کوه گل افشان چابهار یکی از جذاب ترین و مفرح ترین جاهای دیدنی چابهار است که هر ساله مسافران زیادی از ایران و سراسر کشورهای دیگر برای دیدار از آن به چابهار سفر میکنند.

در سیستان و بلوچستان و در شمال جاده کهیر- تنگ ( جنوب جاده کهیر- زرآباد ) کوه گل فشان مخروطی شکلی وجود دارد که بزرگ ‌ترین و مشهورترین کوه گل افشان فعال ایران است. اين گل‌ فشان ها در 95 كيلومتري غرب بندر كنارك و در دشت كهير نرسيده به روستاي تنگ در زميني مسطح واقع شده و داراي سه تپه كوچك گل فشان است. كه يكي از آنها شبيه آتشفشان و در حال حاضر فعال است و بقيه آنها نيز از چند سال قبل به صورت غيرفعال درآمده‌اند.

اگر شما با تور چابهار به این شهر زیبا سفر کنی، شناخت کامل جاهای دیدنی چابهار میتونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد. بنابراین در این صفحه توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت اطلاعات کاملی از کوه گل افشان چابهار یا همان گل فشان کهیر را برای شما گرد آوری کردیم تا هم با آن آشنا شوی هم از خواص گل آن اطلاع پیدا کنی.

کوه گل افشان
کوههای گل افشان

گل افشان چابهار؛ کاملترین اطلاعات که خوب است بدانی

پدیده کوه گل افشان چیست؟

گل‌ افشان که همان اثر کوه گل افشان میباشد یکی از عوارض ژئومورفولوژی و زمین‌شناسی است. که از یک یا چند دهانه آتشفشانی تشکیل شده و بطور مداوم گل سردی از آن به خارج پرتاب و روان شده و با انباشته شدن رویهم، کم‌کم مخروطهای کوچک و بزرگی راتشکیل می‌دهد.

برخی معتقدند اثر گل‌فشان پدیده‌ای مرتبط با فعالیت‌های آتش‌فشانی زیر زمینی است که اثر آن را از بیرون زمین مشاده میکنیم. اما از طرفی دیگر اغلب دانشمندان معتقدند این پدیده خاستگاه غیر آتشفشانی دارد.

کوه گل افشان چابهار

علل وجود کوه گل فشان

نظرهاي گوناگوني در مورد علت وجود اين چشمه ها و تشکیل کوه گل فشان چابهار ذکر شده است. یکی از این نظریه ها میگوید: به علت نزديکي زياد اين منطقه به اقيانوس هند و همچنين شکل خاص پوسته زمين در اين ناحيه، پوسته اقيانوس با شيب بسيار تندي در زير اين منطقه به داخل زمين فرو مي رود كه باعث به وجود آمدن فشارهاي زيادي به پوسته زمين مي گردد.

فشار به وجود آمده باعث خروج آب و به همراه آن گل و لاي مي شود. اين عامل يكي از علت هاي بوجود آمدن گل افشان ها و چشمه هاي آب معدني فراوان در اين منطقه به حساب مي آيد. سرد بودن گل و عدم وجود بخار به همراه آن تاييدي بر صحت ادعاي ذکر شده است. زيرا در مناطقي که پديده هاي مشابهي به علت گرماي زمين و فعاليت هاي آتشفشاني رخ مي دهد، خروج آب گرم به همراه بخار طبيعي تر است.

با توجه به اینکه دهانه این تپه های منحصر به فرد طبق مشاهدات در ویکی و تحقیقات از بومیان محلی به مرور زمان در حال تنگ تر شدن است به نظر می آید باید فعالیت هایی جهت جلوگیری از مسدود شدن آن به عمل آید. و در زمینه تبلیغات بیشتر و ایجاد امکانات گردشگری برای بازدید از آنها نیز اقدامات مقتضی انجام گیرد.

پیشنهاد ویژه برای شما:

ما برای شما پیشنهاد ویژه داریم: زمان بندی در سفرهائی که تعدد مکانهای دیدنی دارد برای ما که این روزها زمان و هزینه  زیادی نداریم  نیاز به تجربه و راهنمائی دارد. ما در آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر ویژه ترین تور چابهار گردی را برای شما که سفر چابهار را رزرو مینمایی تدارک دیدیم. اگر با استفاده از راهنمایان محلی حرفه ای و تحصیلکرده، در این سفر به چابهار بروی چیزی را از دست نخواهی داد و لذت سفری حرفه ای و فوق العاده را تجربه میکنی.

جغرافیای کوه گل افشان چابهار

کوه گل افشان بندر تنگ با ارتفاع تقریبی 100 متر و قطر قاعده کمی بیش از 100 متر در فاصله حدود 100 کیلومتری شهرستان چابهار قرار دارد. اطراف این کوه را بیابانی وسیع فرا گرفته که ظاهرا این بیابان نیز همچون خود کوه ماحصل اتفاقاتی درون زمین است.

اطراف کوه گل افشان در فاصله تقریبی حدود 200 متر از کوه، چاله ای به عمق حدود 2 متر ایجاد شده که برای رسیدن به کوه باید وارد این چاله شد. بالا رفتن از کوه اگر فصل بارندگي نباشد تقريبا راحت است و براحتی میتوانی به آن برسی.

تفریح در کوه گل افشان

در کوه گل افشان چه میبینیم؟

در بلنداي اين تپه‌ها، دهانه‌ هايي به قطر چند سانتي متر وجود دارد و از دهانه کوه گل‌ فشان كه در حال حاضر فعال است؛ به طور متناوب گل خاكستري رنگ خارج شده و به سوي دامنه‌ها سرازير مي ‌شود. دوره تناوب اين پديده نادر و زيبا ده تا پانزده دقيقه است كه اين عمل با لرزش خاك همراه است و گاهي به هنگام خروج گل، صدايي همانند شليك تفنگ از آن به گوش مي ‌رسد.

در بالاترين نقطه کوه چاله اي به قطر کمتر از يک متر و به عمق حدود نيم متر وجود دارد که با گل پوشيده شده است. در فواصل زماني حدود يک دقيقه، مقداري گل با صداي خاصي شبيه به ترکيدن يک حباب، از چاله خارج و به اطراف پراکنده مي شود. احتمالا تمام اين کوه در طول ساليان دراز بر اثر فعاليت اين چشمه ايجاد شده باشد. در کنار اين کوه، دو کوه کم ارتفاع ديگر وجود دارد که به نظر مي رسد زماني آنها نيز گل افشان بوده اند.

دیدن این منظره همراه با صدای آن بسیار می تواند جالب باشد. هر چند داشتن یک دست لباس اضافی برای گل بازی  ضروری می نماید. جمع گروهی و دوستانه در کنار این پدیده می تواند لحظات شادی را برایت به همراه بیاورد. اگر به  چابهار سفر کردی و این کوه گل افشان را ندیدی یعنی مقداری از سفر خود را از دست داده ای و باید یه روز بالاخره بازگردی و جاهایی را که ندیدی را ببینی.

جاذبه های چابهار:

در کنار کوه گل افشان که معروف به کوه گل افشان کهیر نیز میباشد؛ جاهای دیدنی زیادی در چابهار منتظر شما هستند تا از آنها دیدن کنی همانند: تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار ، کوههای مینیاتوری چابهار ، روستای تیس ، تالاب لیپار چابهار ، پلاژ تیس و مسجد جامع تیس ، سفری پر از دیدنیهای جذاب برای شما در برنامه چابهار گردی میسازند و خاطره ای خوش از یک تور ایرانگردی را برایت رقم میزنند.

تا اینجا با کوه گل افشان آشنا شدیم، سوالهایی که ممکن است در ذهن شما باشند:

 

گل افشان چابهار کجاست؟

این کوه در غرب چابهار و در فاصله 100 کیلومتری شهر چابهار قرار گرفته. آدرس گل افشان را براحتی میتوانی بعد از روستای کهیر و قبل از زر آباد پیدا کنی.

فاصله چابهار تا گل افشان چقدر است؟

همانطور که گفته شد فاصله آن صد کیلومتر است. یعنی چیزی حدود یک ساعت با ماشین فاصله دارد.

تور گل افشان چند است؟

بهترین راه برای دیدار از این جاذبه استفاده از تور همراه با راهنمای محلی است. برای شما هم از نظر زمانی و هم هزینه ای بسیار بصرفه تر و راحت تر میشود. پیشنهاد میکنم که برای اطلاعات بیشتر تور گل افشان به صفحه تور چابهار فارا گشت مراجعه کنی.

خواص گل فشان برای پوست و یا سایر بیماریها؟

مواد معدنی و آلی در گل حاصل از گل فشان چابهار برای بهبود و درمان بسیاری از بیماریهای پوستی، انقباض عروق، دردهای مفصلی، درمان درد كمر و تنگی عضلانی موثر و مفید است. از این گل حتی برای ساخت سفال و گل بازی کودکان نیز استفاده میشود.

نقشه و آدرس کوه گل افشان در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

کوه گل افشان چابهار یکی از جاذبه های دیدنی این استان است. چابهار جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان میشود. اگر میخواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی چابهار رو که برات آماده کردیم میتونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به چابهار داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده کوه گل افشان چابهار که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی. صفحه تور چابهار فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت میکنه ).

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتلها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به چابهار و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی. این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه، سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های چابهار کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی فارا گشت تماس میگیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره کوه گل افشان، مدت زمان سفر به چابهار، امکانات و درجه هتل های پکیج تور چابهار ارزان عادی یا تور چابهار نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108
تور چابهار آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر