جنگل حرا قشم بر طبق روایاتی که مردم محلی می گویند این گیاه که از اشک چشم آدم روییده ‌است ، حرا نام دارد و به افتخار دانشمند معروف ایرانی، بوعلی سینا، این نام را بر آن نهاده‌اند. این درختچه در سواحل و مرداب‌های ساحلی مصر، عربستان و سواحل جنوب ایران، دیده می‌شود. جنگل حرا در هشت منطقه حفاظت شده بین المللی ایران می‌روید که در این میان جنگل‌های همیشه سبز دریایی حرا در حاشیه شمال غربی قشم، از زیباترین گردشگاه‌های خلیج فارس به حساب می‌آید.

وقتی با تور قشم به جزیره زیبای قشم سفر میکنید یکی از جاهایی که پیشنهاد میکنم حتما ببینید ، جنگل حرا است ، زیبایی و جذابت های آن چشمان شما را خیره میکند و لذتی فوق العاده میبرید از این اثر که یکی از قدرتها و هنرنمایی های خداوند مهربان است.

در این مقاله میخواهیم تمام جزییاتی که در مورد این جنگل های فوق العاده لازم است بدانید در اختیارتان قرار دهیم تا سفر به قشم شما با آگاهی بیشتر و جذاب تر شود.

جنگل حرا قشم

جنگل حرا قشم ، درختی بی نظیر

جغرافیای جنگل حرا قشم

جنگل حرا یا منطقه حفاظت ‌شده حرا و تالاب بین‌المللی خور خوران، مجموعه جنگل های سرسبز ساحلی مانگرو یا حرا می باشد که در حوالی جزیره قشم، بندر پل، جزیره هرمز و بندر خمیر در استان هرمزگان قرارگرفته است.مساحت کل جنگل‌های حرا ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار و مساحت حوزه جزیره قشم ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار تخمین زده شده ‌است و منطقه بزرگی را پوشش داده است.

جغرافیای جنگل حرا

این منطقه از تنوع زیستی بالایی برخوردار می باشد و هر ساله افراد زیادی را برای تماشا به سوی خود جلب می‌کند. در اصل یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران به شمار می رود.

مناطق حراخیز ایران عبارتند از تیاب، جاسک چاربهار و کناره‌های شمالی و غربی جزیره قشم. در زمینهای اطراف خورتیاب از حدود ۳ کیلومتری بندر تیاب میناب، بوته‌های حرا به چشم می‌خورد. طول خورتیاب ۷ مایل دریایی است. در ۲ سمت خور جاسک و در چابهار نیز حراهایی به شکل پراکنده دیده می‌شود؛ اما بهترین نوع حرا از نظر رشد ارتفاع و میزان تجمع، در ناحیه قشم، میان سواحل قشم، پل و خمیر که معروف به جنگل حرا میباشد یعنی جاییکه شما براحتی میتوانید با سفر به قشم از آن دیدن کنید.

جنگل حرا همچون جزایر ناز و غارهای خربس قشم یکی دیگر از عجایب هفتگانه قشم میباشد و در کنار جزیره هنگام و زیارتگاه شاه شهید قشم از دیدنیهای ناب قشم میباشد ، و برای شماییکه دوست دارید از جاذبه های طبیعی دیدن کنید فرصت بسیار مناسبی فراهم کردیم تا با تور قشم به آنجا سفر کنید و با برنامه گشت قشم مختص شما از آن لذت ببرید.

زیست شناسی جنگل حرا قشم

حرا درختی است که زیستگاه آن آب شور می باشد. هنگام مد دریا تا گلوگاه در آب فرو می رود. درخت حرا دارای خاصیت تصفیه کنندگی می باشد که در پوست این درخت وجود دارد، به این معنی که بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می کند. جنگل های حرا به دلیل مساعد بودن شرایط اکولوژی ، زیستگاهی امن برای پرندگان مهاجر از مناطق گرمسیری می باشند.

زیست شناسی جنگل حرا

به این گیاه در بندرعباس حرا، در بلوچستان تمر و در بعضی نقاط دیگر تول گفته می‌شود. به عربی نیز آن را شوری و شوره می‌نامند. حرا، گیاهی از تیره شاه پسند می باشد. دانه آن روی درخت مادر می‌روید و نهال تولید می‌کند. سپس از درخت جدا می‌شود و داخل مرداب می‌افتد. جنگل های حرا بر دریا و آب شور قرار گرفته اند واین سازش با آب شور و شرایط نامناسب، از حرا یک گیاه استثنایی ساخته ‌است.

گیاهان حرا، دارای برگ هایی به شکل بیضی می باشند که روی آنها سبز و براق بوده و پشت برگ ها نیز سفید یا خاکستری رنگ می باشد. طول این برگ ها حدود ۵ تا ۵/۷ سانتی متر است. میوه حرا، بادامی شکل است و به یک خامه باریک منتهی می‌شود.

سطح آب این جنگل در حالت عادی در حدود ۱ و نیم متر است. اما در زمان مد دریا، درختان این جنگل به زیر آب می روند و هجوم ماهی ها در حالت مد، آن را به محلی مناسب برای ماهیگیری تبدیل می کند. حالت جزر و مد در این جنگل ها هر ۶ ساعت یکبار اتفاق می افتد. جالب آنکه در حالت جزر، به نظر می آید که این درختان در زمینی خشک رشد کرده اند.

از راه خشکی (مثلا سواحل قشم) راهی به درون جنگل‌ها نیست و تنها راه دیدن آنها، راه آبی می باشد. برای تماشای این جنگل ها نیز باید با ناخدایان باتجربه همراه شوید، چون تنها آنها می توانند آبراهه‌های کوچک و متعدد موجود جنگل را شناسایی کنند…

جنگل حرا زیستگاه آبزیان و پرندگان

جنگل های حرا در سواحل جنوبی ایران، زیستگاه مناسبی برای انواع گوناگون آبزیان، پرندگان و دوزیستان است. از پرندگان می‌توان به مرغ ماهیخوار، حواصیل، لک لک، پلیکان، مرغابی و مرغ دریایی و از ماهی‌ها به خرچنگ، مار دریایی، شیلو، کلینگ (نوعی صدف) و انواع مختلف قورباغه اشاره کرد.

به همین دلیل به جنگل‌های حرا در منطقه قشم، ۳ عنوان جهانی، منطقه حفاظت شده بین المللی، ذخیره گاه زیست کره و تالاب بین المللی نام داده اند؛ چرا که ۸۰ درصد آبزیان خلیج فارس دوره تخم ریزی خود را در این منطقه می‌گذرانند ، جنگل حرا بعنوان یکی از اکو سیستم های حیات وحش دریایی قشم نیز محسوب میشود که در این فرایند نقش بسزایی دارد.

جنگل حرا
جنگل حرا و زیستگاه پرندگان

خواص دیگر جنگل حرا

گل حرا بسیار کوچک می باشد بطوریکه از فرط کوچکی ناپیدا است. این گل به رنگ طلایی با ۴ گلبرگ است، که هر گلبرگ بیشتر از چند میلی متر طول ندارد. عطری شیرین و خنک دارد که تا شعاع چند متری اطراف آن پراکنده می‌شود. بومیان محلی از گیاه حرا به عنوان علوفه خشک برای خوراک چهار پایان استفاده می کنند.

پوست حرا برای درمان جذام موثر است. شیره درون آوندهای آن نیز بر بیماری خشکی که بیماری پوستی شایع در منطقه هرمزگان است، تاثیری قابل توجه دارد. در صنعت نیز برای تهیه چسب تخته و خمیر چوب از این گیاه استفاده می کنند.

جنگل حرا یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم است که در کنار پارک کروکودیل قشم دو نوع تفریح متفاوت رو برای شما فراهم میکنند ، قشم جزیره ای با دیدنیهای طبیعی و بکر که خاطره ای فوق العاده از یک سفر را برای شما میسازد ، تور زمینی قشم منتظر شماست.

علاوه بر قایق سواری و لذت بردن از مناظر بی نظیر این جنگل ها، در زمستان ها می توانید شاهد تعداد زیادی از پرندگان مهاجر باشید که به این منطقه کوچ می کنند.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و مسیر حرکت تور قشم می‌توانید با شماره تلفن 02186037412 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه کنید و کلیک نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره تور قشم ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های تور قشم ، خدمات گشت ها ، ترانسفر رفت و برگشت و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی قشم که در صفحه تور اقساطی قشم شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

هماهنگ کردن لذت دیدار ازجنگل حرا این اثر فوق العاده دیدنی در قشم را به ما بسپارید ، در قسمت لینکهای مفید روی کلمه تور قشم کلیک کنید.

تور قشم آژانس فارا گشت کوروش کبیر