آرامگاه سید غلام رسول چابهار یکی از جاهای دیدنی چابهار میباشد که داستان خیلی جالبی دارد ، در این صفحه میخواهیم برای شما هم از این داستان بگوییم هم اطلاعات کاملی از این آرامگاه زیبا شرح دهیم تا وقتی با تور چابهار به این شهر فوق العاده دیدنی سفر میکنید ، آن جا را خوب بشناسید و لذتی چند برابر ببرید.

نام اصلی سید غلام‌ ، رسول بوده و شیعه مذهب ، در گذشته مورد توجه مسلمانان هندی بوده و این توجه باعث شده که بنا در دوره‌های بعدی تحت تأثیر معماری هندی قرار گیرد. طبق روایات در سفری به چابهار تصمیم داشته که زن چابهاری اختیار کند. برای تدارک چنین منظوری مشغول می‌شود. اما در شب عروسی دچار کسالت می‌گردد به گونه‌ای که در بستر مرگ می‌افتد و چون مورد توجه مردم بوده و در دم مرگ به آن‌ها وصیت می‌کند که پس از مرگ سوگواری نکنند و در عوض مدت ۱۰ شبانه روز بر سر قبرش شادی کنند تا روحش شاد شود.این مزار در نزدیکی روستای تیس چابهار میباشد.

آرامگاه سید غلام رسول تور چابهار
مقبره سید غلام رسول چابهار

ماجرای شنیدنی آرامگاه سید غلام رسول چابهار

آرامگاه سید غلامرسول چابهار

آرامگاه سید محمد مشهور به سید غلام رسول ، زیارتگاه مسلمانان هند و همینطور مردم منطقه بوده است. این زیارتگاه در حاشیه ضلع شرقی و در پنج کیلومتری شمال غربی خلیج چابهار قرار دارد. قدمت این آرامگاه به سال ۴۵۶ ه.ق باز می‌گردد و از آن دوران باقی مانده است. این آرامگاه با دیوارهای سفید به سبک معماری هندی جذاب که دروازه‌های ورودی آرامگاه سید غلامرسول چابهار در ضلع غربی است ، ساخته شده است.

آرامگاه سید غلامرسول چابهار
مراسم آرامگاه سید غلام رسول چابهار

همانطور که در ابتدای این صفحه عنوان کردیم ، سید غلامرسول وصیت میکند در هنگام فوت بجای عزاداری برایش شادی کنند تا روحش شاد گردد ، بنابراین از قدیم الایام مراسم شادی در آرامگاه سید غلام رسول چابهار برگزار میشد ، این مراسم هر ساله از ۱۵ ذی‌القعده به مدت ۱۰ روز بر پا می‌گردد و در این مراسم عده زیادی از مردم چابهار و مناطق همجوار شرکت می‌کردند (اکنون دیگر چنین مراسمی برگزار نمی‌شود متاسفانه). در مراسم جشن و پای کوبی مردم چابهار و خصوصاً مردم آفریقایی‌تبار (سیاهپوستان) در صبح روز اول و دوم حیاط آرامگاه توسط زنان جارو زده می‌شود و مردها با لباس پاکیزه به فراهم کردن بساط جشن می‌پرداختند، و هنگامی که آفتاب طلوع می‌کرد ساز و دهل می‌نواختند. قوالان پاکستانی، رقاصان هندی و خوانندگان سیاه و مهمان‌نوازان بلوچ به هر طریقی در این شادی خدمت می‌کردند و این مراسم به مدت ۱۰ روز در ۳ نوبت صبح، عصر و شامگاه اجرا می‌شد.

زنان کهنسال به درون آرامگاه می‌رفتند تا شفا دردمندان و نیات دیگران را بخواهند در حالی که در این زمان مردان در بیرون محوطه پیشخوان به ساز و دهل مشغول بودند و چند زن جوان به رقصیدن می‌پرداختند و زنان پیر در درون حرم به دعا مشغول می‌شدند تا سال دیگر در مراسم جشن عروسی سیدغلام‌رسول شرکت کنند.

زیبایی بقعه سید غلام رسول چابهار

در کتاب فرهنگ مردم بلوچ نوشته عبدالله ناصری آمده‌است: «در مورد صاحب مزار دو عقیده وجود دارد یکی آنکه معتقدند این مزار از آن عارف وارسته و مرد حقی است به نام سید عبدالرسول و این زیارتگاه مردم شیعه چابهار است و افراد غیر شیعه هم از شیعه‌های این سرزمین پیروی می‌کنند. بعضی دیگر بر این باورند این مزار یک (لوطی) است مطرب‌های دوره‌گرد را لوطی می‌نامند.

و البته چون پیروان صاحب مزار شیعه مذهب هستند در ماه محرم نیز مراسم سوگواری و روضه‌خوانی در این آرامگاه به زیبایی و به سبک مردم خوب چابهار  بر پا می‌شود و حال و هوای خاصی به آرامگاه سید غلامرسول چابهار میدهند.

در کنار این آرامگاه در تور چابهار گردی میتوانید از تالاب لیپار چابهار ، تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار ، ساحل صخره ای چابهار ، پلاژ ساحلی تیس و کوههای مینیاتوری چابهار نیز دیدن کنید و سفر جذاب و خاطره انگیزی را تجربه کنید.

آرامگاه سید غلام رسول چابهار و معماری آن

همانطور که گفته شد معماری آرامگاه سید غلام رسول چابهار به سبک هندی و سفید رنگ میباشد ، آرامگاه در ضلع غربی حیاط، روی صفحه‌ ای به ارتفاع یک متر و چهار پله بنا شده است. ورودی اصلی بنا در میانه ضلع غربی این پیشخوان است و سطح دیوارهایش را با تعبیه طاقچه‌ها و طاق‌نماهایی با تزیینات گچی به شکل دایره، پشت سر هم ساخته‌اند و منظره بسیار جالبی را به چشم شما می آورد.

آرامگاه سید غلام رسول چابهار
زیبایی های معماری آرامگاه سید غلام رسول چابهار

بر پیشانی ورودی بنا نقاشی تزیینی رنگارنگی با طرح‌های نقوش ستاره‌های مشبک دیده می‌شود. پلان و ساختار معماری بنا به شکل بناهای دوره سلجوقیان است. برخی از اساتید بر این اعتقاد هستند که بنا مربوط به دوره تیموریان بوده و شاخصه‌های و نشانه های معماری این دوره در بنا دیده می‌شود. احتمال می‌رود بنا در دوره‌های بعد تکمیل شده باشد و المانهایی از معماری تیموری هند در آن به کار رفته باشد. طرح و نقش‌های روی بنا نیز با نقاشی‌های دوره صفویه همخوانی دارد. نقاشی‌های روی بنا از اصالت خاصی برخوردار هستند و طراحی آن‌ها در بناهای دیگر مربوط به عصر صفویه نیز دیده می‌شود. بنابراین می‌توان گفت بنا به احتمال بسیار، آرامگاه در عصر سلجوقی ساخته شده و تزیینات آن در دوره‌های بعدی کامل گشته است.

ورودی آرامگاه سید غلامرسول چابهار در ضلع غربی و محراب در سمت جنوب آن قرار گرفته است و در ضلع غربی طاق‌نمایی با تزیینات مقرنس دیده می‌شود که در داخل آن کلمات «لااله الا الله» «یا محمد» «یا علی» و… را روی نقش گل‌ها طرح‌اندازی کرده‌اند که شما را به دوران سنت پیوند میدهد. در نمای ضلع شمالی، روبروی محراب نیز طاق نماهایی با تزیینات مقرنس دیده می‌شود که محل نذر و روشن کردن شمع در ایام مختلف سال است. مقبره در میانه بنا واقع و روی آن صندوقچه‌هایی و بر فراز صندوقچه حجله چوبی با تزیینات هندسی و زینت‌های بلوچی گذاشته شده است تا زیبایی سنتی آن را دو چندان کنند.

 

معماری آرامگاه سید غلام رسول چابهار

در قسمت شرقی آرامگاه سید غلام رسول چابهار ، یک پیشخوان با سقف تیرهای چوبی و حصیری و چند ستون چوبی است که با پنج پله به حیاط وصل شده‌اند و قدمت چندانی ندارند. در چهار گوشه زیارتگاه، چهار مناره کوتاه وجود دارد و نیم‌دایره‌هایی از گچ ، به رنگ سفید ، بین این جایگاهها را پر می‌کند. گنبد از داخل دارای نواری از تزیینات هندسی و گیاهی است که با رنگ‌ها‌ی زرد، قرمز، آبی، سفید به صورت گل و گیاه و ستاره طراحی شده اند. بالای چهارطاقی بنا، چهار نورگیر وجود دارد که قسمتی از نور داخل آرامگاه را تامین می‌کنند و حس بسیار جالبی را به شما القا میکند و همانند مسجد جامع تیس معماری متفاوتی را به رخ میکشد.

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به چابهار داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده آرامگاه سید غلام رسول چابهار که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور چابهار تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور چابهار می‌توانید با شماره تلفن 02186037418 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور چابهار ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور چابهار ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی چابهار که در صفحه تور اقساطی چابهار شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037418
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از آرامگاه سید غلام رسول چابهار را به ما بسپارید ، برای رزرو تور چابهار در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور چابهار کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور چابهار آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر