باغ ملی مشهد کجاست؟ نخستین پارک شهر مشهد است که از موقوفات شادروان ملک بود و به شهرداری اهدا گردید. البته ابتکار ایجاد پارک از مسیو لولو بلژیکی است که در آن زمان متصدی گمرک خراسان بود.

این باغ اهدائی مظفرالدین شاه به پدر شادروان ملک بوده است. باغ ملی که هم اکنون در مرکز شهر مشهد و در خیابان امام واقع شده؛ درواقع اولین پارک تفریحی مشهد است که در حاشیه خیابان قدیمی ارگ احداث شده و در گذشته با آب یکی از قنات های مشهور مشهد مشروب می شده است.

بوستان باغ ملی

باغ ملی مشهد چرا به این اسم نامگذاری شد؟

باغ ملی مشهد و اجرای برنامه های اجتماعی

باغ ملی به دلیل هم جواری با ارگ حکومتی مشهد و واقع شدن درمرکز شهر، در گذشته محل اجرای برنامه های اجتماعی و فرهنگی بوده است و با توسعه و گسترش شهر و احداث پارک بزرگ و جدید؛ اکنون باغ ملی به صورت پارک محلی درآمده است. اما در عین حال به دلیل قدمت از اهمیت خاصی برخوردار است. بخش های مختلف این پارک با انواع چنارهای قدیمی و درختان مختلف و گونه های گیاهی و گلکاری و چمن و فضای سبز مزین شده و محل تفرج و تفریح و استراحت شهروندان و یا مسافران تور مشهد می باشد.
با توجه به آنچه از تاریخ مشهد تابحال به‌ دست آمده، در سال ۱۳۰۰ خورشیدی این باغ، «ملّی» خوانده می‌شده؛ به طوری‌ که در منابع گفته ‌اند این باغ دارای تئاتر یا تماشاخانه با صفایی نیز بوده است.

پارک باغ ملی مشهد

تاریخچه باغ ملی در مشهد

در گزارش جامعی که به سال ۱۳۱۳ خورشیدی از سوی چند نفر از فضلا و دانشمندان شهر مشهد (مرحومان مدرس رضوی، علی‌اکبر فیاض، محمود فرخ، عبدالحمید مولوی و …) درباره این شهر تهیه شده، تاریخچه باغ ملی چنین گزارش شده است:
باغ ملی به عنوان یکی از قدیمی ترین جاذبه های دیدنی مشهد، در ضلع غربی خیابان پهلوی جنب کلوپ صاحب منصبان واقع است. سطحش تقریباً به شکل ذوزنقه و ۳۶هزار و ۳۳۵/۷۱۰ مترمربع می ‌باشد. در همین سند ذکر شده «اخیراً باغی به وسعت ۴ هزار و ۶۲۵/۱۳۰ متر که به باغ امین دفتر اشتهار داشت؛ از طرف مغرب ضمیمه آن شده است.» اداره بلدیه در قسمت غربی باغ، عمارت زیبایی برای کافه در آن زمان ها ساخته است که البته در حال حاضر چیزی از این موارد یاد شده که تا اینجا اسم بردیم باقی نمانده است.

باغ ملی در مشهد

این باغ در حقیقت جزو املاک حاج‌حسین ملک، واقف بزرگ مشهد بوده؛ مرحوم حاج‌ حسین ملک، فرزند ارشد حاج محمدکاظم، ملک‌ التجار ایران و از دوستان نزدیک میرزا تقی‌خان امیر کبیر بوده که سرای امیر در بازار تهران را به احترام و به‌ نام او بنا کرده است. به فرمان مظفرالدین شاه باغ ملی، ملک شخصی حاج کاظم ملک شد.

در کتیبه ای که در ابتدای باغ نصب شده؛ نوشته است: به پاس اعمال خیر و خدمات نیکوکارانه جناب آقای حاج ‌حسین آقای ملک که باغ ملی مشهد نیز از جمله موقوفات بی ‌شمار معظم ‌له می‌باشد. این لوح سپاس نصب گردید، تا ضمن حق ‌شناسی از ایشان مشوق دیگران در انجام کارهای خیر و عام‌ المنفعه باشد.
این باغ ابتدا متعلق به حکام خراسان و دولت مرکزی بوده و در سال۱۳۱۹ قمری ازسوی مظفرالدین شاه قاجار به حاج‌ کاظم ملک‌ التجار واگذار یا اهدا شده است. سند این فرمان مظفر الدین ‌شاه، اینک در اداره املاک شهرداری مشهد وجود دارد. اما اینکه این باغ چه زمان در اختیار شهرداری قرار گرفته، معلوم نیست.

اکنون در این باغ شعبه ‌ای از کافه موزیکال اتحاد دایر است و قنات رکن‌آباد، آن را مشروب و قنات شیخ فقط از آن عبور می ‌کند. در تاریخ عنوان شده در قدیم این محل باغ وسیعی بوده موسوم به باغ ایالتی و ارگ که گرد آن را بارویی احاطه می ‌کرده.
شهر مشهد بر خلاف دیگر شهرها ارگ نداشت و حرم مطهر همواره نقش ارگ را برای آن بازی می‌ کرد؛ یعنی در تصرف ‌ها همیشه اول شهر فتح می ‌شد و در آخر حرم به تصرف در می ‌آمد. آن زمان که یک سیستانی مشهد را به دست گرفت؛ با سیستم این شهر آشنا نبود بنابراین اولین ارگ مشهد را او در این قسمت بنا کرد. نخستین ‌بار آقای غلامحسین صاحب‌ اختیار کاشانی درخت های سپیداری را که هنوز بخش بزرگی از آن‌ها باقی است.

در دور قسمتی که اکنون باغ ملی نامیده م ‌شود، کاشت و در واقع باغ ملی را ایجاد کرد. بعد ها مرحوم سلطان حسین میرزا نیرالدوله در زمان ایالت دوم خود در خراسان آن را آباد کرد. در سال‌ های بعد اداره بلدیه در این باغ اصلاحاتی نموده و عمارت زیبایی در آن بنا کرد که همواره از بهترین گردشگاه ‌های شهر بوده است.

باغ ملی مشهد بر خلاف انتظاری که از باغ ها و پارک های ملی می رود، پارک بسیار کوچکی است. ولی چون اولین پارک عمومی مشهد است که طراحی شده، به این اسم نامگذاری شد.

باغ ملی مشهد  اکنون

این باغ که در سال ۱۳۵۰ بهای تقریبی آن ۲۰ میلیون تومان برآورد ‌شده و زمین آن ۴۰ هزار مترمربع وسعت داشته. اکنون بر اثر دست‌ درازی برخی نهاد ها به ۲۶ هزار متر کاهش یافته. بخشی از زمین باغ ملی در سال‌های اخیر به اتاق بازرگانی اختصاص یافته. در انتهای آن هم صدا و سیما برای خود استودیو ساخته است.

با وجود این همه ناملایمت و جبر زمانه در نادیده گرفتن ارزش این میراث معنوی و ملی مشهد همچنان باغ ملی از استراحتگاه‌ ها و تفرجگاه‌ های مرکزی شهر مشهد، به‌ خصوص برای پیران و بازنشستگان محسوب می‌شود و همواره در فهرست گردشگری شهری حرف هایی برای گفتن دارد و در لیست بازدید گردشگران قرار می گیرد.

متاسفانه براثر ناملایمات با این باغ ملی و مصادره زمین های آن این باغ چهره اصلی خود را از دست داده ولی هنوز هم روح شادی و صدای شادی مردمان در آن به گوش می رسد. از این باغ به صورت تخصصی می توان برای پرورش گیاهان همچون باغ گیاهشناسی مشهد می توان بهره برد که نیاز به همت مسئولین شهرداری منطقه دارد. به امید روزی که این چنین موقوفات بیشتر برای سلامتی و شادی مردم صورت پذیرد و کسانی که می خواهند باقیات صالحاتی برای خود باقی بگذارند چه چیزی بهتر از کاشت یک درخت به جای قربانی است. اهدای یک پارک برای آرامش روان و شادی کودکان چه لذتی خواهد داشت.

 

آدرس باغ ملی مشهد:

مشهد، خیابان امام

باغ ملی مشهد

نقشه باغ ملی در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

باغ ملی مشهد یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است. مشهد جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی مشهد رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده به یاد ماندنی به مشهد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده باغ ملی مشهد که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور مشهد فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به مشهد و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های مشهد کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره پارک باغ ملی، مدت زمان سفر به مشهد، امکانات و درجه هتل های پکیج تور مشهد ارزان عادی یا تور مشهد نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی  با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108
تور مشهد آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا