالاب لیپار ، دریاچه صورتی

موقعیت جغرافیایی تالاب لیپار چابهار

تالاب لیپار چابهار موقعیت جرافیایی ویژه ای دارد که باعث شده است شرایط مناسبی را برای رویش و پرورش گونه های مختلفی از بلوط و گزنه داشته باشد چون این گیاهان در آب این تالاب رشد می کنند و وجود همین گیاهان و رنگ خاص تالاب لیپار منظره ای فوق العاده زیبا را پدید آورده است که نمونه آن نه تنها در ایران بلکه در جهان بسیار نادر میباشد.

دشتی در کنار این تالاب قرار دارد که اهالی این منطقه به آن دشتار یا عروس چابهار نیز می گویند. در زبان بلوچستانی دشتار به معنی نامزد میباشد و یا دختران جوانی است که هنوز ازدواج نکرده اند. دلیل نام گذاری این منطقه هم به این نام درختان سرسبز و جوانی است که در آن وجود دارد و منظره جالبی که ایجاد کرده اند.

تالاب لیپار چابهار

اکو سیستم و دلیل صورتی شدن تالاب لیپار چابهار

نحوه ی اکوسیستم تالاب در چابهار به صورت جذر و مد قرمز مایل به صورتی انجام می شود که همین مسله خود یکی از دیدنی های سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود و برای بازدیدکنندگان بسیار تعجب آور است و جذاب میباشد. اوج زیبایی این پدیده در دره لیپار قابل مشاهده است ، جایی که به آن تالاب صورتی می‌گویند.

همانطور که در اوایل این صفحه گفتیم رنگ صورتی تالاب صورتی لیپار به دلیل وجود فراوان پلانکتون های گیاهی است که در آن وجود دارد و به رنگ قرمز مایل به صورتی دیده می شود. تقریبا چیزی حدود ۹۰ درصد از پلانکتون های گیاهی در این حوزه دیده می شوند. وفور مواد آلی و معدنی ای که از طریق رودخانه و خورهای متصل به خلیج بر اثر بارندگی های محلی به این حوزه نیز هدایت می شوند مزیدی بر علت میباشند.

همین موضوع خود سبب افزایش زیاد تولیدات بیولوژیکی در بعضی از فصول می شود ، به طوری که این عوامل به همراه جریانات دریایی حاصل از طوفان‌های مونسون که از ویژگی‌های منحصربه‌فرد حوزه اقیانوسی دریای عمان است نمونه آن در ساحل صخره ای چابهار نیز مشاهده میشود ، موجب افزایش بیش از حد تعداد پلانکتون‌های گیاهی در ماه‌های بعد از فصل مونسون (از اواسط خرداد تا اواسط شهریور ) می‌شود ، این تعداد در آذرماه به حداکثر میزان خود می‌رسد.

تالاب لیپار چابهار و ساخت آن

این تالاب بنا به پیشنهاد آقای دادکریم شیخ‌زاده که خود بومی محل و از روستای دمبدف است؛ و با کمک اهالی و بودجه شخصی و حمایت وزارت نیرو با در اختیار گذاشتن دستگاه‌های کشاورزی توانست در سال ۱۳۶۲ خورشیدی برابر با ۱۹۸۱ این تالاب صورتی را احداث کند و به مرحله بهره برداری برساند.

این تالاب لیپار چابهار در اوایل احداث و بارندگی خوبی که در محل آن داشت توانست مدت مدیدی منطقه را سبز و پرندگان مهاجر و غیربومی را به این تالاب بکشاند و بعلت اینکه منطقه چندین سال است خشک و بارندگی کافی نداشته این تالاب هر ساله بشکل خاصی در می‌آید ، ولی اصالت اولیه که همان جمع‌آوری آبهای سطحی که در زمان بارندگی بر روی زمین جاری می‌شود را داراست.

تالاب لیپار

گونه های جانوری تالاب لیپار چابهار

علاوه بر گیاهان متنوعی که در تالاب لیپار چابهار رشد می کنند و در تور چابهار از آن دیدن خواهید کرد ، گونه های حیوانات متنوعی هم در آن دیده می شود که این حیوانات شامل پرندگانی چون چنگر ، فلامینگو ، کشیم ، انواع حواصیل ، طاووسک ، باقرقره ، تیهو ، عقاب دشتی ، جذابیت های این منطقه را چندین برابر کرده است.

نکته جالبی که در این منطقه خواهید دید این است که در این منطقه پنبه‌های وحشی می‌روید که مردم منطقه از آن تشک و بالشت تهیه می‌کنند. مطابق با بررسی ها و آمارگیری هایی که انجام شده در این شهر بندری در مورد گونه های جانوری نتیجه ای به این صورت بدست آمده است که این نتیجه را می توانیم به شرح زیر خدمتتان ارائه دهیم:

۹۳ گونه پلانکتون گیاهی، ۳۱ گروه پلانکتون جانوری، ۶۴ گونه از انواع نرم‌تنان، ۸۵ گونه انواع ماهی، ۲۴ گونه از سخت پوستان، ۱۴ گونه مایوبنتوز و ۴۶ گونه مختلف از جلبک‌ها در آن شناسایی شده‌ اند که این خود گویایی منحصر بفرد بودن این منطقه میباشد.

تالاب لیپار چابهار یکی از جاذبه های طبیعی چابهار میباشد و در کنار کوههای مینیاتوری چابهار ، پلاژ ساحلی تیس و  آرامگاه سید غلام رسول چابهار در نزدیکی روستای تیس که از جاذبه های ساخته شده بدست انسان است ، سفر به چابهار ی پر از دیدنیهای جذاب برای شما در تور چابهار گردی میسازند.

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به چابهار داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده تالاب لیپار چابهار که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور چابهار تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور چابهار می‌توانید با شماره تلفن 02186037418 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور چابهار ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور چابهار ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی چابهار که در صفحه تور اقساطی چابهار شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037418
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از تالاب لیپار یا تالاب صورتی چابهار را به ما بسپارید ، برای رزرو تور چابهار در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور چابهار کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور چابهار آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر