یکی از دیدنی های بسیار جالب و قدیمی در شهر یزد ، بقعه دوازده امام یزد می باشد.بقعه دوازده امام قدیمی ترین بنای شهر یزد می باشد که از زمان سلجوقیان تا کنون پابرجا مانده است.

 اهمیت این بنا بیشتر به خاطر معماری و گنبد آجری آن می باشد و از شاه کارهای هنر سلجوقی به شمار می رود. این بقعه که شامل دوازده گنبد منفرد می باشد در سال 429 هجری قمری به دستور ابو سعید و ابو یعقوب از امرای علاء الدوله فرامرز ساخته شده است.

در این صفحه برای شما درباره جزییات ساخت و معماری این اثر دیدنی توضیح میدهیم تا ضمن آشنایی با این بقعه ، هنگام سفر در تور یزد لذت بیشتری ببرید ، زیرا با شناخت جاهای دیدنی یزد سفر شما کاملتر و جذاب تر خواهد بود.

بقعه دوازده امام یزد گردی
بقعه دوازده امام تور یزد گردی

بقعه دوازده امام یزد

بقعه دوازده امام یزد قدیمی ترین بنا

بر اساس مدارک و مستندات تاریخی می‌توان بیان کرد که این بنای کهن یعنی بقعه دوازده امام یزد به‌عنوان چهارمین اثر تاریخی و دومین گنبد شناسنامه‌دار ایران در بین آثار تاریخی و دیدنی ایران و یکی از قدیمی ترین بناهای شهر یزد شناخته می‌شود.

بقعه دوازده امام یزد در سال 1313 هجری شمسی توسط وزارت فرهنگ و هنر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و سالهای زیادی است که پذیرای مسافرین و توریستها از سراسر ایران و جهان برای بازدید از قدیمی ترین بنای یزد میباشد.

پیشنهاد میکنم دیدار از این بقعه را در لیست دیدار از جاهای دیدنی یزد تور یزد گردی خودتان قرار دهید ، حس خوبی به شما خواهد داد و شما را به دل تاریخ میبرد.

بقعه دوازده امام یزد
بناهای تاریخی مجاوز بقعه دوازده امام یزد

مکان‌ های تاریخی دیگری در مجاورت این بنای تاریخی وجود دارند که می‌توان به موزه سکه و مردم ‌شناسی حیدر زاده ، خانه لاری ‌ها و زندان اسکندر یزد اشاره کرد. گردشگران به راحتی  می توانند بازدید از این بناهای تاریخی را هم زمان در برنامه خود قرار ‌دهند.

محقق بزرگ و ایرانشناس مجرب آقای آرتور اپهام پوپ چندین بار از این بنا در کتاب طرح هنر ایران یاد کرده‌است. دو نقشه و طراحی را که کار اریک شرویدر است و در کتاب مذکور چاپ شده‌است در اینجا به نقل از آن اثر آوردیم.این بقعه دارای چندین کتیبه قدیمی در قسمتهای مختلف بنا و سردرهای آن میباشد که لذت دیدار از آن را چندین برابر میکند برای شما.

در این حین متأسفانه با وجود قدمت هزارساله‌این عمارت تاریخی، نشست زمین زیر شالوده‌آن باعث ایجاد ترک‌های متعددی بر ساختمان بقعه شده که بسیار نگران‌کننده می باشد و نیاز است مسئولین میراث فرهنگی در حفظ و مرمت این اثر باستانی با ارزش تلاش بیشتری نمایند و همچون میدان امیر چخماق یزد ، باغ دولت آباد یزد ، مسجد جامع یزد این جای دیدنی یزد نیز در تاریخمان باقی بماند.

معماری بقعه دوازده امام یزد

معماری بقعه دوازده امام یزد بسیار جالب میباشد ، بدنه پایینی گنبد یک چهار ضلعی بوده که در بالا به هشت ضلعی تبدیل شده و گنبد روی این هشت ضلعی قرار می گیرد.

سقف بقعه دوازده امام از داخل دارای گچبری ساده می باشد و دور تا دور آن با کتیبه کوفی رنگی، تزیین شده است. این کتیبه به لحاظ طرح و نقش از اهمیت خاصی برخوردار می باشد و مورد بحث متخصصین تاریخ معماری اسلامی است.

در چهار گوشه این بنا ، گوشواره هایی قرار داد و داخل آنها درگاهی هایی خاص قرار گرفته است. نور این بقعه از طریق پنجره هایی که در چهار طرف آن قرار گرفته ، تامین می شود و آنرا روشن میکند.

معماری بقعه دوازده امام یزد
بقعه دوازده امام یزد ، دیوارها و محراب

بر روی دیوارهای داخل  بنا توسط گچ، شکل گل و بوته نقش بسته است. در داخل محراب، سنگ مرمری وجود دارد که صلوات بر دوازده امام روی آن نوشته شده و در انتهای آن نام یکی از مفاخر و مشاهیر یزد ذکر گردیده است.

وجود محراب در این بقعه دوازده امام یزد نشان می دهد که مسجدی در قرون دوم و سوم در این مکان ساخته شده بود . بر روی کتیبه رنگی موجود بر دیوار گچی جانب شرقی، نام سازندگان این بقعه نوشته شده است. مشخص نیست که این بنا از چه زمانی به دوازده امام تغییر نام داده است.در ساخت این بنا از مصالح آجری استفاده شده و در داخل بنا نیز گچ بری ها، زیبایی خاصی به این مکان بخشیده است.

نکته جالب دیگری که درباره این بنا میتوان گفت این است که تنها راه دسترسی به پشت‌بام استفاده از نردبان می باشد زیرا برای این بنای مهم تاریخی هیچ پلکانی برای رفتن به سمت پشت بام در نظر گرفته نشده است که علت این قضیه خود یک معمای عجیب و جالب است که در سفر به یزد آن را میبینید.

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به یزد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده بقعه دوازده امام یزد که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور یزد تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور یزد می‌توانید با شماره تلفن 02186037418 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور یزد ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور یزد ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی یزد که در صفحه تور اقساطی یزد شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037418
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از بقعه دوازده امام یزد را به ما بسپارید ، برای رزرو تور یزد در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور یزد کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور یزد آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر