زیارتگاه چک چک یکی از اسرار آمیز ترین جاهای ایران است که تقریبا از 1400 سال پیش تاکنون پابرجا مونده. سالیانه افراد زیادی را برای بازدید و شاید کشف اسرار واقعی زیارتگاه چک چک یزد به سمت خود میکشاند.

استان یزد محل زندگی تعداد زیادی از زرتشتیان جهان است و شاید بتوان گفت که مهمترین زیارتگاه‏ های زرتشتیان نیز در این استان قرار دارد. این زیارتگاه‏ چک چک یا چک چکو یکی از معروف ترین آنها میباشد و بهمچنین این زیارتگاه در بین زرتشتیان به پیر سبز نیز معروف است.

در این صفحه برای شما درباره جزییات اسرار و داستانها و همچنین معماری این اثر دیدنی توضیح میدهیم تا ضمن آشنایی با زیارتگاه چک چک، هنگام سفر در بهترین تور یزد لذت بیشتری ببری. زیرا با شناخت بیشتر جاهای دیدنی یزد سفر شما کاملتر و جذاب تر خواهد بود.

chak chak yazd
زیارتگاه چک چکو

زیارتگاه چک چک از 1400 سال پیش تا کنون

زیارتگاه چک چک کجای یزد است؟

این زیارتگاه فوق العاده در استان یزد و شهرستان اردکان ساخته شده است.

فاصله تقریبی آن با خود شهر یزد حدود 52 کیلومتر است. زیارتگاه چک چک میان کوههای اردکان و انجیره قرار دارد و با جاده ای به اسم جاده زیارتگاه چک چک به خیابان اصلی معروف به خیابان چک چک متصل میشود. از این خیابان میتوانی به سه شهر معروف استان یزد یعنی یزد، اردکان و میبد برسی.

مسیر زیارتگاه چک چک

اسرار زیارتگاه چک چک

درباره زیارتگاه چک چک داستانهای مختلفی از صدها سال پیش تا کنون نقل شده است. هر کدام بر پایه و اساس خاصی بیان میشود که همین مسله این زیارتگاه را بسیار اسرارآمیز کرده است.

در ادامه این صفحه یکی از معروف ترین روایات مربوط به زیارتگاه پیر سبز یا چک چک را برایت نقل میکنیم. تا ضمن آشنایی با این مکان تاریخی هنگام سفر به یزد با دیدی کاملتر  و متفاوت تر به صحن آن قدم بگذاری.

اسرار زیارتگاه چک چک

روایت خواندنی و سوزناک بنای زیارتگاه چک چک

بنای شهر یزد

نقل است که در زمان یزدگرد سوم، آخرین پادشاه ساسانی بعد از حمله اعراب به ایران که باعث هرج و مرج و نا امنی بسیار شده بود؛ وی را ناگزیر کرد تا برای حفظ امنیت خود و خانواده اش چاره ای بیندیشد. یزدگرد بعد از بررسی شرایط و احتمالات،  تصمیم گرفت تا از مدائن به یزد کوچ کند و دستور داد تا شهری مستحکم با حصار و برج و خندق برای محافظت از او و خاندانش و همچنین مردم آن شهر بنا شود.

در این زمان بود که بنای اصلی شهر یزد پایه گذاری شد و کم کم و در طول دورانهای بسیار تبدیل شده شهر یزد کنونی که شما در سفرتان به یزد از آن دیدن میکنی.

 

یزدگرد و دین زرتشت

یزدگرد از پیروان دین زرتشت بود و در دوران اون دین زرتشت بسیار رواج داشت. بناهای مختلف زیادی را که متمایل به دین زرتشت بود را دستور ساخت داد. برای همین در شهر یزد آثار زیادی از دین زرتشت را مشاهده میکنی.

یزدگرد به همراه همسرش کتایون، فرزندانش و خدمه ای به نام مروارید پس از بنا شدن شهر جدید به شهر یزد وارد شد. وی هفت فرزند داشت: دو پسر به نام های هرمزان و اردشیر و پنج دختر به نام های شهربانو، پارس بانو، مهربانو، نیک بانو (حیات بانو) و ناز بانو.

 

خاندان یزدگرد بعد از حمله اعراب

اعراب که به ایران حمله کرده بودند یکی از اهداف خود را یافتن یزدگرد بعنوان پادشاه ایرانی قرار داده بودند و شهر به شهر به سمت او میتاختند. بنابراین یزدگرد به مجبور شد به جنگ با اعراب بپردازد.  اما در رسیدن به پیروزی ناکام ماند و به ناچار به سمت خراسان راهی شد. و متاسفانه در خراسان، مرد آسیابانی او را به قتل رساند و خبر مرگ شاه ساسانی به یزد رسید. خانواده یزدگرد برای در امان ماندن از شر دشمنان مجبور شدند از یکدیگر جدا گشته و هر یک به گوشه ای از سرزمین های اطراف راهی شدند.

 

هرمزان و شهربانو

در میان فرزندان یزدگر، هرمزان و شهربانو که پسر و دختر بزرگ یزدگرد بودند. دستگیر و به عنوان کنیز و غلام به عربستان فرستاده شدند.

 

پارس بانو و مهربانو

پارس بانو و مهربانو به سمت شمال غربی یزد شتافتند اما در حدود ارجنان (روستایی از توابع بخش عقدا شهرستان اردکان) با هم خداحافظی کردند و از هم جدا شدند. تا بدین شکل در امان باشند و کسی به آنها شک نکند.

مهربانو به سمت شهر عقدا به راه افتاد و در اثر گرسنگی و رنج راه درگذشت. برای احترام به او و خاندانش جسد وی در گوشه باغی در عقدا به خاک سپرده شد که امروزه به مزرعه مهر شهرت دارد. مردم این منطقه آن را با عنوان محل مهربانو می شناسند و با روشن کردن شمع در مراسمات خاصی یادش را زنده نگه می دارند.

پارس بانو با گریز به غرب عقدا به روستایی به نام زرجوع می رسد و گویند که در کوهی از نظرها پنهان میشود و بر اساس همین روایت امروزه در این مکان زیارتگاهی وجود دارد که شکاف سنگیِ موجود در آن را محل غایب شدن پارس بانو می دانند. گفته می شود در گذشته لباس مقنعه مانندی در شکاف سنگ دیده می شده که آن را برای تبرک از کوه جدا و حفظ کرده اند و به نوعی یادگار آن واقعه میباشد.

 

کتایون و اردشیر

اردشیر، پسر کوچک یزدگرد به همراه مادرش کتایون راهی قسمتهای شرقی یزد میشوند و مردم از آنها اطلاعی پیدا نمیکنند. گویند که کتایون در پشت حصار یزد در چاهی غیب می شود که امروزه به زیارتگاه ستی‌ پیر معروف است که در شهر یزد قرار گرفته است و میتوانی از آن دیدن کنید.

اردشیر پسر دیگر یزدگرد هم در شرق یزد در محلی که امروزه زیارتگاه نارستانه نام دارد در میان کوه غیب می شود.

 

ناز بانو

نازبانو دختر دیگر یزد گرد به سمت جنوب یزد حرکت میکند و بعد از مدتی گویند که در کوه تیجنگ غیب شده است. به یادش در آن محل زیارتگاهی ساخته میشود به اسم زیارتگاه پیر نارکی.

 

نیک بانو و مروارید

نیک بانو و مروارید خدمه وفادار خانواده یزدگرد با هم حرکت میکنند ولی مجبور میشوند در بیابان از هم جدا شوند. به دلیل مجبور شدن به پنهان بودن از گزند دشمنان و هر یک به سوی دیگری رود. مروارید در کوهی در 17 کیلومتری اردکان ناپدید می شود که امروزه به نام کوه هریشت شناخته می شود و نزد زرتشتیان از قداست خاصی برخوردار است.

و اما نیک بانو، گویند که در حین طی مسیر به سمت کوهی در 37 کیلومتری شرق اردکان  با سپاه دشمن رودرو میشود بنابراین با عجله و با ترس و گریه از کوه بلند و خشکی بالا می رود اما دشمن بقدری به او نزدیک میشود که براحتی میتوانست ایشان را دستگیر کند. در این لحظه تاریخی بود که این بانوی پاکدامن آهی از دل می کشد و نگاهی به کوه می اندازد و می گوید:

مرا چون مادری مهربان در آغوش خود بگیر و از دست دشمنانم برهان…

با گفتن این جملات، شکافی در کوه پدید می آید و نیک بانو را به درون می کشد و از نظرها غیب میشود و دشمن پس از دیدن این اتفاق برخود میلرزد و راهی جز فرار از آن منطقه بر خود نمیبیند.

 

خواب چوپان و بنای زیارتگاه چک چک

بعدها گویند که چوپانی او را در خواب می ‌بیند و نیک بانو به او می‌فرماید تا بنای پیر سبز یا همان زیارتگاه چک چک را به یاد او بنیان گذارند. چوپان ماجرای این خواب را با بزرگان زرتشتی در میان میگذارد و آنها با هم شروع به ساخت این زیارتگاه میکنند. یعنی بنای اولیه زیارتگاه چک چک میبد و یزد، در طول سالهای متمادی بنا به شکل کنونی در آمد و به یکی از محلهای عبادت معروف زرتشتیان تبدیل شد.

زیارتگاه چک چک

در نوروز گذشته چیزی در حدود 20 هزار نفر از زیارتگاه چک چک یا چک چکو دیدن کردند

ساختار معماری زیارتگاه چک چک

زیارتگاه چک چک شامل یک محوطه اصلی میباشد که مجموعه ای از ساختمان ها و بنای آتشکده به صورت پلکانی در آن بنا شده اند.

این مجموعه 5 طبقه نامنظم دارد که بام هر طبقه حیاط طبقه بالایی خود است و این ساختار معماری تا بالاترین نقطه زیر کوه ادامه می یابد. و به مهم ترین قسمت زیارتگاه یعنی آتشکده ختم می شود. شما برای ورود به زیارتگاه باید از تعداد زیادی پله ساخته شده در کوه بالا بروی که شاید به نوعی نشانه همدردی و تداعی زحمت بالا رفتن در آنروز ذکر شده نیک بانو باشد.

وقتی شروع میکنی از پله ها بالا بروید از همان آغاز پله ها تا رسیدن به محل زیارتگاه، بر روی دیوارهای اطراف، نوشته هایی از اوستا را می بینی و در یکی از آنها چنین جمله ای نوشته شده است: در دنیا راه یکی است و آن راه رستگاری است.

وقتی به بالای پلکان میرسی؛ ساختمان آتشکده یا همان زیارتگاه چک چک یا پیر سبز را خواهی دید که خودنمایی می کند. معماری آن ساختمانی سنگی در دل کوه است و در دید اولیه همچون دهانه یک غار به نظر می رسد.

ورودی زیارتگاه چک چک

ورودی زیارتگاه چک چک

برای ورود به  آتشکده باید از یک درب فلزی طلایی که نقش سرباز هخامنشیِ نیزه به دست را دارد رد شوی. در اون آن فضای سرپوشیده زیارتگاه قرار گرفته است که بنایی کوچک با سقفی سنگی است و وسط آن یک چلچراغ برای تامین نور زیارتگاه نصب شده است.

جالب اینجاست که شکل ناهموار و ناصاف دیوارها، که به صورت طبیعی شکل گرفته هنوز دست نخورده باقی مانده است و شما را به یاد روزهای گذشته  و تاریخی یزد می اندازد.

اگر هم به پایین نگاه کنی، پوشش کف فضای زیارتگاه چک چکو، می بینی که از سنگ مرمر مخصوصی ساخته شده است و بعلت چکه کردن آبی که از دل کوه می آید کمی مرطوب میباشد و حس خاصی به شما میدهد.

معماری زیارتگاه چک چک

مراسمات ویژه زیارتگاه چک چک

زرتشتیان از سراسر دنیا، هر ساله از روز ۲۴ خرداد ماه به مدت چهار روز در این زیارتگاه دور هم جمع شده و به نیایش می‌پردازند. از مراسم ویژه این مکان می توان به خواندن اوستا و نیایش اهورامزدا، پختن نوعی آش و غذاهای دیگر برای نذورات و دستگیری از مستمندان اشاره کرد هر سال جشن مهرگان در این زیارتگاه برگزار می‌شود و زرتشتیان بسیاری در این مکان گرد هم می‌آیند.

در زیارتگاه درخت چنار کهنسالی قرار دارد که بیش از هزار سال قدمت دارد. مردم بر این باورند که این درخت همان عصای نیک بانو است که با آن به شکاف کوه ضربه زده و پس از آن بر اثر رطوبت آب شیرینی که از شکاف کوه چکه می کرده، سبز شده است و هنگام اجرای مراسمات مختلف یادی هم از این درخت میشود.

چنار زیارتگاه چک جک

چنار زیارتگاه چک جک

در داخل یکی از اتاق ها نیز چاهی به عمق بیش از 50 متر وجود دارد که زرتشتیان به نیت برآورده شدن حاجتشان، نخی را بر دور طناب این چاه گره می زنند. درون این زیارتگاه آتشی است که زرتشتیان تلاش می‏ کنند همواره آن را گرم و روشن نگه دارند تا آیین های مختلف زرتشتی را به درستی تمام همراه با گرمای خاصش اجرا نمایند. در کنار آن در کف محوطه ظرف هایی برای جمع آوری آب قرار داده اند که از این آب برای تبرک زائران استفاده می شود.

خوبه بدانی که برای ورود به زیارتگاه همگان باید کلاه سفیدی بر سر بگذارند و کفش ها را از پا دربیاورند و با پاپوشهای مخصوص وارد شوند.

زیبایی مسحور کننده بیابان و کوه‏های پیرامون زیارتگاه چک چک، که در سایت heritageinstitute نیز از آن یاد شده است، جذابیت آن را چندین برابر کرده است. نیایشگاه پیر سبز شامل برخی امکانات رفاهی مانند برق، آب آشامیدنی و تعدادی اتاق می باشد که برای استراحت ساخته شده و به آن‌ها «خیله» گفته می شود. وجود این امکانات در این اماکن دیدنی کمک شایانی به بازدید کنندگان کرده اند.

مراسمات زیارتگاه چک چک

تا اینجا با این زیارتگاه و داستان کوه چک چک آشنا شدیم؛ سوالاتی که شاید در ذهن شما باشند:

 

چک چک در کدام استان است؟

این زیارتگاه در استان یزد، شهرستان اردکان قرارد دارد.

فاصله چک چک تا یزد چقدر است؟

چک چک با یزد تقریبا 52 کیلومتر فاصله دارد. زیارتگاه چک چک میان کوههای اردکان و انجیره قرار گرفته و با ماشین حدودا یک ساعت زمان میبرد به آن برسی.

تور چک چک یزد چند است؟

معمولا تور بازدید از این زیارتگاه بعنوان یکی از گشتهای اصلی در سفر یزد است. لیدرهای این سفر یک نیم روز را به این گشت اختصاص میدهند. برای اطلاعات کامل درباره این سفر پیشنهاد میکنم به صفحه تور یزد فارا گشت مراجعه کنی.

چک چک یزد چند پله دارد؟

این مکان حدودا دارای 180 عدد پله است.

ساعات بازدید چک چک؟

زمان بازدید از چک چک هر روز میباشد. این مکان در تمامی ایام سال بغیر از تاریخهای 24 الی 27 خرداد و 13 فروردین؛ از ساعت 7 صبح الی دم دم های غروب باز است.

نقشه زیارتگاه چک چک در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

چک چک یزد یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است. یزد جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان میشود. اگر میخواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی یزد رو که برات آماده کردیم میتونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به یزد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده چک چک یزد که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور یزد فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت میکنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتلها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به یزد و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های یزد کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی و مسافرتی فارا گشت تماس میگیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره زیارتگاه چک چک یزد، مدت زمان سفر به یزد، امکانات و درجه هتل های پکیج تور یزد ارزان عادی یا تور نوروز یزد و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108
تور یزد آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر