کوهسنگی مشهد کجاست؟ به احتمال بسیار زیاد حتی اگر یک بار هم با تور مشهد از تهران یا از سایر شهرها به مشهد سفر کرده باشی اسم کوه سنگی را شنیده ای ولی ممکن است نرفته باشی.

پارک کوهسنگی مشهد، بسیار پرطرفدار و قدیمی بوده و بعد از پارک جنگلی ملت، دومین پارک بزرگ مشهد به‌ حساب می ‌آید. آدرس پارک کوهسنگی در جنوب غربی مشهد، بین دو قله از رشته‌ کوه بینالود قرار گرفته و به‌ خاطر همین موقعیت طبیعی، اسمش را کوهسنگی گذاشته ‌اند و همچون پارک های سنگی دیگر در دنیا که در سایت tripadvisor.co.nz هم اسم برده شده اند، شرایط خاص و جالبی دارد. البته خوب است بدانی که در منطقه طرقبه پارک سنگی دیگری نیز وجود دارد. البته از نظر ظاهری متفاوت تر می باشد.

بین این دو قله، بزرگراه کلانتری واقع شده و دو قله را از هم جدا کرده است. کوهسنگی مشهد، قبلا بیرون شهر قرار داشت؛ اما بعد از زیاد شدن جمعیت و وسعت شهر، حالا تنها یک خیابان با داخل شهر فاصله دارد. کافی‌ است خیابان کوهسنگی را دنبال کنیم تا به این پارک مثلثی شکل ۲۰ هزار متری برسیم.

پارک کوه سنگی
کوه سنگی

آشنایی کامل با پارک کوهسنگی مشهد

پارک کوهسنگی مشهد در گذر زمان

زمانی پارک کوهسنگی مشهد فقط یک منطقه ییلاقی و شناخته ‌شده بود و باغ و رودخانه و هوای مطبوعش خیلی‌ ها را به اینجا می ‌کشاند. تا اینکه امکانات دیگری هم به آن اضافه شد. برای مثال در آن استخر ساختند و جدول ‌کشی و گل‌ کاری‌ اش کردند در کنار این ها فروشگاه هایی شروع به کار کردند که پر هستند از اجناس زیبا و دلربا، صنایع دستی های مشهد و خوراکی های خوشمزه.

سی سال بعد در سال ۱۳۴۰ هم خیابان باصفای کوهسنگی را ساختند تا این پارک زیبا را به شهر وصل کنند. این خیابان در آن زمان، یکی از خیابان‌ های استاندارد و قشنگ ایران بود که در نهایت به راه ‌آهن مشهد می ‌رسید. شیر سنگی ‌هایی را که در ورودی پارک می ‌بینیم؛ شهرداری شهر میلان (ایتالیا) در همان سال‌ها به این پارک هدیه کرده است. در تاریخ هم آمده شاه عباس در همین منطقه اسم برده تاج پادشاهیش را بر سر گذاشته است.

پارک کوه سنگی مشهد

چرا بریم پارک کوهسنگی مشهد؟

با رفتن به پارک کوهسنگی مشهد، چند ساعتی را می ‌توانیم در حال و هوای کوهستانی‌ اش بگذرانیم. گذشته از زیبایی خود پارک، منظره‌ شهر با خانه ‌ها، خیابان‌ ها و درخت‌ هایش زیر پای ‌مان است. کافی ا‌ست آن بالا بایستیم تا خانه ‌های کوتاه و بلند، خیابان ‌های پر رفت‌ و آمد شهر و روشنایی حرم امام رضا را ببینیم.

در پارک کوه سنگی مشهد تا دل ‌مان بخواهد هوا تمیز است و بینالود، واضح ‌تر از همیشه دیده می ‌شود. در اینجا فقط با یک منطقه کوهستانی و معمولی روبرو نیستیم. استخر، مرکز خرید، رستوران و محوطه بازی هم در این پارک ساخته شده تا مسافرانی با سلیقه‌ های مختلف را راضی و خوشحال نگه دارد. با این همه، خللی در فضای کلی پارک کوهسنگی ایجاد نشده و می ‌توانیم روی سنگ‌ های دامنه کوه قدم بگذاریم و چند ساعتی از شهر و مشکلات و شلوغی های  آن دور باشیم و استراحتی کنیم و انرژی آرامش بخشی از طبیعت بگیریم.

پارک کوهسنگی مشهد

تفریحات ویژه پارک کوه سنگی مشهد

اگر از قدم زدن خسته شدی، کنار آب‌ نماهای زیبای پارک بنشین؛ یا کمی کالسکه‌ سواری کن تا حال‌ و هوایت عوض شود. یک بستنی سنتی خود را میهمان کن و لذت ببر. در پارک کوهسنگی مشهد، بچه‌ ها هم مثل بزرگ ‌ترها سرگرم می ‌شوند و فضای بازی خودشان را دارند.

البته برای بچه ها فضای باز و محیطی مانند پارک کوه سنگی به قدر کافی جذاب و شگفت انگیز هست. موزه بزرگ خراسان هم در همین پارک ساخته شده که بنای چشمگیرش را با الهام از معماری قصر خورشید کلات نادری ساخته ‌اند.

امکانات پارک کوهسنگی

رستوران ها و مراکز خرید این پارک نیز مجهز بوده و به نوعی می توان در پارک های همسطح آن در کشور گفت که جزو بهترین هاست. مشکل این پارک به نوعی شاید تعداد سرویس های بهداشتی آن باشد که در ایام تعطیل جوابگوی این همه مراجعه کننده را نداشته باشد که در ایام تعطیل کانکس های کمکی به مجموعه اضافه می شود و مشکل را تا حدودی برطرف می کنند.

پارک سنگی پر طرفدار ترین پارک مشهد می باشد و قطعاً لیاقت این طرفداری را دارد. شما نیز کوهسنگی را ببین و خودت قضاوت کن. 

در ایام تعطیل و عید همه روزه این پارک مملو از جمعیت است و شب ها بوی کباب و هلهله و شادی کودکان لحظه ای قطع نمی شود. مردم مشهد این پارک را بسیار دوست دارند و بیشتر از همیشه در این پارک برای پیک نیک و گشت و گذار سر می زنند.

موزه بزرگ خراسان و پارک کوهسنگی مشهد

در کنار این پارک موزه بزرگ خراسان احداث شده است و به عنوان یکی دیگر از جاذبه های پارک کوهسنگی می شود از آن نام برد. موزه خراسان دارای شش قسمت می ‌باشد که می ‌توان این گونه اسم برد:

موزه بزرگ خراسان کوهسنگی
موزه بزرگ خراسان کوهسنگی

سالن موزه: سالن موزه بزرگ خراسان دارای سه طبقه است که در آن ابزار سنگی، اشیاء سفالی، شیشه‌ای، فلزی، قطعات گچبری و همچنین انواع نسخ خطی و چرمی مربوط به دوران قبل از اسلام و بعد از اسلام و معاصر قرار گرفته و در معرض دیدعموم مردم می ‌باشد.

سالن نمایشگاهی: در این سالن نمایشگاه‌ های دوره ‌ای و فصلی از آثار تاریخی و آثار هنری هنرمندان معاصر برگزار می‌ شود.

کتابخانه تخصصی: در کتابخانه تخصصی موزه بزرگ خراسان در حدود ۵۰۰۰ جلد کتاب،  اسناد و عکس‌ های تخصصی وجود دارد و همچنین در کتابخانه تخصصی مکانی برای مطالعه پژوهشگران و علاقه مندان موجود می‌ باشد.

سالن اجتماعات: در موزه بزرگ خراسان سالن اجتماعاتی با ظرفیت ۱۴۰ نفر با سیستم‌ های سمعی و بصری نیز موجود می ‌باشد.

آزمایشگاه حفاظت و مرمت اشیاء تاریخی و تزئینات تاریخی: در این آزمایشگاه امکانات و تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی حفاظت و مرمت آثار تاریخی موجود است و همچنین در این فضا پژوهش، مستند سازی و مطالعات اشیاء تاریخی و معماری انجام می ‌شود.

مخزن نگهداری اشیاء منقول تاریخی و تزئینات معماری: در این مکان پیشرفته ترین امکانات ضد حریق، ضد زلزله و آسیب ‌های جنگی موجود است که از آثار تاریخی و تزئینات معماری محافظت شود.

نقشه کوهسنگی مشهد در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

پارک کوهسنگی مشهد یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است. مشهد جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی مشهد رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده به یاد ماندنی به مشهد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده کوه سنگی مشهد که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور مشهد فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به مشهد و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های مشهد کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره پارک و موزه کوهسنگی مشهد، مدت زمان سفر به مشهد، امکانات و درجه هتل های پکیج تور مشهد ارزان عادی یا تور مشهد نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکار ها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108

تورهای پیشنهادی :

2 دیدگاه دربارهٔ «پارک کوهسنگی مشهد»

  1. امراله مهماندوست

    سلام متشکرم از مقاله خوبی که درباره کوهسنگی مشهد گذاشتید. برای من که عجله داشتم درباره این پارک قبل از سفرم بدانم خیلی مفید بود. من زود به فرودگاه رسیدم برای همین گفتم قبل از سفر چند جای دیدنی از مشهد رو یاد بگیرم که اونجا برنامه ریزی خوبی برای تفریح داشته باشم سایت شما در این زمینه کمک بزرگی کرد.
    این بخش هم برام جالب بود “با رفتن به پارک کوهسنگی مشهد، چند ساعتی را می ‌توانیم در حال و هوای کوهستانی‌ اش بگذرانیم. گذشته از زیبایی خود پارک، منظره‌ شهر با خانه‌ها، خیابان‌ها و درخت‌ هایش زیر پای ‌مان است. کافی ا‌ست آن بالا بایستیم تا خانه ‌های کوتاه و بلند، خیابان ‌های پر رفت‌ و آمد شهر و روشنایی حرم امام رضا را ببینیم.” باعث شد که این پارک رو تو اولویت لیستم بزارم. براتون آرزوی موفقیت دارم.

    1. سیامک ندیمی

      سلام آقای مهماندوست. خداوند بی نهایت مهربان را بی نهایت شکر می کنم که اطلاعات سایت ما کمک کرد که برنامه سفر خوبی داشته باشید. و متشکرم که نظرتان را در سایت قرار دادید. اگر دوست داشته باشید می توانید با کارشناسان مشهد ما صحبت کنید تا برنامه گشت از جاهای دیدنی مختلف مشهد مثل پارک کوهسنگی براتون رزرو کنند که با برنامه ریزی لیدرهای ما تفریح کنید. لطفا با شماره 02188909296 تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا