خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تبریز

یادگار دوران مشروطیت

خانه مشروطه تبریز کجاست؟ یکی از خانه ‌های تاریخی و موزه‌ ای شهر تبریز است که آدرس آن، در محله راسته‌ کوچه واقع در غرب بازار تبریز قرار گرفته ‌است. این بنا به سبک معماری دورهٔ قاجار ساخته شده و ملک شخصی حاج مهدی کوزه‌ کنانی بوده ‌است.

در سالهای مشروطه بزرگان آذربایجان پس از به توپ بسته شدن مجلس شورای ملی توسط محمد علی شاه قاجار در خانهٔ حاج مهدی کوزه‌کنانی جمع شده و به هم فکری می‌ پرداختند.

همچنین این مکان محل تشکیل نشست‌ های انجمن تبریز و مرکز فرماندهی مجاهدان در طی محاصرهٔ ۱۱ ماههٔ تبریز و نیز مرکز تصمیم ‌گیری برای پایین ‌آوردن پرچم‌ های تسلیم در برابر شاه قاجار بوده‌ است.

از افراد مهمی که در این مکان به فعالیت و هم فکری پرداخته ‌اند می ‌توان ستارخان؛ باقرخان؛ ثقة الاسلام تبریزی؛ حاجی میرزا آقا فرشی و بنیان ‌گذار این مجموعه؛ حاج مهدی کوزه‌ کنانی را نام برد.

در این مقاله تحلیلی که توسط تیم تحقیقاتی آژانس فارا گشت و سایت ویکی پدیا جمع آوری شده است می خواهیم کاملترین اطلاعات درباره تاریخچه، تزیینات، آدرس دقیق، ساعت کاری موزه خانه مشروطه و قیمت بلیط ورودیه خانه مشروطه تبریز در اختیار شما بگذاریم تا قبل از سفر، بدانی قرار است از کجا دیدن کنی.

خانه مشروطیت تبریز؛ هر آنچه باید بدانی

داستان مشروطه در تبریز

داستان مشروطه

داستان مشروطه و مشروطه گری در ایران داستان طولانی و درد آوری است؛ برای مردم ایران که در میان استبداد و بی کفایتی قاجاریان گرفتار شده بودند کور سوی امیدی را روشن کرد.

داستان مشروطه از به توپ بستن مجلس به اوج رسید و مجاهدین گیلان و بختیاری و آذربایجان و کرمانشاه تهران را فتح کردند و شاه به سفارت روسیه پناهنده شد. روس ها و انگلیسی ها با توطئه او را دوباره به قدرت بازگرداندند و به واسطه او کشور را به تاراج بردند و داستان مشروطه و خواسته های مشروطه نیز به تاریخ پیوست و نا تمام ماند.

هرگز مردم تبریز 10 ماه محاصره شهر تبریز را فراموش نخواهند کرد؛ محاصره ای که هر روز تعداد بسیاری به خاطر گرسنگی می مردند ولی هیچ وقت تسلیم نشدند.

تمام این تصمیمات قهرمانانه در خانه مشروطه گرفته می شد و شهر تبریز کانون مقاومت و مشروطه خواهی ایران شده بود؛ همه این ماجراها باعث شده بودند که مجلس بزرگان تبریز، کم کم جای مجلس ملی را بگیرد.

تاریخ ساخت و معماری خانه مشروطه تبریز

معماری خانه مشروطه تبریز

مکان کنونی خانه مذکور، به سفارش حاج مهدی کوزه‌کنانی در تاریخ ۱۲۴۷ و توسط حاج ولی معمار تبریزی ساخته شد؛ حاج ولی معمار، از معماران تبریزی بود که ساکن روسیه شده بود؛ وی پس از بازگشت به ایران، بنای خانهٔ مشروطه را بنیان نهاد.

پلان خانه مشروطیت تبریز با ۱۳۰۰ متر مربع مساحت، در دو طبقه ساخته شده ‌است. از ویژگی‌ های منحصر به فرد خانهٔ مشروطیت می‌ توان به پنجره‌ های ارسی؛ درب ‌های منبت ‌کاری شده؛ غلام‌ گردش؛ کلاه‌ فرهنگی؛ نورگیر اشاره کرد.

تمامی پنجره‌ های بیرونی خانه ارسی ‌های تمام قدی می ‌باشند که با رنگ‌ های سرخ و سبز و سفیدشان بازی نور و رنگ را از درون خانه دیدنی ‌تر می ‌کنند؛ این خانه دارای دو طبقه با بخش‌ های اندرونی و بیرونی می ‌باشد که با سبک معماری دوران قاجاریه بنا شده ‌اند.

حاج مهدی تاجری معروف در بازار تبریز بود که با اوجگیری نوای مشروطه ‌خواهی در شهر تبریز؛ به مشروطه‌ خواهان پیوسته و یکی از اصلی ‌ترین پشتیبانان مالی انقلاب مشروطه شد.

در تاریخ آمده است حاج مهدی کوزه کنانی این خانه را برای تشکیل جلسه سران مشروطه و چاپ و پخش اعلامیه‌ های ضد حکومت قاجار در اختیار مشروطه‌ خواهان گذاشت. خودش نیز به خانه پدری نقل مکان کرد.

در اصل این انتقال منزل بدین منظور بود که، جلسات در امنیت کامل و بدون رفت و آمد همسایگان به بهانه سر زدن به خانواده حاج مهدی و لو رفتن اخبار مشروطه خواهان باشد. در تور تبریز فارا گشت شما از این خانه دیدن می کنی؛ خانه ای که پس از جنگ دوم جهانی و اشغال آذربایجان توسط ارتش سرخ شوروی، در سال‌های 1324 الی 1325 مرکز اجلاس سران فرقه دمکرات آذربایجان گردید.

 

موزه مشروطه تبریز

موزه مشروطه تبریز

در سال 1357 خورشیدی این خانه تاریخی، پس از ایجاد تغییراتی در تالارها و اتاق‌های ساختمان تبدیل به موزه شد، ساختمانی به اسم موزه مشروطه؛ در این ساختمان، اسناد تاریخی مربوط به انقلاب مشروطه و برخی وسایل به جا مانده از آن دوران را به نمایش عموم گذاشتند.

از مهم ‌ترین آثار تاریخی این موزه می ‌توان به سلاح کمری ستارخان؛ فرش مشروطه؛ وسایل شخصی سران مشروطه؛ به همراه مهرهای مختلف گروه ‌های انقلابی و دیگر مدارک مرتبط با انقلاب مشروطه اشاره کرد. مکانی تاریخی در شهر تبریز که شرح وقایع انقلاب مشروطیت را بیان می کند و اسناد با ارزشی را در آن نگه داری می کنند.

در کنار اشیا تاریخی، تندیس‌ ایی از حسین خان باغبان؛ حاج علی دواچی؛ ثقة الاسلام تبریزی؛ حاج علی ختایی؛ هوارد باسکرویل؛ کربلایی علی موسیو؛ شیخ علی اصغر لیلاوایی؛ آخوند خراسانی؛ علی اکبر دهخدا؛ زینب پاشا (تنها زن در صفوف مشروطه خواهان) نیز ساخته شده است که با دیدن آنها به قلب تاریخ مشروطه تبریز سفر می کنیم.

موزه مشروطه همانطور که عنوان شد مختص آثار بجای مانده از دوران مشروطه است. اگر مشتاق هستی که درباره تاریخ و فرهنگ مردم تبریز بدانی، پیشنهاد می کنم که از موزه آذربایجان و موزه عصر آهن که در کنار مسجد کبود تبریز هستند بازدید نمایی. اشیاء تاریخی و اطلاعات خیلی خوبی را از این شهر توریستی مشاهده خواهی کرد.

داستان واقعی خانه و موزه مشروطه

constitution-house-of-tabriz 1

داستان این خانه و موزه اش، جذاب و دوست داشتنی است؛ بیش از هر چیزی در داستان آن، پیچیدگی روابط سیاسی آن دوران به چشم می خورد. گاهی خارجی های داستان دلسوز تر از بسیاری برای مردم بودند و گاهی متجاوز و فرصت طلب؛ گاهی خائن به ملت ایران و گاهی خادم ملت.

اما نقش انگلیس و روسیه همیشه در تاریخ ایران مشخص بوده و هرگز خدمتی بی علت نداشتند و زیان های این دو در تاریخ کشور ما همیشه خودنمائی می کند. نمی توان تاریخ خواند و نقش این دو دولت را در سرنوشت بد این ملت نادیده گرفت.

موزه ها از این جهت ساخته می شوند که به ما تاریخ را یاد آوری کنند و موزه مشروطه تبریز از آن دست موزه هاست که به خوبی وظیفه خود را انجام می دهد و این یکی از دلایل محبوبیت این خانه و موزه در بین جاهای دیدنی تبریز می باشد. هر چند که زیبایی خانه مشروطه هم مزید بر علت شده و بر دلایل محبوبیت آن می افزاید.

 

آدرس خانه مشروطه تبریز (چطوری برم خانه و موزه مشروطه؟)

موزه مشروطیت

این خانه در خیابان مطهری واقع شده است؛ آدرس شناخته شده تر می شود گفت: غرب بازار تبریز؛ راسته کوچه؛ روبروی بازار تجاری مطهر و در نزدیکی مسجد جامع تبریز.

برای رفت و آمد می توانی در تور تبریز گردی فارا گشت ثبت نام کنی تا لیدرهای ما علاوه بر برنامه بازدید از مجموعه ائل گلی، شما را به این موزه نیز برسانند؛ اگر هم به صورت شخصی می خواهی از این مجموعه دیدن کنی؛ چون در مرکز شهر قرار دارد می توانی از تاکسی های گردشی و یا آنلاین برای رسیدن استفاده کنی. ایستگاه اتوبوس راسته کوچه هم در نزدیکی این خانه قرار گرفته است.

 

ساعت کاری خانه مشروطه

خانه و موزه مشروطه تبریز

ساعت کاری این مجموعه در نیمه اول و دوم سال متفاوت است؛ در نیمه اول سال یعنی فصل بهار و تابستان معمولا از ساعت 9.00 الی 19.00 باز است و در نیمه دوم سال یعنی فصل پاییز و زمستان حدودا از ساعت 9.00 الی 17.30 برای بازدید در خدمت مهمانان است.

آدرس و نقشه خانه مشروطه تبریز در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت

خانه مشروطه تبریز یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است. تبریز جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر میخواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی تبریز رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده به یاد ماندنی به تبریز داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده خانه مشروطه تبریز که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی. صفحه تور تبریز فارا گشت رو حتما ببین. (برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه.)

اطلاعات تورهای فارا گشت

اطلاعات هتل های فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به تبریز و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی. این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه رزرو هتل در تبریز کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی فارا گشت تماس می گیری؛ همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره خانه مشروطه تبریز، مدت زمان سفر به تبریز، امکانات و درجه هتل های پکیج تور تبریز فارا گشت ارزان عادی یا تور نوروزی تبریز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

شماره تماس برای رزرو تورهای مسافرتی مورد علاقه شما

تورهای پیشنهادی:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا