وقتی به چابهار سفر می کنی یکی از جاهای دیدنی چابهار که حتما از آن دیدن خواهی کرد و برای شما بسیار جذاب و متفاوت خواهد بود و در نگاه اول تعجب شما را بر می انگیزد؛ تالاب لیپار چابهار یا همان تالاب صورتی میباشد. این تالاب در جاده ساحلی چابهار به گواتر و 20 کیلومتری شرق چابهار قرار گرفته است.

نام دیگر تالاب لیپار چابهار، تالاب صورتی چابهار میباشد و این وجه تسمیه بدین خاطر است که بعلت نوع بافت خاک و وجود نوعی از پلانکتونها به رنگ صورتی دیده میشود. تالاب لیپار دارای منظره ای زیبا و کم نظیری است که در کل دنیا فقط چهار مورد از این نوع تالاب وجود دارد.

اگر شما با تور چابهار به این شهر زیبا سفر کنی، شناخت کامل جاهای دیدنی چابهار میتونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد. بنابراین در این صفحه اطلاعات کاملی از تالاب لیپار یا همان تالاب صورتی چابهار را با همکاری تیم تحقیقاتی فارا گشت برای شما گرد آوری کردیم.

تالاب لیپار صورتی چابهار
تالاب لیپار صورتی چابهار

تالاب لیپار، دریاچه صورتی

موقعیت جغرافیایی تالاب لیپار چابهار

تالاب لیپار چابهار موقعیت جرافیایی ویژه ای دارد که باعث شده است شرایط مناسبی را برای رویش و پرورش گونه های مختلفی از بلوط و گزنه داشته باشد. چون این گیاهان در آب این تالاب رشد می کنند. وجود همین گیاهان و رنگ خاص تالاب لیپار منظره ای فوق العاده زیبا را پدید آورده است که نمونه آن نه تنها در ایران بلکه در جهان بسیار نادر میباشد.

دشتی در کنار این تالاب قرار دارد که اهالی این منطقه به آن دشتار یا عروس چابهار نیز می گویند. در زبان بلوچستانی دشتار به معنی نامزد میباشد و یا دختران جوانی است که هنوز ازدواج نکرده اند. دلیل نام گذاری این منطقه هم به این نام درختان سرسبز و جوانی است که در آن وجود دارد و منظره جالبی که ایجاد کرده اند.

تالاب لیپار

اکو سیستم و دلیل صورتی شدن تالاب لیپار چابهار

نحوه ی اکوسیستم تالاب در چابهار به صورت جذر و مد قرمز مایل به صورتی انجام می شود. که همین مسله خود یکی از دیدنی های سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود و برای بازدیدکنندگان بسیار تعجب آور است و جذاب میباشد. اوج زیبایی این پدیده در دره لیپار قابل مشاهده است. جایی که به آن تالاب صورتی می‌گویند.

همانطور که در اوایل این صفحه گفتیم رنگ صورتی تالاب صورتی لیپار به دلیل وجود فراوان پلانکتون های گیاهی است که در آن وجود دارد و به رنگ قرمز مایل به صورتی دیده می شود. تقریبا چیزی حدود ۹۰ درصد از پلانکتون های گیاهی در این حوزه دیده می شوند. وفور مواد آلی و معدنی ای که از طریق رودخانه و خورهای متصل به خلیج بر اثر بارندگی های محلی به این حوزه نیز هدایت می شوند مزیدی بر علت میباشند.

همین موضوع خود سبب افزایش زیاد تولیدات بیولوژیکی در بعضی از فصول می شود. به طوری که این عوامل به همراه جریانات دریایی حاصل از طوفان‌های مونسون که از ویژگی‌های منحصر به‌ فرد حوزه اقیانوسی دریای عمان است. نمونه آن در ساحل صخره ای چابهار نیز مشاهده میشود، موجب افزایش بیش از حد تعداد پلانکتون‌های گیاهی در ماه‌ های بعد از فصل مونسون (از اواسط خرداد تا اواسط شهریور ) می‌شود. میتوانی برای اطلاع در منابع بین المللی همچون ویکی هم بخوانی که این تعداد در آذرماه به حداکثر میزان خود می‌رسد.

طراحی و ساخت تالاب لیپار

این تالاب بنا به پیشنهاد آقای دادکریم شیخ‌ زاده که خود بومی محل و از روستای دمبدف است. با کمک اهالی و بودجه شخصی و حمایت وزارت نیرو با در اختیار گذاشتن دستگاه‌های کشاورزی توانست در سال ۱۳۶۲ خورشیدی برابر با ۱۹۸۱ این تالاب صورتی را احداث کند و به مرحله بهره برداری برساند.

این تالاب در اوایل احداث و بارندگی خوبی که در محل آن داشت توانست مدت مدیدی منطقه را سبز و پرندگان مهاجر و غیربومی را به این تالاب بکشاند. اما بعلت اینکه منطقه چندین سال است خشک و بارندگی کافی نداشته این تالاب هر ساله بشکل خاصی در می‌آید. ولی اصالت اولیه که همان جمع‌آوری آبهای سطحی که در زمان بارندگی بر روی زمین جاری می‌شود را دارا است.

تالاب لیپار چابهار

گونه های جانوری تالاب لیپار چابهار

علاوه بر گیاهان متنوعی که در تالاب لیپار رشد می کنند و در تور چابهار از آن دیدن خواهی کرد، گونه های حیوانات متنوعی هم در آن دیده می شود. این حیوانات شامل پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسک، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، جذابیت های این منطقه را چندین برابر کرده است.

نکته جالبی که در این منطقه خواهی دید این است که در این منطقه پنبه‌های وحشی می‌روید که مردم منطقه از آن تشک و بالشت تهیه می‌کنند. مطابق با بررسی ها و آمارگیری هایی که انجام شده در این شهر بندری در مورد گونه های جانوری نتیجه ای به این صورت بدست آمده است که این نتیجه را می توانیم به شرح زیر خدمتت ارائه دهیم:

۹۳ گونه پلانکتون گیاهی، ۳۱ گروه پلانکتون جانوری، ۶۴ گونه از انواع نرم‌تنان، ۸۵ گونه انواع ماهی، ۲۴ گونه از سخت پوستان، ۱۴ گونه مایوبنتوز و ۴۶ گونه مختلف از جلبک‌ها در آن شناسایی شده‌ اند که این خود گویایی منحصر بفرد بودن این منطقه میباشد.

تالاب لیپار چابهار یکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی چابهار میباشد و در کنار کوههای مینیاتوری، پلاژ ساحلی تیس و  آرامگاه سید غلام رسول چابهار در نزدیکی روستای تیس که از جاذبه های ساخته شده بدست انسان است. همه اینها با هم سفر به چابهار ی پر از دیدنیهای جذاب برای شما در تور چابهار گردی میسازند که سالها خاطره آن را فراموش نکنی.

نقشه و آدرس تالاب لیپار در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

تالاب لیپار یکی از جذابیتهای این شهر است. چابهار جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان میشود. اگر میخواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی چابهار رو که برات آماده کردیم میتونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به چابهار داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده دریاچه یا تالاب صورتی لیپار که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی. صفحه تور چابهار فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت میکنه ).

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتلها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به چابهار و جاهای دیدنی زیبایش را ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی. این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه رزرو هتل در چابهار کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس فارا گشت تماس میگیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره دریاچه صورتی یا تالاب لیپار چابهار؛ مدت زمان سفر به چابهار؛ امکانات و درجه هتل های پکیج تور چابهار ارزان در ایام عادی یا تور نوروز چابهار خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند. پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

02186037414
09208008108
تور چابهار آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر