قلعه نادری لافت واقع در بخش مرکزی شهرستان قشم می باشد. بعنوان یکی از دیدنی های تاریخی روستای لافت محسوب می شود که مسافران زیادی را به خودش جذب کرده است.
برای دیدار از قلعه نادری لافت میتوانی در کنار مسافرت با تور قشم سری به این شهر هم بزنی. و خوبه بدانی که این قلعه در جنوب روستای لافت یعنی در لافت کهنه و در کنار چاه‌ هاى تلا قرار گرفته است و به ”قلعه نادرى“ يا ”نادر شاهى“ نیز شهرت دارد و آن را با سنگ و ملات ساروج ساخته‌ اند. 

این قلعه یکی از اماکن دیدنی قشم است که می توانی در تور قشم از تهران و یا از سایر شهرها از آن دیدن کنی. با مطالعه این صفحه، اطلاعات کاملی که در مورد قلعه لافت و دیدنی های اطرافش برای شما طراحی کردیم؛ دیدار از قلعه نادری لافت در تور گشت جزیره قشم فارا گشت خیلی لذت بخش تر خواهد شد.

قلعه نادری بندر لافت
قلعه نادری

قلعه نادری لافت و برجهای چهار گانه

تاریخ بنای قلعه نادری لافت

تاريخ بناى قلعه نادری لافت در بندر لافت آنطور که در منابع تاریخی آمده است،  قديمى ‌تر از دوره نادر شاه و به احتمال زياد بر روى پايه‌ هاى دژهاى کهن و باستانى قبل از اسلام ساخته شده است.

همچنین در این منابع آمده است که ابراهيم کازرونى که در دوره محمد شاه قاجار از اين قلعه در لافت ديدن کرده است. تاريخ بناى آن را مربوط به دوره صفوى تخمین زده است.

قلعه نادری یکی از نشانه های اقتدار ایران

قلعه نادری یکی از نشانه های اقتدار ایران

قلعه نادری در بندر تاریخی لافت به همراه دیگر سازه ‌های دفاعی کشور در کرانه‌ های شمالی و جزایر خلیج فارس، نشانگر حاکمیت ایرانیان به عنوان تنها دریابانان دریای پارس به ویژه آبراهه هرمز می باشد.

بعد از گذشت سالها و تغییر سیاستها و فرهنگها، اکنون دور تا دور اين قلعه خانه‌ سازى شده و باعث شده است که قلعه نادری لافت در ميان شهر و رو به ‌روى مسجد جامع لافت قرار گیرد.

معماری قلعه نادری لافت

قلعه نادری، با نقشه ای مربع شکل ساخته شد که اگر از ارتفاع بالاتر به آن نگاه کنی کاملا مشهود است و دارای چهار برج در اطرافش می باشد.

درب ورودی قلعه در آن زمان رو به جنوب باز می‌ شده و دروازه ای بزرگ نیز در ديوار ضلع غربى قلعه تعبیه شده بود که در آن سمت باز می شد. شيوه معمارى اين قلعه کم و بيش به معمارى قلعه‌هاى پرتغالى شباهت داشته است.

قلعه نادری لافت

کاوشهای باستان شناسی قلعه لافت

در لافت کاوشهای باستانی زیادی انجام شده است که مهم ‌ترین هدف کاوش باستان ‌شناسی از قلعه نادری که مربوط به دوره صفوی – افشاری است. گاه ‌نگاری استقراری در این سازه دفاعی است که در فهرست آثار ملی قرار نیز قرار دارد.

در این قلعه معروف که در ویکی به آن اشاره شده است؛ توسط افراد خبره و ماهر می‌توان با حفر تراشه و لایه ‌نگاری به دوره‌های تاریخی که این سازه دفاعی استقرار یافته است، پی برد.

طبق آماری که تا کنون در دست است 60 درصد گردشگران قشم از بندر لافت و آثار تاريخي آن همچون قلعه نادری ديدن مي کنند.

طرح های ساماندهی قلعه نادری

بعد از رایزنی های مختلف در بندر لافت با مسولین، مدتی قبل طرح سامان دهی قلعه انجام پذیرفته است. یکی از دستاوردهای آن این بود که در این طرح ژنراتورهای برقی که در گذشته برای تامین برق اهالی روستا، متاسفانه درون قلعه در داخل زمين کار گذاشته شده بود، از اين قلعه باستاني خارج گردید.

و همینطور با کمال تاسف تا مدتي پيش زباله‌ها و نخاله‌هاي ساختماني نیز در اين مکان تخليه مي‌شد. که با پاک‌ سازي محوطه داخلي و بيروني،‌ قلعه شکل اوليه خود را باز يافته است و آماده دیدار توریستها و مسافران قشم و لافت شده است.

قلعه نادری در لافت
مرمت و بازسازی قلعه لافت

همچنین تابلوهاي اطلاع ‌رساني به دو زبان فارسي و انگليسي نیز برای راهنمایی گردشگران در این قلعه نصب گردید.

ساخت پلکان جنوبي قلعه ، ساخت و نصب دَرب چوبي قلعه و نورپردازي متناسب با بافت تاريخي آن از ديگر بخش هاي اجرا شده طرح سامان دهي قلعه تاريخي نادري است و البته براي سامان دهي اين  قلعه حدود 40 ميليون  تومان هزينه شده است.50 درصد از قلعه تاريخي نادري آسيب ديده و امید است که این قلعه مورد مرمت و بازسازی کاملی قرار گیرد.اين اثر تاريخي با شماره 6497 در سال 81 در فهرست آثار ملي ثبت شده است.

قلعه لافت

نقشه قلعه نادری لافت در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

قلعه نادری قشم یکی از جاهای دیدنی این جزیره است. قشم جاذبه های دیدنی فوق العاده زیبای فراوانی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان میشود. اگر میخواهی بدونی که این جزیره چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی قشم رو که برات آماده کردیم میتونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به قشم داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده قلعه نادری لافت در قشم که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور قشم فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت میکنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتلها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به قشم و جذابیت ها و زیبایش رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های قشم کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس خدمات مسافرت فارا گشت تماس میگیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره قلعه نادری لافت قشم، مدت زمان سفر به قشم، امکانات و درجه هتل های پکیج تور قشم ارزان عادی یا تور قشم در نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108
تور قشم آژانس فارا گشت کوروش کبیر