تالاب لیپار چابهار

تالاب لیپار

دریاچه صورتی چابهار

وقتی به چابهار سفر می کنی یکی از جاهای دیدنی چابهار که حتما از آن دیدن خواهی کرد و برای شما بسیار جذاب و متفاوت خواهد بود و در نگاه اول تعجب شما را بر می انگیزد؛ تالاب لیپار چابهار یا همان دریاچه صورتی یا دریاچه قرمز می باشد. این تالاب در جاده ساحلی چابهار به گواتر و 20 کیلومتری شرق چابهار قرار گرفته است.

اسم دیگر تالاب لیپار در چابهار، دریاچه صورتی چابهار می باشد و این وجه تسمیه بدین خاطر است که به علت نوع بافت خاک و وجود نوعی از plankton به رنگ صورتی دیده می شود. تالاب لیپار دارای منظره ای زیبا و کم نظیری است که در کل دنیا فقط چهار مورد از این نوع تالاب وجود دارد.

اگر شما با تور چابهار فارا گشت به این شهر زیبا سفر کنی، شناخت کامل جاهای دیدنی چابهار می تونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد. اطلاعاتی که خوب است بدانی، برای مثال:

 • تالاب لیپار کجاست؟
 • علت رنگ صورتی تالاب لیپار چه چیزی است؟

بنابراین در این صفحه اطلاعات کاملی از تالاب لیپار یا همان تالاب صورتی چابهار را با همکاری تیم تحقیقاتی فارا گشت برای شما گرد آوری کردیم.

تالاب لیپار یا همان دریاچه صورتی چابهار

موقعیت جغرافیایی تالاب لیپار چابهار

تالاب لیپار

تالاب لیپار چابهار موقعیت جغرافیایی ویژه ای دارد که باعث شده است شرایط مناسبی را برای رویش و پرورش گونه های مختلفی از بلوط و گزنه داشته باشد.

چون این گیاهان در آب این تالاب رشد می کنند. وجود همین گیاهان و رنگ خاص تالاب لیپار منظره ای فوق العاده زیبا را پدید آورده است که نمونه آن نه تنها در ایران بلکه در جهان بسیار نادر می باشد.

دشتی در کنار این تالاب قرار دارد که اهالی این منطقه به آن دشتار یا عروس چابهار نیز می گویند. در زبان بلوچستانی دشتار به معنی نامزد می باشد و یا دختران جوانی است که هنوز ازدواج نکرده اند.

دلیل نام گذاری این منطقه هم به این نام درختان سرسبز و جوانی است که در آن وجود دارد و منظره جالبی که ایجاد کرده اند.

اکو سیستم و دلیل صورتی شدن تالاب لیپار چابهار

تالاب لیپار صورتی چابهار

نحوه ی اکوسیستم تالاب در چابهار به صورت جذر و مد قرمز مایل به صورتی انجام می شود. که همین مسله خود یکی از دیدنی های سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود و برای بازدید کنندگان بسیار تعجب آور است و جذاب می باشد. اوج زیبایی این پدیده در دره لیپار قابل مشاهده است. جایی که به آن تالاب صورتی می ‌گویند.

همان طور که در اوایل این صفحه گفتیم رنگ صورتی تالاب صورتی لیپار به دلیل وجود فراوان پلانکتون های گیاهی است که در آن وجود دارد و به رنگ قرمز مایل به صورتی دیده می شود.

تقریبا چیزی حدود ۹۰ درصد از پلانکتون های گیاهی در این حوزه دیده می شوند. وفور مواد آلی و معدنی ای که از طریق رودخانه و خورهای متصل به خلیج بر اثر بارندگی های محلی به این حوزه نیز هدایت می شوند مزیدی بر علت می باشند.

همین موضوع خود سبب افزایش زیاد تولیدات بیولوژیکی در بعضی از فصول می شود. به طوری که این عوامل به همراه جریانات دریایی حاصل از طوفان‌ های مونسون که از ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد حوزه اقیانوسی دریای عمان است. نمونه آن در ساحل صخره ای چابهار نیز مشاهده می شود، موجب افزایش بیش از حد تعداد پلانکتون‌ های گیاهی در ماه‌ های بعد از فصل مونسون (از اواسط خرداد تا اواسط شهریور ) می‌ شود.

می توانی برای اطلاع در منابع بین المللی همچون fa.wikipedia.org هم بخوانی که این تعداد در آذرماه به حداکثر میزان خود می‌ رسد.

 

طراحی و ساخت دریاچه صورتی چابهار

طراحی و ساخت تالاب لیپار صورتی در چابهار

این تالاب بنا به پیشنهاد آقای دادکریم شیخ‌ زاده که خود بومی محل و از روستای دمبدف است. با کمک اهالی و بودجه شخصی و حمایت وزارت نیرو با در اختیار گذاشتن دستگاه‌ های کشاورزی توانست در سال ۱۳۶۲ خورشیدی برابر با ۱۹۸۱ این تالاب صورتی را احداث کند و به مرحله بهره برداری برساند.

این تالاب در اوایل احداث و بارندگی خوبی که در محل آن داشت توانست مدت مدیدی منطقه را سبز و پرندگان مهاجر و غیر بومی را به این تالاب بکشاند.

اما به علت این که منطقه چندین سال است خشک و بارندگی کافی نداشته این تالاب هر ساله به شکل خاصی در می ‌آید. ولی اصالت اولیه که همان جمع ‌آوری آب های سطحی که در زمان بارندگی بر روی زمین جاری می ‌شود را دارا است.

گونه های جانوری تالاب صورتی لیپار چابهار

علاوه بر گیاهان متنوعی که در تالاب لیپار رشد می کنند و در تور چابهار از آن دیدن خواهی کرد، گونه های حیوانات متنوعی هم در آن دیده می شود. این حیوانات شامل پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسک، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، جذابیت های این منطقه را چندین برابر کرده است.

نکته جالبی که در این منطقه خواهی دید این است که در این منطقه پنبه‌ های وحشی می ‌روید که مردم منطقه از آن تشک و بالشت تهیه می ‌کنند. مطابق با بررسی ها و آمارگیری هایی که انجام شده در این شهر بندری در مورد گونه های جانوری نتیجه ای به این صورت به دست آمده است که این نتیجه را می توانیم به شرح زیر خدمتت ارائه دهیم:

۹۳ گونه پلانکتون گیاهی، ۳۱ گروه پلانکتون جانوری، ۶۴ گونه از انواع نرم‌ تنان، ۸۵ گونه انواع ماهی، ۲۴ گونه از سخت پوستان، ۱۴ گونه مایوبنتوز و ۴۶ گونه مختلف از جلبک‌ ها در آن شناسایی شده‌ اند که این خود گویایی منحصر به فرد بودن این منطقه می باشد.

تالاب لیپار چابهار یکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی چابهار می باشد و در کنار کوههای مینیاتوری، پلاژ ساحلی تیس و آرامگاه سید غلام رسول چابهار در نزدیکی روستای تیس که از جاذبه های ساخته شده به دست انسان است. همه اینها با هم سفر به چابهاری پر از دیدنی های جذاب برای شما در تور چابهار گردی می سازند که سال ها خاطره آن را فراموش نکنی.

نقشه و آدرس تالاب لیپار در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت

تالاب لیپار یکی از 3 جاذبه پر جستجوی در اینترنت چابهار است. این شهر جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی چابهار رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده به یاد ماندنی به چابهار داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده دریاچه یا تالاب صورتی لیپار که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی. صفحه تور چابهار فارا گشت رو حتما ببین. (برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه).

اطلاعات تورهای فارا گشت

اطلاعات هتل های فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به چابهار و جاهای دیدنی زیبایش را ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی. این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه رزرو هتل در چابهار کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره دریاچه صورتی یا تالاب لیپار چابهار؛ مدت زمان سفر به چابهار؛ امکانات و درجه هتل های پکیج تور چابهار ارزان در ایام عادی یا تور نوروز چابهار خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند. پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

شماره تماس برای رزرو تورهای مسافرتی مورد علاقه شما

تورهای پیشنهادی:

تا بدین جا با هم متوجه شدیم که لیپار چیست و دریاچه صورتی چابهار کجاست؛ فاصله لیپار تا چابهار هم متوجه شدیم. خوشحال می شویم در بخش نظرات، تجربیات خودت را از دیدار این مکان زیبا در سیستان و بلوچستان برایمان بنویسی.

10 دیدگاه دربارهٔ «تالاب لیپار»

 1. سلام

  از تالاب صورتی دیدن کردم این واقعا جای بکر و زیبایی است.
  لاکپشت های مهاجر را از قلم انداخته بودید.
  چشم انداز ساخل هم مطرح نکرده بودید.

  1. سلام وقت بخیر جناب بابو (البته عذر خواهی میکنم بابو خطاب کردم چون به این اسم ذخیره کرده بودید) اولا سپاسگذارم که نظرتان را درج کردید ، در مورد مواردی که مربوط به تالاب بود فرمودید و ما نگذاشتیم خوشحال میشم اگر شما متنی در این موارد برای ما بفرستید با نام خودتان به ادامه این مطلب اضافه کنیم و تکمیل ترش کنیم

 2. ما چند روز پیش رفتیم ولی تالاب صورتی نبود؟ دلیلشچی میتونه باشه

  1. سلام ، طبق بررسی هایی که تیم فارا گشت در دریاچه لیپار انجام داده ، بعلت کم شدن فعلی جریانات آب به سمت دریاچه و فرا نرسیدن فصل زاد و ولد پلانکتون ها رنگ صورتی خیلی مشخص نیست ، ان شاءالله در آینده نزدیک این پدیده زیبا مجدد نمایان بشه تا لذت دیدار از دریاچه صورتی کامل بشه

 3. شیخ زاده

  سلام
  تالاب صورتی واقعا جای خیلی خوبیه حتما دیدن کنید از تالاب صورتی. این تالاب رو پدر بزرگ من دادکریم شیخ زاده ساخت.. ولی پدر بزرگم خیلی وقت میشه که فوت کرده 😭 عمرشو داده به شما 😭😔

  1. سیامک ندیمی

   سلام جناب شیخ زاده، افتخاریست برای من که پیام شما را دیدم. روح پدر بزرگ گرامیتان شاد و برای شما و خانواده آرزوی خوشبختی دارم. یادگاری در این قسمت از چابهار ساخته شده که سودش به همه می رسد. این یک لطف خداوند به همه ما بوده و پدر بزرگ شما را بانی خیر قرارداد. باقیات صالحاتی زیبا و شیرین. سپاسگذارم که نظرتان را درج کردید.

 4. عسل بانو

  سلام. در اذر ماه به شهر چابهار سفر کردیم و با لیدر محلی چابهار به دیدن جاذبه های گردشگری چابهار به خصوص دریاچه صورتی لیپار رفتیم. واقعا چابهار زیباست و با همراهی آقای نیکجو که الحق لیدر درجه ۱ بودند از تمام مکان های گردشگری چایهار لذت بردیم. به نظرم حداقل ۴ روز برای دیدن همه جاذبه های گردشگری چابهار وقت بذارید.

  1. سیامک ندیمی

   سلام خانم عسل عزیز. بله کاملا با شما موافقم که چابهار فوق العاده زیبا است. خوشحالم که لیدر تور چابهار فارا گشت نظر مثبت شما را جلب کرده اند. رضایت مسافرانمان خستگی را از تن من و سایر همکارانم در می کند. متشکرم که نظرتان را درج فرمودید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا