آتشکده زرتشتیان کرمان و موزه مردم شناسی زرتشتیان بی هیچ رقیبی تنها موزه مردم شناسی جامعه زرتشتیان جهان محسوب می شود که بسیار دیدنی و پر مخاطب است.

البته این تنها مزیت  این مکان دیدنی نیست ، زمانی که برای دیدن این مکان می روید به شهادت موبدان و تاریخ نویسان  آتشی که  در آتشدان کهن آن نشسته همان آتش مقدس و پاک هزار ساله ای است که از معبد ورهرام هندوستان  منتقل و برتخت نشست . اما داستان ساخت این معبد نیز قطعا شنیدنی است که بهتراست خودتان از زبان راهنمایان حرفه ای معبد بشنوید.

اگر شما با تور کرمان به این شهر زیبا سفر کنید ، شناخت کامل جاهای دیدنی کرمان میتونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد ، بنابراین در این صفحه اطلاعات کاملی از آتشکده زرتشتیان کرمان را برای شما گرد آوری کردیم.

آتشکده زرتشتیان کرمان
آتشکده و موزه زرتشتیان کرمان

آتشکده زرتشتیان کرمان و موزه مردم شناسی

معماری آتشکده زرتشتیان کرمان

موزه و آتشکده زرتشتیان کرمان در خیابان ایرانشهر کرمان واقع شده است. اين ساختمان در دو طبقه به شکل دايره مي باشد که در وسط آن ستون هاي بلند مي باشد و طبقه دوم مشرف به طبقه اول است.

بتازگی مرمت و بازسازیهائی در معبد توسط اساتید معماری کرمان صورت گرفته که زیبائی آن را افزون تر و دیدنی تر از سابق کرده و چشم به راه دیدار شما میباشد.

آتش هزار ساله آتشکده کرمان

بنای آتشکده زرتشتیان کرمان

آتشکده زرتشتیان کرمان یک بنای آجری است که بر سردرش سه کلمه نقش بسته است ، (هُمت، هُوخت و هُورَشت) به معنای اندیشه نیک ، گفتار نیک و کردار نیک.

بنای اولیه این آتشکده در زمینی به مساحت ۴ هزار مترمربع ساخته شد و بعدها با همت و همیاری ده‌ها نفر از دهشمندان زرتشتی این مکان به مساحت ۸ هزار مترمربع افزایش یافت و اکنون دارای سالن اجتماعات ، سالن ناهارخوری ، ساختمان کتابخانه ، مرکز کامپیوتر ، مرکز پشتیبانی سایت انجمن و موزه مردم‌شناسی زرتشتیان ایران ، دبیرخانه انجمن ، سالن کنفرانس هیئت مدیره و ساختمان آموزشی جهت کلاس‌های دینی است که همگی آن‌ها توسط انجمن زرتشتیان کرمان اداره می‌شود.

معبدی زیبا و تاریخی در کنارباغی زیبا قرار گرفته است که مکانی زیبا و آرام برای یک استراحتی نیم روزی و پر از انرژی مثبت را فراهم ساخته که دیدار آن نیز در کنار دیدار از آتشکده زرتشتیان کرمان خالی از لطف نیست.

سر در آتشکده زرتشتیان کرمان

در این معبد می توانید مدتها به آتش خیره شوید و با خود این سوال را مرور کنید که چرا ما ایرانیان اینقدر از دیدن آتش لذت می بریم  و چرا با این که نمی توانیم آنرا لمس کنیم درون خودآن را حمل میکنیم.

به کرمان اگر سفر می کنید در خیلی از لحظات باید اینگونه لذت ببرید که فارغ از تمام تفاسیر و نظریه ها گاهی فقط باید از بعضی چیزها لذت برد و به علت آن مدتی نیاندیشیم وگرنه باید مدت بسیاری را در این شهر اقامت کنید و جواب سوالات خود را جستجوکنید . هرچند که این روح سفر است و در نهایت باید قبل از سفر و یا بعد از آن بسیار با این افکار کلنجار برویم.

کرمان را باید بسیار دید و به آن اندیشید تا درک کرد چرا شهری کویری و با این فاصله دور مامن بسیاری از هنرمندان و شاعران و عرفا بوده و هست.

در تور کرمان گردی که برای شما در نظر گرفته ایم دیدار از این اثر فوق العاده ایرانی و زیبا را در نظر گرفته ایم تا همراه با راهنمای محلی مجرب از دیدار آن لذت ببرید و داستنهای جالبی بشنوید.

آتشکده زرتشتیان کرمان و موزه زرتشتیان در ميدان مشتاقيه – خيابان زريسف واقع شده و هر روز صبح و عصر از ساعت ۸ تا ۱۲ و ۱۶ تا۱۹ پذیرای علاقمندان است و فقط روز دوشنبه بسته می‌باشد.

در کنار دیدار از آتشکده میتوانید از دیگر جاهای دیدنی کرمان مثل مجموعه شش مقسم جوپار نیز دیدن کنید و تور کرمان گردی کاملی رو داشته باشید.

آتشکده زرتشتیان کرمان و ساخت موزه

ساخت موزه زرتشتیان در دههٔ ۱۳۷۰ به کوشش بهدینان فرزانه ، هرمزدیار اشیدری و مهیندخت سیاوشیان در کنار آتشکده زرتشتیان کرمان شروع شد و در سال ۱۳۸۰ پایان یافت.

موزه زرتشتیان کرمان در جشن تيرگان سال  ۱۳۸۴  معادل سال 3746 یزدگردی  به طور رسمي و از سوي سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري گشايش يافت.

موزه آتشکده زرتشتیان کرمان

موزه مردم شناسی و اسناد زرتشتیان کرمان

در کنار آتشکده زرتشتیان کرمان بنای موزه پایه گذاری شده و بعنوان اولین موزه مردم شناسی و اسناد زرتشتیان در جهان نامگذاری شد.اشيا اين موزه در دو طبقه چيده شده‌اند که در طبقه همکف وسايل و ظروف آشپزخانه، لباس‌هاي مخصوص زرتشتيان ، مجسمه‌ها ، کتاب‌هاي قديمي ، سنگ نبشته‌ها ، کوزه‌هاي سفالي و سایر مي‌باشد. در طبقه دوم عکس‌هاي قديمي ، وقف نامه‌ها و در يک فضاي پلکاني شکل لوازم خانگي و وسايل قديمي کشاورزي و عکس‌هايي از شخصيت‌ها وجود دارد.

بخشی از موزه زرتشتیان کرمان به انواع آتشدان ، روغن سوز ، پیه سوز و چراغ لاله اختصاص داده شده ‌است. لباس‌های زنانه‌ای با دیرینگی ۵۰ تا ۱۵۰ سال و پیشینه ای که در اسناد هخامنشی تا ساسانی دیده می شود ، گویای پوشش زنان زرتشتی است. مخنا ، لچک ، چارقد ، کت ، پیراهن و شلوار گلدوزی شده از انواع لباس‌های زنانه‌ای است که در موزه زرتشتیان میتوانید ببینید.
همچنین فرتورهای انجمن ناصری زرتشتیان کرمان و رفسنجان و فرتورهای سرشناسانی چون ارباب کیخسرو شاهرخ ، میرزا برزو آمیغی ، کشور خانم و پوراندخت در بخش فرتور و اسناد موزه زرتشتیان نگهداری می‌شود. از کهن‌ترین اشیاء این موزه یک جلدکتاب دستنویس گاتاها با پیشینهٔ بیشتر از دویست سال و یک آتشدان دستی با تاریخ حک شده ۱۲۰۷ است.

موزه لباس آتشکده زرتشتیان کرمان

از اشياء ارزشمند ديگر در موزه مردم شناسی کرمان عکس مجلس شوراي ملي در زمان قاجار است.در اين عکس کيخسرو و شاهرخ ديده مي شود.او يکي از زرتشتيان کرمان است که به عنوان دومين نماينده زرتشتيان وارد مجلس شوراي ملي وقت گرديد. از خدمات وي:

  • تأسيس ادارات جنبي مجلس ، کتابخانه ، تلگراف خانه ، و مانند آن براي مجلس است.
  • تلاش براي تصويب طرح ساخت آرامگاه فردوسي در طوس است.
  • تهيه گندم در سال‌هاي قحطي براي پايتخت است.
  • او همان کسي است که آيت ا… مدرس درباره‌اش گفت: اگر يک مسلمان در مجلس ايران باشد او اين ارباب (کيخسروشاهرخ) است.

يکي ديگر از ارزشمندترين عکس‌هاي موزه عکس انجمن ناصري زرتشتيان کرمان است در اين عکس دو نفر با عنوان ملا ياد شده‌اند که لباس‌هاي آن‌ها مانند روحانيون مسلمان امروزي است. در اين عکس کيخسرو شاهرخ در سن جواني به همراه کودکش ديده مي شود.
در اين موزه دفتر و دستک چند تاجر زرتشتي، دفترچه يادداشت موبدان، عکس انجمن زرتشتيان رفسنجان هم ديده مي شود که در مجموع اوقات خیلی خوشی را برای شما هنگام قدم زدن در این موزه رقم خواهد زد.

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به کرمان داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده آتشکده زرتشتیان کرمان که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور کرمان تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور کرمان می‌توانید با شماره تلفن 02186037412 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور کرمان ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور کرمان ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی کرمان که در صفحه تور اقساطی کرمان شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037412
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از آتشکده زرتشتیان کرمان را به ما بسپارید ، برای رزرو تور کرمان در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور کرمان کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور کرمان آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر