قلعه تیس پرتغالی ها یکی از پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری چابهار محسوب میشود.علت این امر قدمت و نمای زیبای آن رو به دریا می باشد که می توان عکسهای زیبائی گرفت و لذت برد برای رفتن به این قلعه باید به روستای تیس بروید.

این روستا که در منطقه ای کوهپایه ای در ۵ کیلومتری شمال غرب چابهار واقع شده و رودخانه لاوی از آن می گذرد.در میان کوه های شهباز ، لاوی و بیلبند محصور شده است.قلعه تیس پرتغالی ها در این روستای زیبا قرار گرفته و به دلیل قدمت و نوع معماری خاصش تعداد بی شماری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می کند.

فقط لازمه قبل از اینکه با تور چابهار از تهران با هواپیما یا از سایر شهرها به این شهر زیبا سفر کنید بدانید که اگر به دیدن مکان های تاریخی می روید چقدر خوب است که قبل از دیدار آنجا بدانیم به کجا قدم می گذاریم و فقط عکس نندازیم و تو اینستا و پیج هامون بذاریم ، برای همین این مقاله را برای شما آماده کردیم تا با این اثر تاریخی قلعه تیس پرتغالی ها ی قشم آشنا شوید.

قلعه چابهار پرتغالی ها
tis historic castle

تاریخچه قلعه تیس پرتغالی ها ی چابهار

محل جغرافیایی قلعه تیس پرتغالی ها

اگر به روستای تیس رفتید بدانید که این روستا از عمده ترین مراکز سوزن دوزی در چابهار است و زنان و دختران آن به طرزی زیبا و تحسین برانگیز صنایعی را تولید می کنند که ره آورد سفر هر گردشگر به خانه اش می شود.

قلعه پرتغالی‌ ها یا قلعه تیس در ۵ کیلومتری شمال غربی چابهار، در روستای تیس قرار دارد. این دژ متعلق به دوران اسلامی است و شماره ثبت ملی آن ۵۵۵ می‌ باشد.

 

قلعه تیس پرتغالی ها

مصالح قلعه تیس پرتقالی ها

در سوی ساحل دریای عمان آثار دو برج بزرگ در طرفین دیده می‌ شود. برج سوی راست که در جنوب قرار دارد به صورت یک اتاق با یک ایوان و یک شاه نشین است که بر روی هرمی مکعب مستطیل شکل پی سازی شده و یک برج با منار بر روی آن قرار گرفته و یک منار به ارتفاع ۵/۶ متر باقی مانده‌ است.

مصالح بکار رفته در ساخت دژ یا قلعه تیس پرتقالی ها ، آجر، سنگ و گچ می‌باشند و آثار و تزئینات از آجر و سنگ در اطراف گلدسته‌ های باقی مانده‌ اند، این مناره برای دیدبانی به کار می‌ رفته‌ است و چون بر همه خلیج دهانه تیس اشراف لازم را دارد و در ضمن از فاصله زیادی در دریا دیده می‌ شود.

راهنمای قلعه تیس

معماری قلعه تیس پرتغالی ها

قلعه تیس پرتغالی ها به ابعاد ۲۶×۵۴ متر ساخته شده‌ است. پهنا ساختمان بر پهنه دماغه‌ ای که پانصد متر از آبخور دریا فاصله دارد در بخش انتهای دماغه واقع است. در بخش شمال شرقی درب ورودی اصلی قرار دارد و دارای چهار گوشواره خلفی که در پشت دیوار های هشتی واقع شده‌ اند.هر کدام از آنها خود یک اتاقی است که با پی‌ های قطور ساخته شده‌ اند.دارای ایوانی است که با دو پله با حدود یک متر ارتفاع از سطح حیاط دژ بلندتر است. در گوش شمال شرقی آثار اتاق‌ هایی وجود دارد که اکنون خراب شده‌ اند و هر کدام دارای یک اتاق بزرگ تر مشرف به ایوان اختصاصی هستند.شیوهٔ ساخت بنا (اتاق‌ ها و ایوانها) شبیه به کاروانسرای شاه‌ عباسی بیستون است که در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده‌ است.در سه طرف حیاط حجره‌ ها و اتاق‌ هایی حجره‌ ها و اتاق‌ های گوش شمالی وجود دارند.

 

قلعه تیس

شباهتهای معماری قلعه تیس با دوران مختلف

سبک ساخت و نوع مصالح به کار رفته مناره و گوشواره به سبک سلجوقی می‌ باشد و تعمیرات بعدی که در اتاق‌ ها و ایوان‌ ها انجام شده بیشتر سبک صفوی و سبک دوران قاجار است.در گوشه‌ و لبه چاه با استفاده از سنگ و ساروج محکم شده‌ است. در بخش سقف دژ چوب هایی بکار رفته‌ است که احتمالاً از مناطق دیگر به اینجا آورده شده‌ اند.

تزئینات دور منار آجر چینی شبیه سبک تزئینات منار های دوره سلجوقی می‌ باشند اگر چه از بین رفته‌ اند ولی نقش‌ هایی به خط عربی و خط کوفی از اثر برجستگی‌ ها و گودی‌ ها مشخص می‌ شود. اندازه اتاق‌ ها معمولاً ۴×۳ متر یا کمتر است که دور یا چهار سوی یک پهنه پهناور واقع شده‌ اند.

ردپای آرتمیس در قلعه تیس

در کتاب باستان‌ شناسی و تاریخ بلوچستان به نقل از سرتیپ مهدی خان مهندس ایرانی آمده‌ است: «در تیس بسیار دژ خوبی است و یک سوی بدنه دژ وصل به دریاست، قدری ناتمامی دارد که بنُا و عمله در آن مشغول کارند. دیوار بزرگی از سوی دریا کشیده‌ اند برای بار اندازی و غیره حصن معتبری است واصل دژ نو در روی تپه مرتفعی ساخته شده‌ است.

اما سوای این مطالب که خواندید داستان این قلعه این است که قلعه تیس پرتغالی ها بر خلاف تصور ربطی به پرتغالی ها ندارد و فقط توسط آنها اشغال و تخریب و استفاده شده است.

قلعه تیس یکی از مهم ترین قلعه های محافظ دریای پارس و مرکز دوم نیروی دریائی  هخامنشیان بوده است و قدمت آن به بیش از دوهزار سال می رسد.آرتمیس اولین دریا سالار زن تاریخ بشریت و فرمانده نیروی دریائی خشایارشا پنج ناو ایران را در تیس مستقر کرده و از آنجا عازم نبرد سالامیس شد.ساز و کار  قلعه تیس کاملاً دفاعی و نظارتی بوده و با افق دیدی که نسبت به دریای عمان دارد در یکی از بهترین مناطق سوق الجیشی ساخته شده بوده و از این حیث جانمائی و استراتژی آنان بینظیر بوده است.

آرتمیس دریا سالار بزرگ ایرانی

آرتمیس دریا سالار بزرگ ایرانی

چندین بار در طول تاریخ هر حاکمی بر اساس نیاز و سلیقه خود دخل و تصرفاتی در این قلعه داشته و این قلعه شبیه هیچ کس نیست و بنای واحدی ندارد و اکنون نیز به شدت تخریب شده است.کاش می دانستیم که چه بر سر تاریخ میاوریم و فرزندان ما قرار است چقدر تهی شوند از افتخار ….

قلعه تیس مایه برازندگی و افتخار ایران باستان بوده و سیطره ایران را به دریاها را در زمانی که تکنولوژی کشتی در اختیار چند قدرت بود را نشان میدهد و شاید ندانید که اولین ناو جنگی توسط ایرانیان با پنج نوع سلاح متفاوت و دور زن ساخته شد که توان مبارزه با آن برای هیچ قدرتی ممکن نبود و تا سالها امپراطوری دریاها دراختیار هخامنشیان بود.

از آن همه کشتی سازی هرمز و قشم و بندر تیس و قلعه تیس باقی مانده بر بلندای آن بایستید و به این بیاندیشید سالها قبل مادرمان دریا سالار دریاهای ناشناخته نیز بر فراز آن می ایستاد و به ما می اندیشید و ما نیز به او …

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به چابهار داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده قلعه تیس پرتغالی ها چابهار که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور چابهار تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور چابهار می‌توانید با شماره تلفن 02186037418 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور چابهار ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور چابهار ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی چابهار که در صفحه تور اقساطی چابهار شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037418
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از قلعه تیس پرتغالی ها چابهار را به ما بسپارید ، برای استعلام قیمت تور چابهار در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور چابهار کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور چابهار آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر