قلعه تیس پرتغالی ها یکی از پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری چابهار محسوب می شود. علت این امر قدمت و نمای زیبای آن رو به دریا می باشد که می توان عکس های زیبائی گرفت و لذت برد برای رفتن به این قلعه باید به روستای تیس بروی.

این روستا که در منطقه ای کوهپایه ای در ۵ کیلومتری شمال غرب چابهار واقع شده و رودخانه لاوی از آن می گذرد. در میان کوه های شهباز، لاوی و بیلبند محصور شده است. قلعه تیس پرتغالی ها در این روستای زیبا قرار گرفته و به دلیل قدمت و نوع معماری خاصش تعداد بی شماری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می کند.

فقط لازمه قبل از اینکه با تور چابهار از تهران با هواپیما یا از سایر شهرها به این شهر زیبا سفر کنی، بدانی که اگر به دیدن مکان های تاریخی می روی چقدر خوب است که قبل از دیدار آنجا بدانیم به کجا قدم می گذاریم و فقط عکس نندازیم و تو اینستا و پیج هامون بذاریم، برای همین این مقاله را توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت برای شما آماده کردیم تا با این اثر تاریخی قلعه تیس پرتغالی های قشم آشنا شوی.

قلعه چابهار پرتغالی ها
tis historic castle

تاریخچه قلعه تیس پرتغالی ها ی چابهار

محل جغرافیایی قلعه تیس پرتغالی ها

اگر به روستای تیس رفتی بدان که این روستا از عمده ترین مراکز سوزن دوزی در چابهار است و زنان و دختران آن به طرزی زیبا و تحسین برانگیز صنایعی را تولید می کنند که ره آورد سفر هر گردشگر به خانه اش می شود.

قلعه پرتغالی‌ ها یا قلعه تیس در ۵ کیلومتری شمال غربی چابهار، در روستای تیس قرار دارد. این دژ متعلق به دوران اسلامی است و شماره ثبت ملی آن ۵۵۵ می‌ باشد.

 

قلعه تیس پرتغالی ها

مصالح قلعه تیس پرتقالی ها

در سوی ساحل دریای عمان آثار دو برج بزرگ در طرفین دیده می‌ شود. برج سوی راست که در جنوب قرار دارد به صورت یک اتاق با یک ایوان و یک شاه نشین است که بر روی هرمی مکعب مستطیل شکل پی سازی شده و یک برج با منار بر روی آن قرار گرفته و یک منار به ارتفاع ۵/۶ متر باقی مانده‌ است.

مصالح بکار رفته در ساخت دژ یا قلعه تیس پرتقالی ها، آجر، سنگ و گچ می‌باشند و آثار و تزئینات از آجر و سنگ در اطراف گلدسته‌ های باقی مانده‌ اند. این مناره برای دیدبانی به کار می‌ رفته‌ است و چون بر همه خلیج دهانه تیس اشراف لازم را دارد و در ضمن از فاصله زیادی در دریا دیده می‌ شود.

راهنمای قلعه تیس

معماری قلعه تیس پرتغالی ها

قلعه تیس پرتغالی ها به ابعاد ۲۶ × ۵۴ متر ساخته شده‌ است. پهنا ساختمان بر پهنه دماغه‌ ای که پانصد متر از آبخور دریا فاصله دارد در بخش انتهای دماغه واقع است. در بخش شمال شرقی درب ورودی اصلی قرار دارد و دارای چهار گوشواره خلفی که در پشت دیوار های هشتی واقع شده‌ اند. هر کدام از آنها خود یک اتاقی است که با پی‌ های قطور ساخته شده‌ اند. دارای ایوانی است که با دو پله با حدود یک متر ارتفاع از سطح حیاط دژ بلندتر است.

در گوش شمال شرقی آثار اتاق‌ هایی وجود دارد که اکنون خراب شده‌ اند و هر کدام دارای یک اتاق بزرگ تر مشرف به ایوان اختصاصی هستند. شیوهٔ ساخت بنا (اتاق‌ ها و ایوانها) شبیه به کاروانسرای شاه‌ عباسی بیستون است که در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده‌ است. در سه طرف حیاط حجره‌ ها و اتاق‌ هایی حجره‌ ها و اتاق‌ های گوش شمالی وجود دارند.

 

قلعه تیس

شباهتهای معماری قلعه تیس با دوران مختلف

سبک ساخت و نوع مصالح به کار رفته مناره و گوشواره به سبک سلجوقی می‌ باشد و تعمیرات بعدی که در اتاق‌ ها و ایوان‌ ها انجام شده بیشتر سبک صفوی و سبک دوران قاجار است. در گوشه‌ و لبه چاه با استفاده از سنگ و ساروج محکم شده‌ است. در بخش سقف دژ چوب هایی بکار رفته‌ است که احتمالاً از مناطق دیگر به اینجا آورده شده‌ اند.

تزئینات دور منار آجر چینی شبیه سبک تزئینات منار های دوره سلجوقی می‌ باشند اگر چه از بین رفته‌ اند ولی نقش‌ هایی به خط عربی و خط کوفی از اثر برجستگی‌ ها و گودی‌ ها مشخص می‌ شود. اندازه اتاق‌ ها معمولاً ۴ × ۳ متر یا کمتر است که دور یا چهار سوی یک پهنه پهناور واقع شده‌ اند.

ردپای آرتمیس در قلعه تیس

در ویکی چابهار و کتاب باستان‌ شناسی و تاریخ بلوچستان به نقل از سرتیپ مهدی خان مهندس ایرانی آمده‌ است: «در تیس بسیار دژ خوبی است و یک سوی بدنه دژ وصل به دریاست، قدری ناتمامی دارد که بنُا و عمله در آن مشغول کارند. دیوار بزرگی از سوی دریا کشیده‌ اند برای بار اندازی و غیره حصن معتبری است واصل دژ نو در روی تپه مرتفعی ساخته شده‌ است.

اما سوای این مطالب که خواندی داستان این قلعه این است که قلعه تیس پرتغالی ها بر خلاف تصور ربطی به پرتغالی ها ندارد و فقط توسط آنها اشغال و تخریب و استفاده شده است.

قلعه تیس یکی از مهم ترین قلعه های محافظ دریای پارس و مرکز دوم نیروی دریائی  هخامنشیان بوده است و قدمت آن به بیش از دوهزار سال می رسد. آرتمیس اولین دریا سالار زن تاریخ بشریت و فرمانده نیروی دریائی خشایارشا پنج ناو ایران را در تیس مستقر کرده و از آنجا عازم نبرد سالامیس شد. ساز و کار  قلعه تیس کاملاً دفاعی و نظارتی بوده و با افق دیدی که نسبت به دریای عمان دارد در یکی از بهترین مناطق سوق الجیشی ساخته شده بوده و از این حیث جانمائی و استراتژی آنان بی نظیر بوده است.

آرتمیس دریا سالار بزرگ ایرانی
آرتمیس دریا سالار بزرگ ایرانی

چندین بار در طول تاریخ هر حاکمی بر اساس نیاز و سلیقه خود دخل و تصرفاتی در این قلعه داشته و این قلعه شبیه هیچ کس نیست و بنای واحدی ندارد و اکنون نیز به شدت تخریب شده است. کاش می دانستیم که چه بر سر تاریخ می آوریم و فرزندان ما قرار است چقدر تهی شوند از افتخار ….

قلعه تیس مایه برازندگی و افتخار ایران باستان بوده و سیطره ایران را به دریاها را در زمانی که تکنولوژی کشتی در اختیار چند قدرت بود را نشان میدهد. شاید ندانی که اولین ناو جنگی توسط ایرانیان با پنج نوع سلاح متفاوت و دور زن ساخته شد که توان مبارزه با آن برای هیچ قدرتی ممکن نبود و تا سالها امپراطوری دریا ها دراختیار هخامنشیان بود.

از آن همه کشتی سازی هرمز و قشم و بندر تیس و قلعه تیس باقی مانده بر بلندای آن بایست و به این بیاندیش سال ها قبل مادرمان دریا سالار دریاهای ناشناخته نیز بر فراز آن می ایستاد و به ما می اندیشید و ما نیز به او …

نقشه تیس در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

قلعه تیس چابهار یکی از اماکن دیدنی این شهر است. چابهار جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی چابهار رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به چابهار داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده قلعه تیس پرتغالی ها چابهار که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور چابهار فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به چابهار و قلعه تیس رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های چابهار کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره قلعه تیس پرتغالیها چابهار، مدت زمان سفر به چابهار، امکانات و درجه هتل های پکیج تور چابهار ارزان در ایام عادی یا تور نوروز چابهار خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ م یدهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108
تور چابهار آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا