جنگل حرا

جنگل حرا قشم

جنگل حرا قشم

جغرافیای جنگل حرا قشم

جنگل حرا یا منطقه حفاظت ‌شده حرا و تالاب بین‌المللی خور خوران، مجموعه جنگل های سرسبز ساحلی مانگرو یا حرا می باشد که در حوالی جزیره قشم، بندر پل، جزیره هرمز و بندر خمیر در استان هرمزگان قرارگرفته است.

مساحت کل جنگل‌های حرا ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار و مساحت حوزه جزیره قشم ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار تخمین زده شده ‌است. این منطقه از تنوع زیستی بالایی برخوردار می باشد و هر ساله افراد زیادی را برای تماشا به سوی خود جلب می‌کند. در اصل یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران به شمار می رود.

مناطق حراخیز ایران عبارتند از تیاب، جاسک چاربهار و کناره‌های شمالی و غربی جزیره قشم. در زمینهای اطراف خورتیاب از حدود ۳ کیلومتری بندر تیاب میناب، بوته‌های حرا به چشم می‌خورد. طول خورتیاب ۷ مایل دریایی است. در ۲ سمت خور جاسک و در چابهار نیز حراهایی به شکل پراکنده دیده می‌شود؛ اما بهترین نوع حرا از نظر رشد ارتفاع و میزان تجمع، در ناحیه قشم، میان سواحل قشم، پل و خمیر که معروف به جنگل حرا میباشد.

نامگذاری جنگل حرا قشم

بر طبق روایاتی که مردم محلی می گویند این گیاه که از اشک چشم آدم روییده ‌است، حرا نام دارد و به افتخار دانشمند معروف ایرانی، بوعلی سینا، این نام را بر آن نهاده‌اند. این درختچه در سواحل و مرداب‌های ساحلی مصر، عربستان و سواحل جنوب ایران، دیده می‌شود. حرا در هشت منطقه حفاظت شده بین المللی ایران می‌روید که در این میان جنگل‌های همیشه سبز دریایی حرا در حاشیه شمال غربی قشم، از زیباترین گردشگاه‌های خلیج فارس به حساب می‌آید.

زیست شناسی جنگل حرا قشم

حرا درختی است که زیستگاه آن آب شور می باشد. هنگام مد دریا تا گلوگاه در آب فرو می رود. درخت حرا دارای خاصیت تصفیه کنندگی می باشد که در پوست این درخت وجود دارد، به این معنی که بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می کند. جنگل های حرا به دلیل مساعد بودن شرایط اکولوژی ، زیستگاهی امن برای پرندگان مهاجر از مناطق گرمسیری می باشند.

به این گیاه در بندرعباس حرا، در بلوچستان تمر و در بعضی نقاط دیگر تول گفته می‌شود. به عربی نیز آن را شوری و شوره می‌نامند. حرا، گیاهی از تیره شاه پسند می باشد. دانه آن روی درخت مادر می‌روید و نهال تولید می‌کند. سپس از درخت جدا می‌شود و داخل مرداب می‌افتد. جنگل های حرا بر دریا و آب شور قرار گرفته اند واین سازش با آب شور و شرایط نامناسب، از حرا یک گیاه استثنایی ساخته ‌است.

گیاهان حرا، دارای برگ هایی به شکل بیضی می باشند که روی آنها سبز و براق بوده و پشت برگ ها نیز سفید یا خاکستری رنگ می باشد. طول این برگ ها حدود ۵ تا ۵/۷ سانتی متر است. میوه حرا، بادامی شکل است و به یک خامه باریک منتهی می‌شود.

گل جنگل حرا قشم

گل جنگل حرا قشم

گل حرا بسیار کوچک می باشد بطوریکه از فرط کوچکی ناپیدا است. این گل به رنگ طلایی با ۴ گلبرگ است، که هر گلبرگ بیشتر از چند میلی متر طول ندارد. عطری شیرین و خنک دارد که تا شعاع چند متری اطراف آن پراکنده می‌شود. بومیان محلی از گیاه حرا به عنوان علوفه خشک برای خوراک چهار پایان استفاده می کنند.

پوست حرا برای درمان جذام موثر است. شیره درون آوندهای آن نیز بر بیماری خشکی که بیماری پوستی شایع در منطقه هرمزگان است، تاثیری قابل توجه دارد. در صنعت نیز برای تهیه چسب تخته و خمیر چوب از این گیاه استفاده می کنند.

علوفه جنگل حرا قشم

علوفه جنگل حرا قشم

جنگل های حرا در سواحل جنوبی ایران، زیستگاه مناسبی برای انواع گوناگون آبزیان، پرندگان و دوزیستان است. از پرندگان می‌توان به مرغ ماهیخوار، حواصیل، لک لک، پلیکان، مرغابی و مرغ دریایی و از ماهی‌ها به خرچنگ، مار دریایی، شیلو، کلینگ (نوعی صدف) و انواع مختلف قورباغه اشاره کرد.

به همین دلیل به جنگل‌های حرا در منطقه قشم، ۳ عنوان جهانی، منطقه حفاظت شده بین المللی، ذخیره گاه زیست کره و تالاب بین المللی نام داده اند؛ چرا که ۸۰ درصد آبزیان خلیج فارس دوره تخم ریزی خود را در این منطقه می‌گذرانند.

از راه خشکی (مثلا سواحل قشم) راهی به درون جنگل‌ها نیست و تنها راه دیدن آنها، راه آبی می باشد. برای تماشای این جنگل ها نیز باید با ناخدایان باتجربه همراه شوید، چون تنها آنها می توانند آبراهه‌های کوچک و متعدد موجود جنگل را شناسایی کنند…

دیدار از جنگل حرا یکی از برنامه های گشت جزیره قشم و دیدار از دیدنی های قشم آژانس فارا گشت کوروش کبیر میباشد که برای شما در تور قشم تدارک دیده ایم

تور زمینی و هوایی

تور زمینی و هوایی

*** برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین بهترین زمان برای سفر به قشم و رزرو تور قشم با شماره تلفن آژانس تماس بگیرید تا مشاوران ما کاملترین اطلاعات را در اختیارتان قرار دهند ***

02166979177

09128000105