دو تا از مهمترین سوال هایی که مسافران چابهار می پرسند این است: گل افشان چیست؟ کوه گل افشان کجاست؟ و جاذبه طبیعی گل افشان در کدام شهر است؟

این پدیده، یکی از جذاب ترین و مفرح ترین جاهای دیدنی چابهار است که هر ساله مسافران زیادی از ایران و سراسر کشور های دیگر برای دیدار از آن به چابهار سفر می کنند.

در سیستان و بلوچستان و در شمال جاده کهیر – تنگ ( جنوب جاده کهیر – زر آباد ) کوه گل فشان مخروطی شکلی وجود دارد که بزرگ ‌ترین و مشهور ترین کوه گل افشان فعال ایران است. اين گل‌ فشان ها در 95 كيلومتري غرب بندر كنارك و در دشت كهير نرسيده به روستاي تنگ در زمينی مسطح واقع شده و داراي سه تپه كوچك گل فشان است. كه يكي از آنها شبيه آتشفشان و در حال حاضر فعال است و بقيه آنها نيز از چند سال قبل به صورت غير فعال در آمده‌ اند.

اگر شما با تور چابهار فارا گشت به این شهر زیبا سفر کنی، شناخت کامل جاهای دیدنی چابهار می تونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد. بنابراین در این سایت توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت اطلاعات کاملی از کوه گل افشان چابهار یا همان گل فشان کهیر را برای شما گرد آوری کردیم تا هم با آن آشنا شوی هم از خواص گل آن اطلاع پیدا کنی.

کوه گل افشان
کوههای گل افشان

گل افشان چابهار؛ کاملترین اطلاعات که خوب است بدانی

پدیده کوه گل افشان چیست؟

گل‌ افشان که همان اثر کوه گل افشان می باشد یکی از عوارض ژئومورفولوژی و زمین شناسی است. که از یک یا چند دهانه آتشفشانی تشکیل شده و به طور مداوم گل سردی از آن به خارج پرتاب و روان شده و با انباشته شدن روی هم، کم‌ کم مخروط های کوچک و بزرگی را تشکیل می ‌دهد.

برخی معتقدند اثر گل ‌فشان پدیده ‌ای مرتبط با فعالیت‌ های آتشفشانی زیر زمینی است که اثر آن را از بیرون زمین مشاهده می کنیم. اما از طرفی دیگر اغلب دانشمندان معتقدند این پدیده خاستگاه غیر آتشفشانی دارد.

کوه گل افشان چابهار

علل وجود کوه گل فشان سیستان

نظر های گوناگوني در مورد علت وجود اين چشمه ها و تشکیل کوه گل فشان چابهار ذکر شده است. یکی از این نظریه ها می گوید: به علت نزديکی زياد اين منطقه به اقيانوس هند و همچنين شکل خاص پوسته زمين در اين ناحيه، پوسته اقيانوس با شيب بسيار تندی در زير اين منطقه به داخل زمين فرو مي رود كه باعث به وجود آمدن فشار هاي زيادی به پوسته زمين مي گردد.

فشار به وجود آمده باعث خروج آب و به همراه آن گل و لاي می شود. اين عامل يكي از علت های بوجود آمدن گل افشان ها و چشمه های آب معدني فراوان در اين منطقه به حساب مي آيد. سرد بودن گل و عدم وجود بخار به همراه آن تاييدی بر صحت ادعای ذکر شده است. زيرا در مناطقی که پديده های مشابهی به علت گرمای زمين و فعاليت های آتشفشانی رخ می دهد، خروج آب گرم به همراه بخار طبيعی تر است.

با توجه به اینکه دهانه این تپه های منحصر به فرد طبق مشاهدات در fa.wikipedia.org/wiki/گل‌فشان و تحقیقات از بومیان محلی به مرور زمان در حال تنگ تر شدن است به نظر می آید باید فعالیت هایی جهت جلوگیری از مسدود شدن آن به عمل آید. و در زمینه تبلیغات بیشتر و ایجاد امکانات گردشگری برای بازدید از آنها نیز اقدامات مقتضی انجام گیرد.

جغرافیای کوه گل افشان در چابهار

کوه گل افشان بندر تنگ با ارتفاع تقریبی 100 متر و قطر قاعده کمی بیش از 100 متر در فاصله حدود 100 کیلومتری شهرستان چابهار قرار دارد. اطراف این کوه را بیابانی وسیع فرا گرفته که ظاهرا این بیابان نیز همچون خود کوه ماحصل اتفاقاتی درون زمین است.

اطراف کوه گل افشان در فاصله تقریبی حدود 200 متر از کوه، چاله ای به عمق حدود 2 متر ایجاد شده که برای رسیدن به کوه باید وارد این چاله شد. بالا رفتن از کوه اگر فصل بارندگی نباشد تقريبا راحت است و به راحتی می توانی به آن برسی.

تفریح در کوه گل افشان

در کوه گل افشان چه می بینیم؟

در بلندای اين تپه ‌ها، دهانه‌ هايي به قطر چند سانتی متر وجود دارد و از دهانه کوه گل‌ فشان كه در حال حاضر فعال است؛ به طور متناوب گل خاكستری رنگ خارج شده و به سوی دامنه ‌ها سرازير می ‌شود. دوره تناوب اين پديده نادر و زيبا ده تا پانزده دقيقه است كه اين عمل با لرزش خاك همراه است و گاهی به هنگام خروج گل، صدايی همانند شليك تفنگ از آن به گوش می ‌رسد.

در بالاترين نقطه کوه چاله اي به قطر کمتر از يک متر و به عمق حدود نيم متر وجود دارد که با گل پوشيده شده است. در فواصل زمانی حدود يک دقيقه، مقداري گل با صدای خاصی شبيه به ترکيدن يک حباب، از چاله خارج و به اطراف پراکنده می شود. احتمالا تمام اين کوه در طول ساليان دراز بر اثر فعاليت اين چشمه ايجاد شده باشد. در کنار اين کوه، دو کوه کم ارتفاع ديگر وجود دارد که به نظر مي رسد زمانی آنها نيز گل افشان بوده اند.

دیدن این منظره همراه با صدای آن بسیار می تواند جالب باشد. هر چند داشتن یک دست لباس اضافی برای گل بازی  ضروری می نماید. جمع گروهی و دوستانه در کنار این پدیده می تواند لحظات شادی را برایت به همراه بیاورد. اگر به  چابهار سفر کردی و این کوه گل افشان را ندیدی یعنی مقداری از سفر خود را از دست داده ای و باید یه روز بالاخره بازگردی و جاهایی را که ندیدی را ببینی.

پیشنهاد ویژه برای شما:

ما برای شما پیشنهاد ویژه داریم: زمان بندی در سفر هائی که تعدد مکان های دیدنی دارد برای ما که این روز ها زمان و هزینه زیادی نداریم  نیاز به تجربه و راهنمائی دارد. ما در آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر ویژه ترین تور چابهار گردی را برای شما که سفر چابهار را رزرو می نمایی تدارک دیدیم. اگر با استفاده از راهنمایان محلی حرفه ای و تحصیلکرده، در این سفر به چابهار بروی چیزی را از دست نخواهی داد و لذت سفری حرفه ای و فوق العاده را تجربه می کنی.

جاذبه های چابهار:

در کنار کوه های گل افشان که معروف به کوه گل افشان کهیر نیز می باشد؛ جاهای دیدنی زیادی در چابهار منتظر شما هستند تا از آنها دیدن کنی همانند: تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار ، کوههای مینیاتوری چابهار ، روستای تیس ، تالاب لیپار چابهار ، پلاژ تیس و مسجد جامع تیس ، سفری پر از دیدنی های جذاب برای شما در برنامه چابهار گردی می سازند و خاطره ای خوش از یک تور ایرانگردی را برایت رقم می زنند.

تا اینجا با کوه گل افشان آشنا شدیم، سوالاتی که ممکن است در ذهن شما باشند:

گل افشان چابهار کجاست؟

این کوه در غرب چابهار و در فاصله 100 کیلومتری شهر چابهار قرار گرفته. آدرس گل افشان را براحتی می توانی بعد از روستای کهیر و قبل از زر آباد پیدا کنی.

فاصله چابهار تا گل افشان چقدر است؟

همانطور که گفته شد فاصله آن صد کیلومتر است. یعنی چیزی حدود یک ساعت با ماشین فاصله دارد.

تور گل افشان چند است؟

بهترین راه برای دیدار از این جاذبه استفاده از تور همراه با راهنمای محلی است. برای شما هم از نظر زمانی و هم هزینه ای بسیار بصرفه تر و راحت تر می شود. پیشنهاد می کنم که برای اطلاعات بیشتر تور گل افشان به صفحه تور چابهار فارا گشت مراجعه کنی.

خواص گل فشان برای پوست و یا سایر بیماریها؟

مواد معدنی و آلی در گل حاصل از گل فشان چابهار برای بهبود و درمان بسیاری از بیماریهای پوستی، انقباض عروق، دردهای مفصلی، درمان درد كمر و تنگی عضلانی موثر و مفید است. از این گل حتی برای ساخت سفال و گل بازی کودکان نیز استفاده می شود.

نقشه و آدرس کوه گل افشان در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

کوه گل افشان در چابهار یکی از 3 جاذبه پر جستجوی چابهار در اینترنت است. این بندر جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی چابهار رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به چابهار داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده کوه گل افشان چابهار که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی. صفحه تور چابهار فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه ).

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به چابهار و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی. این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه، سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های چابهار کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره کوه گل افشان سیستان، مدت زمان سفر به چابهار، امکانات و درجه هتل های پکیج تور چابهار ارزان عادی یا تور چابهار نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108

تورهای پیشنهادی:

امیدوارم تا به اینجا از مطالب کوههای گل افشان یا همان گل فشان چابهار لذت برده باشی. هر زمان که قصد سفر کردی و خواستی از نزدیک، آن ها را مشاهده کنی، با ما در فارا گشت تماس بگیر تا بهترین شرایط تور را برایت هماهنگ کنیم.

6 دیدگاه دربارهٔ «کوه گل افشان چابهار»

 1. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and
  wished to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write
  again very soon!

  1. سیامک ندیمی

   hi dear terri. i am very happy that you have liked our blog special mud volcano in chabahar article.
   thx for your comment. good luck

 2. یک کاربر

  چابهار جز بلوچستان هست دوست عزیز چرا نوشتید گل افشان سیستان!!!!!!!! اینجا هم نژاد پرستی میکنید؟

  1. سیامک ندیمی

   سلام دوست عزیز، نژاد پرستی؟!!! کل شهرهای ایران برای ما عزیز هستند و سیستان و بلوچستان جداگانه نداره. عجیبه برای من این حرف شما!!
   اگر درج شده گل افشان سیستان به علت میزان سرچ مردم در گوگل بوده که با این عبارت جستجو کردند وگرنه که در کل سایت ما همیشه درج کردیم سیستان و بلوچستان و مردم تمام شهرهای این استان خیلی خیلی برای ما عزیز و محترم هستند.

  2. سلام من و‌ جمعی از دوستانم اخیرا، یعنی بهار ۱۴۰۲ سفری به چابهار داشتیم. کوه گل افشان چابهار مکان خیلی جالب و قشنگی بود. میشه گفت طبیعتش با جاهای دیگر ایران خیلی تفاوت دارد.
   از همه‌ مهمتر مردمانش بسیار مهربان، صمیمی و صادق هستند.
   بعنی هر چقدر از خوبیهاشون بگم کم‌ گفتم.

   1. مدیریت (سیامک ندیمی)

    سلام دوست عزیز. بله کاملا با شما موافقم واقعا چابهار، مردمش و مکان های دیدنیش فوق العاده هستند و جذاب. امیدوارم تمام ایرانیان بتوانند به این شهر سفری داشته باشند.
    مرسی بابت پیام زیبایی که درج فرمودید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا