شش مقسم جوپار که در کرمان واقع شده است اسم خیلی جالبی دارد. ذهن خودم را هم خیلی درگیر کرده بود که چی هست؟ چه چیزی اونجا اتفاق افتاده که این اسم را رویش گذاشتند؟ و اگر قرار باشد آنجا بروم با چی روبرو می شوم؟ و سوال هایی از این قبیل …

برای همین کلی در مورد شش مقسم جوپار توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت، تحقیق کردیم تا به سوالاتم جواب بدهیم و ذهنم را آزاد کنم. ممکنه برای شما هم سوال های من پیش آمده باشه. برای همین این صفحه رو طراحی کردیم تا اطلاعات شما هم درباره مجموعه شش مقسم جوپار کرمان کامل شود.

قناتی در جوپار کرمان ساخته شده است به اسم قنات جوپار. قنات جهانی جوپار ثبت آثار میراث جهانی یونسکو را دارد و به عنوان یادگاری از پیشینیان و یکی از پیچیده ترین محاسبات را دارا می باشد. بسیار حساب شده و دستکند بوده؛ جالب این جاست که یکی از بزرگترین قنات های دنیا نیز می باشد.

برای شناخت بیشتر این قنات برای توریست ها و مسافران به تازگی مرمت و ساخت مجتمع گردشگری مقسم جوپار کرمان شروع شده و به زودی به اتمام خواهد رسید.

اگر شما با تور کرمان فارا گشت به این شهر زیبا سفر کنی، شناخت کامل جاهای دیدنی کرمان می تونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد. بنابراین در این صفحه اطلاعات کاملی از 6 مقسم جوپار را برایت گرد آوری کردیم.

6 مقسم جوپار
کوه جوپار

6 مقسم جوپار؛ قناتی با پیچیده ترین محاسبات ساخت

6 مقسم جوپار چیست؟

جوپار شهری است در استان کرمان ایران. این اسم از اسم جوی پارسالی برگرفته شده است. در گذشته به دلیل آب و هوای بسیار خوبی که این منطقه داشت محل مناسبی برای پادشاهان کرمان بوده است. و چون سالی یک بار به این محل می آمدند به همین دلیل می گفتند برویم به محل جوی پارسالی که با گذشت زمان به جوپار شهرت یافت.

در روایتی دیگر اشاره شده است به قنات گوهر ریز که شش قسمت شده است (شش مقسم) یعنی جوی آب پاره شده است که کم کم تبدیل به جوپار شده است.

شش مقسم جوپار

رشته کوه معروف جوپار

اگر اهل کوهنوردی و طبیعت گردی هستی کوه جوپار با ارتفاعی بیش از ۴۱۰۰ متر در پیرامون این منطقه‌ است. شهر جوپار در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب شهر کرمان قرار دارد که در دامنه رشته‌ کوه‌ های مرکزی ( کوه جوپار) واقع شده‌ است.

رشته کوه جوپار با ارتفاع 4135 متر در جنوب شهر واقع شده است که دارای قله های متعددی می باشد. از جمله سه شاخ بزرگ و کوچک – کیل جلال – بلوچی – کش و… قله سه شاخ جوپار یکی از زیباترین قله های ایران است. این به دلیل دیواره های بلند و دهلیزهای ترسناک است که به خصوص در فصل زمستان کوهنوردی را با وجود داشتن امکانات پیچیده و فنی کوهنوردی میسر می کند. وجود یخچالهای طبیعی و بیدستانهای سرسبز، چشمه های پر آب و بعضی چمنزار ها زیبایی خاصی را به منطقه سه شاخ جوپار بخشیده است.

جان پناه فلزی که در منطقه کاسه سه شاخ توسط کوهنوردان مناطق کرمان ساخته شده؛ در زمستانها پناهگاهی است برای کسانی که می خواهند قله را صعود کنند و از زیبایی های اطراف بهره ببرند.

کوه نوری در جوپار

درباره شهر جوپار

شهر جوپار در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب شهر کرمان قرار دارد که در دامنه رشته‌ کوه‌ های مرکزی ( کوه جوپار) واقع شده‌ است. این شهر از سوی شمال به کرمان، از سوی شرق به ماهان، از طرف جنوب به کوه جوپار و از طرف غرب به شهر گلزار و روستای بهرامجرد منتهی می‌شود.

جوپار منطقه ای ییلاقی و با آب و هوایی خنک و معتدل در تابستان است. این منطقه اسم برده در بخش ماهان شهرستان کرمان قرار دارد و باید اذعان داشت که این شهر زیبا و خوش آب و هوا یکی از شهر های مهم و مذهبی کرمان می باشد.

درباره جوپار و زیبایی هایش

امکانات و فواید جوپار برای ما

گیاهان دارویی فراوانی از کوه جوپار به دست می آید مانند آلاله؛ آویشن؛ مرزن جوش و از همه مهمتر زیره سیاه. زیره معروف کرمان که شهره آفاق است از کوه جوپار به دست می آید.

در منطقه جوپار ۲۲ رشته قنات قدیمی مانند قنات بین ‌المللی گوهر ریز که یکی از بزرگترین قنات های کشور می باشد وجود دارد. آب جوپار و مناطق اطراف را برای آشامیدن و کشاورزی تامین می‌ کند. قنات مشهور دیگر جوپار به نام کوثر ریز می باشد.

معدن سنگی نیز در نزدیکی شهر چوپار فعالیت داشت که به دلیل آسیبی که به محیط زیست جوپار میزد تعطیل گردید. یه نکته جالب هم خوبه بدانی که به دلیل علاقه بیش از نود درصد مردم این شهر به تیم استقلال این شهر را شهر آبی کرمان اسم نهاده‌اند.

بهترین زیره ی دنیا در کوه های جوپار بعمل می آید. زیره سبز و سیاه را با کیفیت بسیار عالی در هر کوی و عطاری و بقالی این شهر می توانی پیدا می کنی. دست فروش ها که معمولا از روستا ها می آیند نیز از محصولاتی که  خود به عمل می آورند، فروش می کنند، که کیفیت بسیار بالاتری از معمول دارد.

شهر جوپار و شش مقسم

6 مقسم جوپار، یعنی شش قسمت شده

وظیفه میهن دوستی ما

کاری که امروز برای ما شدنی است و لازم، دیدار از دیدنی های کشورمان است که میتواند به ما و فرزندان ما میهن دوستی را آموزش دهد. گاهی باید بجنبیم و گرنه نمی توانیم برخی آثار تاریخی و طبیعی را ببینیم .سرعت تخریب مان از بازدیدمان هم بالاتر رفته…

ما در بخش تور ایران گردی ، تور سفر به کرمان را طراحی کردیم تا شما بتوانی از این شهر دیدنی و جذاب بازدید کنی و تجربه ای جدید از سفرهای داخلی داشته باشی. کرمان جاهای دیدنی زیادی دارد که برخی از آنان مختص خود کرمان می باشد؛  همانند آتشکده زرتشتیان کرمان و روستای دستکند میمند که در تور کرمان گردی برایت تدارک گشت و گذار دیده ایم.

خطری برای شش مقسم جوپار

مسله مهمی که در مورد شش مقسم جوپار پیش آمده، حفر چاه های عمیق و غیر مجاز است که باعث شده نفس های قنات گوهر ریز جوپار به شماره انداخته شود. چقدر بد می شود که مجتمع گردشگری می سازیم و قنات را خشک کنیم.

اگر قنات نباشد گردشگری هم آنجا نیست. کاش بتوان این مسائل ساده را به برخی مسئولین فهماند. گردشگری برای تمام دنیا یک صنعت و یک فرصت است و باعث رونق تمام صنایع و بازرگانی منطقه خواهد شد. طبق نظریه ای که در سایت ویکی درج شده، برای مناطق خشک و بیابانی کرمان که امکان کشاورزی بسیار محدود می باشد گردشگری بسیار ایده آل می باشد.

آدرس 6 مقسم جوپار در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

جوپار کرمان یکی از جاذبه های دیدنی این استان است. کرمان جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی کرمان رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به کرمان داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده 6 مقسم جوپار که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی؛ صفحه تور کرمان فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به کرمان و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی. این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه، سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های کرمان کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره شش مقسم جوپار کرمان، مدت زمان سفر به کرمان، امکانات و درجه هتل های پکیج تور کرمان ارزان عادی یا تور کرمان نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند. پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108
تور کرمان مسافرتی فارا گشت کوروش کبیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا