آتشکده زرتشتیان کرمان و موزه مردم شناسی زرتشتیان بی هیچ رقیبی تنها موزه مردم شناسی جامعه زرتشتیان جهان محسوب می شود که بسیار دیدنی و پر مخاطب است.

البته این تنها مزیت  این مکان دیدنی نیست. زمانی که برای دیدن این مکان می روی، به شهادت موبدان و تاریخ نویسان  آتشی که  در آتشدان کهن آن نشسته. همان آتش مقدس و پاک هزار ساله ای است که از معبد ورهرام هندوستان  منتقل و برتخت نشست. اما داستان ساخت این معبد نیز قطعا شنیدنی است که بهتر است خودت از زبان راهنمایان حرفه ای معبد بشنوی.

اگر شما با تور کرمان فارا گشت به این شهر زیبا سفر کنی، شناخت کامل جاهای دیدنی کرمان می تونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد. بنابراین در این صفحه با سایت ویکی و تیم تحقیقاتی فارا گشت، اطلاعات کاملی از آتشکده زرتشتیان کرمان را برای شما گرد آوری کردیم.

آتشکده زرتشتیان کرمان
آتشکده و موزه زرتشتیان کرمان

آتشکده زرتشتیان کرمان و موزه مردم شناسی

معماری آتشکده زرتشتیان کرمان

موزه و آتشکده زرتشتیان کرمان در خیابان ایرانشهر کرمان واقع شده است. اين ساختمان در دو طبقه به شکل دايره مي باشد که در وسط آن ستون هاي بلند مي باشد و طبقه دوم مشرف به طبقه اول است.

به تازگی مرمت و بازسازی هایی در معبد توسط اساتید معماری کرمان صورت گرفته که زیبائی آن را افزون تر و دیدنی تر از سابق کرده و چشم به راه دیدار شما می باشد.

آتش هزار ساله آتشکده کرمان

بنای آتشکده زرتشتیان کرمان

آتشکده زرتشتیان کرمان یک بنای آجری است که بر سردرش سه کلمه نقش بسته است: (هُمت، هُوخت و هُورَشت) به معنای اندیشه نیک، گفتار نیک و کردار نیک. شبیه به این ساختار را در زیارتگاه چک چک یزد هم می توانی ببینی.

بنای اولیه این آتشکده در زمینی به مساحت ۴ هزار مترمربع ساخته شد و بعد ها با همت و همیاری ده‌ ها نفر از دهشمندان زرتشتی این مکان به مساحت ۸ هزار مترمربع افزایش یافت. اکنون دارای سالن اجتماعات، سالن ناهارخوری، ساختمان کتابخانه، مرکز کامپیوتر، مرکز پشتیبانی سایت انجمن و موزه مردم‌شناسی زرتشتیان ایران، دبیرخانه انجمن، سالن کنفرانس هیئت مدیره و ساختمان آموزشی جهت کلاس‌های دینی است. که همگی آن ‌ها توسط انجمن زرتشتیان کرمان اداره می‌ شود.

معبدی زیبا و تاریخی در کنار باغی زیبا قرار گرفته است که مکانی زیبا و آرام برای یک استراحتی نیم روزی و پر از انرژی مثبت را فراهم ساخته که دیدار آن نیز در کنار دیدار از آتشکده زرتشتیان کرمان خالی از لطف نیست.

سر در آتشکده زرتشتیان کرمان

در این معبد می توانی مدتها به آتش خیره شوی و با خود این سوال را مرور کنی که چرا ما ایرانیان اینقدر از دیدن آتش لذت می بریم؟  و چرا با این که نمی توانیم آنرا لمس کنیم درون خود آن را حمل می کنیم؟

به کرمان اگر سفر می کنی در خیلی از لحظات باید اینگونه لذت ببری که فارغ از تمام تفاسیر و نظریه ها گاهی فقط باید از بعضی چیزها لذت برد و به علت آن مدتی نیاندیشیم. و گرنه باید مدت بسیاری را در این شهر اقامت کنی و جواب سوالات خود را جستجو کنی. هر چند که این روح سفر است و در نهایت باید قبل از سفر و یا بعد از آن بسیار با این افکار کلنجار برویم.

کرمان را باید بسیار دید و به آن اندیشید تا درک کرد چرا شهری کویری و با این فاصله دور مامن بسیاری از هنرمندان و شاعران و عرفا بوده و هست.

در تور کرمان گردی فارا گشت که برای شما در نظر گرفته ایم؛ دیدار از این اثر فوق العاده ایرانی و زیبا را در نظر گرفته ایم تا همراه با راهنمای محلی مجرب از دیدار آن لذت ببری و داستان های جالبی بشنوی.

آتشکده زرتشتیان کرمان و موزه زرتشتیان در ميدان مشتاقيه – خيابان زريسف واقع شده و هر روز صبح و عصر از ساعت ۸ تا ۱۲ و ۱۶ تا ۱۹ پذیرای علاقمندان است و فقط روز دوشنبه بسته می‌ باشد.

در کنار دیدار از آتشکده می توانی از دیگر جاهای دیدنی کرمان، همانند مجموعه شش مقسم جوپار  و یا باغ شاهزاده ماهان  نیز دیدن کنی و تور کرمان گردی کاملی رو داشته باشی.

آتشکده زرتشتیان کرمان و ساخت موزه

ساخت ساختمان اصلی موزه زرتشتیان در دههٔ ۱۳۷۰ به کوشش بهدینان فرزانه، هرمزدیار اشیدری و مهیندخت سیاوشیان در کنار آتشکده زرتشتیان کرمان شروع شد و در حوالی سال ۱۳۸۰ پایان یافت.

موزه زرتشتیان کرمان در جشن تيرگان سال  ۱۳۸۴  معادل سال 3746 یزدگردی  به طور رسمي و از سوي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گشايش يافت.

موزه آتشکده زرتشتیان کرمان

موزه مردم شناسی و اسناد زرتشتیان کرمان

در کنار آتشکده زرتشتیان کرمان بنای موزه پایه گذاری شده و بعنوان اولین موزه مردم شناسی و اسناد زرتشتیان در جهان نامگذاری شد. اشيا اين موزه در دو طبقه چيده شده ‌اند که در طبقه همکف وسايل و ظروف آشپزخانه، لباس‌هاي مخصوص زرتشتيان، مجسمه‌ها، کتاب‌هاي قديمي، سنگ نبشته‌ها، کوزه‌هاي سفالي و سایر مي‌باشد. در طبقه دوم عکس‌هاي قديمي، وقف نامه‌ها و در يک فضاي پلکاني شکل لوازم خانگي و وسايل قديمي کشاورزي و عکس‌هايي از شخصيت ‌ها وجود دارد.

بخشی از موزه زرتشتیان کرمان به انواع آتشدان، روغن سوز، پیه سوز و چراغ لاله اختصاص داده شده ‌است. لباس‌ های زنانه ‌ای با دیرینگی ۵۰ تا ۱۵۰ سال و پیشینه ای که در اسناد هخامنشی تا ساسانی دیده می شود. گویای پوشش زنان زرتشتی است. مخنا، لچک، چارقد، کت، پیراهن و شلوار گلدوزی شده از انواع لباس ‌های زنانه ‌ای است که در موزه زرتشتیان می توانی ببینی.
همچنین فرتورهای انجمن ناصری زرتشتیان کرمان و رفسنجان و فرتور های سرشناسانی چون ارباب کیخسرو شاهرخ، میرزا برزو آمیغی، کشور خانم و پوراندخت در بخش فرتور و اسناد موزه زرتشتیان نگهداری می ‌شود. از کهن‌ترین اشیاء این موزه یک جلد کتاب دست نویس گاتاها با پیشینهٔ بیشتر از دویست سال و یک آتشدان دستی با تاریخ حک شده ۱۲۰۷ است.

موزه لباس آتشکده زرتشتیان کرمان

از اشياء ارزشمند ديگر در موزه مردم شناسی کرمان عکس مجلس شوراي ملي در زمان قاجار است. در اين عکس کيخسرو و شاهرخ ديده مي شود. او يکي از زرتشتيان کرمان است که به عنوان دومين نماينده زرتشتيان وارد مجلس شوراي ملي وقت گرديد. از خدمات وي:

  • تأسيس ادارات جنبي مجلس، کتابخانه، تلگراف خان، و مانند آن براي مجلس است.
  • تلاش براي تصويب طرح ساخت آرامگاه فردوسي در طوس است.
  • تهيه گندم در سال‌هاي قحطي براي پايتخت است.
  • او همان کسي است که آيت ا… مدرس درباره‌اش گفت: اگر يک مسلمان در مجلس ايران باشد او اين ارباب (کيخسرو شاهرخ) است.

يکي ديگر از ارزشمند ترين عکس‌هاي موزه عکس انجمن ناصري زرتشتيان کرمان است در اين عکس دو نفر با عنوان ملا ياد شده ‌اند که لباس‌ هاي آن‌ ها مانند روحانيون مسلمان امروزي است. در اين عکس کيخسرو شاهرخ در سن جواني به همراه کودکش ديده مي شود.
در اين موزه دفتر و دستک چند تاجر زرتشتي، دفترچه يادداشت موبدان، عکس انجمن زرتشتيان رفسنجان هم ديده مي شود که در مجموع اوقات خیلی خوشی را برای شما هنگام قدم زدن در این موزه رقم خواهد زد.

تا اینجا با این آتشکده معروف آشنا شدیم، سوالهایی که شاید در ذهن شما باشند:

 

آتشکده کرمان کجاست؟

این آتشکده در میدان شهدا، خیابان شهدا، خیابان برزو امی واقع شده است.

ساعت کار آتشکده کرمان؟

ساعت کاری آتشکده و موزه زرتشتیان، معمولا از 8:00 الی 18:00 می باشد. مدنظر داشته باش که در زمانهای تعطیلات رسمی این مجموعه نیز تعطیل می باشد.

تور آتشکده کرمان چند است؟

تور آتشکده زرتشتیان کرمان که همراه با بازدید از موزه آتشکده نیز می باشد، در لیست تورهای گردشگری کرمان می باشد. بنابراین پیشنهاد می کنم که برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت و جدول زمانی، لطفا روی لینک تور کرمان فارا گشت کلیک یا تاچ کن.

آدرس آتشکده زرتشتیان کرمان در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

آتشکده کرمان یکی از جاذبه های دیدنی این استان است. کرمان جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی کرمان رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به کرمان داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده آتشکده زرتشتیان که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی؛ صفحه تور کرمان فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به کرمان و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی. این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه، سلیقه شما چیه؟ صفحه رزرو هتل در کرمان کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره آتشکده زرتشتیان کرمان، مدت زمان سفر به کرمان، امکانات و درجه هتل های پکیج تور کرمان ارزان عادی یا تور کرمان نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند. پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108
تور کرمان مسافرتی فارا گشت کوروش کبیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا