قلعه نادری لافت واقع در بخش مرکزی شهرستان قشم  می باشد و بعنوان یکی از دیدنی های تاریخی روستای لافت محسوب میشود که مسافران زیادی را به خودش جذب کرده است.

برای دیدار از قلعه نادری لافت میتوانید در کنار مسافرت با تور قشم سری به این شهر هم بزنید ، و خوبه بدانید که این قلعه در جنوب روستای لافت یعنی در لافت کهنه و در کنار چاه‌ هاى تلا قرار گرفته است  و به ”قلعه نادرى“ يا ”نادر شاهى“ نیز شهرت دارد و آن را با سنگ و ملات ساروج ساخته‌اند. 

این قلعه یکی از دیدنی های قشم است که میتوانید در تور قشم از تهران و یا از سایر شهرها  از آن دیدن کنید و با مطالعه این صفحه ،  اطلاعات کاملی که در مورد قلعه لافت و دیدنی های اطرافش برای شما در  این صفحه طراحی کردیم ، دیدار از قلعه نادری لافت در تور گشت جزیره قشم خیلی لذت بخش تر خواهد شد.

قلعه نادری بندر لافت
قلعه نادری

قلعه نادری لافت و برجهای چهار گانه

تاریخ بنای قلعه نادری لافت

تاريخ بناى قلعه نادری لافت در بندر لافت آنطور که در منابع تاریخی آمده است ،  قديمى ‌تر از دوره نادر شاه و به احتمال زياد بر روى پايه‌ هاى دژهاى کهن و باستانى قبل از اسلام ساخته شده است.

همچنین در این منابع آمده است که ابراهيم کازرونى که در دوره محمد شاه قاجار از اين قلعه در لافت ديدن کرده است ، تاريخ بناى آن را مربوط به دوره صفوى تخمین زده است.

قلعه نادری یکی از نشانه های اقتدار ایران

قلعه نادری یکی از نشانه های اقتدار ایران

قلعه نادری در بندر تاریخی لافت به همراه دیگر سازه ‌های دفاعی کشور در کرانه‌ های شمالی و جزایر خلیج فارس، نشانگر حاکمیت ایرانیان به عنوان تنها دریابانان دریای پارس به ویژه آبراهه هرمز می باشد.

بعد از گذشت سالها و تغییر سیاستها و فرهنگها ، اکنون دور تا دور اين قلعه خانه‌ سازى شده و باعث شده است که قلعه نادری لافت در ميان شهر و رو به ‌روى مسجد جامع لافت قرار گیرد.

معماری قلعه نادری لافت

قلعه نادری ، با نقشه ای مربع شکل ساخته شد که اگر از ارتفاع بالاتر به آن نگاه کنید کاملا مشهود است و دارای چهار برج در اطرافش می باشد.

درب ورودی قلعه در آن زمان رو به جنوب باز می‌شده و دروازه ای بزرگ نیز در ديوار ضلع غربى قلعه تعبیه شده بود که در آن سمت باز میشد که شيوه معمارى اين قلعه کم و بيش به معمارى قلعه‌هاى پرتغالى شباهت داشته است.

قلعه نادری لافت

کاوشهای باستان شناسی قلعه لافت

در لافت کاوشهای باستانی زیادی انجام شده است که مهم ‌ترین هدف کاوش باستان ‌شناسی از قلعه نادری که مربوط به دوره صفوی – افشاری است ، گاه ‌نگاری استقراری در این سازه دفاعی است که در فهرست آثار ملی قرار نیز قرار دارد.

در این قلعه می‌توان با حفر تراشه و لایه ‌نگاری به دوره‌های تاریخی که این سازه دفاعی استقرار یافته است ، پی برد.

طبق آماری که تا کنون در دست است 60 درصد گردشگران قشم از بندر لافت و آثار تاريخي آن همچون قلعه نادری ديدن مي کنند.

 

طرح های ساماندهی قلعه نادری

بعد از رایزنی های مختلف در بندر لافت با مسولین ، مدتی قبل طرح سامان دهی قلعه انجام پذیرفته است و یکی از دستاوردهای آن این بود که در این طرح ژنراتورهای برقی که در گذشته برای تامین برق اهالی روستا ، متاسفانه درون قلعه در داخل زمين کار گذاشته شده بود ، از اين قلعه باستاني خارج گردید.

و همینطور با کمال تاسف تا مدتي پيش زباله‌ها و نخاله‌هاي ساختماني نیز در اين مکان تخليه مي‌شد ، که با پاک‌ سازي محوطه داخلي و بيروني ،‌ قلعه شکل اوليه خود را باز يافته است و آماده دیدار توریستها و مسافران قشم و لافت شده است.

قلعه نادری در لافت
مرمت و بازسازی قلعه لافت

همچنین تابلوهاي اطلاع ‌رساني به دو زبان فارسي و انگليسي نیز برای راهنمایی گردشگران در این قلعه نصب گردید.

ساخت پلکان جنوبي قلعه ، ساخت و نصب دَرب چوبي قلعه و نورپردازي متناسب با بافت تاريخي آن از ديگر بخش هاي اجرا شده طرح سامان دهي قلعه تاريخي نادري است و البته براي سامان دهي اين  قلعه حدود 40 ميليون  تومان هزينه شده است.50 درصد از قلعه تاريخي نادري آسيب ديده و امید است که این قلعه مورد مرمت و بازسازی کاملی قرار گیرد.اين اثر تاريخي با شماره 6497 در سال 81 در فهرست آثار ملي ثبت شده است.

قلعه لافت

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به لافت داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده قلعه نادری لافت قشم که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور قشم تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور قشم می‌توانید با شماره تلفن 02186037416 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره قلعه نادری لافت ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور قشم ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی قشم که در صفحه تور اقساطی قشم شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037416
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از قلعه نادری لافت را به ما بسپارید ، برای رزرو تور قشم در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور قشم کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور قشم آژانس فارا گشت کوروش کبیر